• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 560

  • Temu pokrenuo jackerjean
  • Datum prvog posta

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kod IMTa je sve moguće ali ako su stradali celinderi radi se generalka ja večinim radim sa punim gasom baliranje prevoz omatanje bala briga me za momente i ostale gluposti bitno mi izvršenje rada u što manjoj jedinici vremena.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Decki, deda je kupil 558 76. godine, u to vreme je to bil jedan od najvecih traktora u okolici, radil je uslužno zemlju drugima koji nisu imali strojeve i naravno svoju zemlju. Taj traktor se u sezoni nije gasil, cesto i po noci. Deda je cjeli dan oral a baka cjelu noc tanjurala, od 76. do 92. ili 93(nisam sad sto posto siguran) je natuke 11 hiljada sati na vuri i s tim da je barem 5 godina radil s neispravnom vurom, znaci nije sate okretal. Od prvog dana do dan danas je oral s IMTovim plugom 2*12 uvijek u prvoj na punom gasu, tanjuranje prvi trag prva pun gas, drugi trag druga pun gas, tanjurce 24 diska. Kad je rađena ta generalka pocetkom 90ih rađena je zato jer je pregrijam bil, iscurila mu je voda na tanjuranju a vura je zablokirala na 75 stupnjeva. Tolko se pregrijal da je pod punim gasom krepal. Nagrabili su vodu iz grabe i na silu ga na šlepanje upalili kad se malo ohladil jer ga anlaser nije mogel okrenuti. Nakon toga više na hladno nije mogel paliti na kljuc ali je završil sezonu. Do 2004 je bil glavni traktor na gospodarstvu, oral je oko 25 rali godišnje,i više. Ove godine je bratic rastavil motor jer je rigal ulje na sve strane i napravili su polugeneralku, ja sam navijal da se napravi sve ali oni nisu hteli. Nemojte mi pricati o 558/560, odrasel sam na tome. I jedno pitanje za vas teoreticare, zakaj 560 s obicnim kardanom nemre okretati mlin, a onaj s reduktorom kaj ima 540 okretaja na punom gasu može?
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,375
Znači da 560 sa skinutim reduktorom ima preko 720 okr./min kardan? I jel bi se mogao kako usporiti kardan na 540 okr./min kod 549 ili 539 IMTa?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Misliš usporiti u getribi ili izvan ? Da li bi usporenje bilo stalno ili po potrebi 560 bez reduktora ima okretaje kao 558 i sl.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,765
Gajtan, ovo tvoje zadnje pitanje ukazuje na to da ne razumiješ razliku između snage i momenta...

S punim gasom oreš kad ti se žuri, a s 2/3 kad hoćeš da oranje lijepo ispadne (u istoj brzini, naravno).
Razlika je jedino u potrošenom vremenu i količini goriva.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,375
Misliš usporiti u getribi ili izvan ? Da li bi usporenje bilo stalno ili po potrebi 560 bez reduktora ima okretaje kao 558 i sl.

Mislil sam da kardan bude 540, a da nema one kvrge od reduktora iza pa da moram koristit kraće kardane ko što moram za 560... Jel bi se to dalo kak izvesti u getribi tak da se promjeni prijenosni omjer ona dva zupčanika kaj su za kardan(kučiste de je i pumpa hidraulike)?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Najvjerojatnije bi se dalo izmijeniti na spojničkoj i osovini koja vrti pumpu ali to bi bilo dosta skupo ili možda vani kak sem imal za kocku balirku jedan lančanik na kardan a drugi na štucnu koja je bila više od kardana i spojeno lancom . To sem imal zbog toga kaj mi kardan bil prenisko a balirku sam kopčal na poluge hidraulika
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Gajtan, ovo tvoje zadnje pitanje ukazuje na to da ne razumiješ razliku između snage i momenta...

S punim gasom oreš kad ti se žuri, a s 2/3 kad hoćeš da oranje lijepo ispadne (u istoj brzini, naravno).
Razlika je jedino u potrošenom vremenu i količini goriva.

Ma nebi ja imal pojma o razlikama između snage i momenta ali si nas ti vec toliko puta poucaval o tome da smo to vec svi apsolvirali.. :(clap):

Moj prvi kometar na tu temu se i odnosil na tebe jer sam znal da buš se javil. Kaj se tice teme, ja govorim ono kaj je isprobano u praksi a ne pricam o teorijama i formulama, matematici, atomskoj fizici i raketnoj znanosti. To ti je isto kak Željko preša(i radi još neke poslove) pod punim gasom a znalci ga vec valjda deset let uvjeravaju kak se to tak ne dela i kak on nema pojma. Vjerojatno postoji razlog zakaj se neke stvari delaju tak kak se delaju. Teorija je teorija a praksa praksa i to sam naucil još u srednjoj školi kad sam skužil da predavaci u školi imaju veliko teoretsko znanje ali da neke stvari u praksi nisu baš tak kak oni pricaju.. E sad ak sam ja upotrebil krivi termin kod pisanja jer u tom trenu nisam o tome razmišljal manje je važno, jel sam rekel snaga a ne moment ili osovina a ne vratilo ili nije gov*o neg se šari pesek pokakal...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,765
Znam da si me provociral, i odgovoril sam ti zato jer griješiš u pretpostavkama.
Ne mislim se svaditi s tobom, no praksa ipak potvrđuje teoriju u većoj ili manjoj mjeri.
Probaj na nekom motoru s turbinom, pa budeš lakše osjetil ono kaj pokušavam krivuljama dočarati.

I nemoj misliti da nikad nisam sjedil na traktoru i radil s njim. Istina, nisam na IMT-u (možda najviše dva-tri sata u životu), ali i teorija i praksa vrijede jednako za sve njih.

Kad probaš traktor s 2 ili tri brzine kardana i s više od jedne brzine primjenjive za plug, onda shvatiš neke stvari.

Usput, mislim da smo tu da si pomognmemo, a ne da se prepucavamo :(y):
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
I nemoj misliti da nikad nisam sjedil na traktoru i radil s njim. Istina, nisam na IMT-u (možda najviše dva-tri sata u životu), ali i teorija i praksa vrijede jednako za sve njih.

I onda kak ti moreš tam negde u nekoj temi napisati da IMT ne valja?
Čak i moj fond sati je veči od tvog. IMT je stroj kume moj :icon_lol:

Ja priznam posel ako se dela s minimalno 3/4 i više gasa, ovo sve ostalo je drgljanje i uništavanje mašine.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,765
Pa ni auto ne voziš uvijek na punom gasu. Dapače vjerujem da je to većinu vremena u području 1500...2500 o/min.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Auto vozim uvjek na špici gasa, to je zato jer ja imam najdulji auto na svijetu, takav nema niko.

Radni strojevi su druga pjesma, barem kad su u mojim rukama.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,765
A znaš li koji je najdulji auto na svijetu?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Vaso, 4 metra lima 6 metri dima.....
ali moj je još dulji :icon_lol:
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Znam da si me provociral, i odgovoril sam ti zato jer griješiš u pretpostavkama.
Ne mislim se svaditi s tobom, no praksa ipak potvrđuje teoriju u većoj ili manjoj mjeri.
Probaj na nekom motoru s turbinom, pa budeš lakše osjetil ono kaj pokušavam krivuljama dočarati.

I nemoj misliti da nikad nisam sjedil na traktoru i radil s njim. Istina, nisam na IMT-u (možda najviše dva-tri sata u životu), ali i teorija i praksa vrijede jednako za sve njih.

Kad probaš traktor s 2 ili tri brzine kardana i s više od jedne brzine primjenjive za plug, onda shvatiš neke stvari.

Usput, mislim da smo tu da si pomognmemo, a ne da se prepucavamo :(y):

Ovde govorimo upravo o traktoru s jednom brzinom kardana tak da ne vidim poantu u isprobavanju necega kaj nema veze s ovim o cemu govorimo, a i taj kaj ima dve brzione, na onoj sporijoj ima 540 okretaja na punom gasu jel tak?

Pa ni auto ne voziš uvijek na punom gasu. Dapače vjerujem da je to većinu vremena u području 1500...2500 o/min.

Sad bi ti ja mogel reci isto ono kaj si ti meni rekel par postova prije... Ajde sad zamisli da je taj auto kojeg spominješ sve isto kak je samo je složen da mu je tih 2500 pun gas i nemre više od toga, jel bi mu tad smetalo da ga stalno voziš na tih 2500 okretaja?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,765
Poanta je ta da ak motor netreba davati punu snagu, netreba ga ni vrtiti toliko.
Em manje troši, em je manje bučan. a i mnogi motori daju najveću sangu (veću od nazivne) na oko 90% okretaja nazivne snage.
Nažalost IMT ima samo 6 brzina (kak i jedan od mojih). Pretpostavljam da nemreš orati s 10km/h, koliko ide prva brzina na punom gasu, jer plug baca brazde. Imaš dva izbora:
spustiti brzinu vrtnje motora niže (na recimo 1600...1800) ili šaltati u 3. sporu i tjerati motor na punoj brzini. Kaj bi napravil?

Uostalom, iste takve motore su ugrađivali i na agregate i cijelog se života vrtili na 1500 o/min. Jel im je to škodilo?

Odgovor na zadnje pitanje: nebi mu baš bilo od koristi, ali nebi valjda smetalo. Ali čemu? Zato postoji mjenjač.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Da ne bude ispalo da traktor stalno vozim sa punim gasom kod baliranja zelenih bala da bolje sabije a kod omatanja da bržije omota kod vožnje ako je više od 15 Km da prije stignem . A kaj veli struka baš me briga pa i gospodin Grbič davno nekad sam mu rekel da nije u pravu i danas bi to ponovil.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Nažalost IMT ima samo 6 brzina (kak i jedan od mojih). Pretpostavljam da nemreš orati s 10km/h, koliko ide prva brzina na punom gasu, jer plug baca brazde. Imaš dva izbora:
spustiti brzinu vrtnje motora niže (na recimo 1600...1800) ili šaltati u 3. sporu i tjerati motor na punoj brzini. Kaj bi napravil?.
Kaj 6 brzina, pa kod tebe smo ugradili još jednu redukciju i sad bi ih trebalo biti 9. Doduše te brzine su ionak neiskoristive.....
Eto ti Ursusa, ima malo više brzina, a problema ko u priči za razliku od ovog o kojem sad pričamo.
Motor Rakovica ima jako široki raspon broja okretaja ovisi koja mu je namjena pa je pitanje koja je magična cifra gdje njemu paše.

Ja nisam neki poljoprivrednik, ali, ako bi ka imal probleme koje tì spominješ, konkretno na oranju, prilagodil bi se s izborom priključka i dalje bi ga tiskal kak vraga.


@ Željko, ne poznam gospona Grbiča, on je najvjerojatnije za odnose s javnošču ispred IMT-a.
Trebal si ti upoznati gospodu Jankovič Milutina i Baruđija Milutina na čelu s Mišom Pantičem, nek im je laka zemlja, vjerujem da su na vječnim okretajima oba tri...... a još uvjek ae okreču tam gdje jesu....
 

bm joja

Aktivni član
Tu od
17 Ožu 2016
Poruka
377
Poštovani kolege svi motori vole što više gasa
puno se bolje hlade i podmazuju.
Motori na kombajima rade na ful gasu
Da sada nebi nabrajal ostale
 

Najnoviji postovi

Na vrh