• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
I svejedno ne kužim zašto je to problem, dok nisu spojena "direkt" na ova svijetla, a ostala signalizacija radi normalno?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Problem je u tome da nema atesta, a pitanje je jesu li te lampe i homologorane za primjenu na vozilima.
A još je veći problem njihove uporabe po cesti (a mnogi to tam i rabe) jer mogu nekoga sa suprotne strane zaslijepiti pa skrivio nesreću radi toga.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,658
Evo ovako, bitno da su ispravna i original pozicija, kratko, dugo svijetlo i žmigavci. Kaj se tiče radnih svjetla, bila led ili halogena, na radnim strojevima ne treba atest, niti bi smeli radi toga zafrkavati, jer radna svjetla se koriste na gradilištu, polju itd., a ne u prometu (bar ne bi smjela u prometu, al to je druga tema). Kod automobila za led rasvjetu treba atest. Eto, tak je kod mene bilo jer sam došel s instaliranim radnim svjetlima na kabini i tak je čovjek rekel,i to je po meni ok.

Kaj se tiče ovog ferge od prije par postova, ne bi prošel zbog pozicije registarske tablice. Ona je predviđena da ide na zadnji lijevi blatobran kod traktora. Kod ferge originalno tablica ide na zadnji lijevi blatobran ispod štop lampe. Ako bolje pogledate vidli budete da lijevi zadnji far odozdola ima transparentnu plastiku s zadaćom da osvjetljava tablicu.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,884
......
Kaj se tiče ovog ferge od prije par postova, ne bi prošel zbog pozicije registarske tablice. Ona je predviđena da ide na zadnji lijevi blatobran kod traktora. Kod ferge originalno tablica ide na zadnji lijevi blatobran ispod štop lampe. Ako bolje pogledate vidli budete da lijevi zadnji far odozdola ima transparentnu plastiku s zadaćom da osvjetljava tablicu.
Ima tu svašta! Prolaze na TP sa tablicom na hladnjaku, gore na kabini, odozada gore na kabini....
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,933
Eh Marko tako ti je to.. I ja puno toga ne kužim, al ne želim se svađat da si nebi stvorio bespotrebne komplikacije.. Puno vozila registriram, pa da me ne bi za svako je**** u zdrav mozak..
ZJ je dobro rekao, čak i ako nisi kriv u toj nesreći, al ti nađu nešto neatestirano automatski postaješ kriv..

Za poziciju tablice se potpuno slažem!
po novom navodno mora bit i u okviru, a ne samo zanitana na lim ili nedaj bože blatobran.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Kak god bilo, zbog radnih lampi nemaju kaj govoriti bilo na raketi bilo na kojem večem traktoru. Ja sam do sad registrirao 10 različitih traktora sa svakakvim radnim svijetlima i o njima nikad nije bilo ni govora,tak da ako netko ima nekaj protiv toga to do osobnog ispoljavanja nadmoči jer se to nekome baš hoće, al zato odeš na neki drugi tehnički i gotovo.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Ako je to tak onda bi i serviseri trebali imati radna svijetla na kombijima 🤭

Ja protiv radnih lampi nemam ništ, imam protiv neodgovornih traktorista koji popale sve kaj imaju uvijek.
To kad dostižeš neznaš jel ide prema tebi ili u tvom pravcu, a prestiči ga na lokalnim cestama kud uglavnom plove je umjetnost.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Paljenje tih svjetla je druga tema,ko je neodgovoran ih bude palio i sa atestom i bez njega tak da...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Ak ugradiš radne Iampe pa i onu rasvjetu letvu ispred na terenca, svejedno trebaš atest, makar se to koristi samo izvan cesta.
Osobno isto mislim da je to pretjerivanje, ali tko sam ja da prigovaram.

Korištenje takvih svjetla po cesti je drugi problem.

Glede položaja tablice niste u pravu. Nekad je IMT imal tvornički mjesto iza sica, neki traktori imaju predviđeno mjesto na kabini...
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,095
nekad (ne tako davno) sam čital pravilnik (odnosilo se na prikolicu) da tablica mora biti sa lijeve strane i da mora biti noću osvjetlena. Na mojoj prikolici je bila sa desne strane pa sam ju premjestil na lijevu i dodal sam lampu namijenjenu za osvjetljenje tablice. Po logici stvari to bi tako trebalo onda biti i na traktoru. No, to je samo moje razmišljanje. Trebalo bi pročitati pravilnik ili čekati da na tehničkom netko da primjedbu ako kaj nije sukladno zakonu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Ak ugradiš radne Iampe pa i onu rasvjetu letvu ispred na terenca, svejedno trebaš atest, makar se to koristi samo izvan cesta.
Osobno isto mislim da je to pretjerivanje, ali tko sam ja da prigovaram.

Korištenje takvih svjetla po cesti je drugi problem.

Glede položaja tablice niste u pravu. Nekad je IMT imal tvornički mjesto iza sica, neki traktori imaju predviđeno mjesto na kabini...
Ko njih šljivi, ja bum iznutra ugradil. Tam se valjda smije 🤭

Kaj nisu nekad traktori imali dvije tablice?
A nekad su tablice (one zelene) bile dugačke pa da su išle na blatobran izlazile bi van gabarita.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Ko njih šljivi, ja bum iznutra ugradil. Tam se valjda smije 🤭

Kaj nisu nekad traktori imali dvije tablice?
A nekad su tablice (one zelene) bile dugačke pa da su išle na blatobran izlazile bi van gabarita.
Zato su se te stare YU tablice i montirale napred na masku haube-kilera. Ja sam svoju kockastu postavil na stražnji gornji dio kabine, gdje mi najmanje smeta, ali ipak mi smeta jer nemogu 100% otvoriti zadnje staklo-prozor......
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,933
Mi imamo ovakvu iza sica 🤭🤭
A evo i kak imamo smještenu na blatobranu i pozicija svijetli na nju. Al po novom to ne valja, upozorili su nas da ju moramo deti okomito i v nosač. A 40 let je bilo ok 😅
 

Prilozi

  • 20211008_143426.jpg
    20211008_143426.jpg
    55.5 KB · Pregleda: 31
  • 20211008_143447.jpg
    20211008_143447.jpg
    92.7 KB · Pregleda: 31
  • 20211008_143501.jpg
    20211008_143501.jpg
    38.1 KB · Pregleda: 31

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Zato su se te stare YU tablice i montirale napred na masku haube-kilera. Ja sam svoju kockastu postavil na stražnji gornji dio kabine, gdje mi najmanje smeta, ali ipak mi smeta jer nemogu 100% otvoriti zadnje staklo-prozor......
Tablica može biti i ravna ko ona na autu, ne mora biti ovakva pravokutna
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Zato su se te stare YU tablice i montirale napred na masku haube-kilera. Ja sam svoju kockastu postavil na stražnji gornji dio kabine, gdje mi najmanje smeta, ali ipak mi smeta jer nemogu 100% otvoriti zadnje staklo-prozor......
Kad su zmislili te "kockaste" u mom kraju su ih svi metali napred na šajbu jer čim si išel prema milicajcu odma je s lizaljkom mahal jer je večina bila neregistrirana.

Po mojem je to sve skupa jedna velika glupost. Nije bitno gdje se nalazi vec je po mom bitno da ju ima i da Je osvjetljena.
Na biciklima (malim traktorima) traže dlaku u jajetu dok na onim grdosijama more biti i dugačka gore na kabini jer ju je tu proizvodač zamislil, a neki gore meču i malu i nikom nist.
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,531
Meni je zataknuta kod bočnog stakla na 560 i niko ništ. Na tehničkom ju samo prislone tam negdi kod sica za slikanje i teraj dalje.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,658
Ja ju imam na lijevoj strani prednje šajbe, premjestim za tehnički kad idem. Tam ispod zadnheg fara bi bila već sva pomotana
 

Najnoviji postovi

Na vrh