• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,934
Poslušaj odličan savjet od majstora @MUHA - e. Zadrži što više starih kvalitetnih dijelova, novi su lošije kvalitete. Vidi se da si daješ truda i da znaš "šarafiti". Želim ti da uspiješ uz što manje troškove.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,118
Pjero, stavi novi lanac i natezac.
Ne znam kojeg proizvodjaca da trazis ali nemoj najjeftinije. To je najbitniji dio motora i ak se rastepe, mores ga baciti.
Na razvodu nemoj sparati.
Drago mi je da si poslusao i rastavio to jer je mogao preskociti dalje i podrobiti sve.
Inace kad je lanac opusten, cuje se zveckanje iz razvoda jer lupa po kucistu.
Zivio
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,621
Jel znate kak se ispituje u dučanu novi natezač?

Upravo to @plus Vidi se da kolega ima volju i da mu ide, platiti nikog ne treba, a skinuti poklopac razvoda nije neki veliki posel. I baš radi toga ja bi riskiral sa starim dijelovima koji bi trebali izdržati dulje nego novi.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,118
Ja sve ispitujem doma kod ugradnje i nis ne pase 100 posto nego treba dorada.

A kak se to dela u ducanu?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
zašto treba skidati prednji kraj da se dođe do razvoda ?
šteta da nisu postavili klizač s obje strane lanca
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,621
šteta da nisu postavili klizač s obje strane lanca
A za kaj, pamtim samo jednom da je prepililo dekl da je ulje puštalo.
A i u tom slučaju je trebalo staviti još dva klizača. Jedan lijevo, jedan desno i onaj gore.
Ali pamtim da je lanac pojel zakovice pa je klizač opal pod lanac i napravil havariju.
A dobro, sa ovima današnjim palstičnim nema te opasnosti, njega lanac skoše da ga ni ne osjeti
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
da je klizač s obje strane lanac ne bi plesao , to mu to daje dodatno opterečenje .
Normalno da bi bilo bolje da su dva jer uvijek pleše na dužem komadu između lančanika ..ali na ljeo je kratka pruga pa možda ne bi .

ili da je klizač na hidrauliku kako kod današnjih auta ..onda nema taj problem plesanja
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,621
@Pjero dobarrrrr.
Ovdje malo oštečen ali ništ strašno.
Štifte je najvjerojatnije pojelo, njiih malo zašilji, ako treba stavi jaču ili malo dužu oprugu između njih i gas dalje.
Kod montaže gledaj da su ta dva klizača koja si slikal čim bliže kocki u kojoj su štifti a da ne zapinje i to bu dobro.

 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,621
da je klizač s obje strane lanac ne bi plesao , to mu to daje dodatno opterečenje .
Normalno da bi bilo bolje da su dva jer uvijek pleše na dužem komadu između lančanika ..ali na ljeo je kratka pruga pa možda ne bi .

ili da je klizač na hidrauliku kako kod današnjih auta ..onda nema taj problem plesanja
Vidiš i sam da zapinje i lijevo i desno.
Trebal je biti automatski klizač od kvalitetnog materijala ali za pedeset godina se i ovo pokazalo kao dobro, uostalom, Pjero veli da je mjenjano prije 26 godina... kaj to nije dost dugo išlo?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
rad motora se mjeri u radnim satima a ne godinama
zapinjao je ljevo i desno jer mu vjerojatno zatezač nije delal kak treba ..zato je i preskočio za zub..i s tim se treba pozabaviti ..nije njemu lanac prskočio radi pojedenog klizača na deklu
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,621
I tvoj tata je kupil novoga i čuval ga 50 godina pod staklenim zvonom da bi ti imal s čim delati.....
Koji od tih starih 533 se nije nadelal?
Najdi mi jednog, baš me neki dan čovek pital da bi kupil za sitne posliče i naravno za sitne novce.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Nije bio presavinut, već je bio previše zabijen pa je virio 1/2 mm sa druge strane.
Izbrusio sam ga i ispolirao rupu za oprugu.

20230709_132842.jpg
 

DGimt

Aktivni član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
236
Preskočilo je za jedan zub, tu se bolje vidi:

View attachment 62482

Probat ću onda rastavili španer da vidimo ako se može popraviti.
Klizač je potrošen i treba ga zamijeniti.
Ne kužim se u to, ali bih volio znati nešto više... Kako se ovdje vidi da je nešto preskočilo?
 

Čava

Član
Tu od
24 Tra 2023
Poruka
63
Dobri ljudi dobar dan! Molim vas za pomoć oko 2 pitanja i nadam se da neće biti neugodnog prepucavanja u stavovima.
Treba mi pomoć jer sam našao na internetu oprečna mišljenja.
1. Na 539 može li se naštelati lamela kroz opservacijski otvor s donje strane jer mi često krči mjenjač dok ubacujem u brzinu? Koliko god da pazim i "ganjam" brzine, svejedno mi krči u većini slučajeva.
2. Može li se volan naštelati da nema lufta na onim gornjim dvjema maticama ispod samog volana? Imam cca 10 cm lufta.
Hvala svima! Ostanite dobro!
 

Najnoviji postovi

Na vrh