• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 540, zamjena ili varenje ili "tekući metal"

profnekbiol1

Član
Tu od
9 Svi 2009
Poruka
52
Došao sam do IMT540, iz 1978. godine, IMR motor. Kaže vlasnik da mu je pukao blok jer nije zimi ispustio vodu iz rashladnog sustava. Neki dan, kad je smo naljevali vodu u hladnjak, primijetio sam da voda curi na bloku na mjestu koje se skriva iza Bosch pumpe, dakle s lijeve strane gledajući u smijeru kretanja traktora prema naprijed. Isto tako curi i na zadnjem kraju motora (rekli bi kod volana).
Recite mi molim Vas kojim putem poći, da li vrijedi zavariti blok na ta dva mjesta, ili ide tzv tekući metal, ili blok na staro željezo i uzeti novi.
Traktor je obrađivao u samoj okolici Zg cca 5ha, orao 2 ha i toliko tanjurao...Pa recite ako znate koliko bi me koja varijanta koštala (ruke za sebe, materijal za sebe), i koja je varijanta generalno, koliko je moguće iz mog opisa zaključiti, najbolja?
Inače u strojeve se razumijem da vidim ulje, vodu, gorivo, čudan zvuk, odzračit bosch pumpu i to je to.
Zahvaljujem
Svako dobro
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Po onom što si napisao najbolje ti je da ga zavariš.Većina IMT-eova radi sa zavarenim blokom.Kod mene u Bosni varenje bloka košta oko 50 eura.
 

profnekbiol1

Član
Tu od
9 Svi 2009
Poruka
52
zahvala

Po onom što si napisao najbolje ti je da ga zavariš.Većina IMT-eova radi sa zavarenim blokom.Kod mene u Bosni varenje bloka košta oko 50 eura.
Hvala lisnik, poslao sam ti upit na privat.
Koji je to dio Bosne?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,906
Došao sam do IMT540, iz 1978. godine, IMR motor. Kaže vlasnik da mu je pukao blok jer nije zimi ispustio vodu iz rashladnog sustava. Neki dan, kad je smo naljevali vodu u hladnjak, primijetio sam da voda curi na bloku na mjestu koje se skriva iza Bosch pumpe, dakle s lijeve strane gledajući u smijeru kretanja traktora prema naprijed. Isto tako curi i na zadnjem kraju motora (rekli bi kod volana).
Recite mi molim Vas kojim putem poći, da li vrijedi zavariti blok na ta dva mjesta, ili ide tzv tekući metal, ili blok na staro željezo i uzeti novi.
Traktor je obrađivao u samoj okolici Zg cca 5ha, orao 2 ha i toliko tanjurao...Pa recite ako znate koliko bi me koja varijanta koštala (ruke za sebe, materijal za sebe), i koja je varijanta generalno, koliko je moguće iz mog opisa zaključiti, najbolja?
Inače u strojeve se razumijem da vidim ulje, vodu, gorivo, čudan zvuk, odzračit bosch pumpu i to je to.
Zahvaljujem
Svako dobro
Iz onoga kaj si ti napisal, ja sam isčital da traktor još ide, pa bi ti moja preporuka bila da naličiš gore tekuči metal (zasad), a kad dođe vrijeme za malo žešči zahvat daš zavariti blok jer nakon toplinske slijedi strojna obrada.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,072
lisnik kod mene se varenje bloka kreće nekih 100 evra za traktore a 150-200 za gradjevinske mašine i ostale specifične stvari , ovo je cijena sa garancijom na posao

i moj prjedlog je da se zavari i završi sa time , nije to ništa strašno

@muhanicar
ne vjerujem da mu se može termički naškoditi jer se radi o o običnoj gusanoj kutiji , nema tu mnogo matematike , pogotovo danas kada imaš gusane elektrode za varenje ''na hladno''
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
najvise kosta osloboditi mjesto od dijelova koji smetaju, 99,9 % slucajeva je to b.pumpa
varenje ili 2k mase zavisi od slucaja do slucaja, ako nije puno razvaljeno problem rijese i one zafrkancije koje se istresu u tecnost (mada je to gov*o mac s dvije ostrice :evil:)

otac ih je do sad desetak zalijepio 2k masom, ni za jedan nije bilo reklamacije


mene buni ovo pustanje prema volanu, nikad nisam vidio da tamo curi, da to nije neka veca havarija
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,906
@muhanicar
ne vjerujem da mu se može termički naškoditi jer se radi o o običnoj gusanoj kutiji , nema tu mnogo matematike , pogotovo danas kada imaš gusane elektrode za varenje ''na hladno''
Može Savo, itekako može.
Pošto se raskolil sa ove strane od pumpe visokog pritiska i curi otraga, onda je najvjerojatnije spucal tu oko ili između čepova, a tu je brtva glave jako blizu pa bi ju trebalo ukloniti, a ako ju ukloniš blok se vitoperi ;)

Ono gov*o koje Edo spominje (kaj se toči u hladnjak) je stvarno sranje......... i tekuči je (po mojem mišljenju) trenutno zakon.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,072
pa dobro Edo i jeste rekao da je to mač sa dvije oštrice
iskreno ni ja ne vjerujem mnogo u tra čudesa
 

profnekbiol1

Član
Tu od
9 Svi 2009
Poruka
52
Može Savo, itekako može.
Pošto se raskolil sa ove strane od pumpe visokog pritiska i curi otraga, onda je najvjerojatnije spucal tu oko ili između čepova, a tu je brtva glave jako blizu pa bi ju trebalo ukloniti, a ako ju ukloniš blok se vitoperi ;)

Ono gov*o koje Edo spominje (kaj se toči u hladnjak) je stvarno sranje......... i tekuči je (po mojem mišljenju) trenutno zakon.


Hvala na mišljenjima, no molim Vas sve još za Vaša mišljenja prije nego odlučim kojim ću putem krenuti.
Napominjem, orem tek pokoji hektar zemlje....a najveća parcela u komadu ima .5 ha.
Pozdrav
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ma kaj komplicirati .
Poliester set ili onaj auto kit za veče pukotine(ima vlakna u sebi)
 
M

Miško 007

Guest
Ja sam takve stvari zavario s co2 ako nisu velike pukotine...
 
M

Miško 007

Guest
Da bila crtica a co2 moze gus varit a znao sam i na fiat tipu isto tako malo pokrpao oko čepa kad je napuklo...
Sve ovisi gdje je pukotina , kolika je , ako je unutra što puklo onda je vec veći zahvat.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,906
Da bila crtica a co2 moze gus varit a znao sam i na fiat tipu isto tako malo pokrpao oko čepa kad je napuklo...
Sve ovisi gdje je pukotina , kolika je , ako je unutra što puklo onda je vec veći zahvat.
Kojega čepa, na poklopcu ventila, ili na karteru :scratch
A ako je unutra što puklo, onda je to zahvat za malog miška :finga:

Miško moj, gus je jedno, a blok od IMT-a sasvim nekaj drugega .............
 

Toma083

Član
Tu od
15 Ožu 2011
Poruka
102
ja nebi niti razmišljao o varenju koliko novi može koštati preko 3000kn ne sigurno usput prebrtviš traktor promjeniš semeringe ležaje ošlajfaš ventile prebrusiš glavu i imaš pilu do bola
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Može Savo, itekako može.
Pošto se raskolil sa ove strane od pumpe visokog pritiska i curi otraga, onda je najvjerojatnije spucal tu oko ili između čepova, a tu je brtva glave jako blizu pa bi ju trebalo ukloniti, a ako ju ukloniš blok se vitoperi ;)

Ono gov*o koje Edo spominje (kaj se toči u hladnjak) je stvarno sranje......... i tekuči je (po mojem mišljenju) trenutno zakon.

Sasvo je u pravu varenje ništa na IMT-u nesmeta.Poslije varenja preći tečnim metalom za svaki slučaj .Sam tekući metal najčešće nije dugotrajan.Tekućine i prahovi u hladnjak nevaljaju nikako.
BLok kod IMT-a je pretanak na mjestu gdje uglavnom puca(iza bosh-pumpe).Ugljik u gusu nedozvoljava širenje prilikom hlađenja poslije varenja.Zatoje blok najbolje variti sa tri vara.Prva dva sa dvije strane pukotine a trećim spojiti ta dva vara.Metoda sto posto uspješna.Ako je pukotina golema tad ide fleka od pleha 3 mm.Vrlo je bitno var prilikom hlađenja nakucavati.
 
Posljednje uređivanje:

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
na osnovu svog iskustva mogu reci da se varenja ne hvata onaj ko nema dobar aparat, odgovarajuce elektrode, iskustvo u varenju, iskustvo u varenju tog bloka

mazanja kojekakvim masama se moze uhvatiti svako ziv, nije svakome uspjesno ali srecom te mazalice nisu nesto skupe
najveca muka je b.pumpa :roll:

ovo za poliester nisam cuo da moze, kit s vlaknima jos manje
 

Najnoviji postovi

Na vrh