• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,529
A mislim ak svakak imaš u planu spajat na bravu onda ga pali, kak se to kod nas kaže "pod rebra", šarafciger i gotovo, a ne sad tu neke kemije da bi na kraju spojio normalno na bravu...
 

Stankepro

Član
Tu od
7 Lis 2018
Poruka
38
Moze li mi neko objasniti šemu punjenja i paljenja traktora ne treba mi nista dalje,odlucio sam ipak sve spojiti kako to i spada.Znaci dovedem plus na alnaser i odatle ga pomocu zice vodim na kontakt bravu oznaka (30).E sad sa koje oznake ide zica sa kontakt brave na bravu paljenja,znaci dalje tanja zica sa alnasera ide direktno na bravu paljenja jel tak,onda uzimamo plus sa alnasera i provodimo na B+ alternatora.Oznaku D+ na alternatoru vodimo na kontrolnu lampicu i sa kontrolne lampice na kontakt bravu(opet ne znam oznaku molim nekog ko zna da mi kaze )
 

Stankepro

Član
Tu od
7 Lis 2018
Poruka
38
Moze li mi neko objasniti šemu punjenja i paljenja traktora ne treba mi nista dalje,odlucio sam ipak sve spojiti kako to i spada.Znaci dovedem plus na alnaser i odatle ga pomocu zice vodim na kontakt bravu oznaka (30).E sad sa koje oznake ide zica sa kontakt brave na bravu paljenja,znaci dalje tanja zica sa alnasera ide direktno na bravu paljenja jel tak,onda uzimamo plus sa alnasera i provodimo na B+ alternatora.Oznaku D+ na alternatoru vodimo na kontrolnu lampicu i sa kontrolne lampice na kontakt bravu(opet ne znam oznaku molim nekog ko zna da mi kaze )
Ocito niko pojma nema
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Skini shemu s Interneta i spoji po njoj.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Ja ti to preko šeme i preko neta neznam napraviti, a neznam ni brojeve i oznake na bravama.
U praksi bi ja najednostavnije to otprilike ovak napravil.
Instrument u ruke da utvrdim koji pin na bravama je za kaj.
Kabel s baterije na alnaser, s alnasera malo tanji na alternator.
Pobuda s alternatora na jednu stranu sijalice, druga strana sijalice na jedan od pinova na kontakt bravi na kojem nema struje kad izvučeš ključ, a u svim ostalim polozajima ima struje.
Od dva preostala pina na bravi za paljenje jedan ide na alnaser, a drugi na grijač. Tu isto staviš malo deblju žicu.
 

matru

Član
Tu od
9 Pro 2015
Poruka
73
Kad smo već na temi elektrike trebao bih jedan savjet. Imam 539, 80. g. na kome je još dinamo i klasičan regler iza kučišta osigurača. Već neko vrijeme mi se događa da kad upalim hladan traktor neće početi puniti akumulator dok se traktor malo ne zagrije odnosno prodrma. Svi kotakti izvana su dobri. Nemam lampicu za kontrolu punjenja već onaj ampermetar +- 30A. Neki puta pomaže kad komadom drveeta lupim po dinamu i kad počne puniti kasnije je taj dan sve OK. U zadnje vrijeme sam primijetio da mi kazaljka ampermetra povremeno počinje trzati kad puni između 5 i 15A. Od kuda početi tražiti grešku, regler ili dinamo? Ima li takvih reglera opće još za kupiti? Traktor ima 1250 stvarnih sati rada i više stoji nego radi pa sam mislio možda da su kontakti reglera oksidirali. Već bi to pogledao ali da bi došao do reglera čini mi se da treba dosta drugih stvari raskopati. Ili sam u krivu?
 

Gajan

Aktivni član
Tu od
27 Sij 2018
Poruka
183
Izvadi regler i stavi kod akumulatora. Teško da ima za kupiti nov. Izbaci to i ugradi alternator. Ima bolje punjenje duže traje akumulator. Naročito ako se traktor češće pali na kratko.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Trebao bi postojati takav regler za kupiti. Iskrin.
Ako ne original elektromehanicki onda neka modernija verzija.
Ja sam na svome proljetos očistio kontakte i sad radi. Prije nije bilo pokazivalo punjenje na ampermetru uopce.
Ali ja sam prije nekoliko godina i četkice promijenio na dinamu i dao tokariti kolektor. Tak da treba i na to obratiti pažnju.
 

Stankepro

Član
Tu od
7 Lis 2018
Poruka
38
Zna li neko kako se spaja alternator sa vanjskim reglerom, imam 4 oznake pa ne znam kako to ide imaju M R F B+,znam da je B napon sa akumulatora
 

Daky5555

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2019
Poruka
221
Evo ipak se odlucio na 12.4 gume pa cemo vidit kako ce sve to izgledat, danas nove gume, sutra servis ulja i filtera, predihtat cemo mototor da ne slini i fiksirat volan pa u garazu do iduce sezone, zasluzio je!
 

Prilozi

  • 20201019_080129.jpg
    20201019_080129.jpg
    52.6 KB · Pregleda: 22
Na vrh