• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT motokultivatori

  • Temu pokrenuo staffmen
  • Datum prvog posta

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
kod moje je dolazilo do iberturaže zbog nekoliko stvari :) stari raštelani karburator, ona gumica od karburatora do motora, dihtunzi na poklopcu cilindra i dihtung na samom ulazu u cilindar, a ovo završno je bilo semering na radilici na kojem je probijalo.
Inače moja kad bi otišla u iberturažu, više se nije dala ugasiti, pa čak ni onda kad bi izvukao kabel na svječici, radila bi i dalje u iberturaži, jedini način na koji bi uspio ugasiti stroj (osim na ventilu goriva a pritom slušat njeno derdečenje sljedečih par minuta) ubacim je u treču brzinu i sabijem je što jače u zemlju (preopteretim) nebrini se ugasi se nakon par sekundi :)

Vidio sam susjedovo agriu kako piči sastrižnom kosom i na malim kotačima, skroz ok piči, nisam gledao dali se kosa može uključivati - isključivati odvojeno od samog rada motora.

Ja isto imam IMT 506 i isto imam problema s iberturažom. Katastrofa kojiko je nestabilan rad, ali je 83. godina i nikad dirana nije bila. imam kosu i male kotače, kosa na sebi ima ručicu koja uključuje obodni zupčanik na onaj koji se stalno vrti.

Problem isto imam s kuplungom. Ne odvaja dobro dok se ne zagrije...
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Mrga, kakvo ulje si sipao u menjac, i otkad nisi ga menjao?
506 nema klasicna lamela, nego kvacilo je izvedeno sa 3 prsteni i ti prsteni su potopeni u ulje.

Znaci promeni ulje, sipi sae90, upali probaj dali ce kvacilo odvoji, mozda zvuci smesno ali ajt uradi to pa javi nama kakvi su rezultati:D
Pozdrav...
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Mrga, kakvo ulje si sipao u menjac, i otkad nisi ga menjao?
506 nema klasicna lamela, nego kvacilo je izvedeno sa 3 prsteni i ti prsteni su potopeni u ulje.

Znaci promeni ulje, sipi sae90, upali probaj dali ce kvacilo odvoji, mozda zvuci smesno ali ajt uradi to pa javi nama kakvi su rezultati:D
Pozdrav...

Ja ulje mijenjam obavezno svaku godinu na proljeće u mjenjaču a stavljam Sae30 jer tako mi je rekao otac da piše u uputama proizvođača. Podmazujem mu lanac dva puta na godinu na onaj dolje vijak kod motika. Lamelu smo gledali, mijenjali smo dvoje veće gumice i jednu manju gumicu jer mi je puštalo ulje iz mjenjača, vidio sam lamelu, začudio sam se da je u ulju. kupio sam nove pločice ali su stare bile ok pa je mehaničar uzeo pod račun moje nove.

Probao bi ali ne mogu do freze jer je zatrpana sa ostalim strojevima na zimskom spavanju. Oprosti.... Svakako mogu probati na proljeće, a do onda može netko drugi to probati tko ima problem kuplunge?
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Ja ulje mijenjam obavezno svaku godinu na proljeće u mjenjaču a stavljam Sae30 jer tako mi je rekao otac da piše u uputama proizvođača. Podmazujem mu lanac dva puta na godinu na onaj dolje vijak kod motika. Lamelu smo gledali, mijenjali smo dvoje veće gumice i jednu manju gumicu jer mi je puštalo ulje iz mjenjača, vidio sam lamelu, začudio sam se da je u ulju. kupio sam nove pločice ali su stare bile ok pa je mehaničar uzeo pod račun moje nove.

Probao bi ali ne mogu do freze jer je zatrpana sa ostalim strojevima na zimskom spavanju. Oprosti.... Svakako mogu probati na proljeće, a do onda može netko drugi to probati tko ima problem kuplunge?

Da li me ti semering x2 na radilici zafrkava na tomos vrtnoj kosilici 2taktnoj jer mi počinje crkavati, a ponekad radi dobro? Zamijenio sam rasplinjač s novim (posudio i vratio) ali bilo je isto stanje. Čak mi jebeni gas ovisio o nagibu :vragek: što me to muči da mi dvotaktni motor gubi turažu?

E a riješio sam kao laik zatvaranjem filtera zraka pa je dobila gas itd. znači da je negdje ipak previše zraka?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
...
Vidio sam susjedovo agriu kako piči sastrižnom kosom i na malim kotačima, skroz ok piči, nisam gledao dali se kosa može uključivati - isključivati odvojeno od samog rada motora.
Istina, kardan se vrti stalno, no poluga za uključivanje je (koliko se sjećam) na vratu pogona kosilice.
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Mrga, znaci mnogo vjerovatno je sto ne ti odvaja kumplung da je zbog ulja.
NE sae30!!!
Kod mene u upatstvo pise sae80,ili pak sipi sae90, kolicina o.3 litri, menja se svaki 50 rs.
Ak zelis to upatstvo samo reci...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Obožavam 2 taktne motore, po meni u svemu su u prednosti, osim u potrošnji i ekologiji:toimonster:. Jednostavno je to tako i gotovo, pogotvo ti stariji su trošili
i do 50% više nego 4-taktni ekvivalent. Najviše zbog onog problema ispiranja, odnosno onaj trenutak kad su u kompresijskom taktu istovremeno otvoreni preljevni i ispušni kanal:madmana:
Za namote skini i vidi dal imaš ekstra namote za rasvjetu. znam da se kod originalne agrije nisu zamarali sa tim, već su imali akumulator na prikolici i to si povremeno punil



kod nje, je paljenje kao na tomosu, samo je drugačiji onaj dio gdje se stavlja na radilicu.....a magnet je isti....ako se radi o platinskom paljenju, onda se može staviti zavojnica za svjetlo, od tomos apn4, t14 i tih starijih modela,ako ima paljenje bez platina, onda namote nemožeš staviti......moram pogledati, imam par tih zavojnica, samo neznam koliko su ispravne......i napon bi trebao biti 6V......

što se turaže, netko je napisao kako ode u turažu......ona ima na sebi BING 18, karburator, koji vjerojatno od vibracija i godina korištenja sjebe klipić unutra, pa njega treba zamjeniti, ako je previše istrošeno, onda novi karburator, koji mogu nabaviti dosta povoljno......a klipića mislim da imam novih......
 
B

Bagudina

Guest
Mrga, znaci mnogo vjerovatno je sto ne ti odvaja kumplung da je zbog ulja.
NE sae30!!!
Kod mene u upatstvo pise sae80,ili pak sipi sae90, kolicina o.3 litri, menja se svaki 50 rs.
Ak zelis to upatstvo samo reci...


SAE80, idealno ako nađeš, ako ne, može proči i SAE90, samo pazi da ti ne ostane bez ulja, jer tada ode semering pa motor uzima ulje iz mjenjača i troši ga :(sve dok ga ne nestane, a onda adioooo frezanju.... isto tako mjenjat ulje kad je dobro zagrijan, da izbaci što više špene, koja isto tako lako može satrat semering, + mjenjač ne ispiri sa ivasolom !
 
S

staffmen

Guest
E sadkad spominjete ulje u mjenjacu.
Pogledao sam dal ga ima-ima ga, al neznam kad je zadnji put mjenjano.
zanima me di se ispušta to ulje van?? Na isti cep di se natoci ili negdi drugdje?!

kaj se tice iberturaze ja s tim nemam problema, a ovo da bi ulje mjenjao svakih 50rhs nema sanse.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
kod nje, je paljenje kao na tomosu, samo je drugačiji onaj dio gdje se stavlja na radilicu.....a magnet je isti....ako se radi o platinskom paljenju, onda se može staviti zavojnica za svjetlo, od tomos apn4, t14 i tih starijih modela,ako ima paljenje bez platina, onda namote nemožeš staviti......moram pogledati, imam par tih zavojnica, samo neznam koliko su ispravne......i napon bi trebao biti 6V......

što se turaže, netko je napisao kako ode u turažu......ona ima na sebi BING 18, karburator, koji vjerojatno od vibracija i godina korištenja sjebe klipić unutra, pa njega treba zamjeniti, ako je previše istrošeno, onda novi karburator, koji mogu nabaviti dosta povoljno......a klipića mislim da imam novih......

Da, ima drugačiji konus...ja mislim da su velikom vjerojatnošću sa platinskim paljenjem. Zaključujem po starosti. Nikad nisam imal istovremeno namote u ruci pa ne mogu reč od kojeg tomosa paše, makar među njima su bile gotovo zanemarive razlike.
To isto može biti jedan od niza razloga zašto vuče falšluft.
 
S

staffmen

Guest
evo krenuli neki popravci i dorade na 506-ici

promjenio sam sajlu za paljenje. cijena 35kn
poceo sam sa farbanjem felgi kod
3 sata sam se mucio da odserafim serafe koji drze utege.
Nakraju sam samo jednu felgu oslobodio od utega a drugi uteg sam izvadio nasili preko glave serafa, pa sam naknadno serrafe odrezao i izbusio.

felge sam ofarbao u bijelo, a poluosovine u crno.

bit ce koja slika za koji dan!
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
WD 40 ne koristiš, pa da eventualno zahrđali šaraf dan prije pošpricaš da otpusti pa tek onda ideš odšarafljivat.
 
S

staffmen

Guest
ohoho vjeruj mi pola tube wd-a sam potrosio i nista nije pomoglo.
ti serafi nisu odserafljeni vec jedno 20 godina:roll:
al nema veze uspio sam ih izvadit.
 
S

staffmen

Guest
ljudi di ima za kupit nova zavojnica preko koje bi spojio svjetla?
jel se moze stavit zavojnica al od 12V?
htio bi si napravit kompletnu el instalaciju, al da mi zavojnica puni akumulator. tak da imam konstantan napon na zaruljama.

Dal neko zna kak smanjit potrosnju na imt-u?
ja vec zadnja dva dana ventil goriva otvorim na pola pa mi se cini da manje trosi:finga::rolfer:

Imam i jedan novi izum. danas sam vozio drva po blatnjavom putu i doso do jedne uzbrdice koju nisam mogo proc, pa sam moro pola istovarit, proc uuzbrdicu i ponovo natovarit.

U planu je VITLO:).... i to na jednostavan nacin. na poluosovinu cu navarit jednu sajbicu ili maticu i za nju prikvaciti sajlu/strik kad to bude potrebno. Ubacim u 1 brzinu i kak se kotac okrece tak ce se namatat strik i ivlacit me iz blata ili od kuda vec treba
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nemožeš napraviti da puni akumulator, osim da se stavi drugi magnet, ploča sa zavojnicama, regulator napona od tomos automatika.....uglavnom,to nikada nebi radio,jer bi te izašlo 600-700kuna......i akumulator bi bio 12V 4Ah
 
S

staffmen

Guest
nemožeš napraviti da puni akumulator, osim da se stavi drugi magnet, ploča sa zavojnicama, regulator napona od tomos automatika.....uglavnom,to nikada nebi radio,jer bi te izašlo 600-700kuna......i akumulator bi bio 12V 4Ah

kak mislis novi magnet?!

pa meni je otisla zavojnica koja daje napon. i ona daje 6 v
al i dalje mogu normalno zapalit mtk.
ja bi stavio 12V, dal za to treba jaci magnet??
regulator bi sam napravio, tj brat bi ga napravio.
akumlator imam 12v 5Ah i imam jedan 12V 12Ah
 

Najnoviji postovi

Na vrh