• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Industrijska konoplja

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Čekaj polako i u počecima čovjeka i konoplje su ljudi "vjerovatno" počeli prvo sa sjemenom a onda i stabljikom sad če i to samo da ovi skontaju ili prvi nepokupuju postrojenja za preradu pa če se sve moč :weedman:
 

slvnc

Član
Tu od
20 Tra 2012
Poruka
34
Totalna nelogičnost i besmislenost što se tiče toga da se stabljika nesmije iskorištavati!

Već sam pisao o tome prije nekoliko tjedana ovdje, i dao sam primjer kako bi se pravilnik trebao izmjeniti da se riješi taj VELIKI problem!!

Zapravo, potrebno je određenim putem (čini mi se zasada jedino putem medija) od nadležnih institucija zatražiti objašnjenje ove nelogičnosti u prvilniku... Ako je administrativna greška, OK, idemo onda odmah mjenjati pravilnik i dozvoliti već ovim poljoprivrednicima što su u tekućoj godini posijali i obavili žetvu konoplje (iako je za to čini mi se malo prekasno), ali zato je potrebno što prije, najkasnije do kraja 1. mjeseca iduće godine izmjeniti pravilnik kako sam već ranije pisao, tj. omogućiti iskorištavanje stabljike.

Ljudi moraju unaprijed znati kakva će situacija biti od iduće sezone tako da se mogu odlučiti za najadekvatniju sortu, vrijeme sjetve, i način na koji će pokušati preraditi dobivene sirovine...

Zbog toga, ponavljam, potrebno je što prije izmjenom pravilnika omogućiti iskorištavanje stabljike, novčano poticati proizvodnju, olakšati proceduru kod uvoza sjemena te potencijalne prerađivače uputiti na koji način kroz navedeno poslovanje mogu koristiti sredstva iz fondova EU Zajedničke Agrarne Politike. Sve se to može samo je pitanje dali ima volje, a to ćemo saznati uskoro...

Ili nam je u cilju da se razvija domaća poljoprivreda i prerađivačka industrija, smanjuje nezaposlenost i poveća izvoz ili je u cilju obrnuto... Druge nema!
 
O

oseloth

Guest
Čekaj polako i u počecima čovjeka i konoplje su ljudi "vjerovatno" počeli prvo sa sjemenom a onda i stabljikom sad če i to samo da ovi skontaju ili prvi nepokupuju postrojenja za preradu pa če se sve moč :weedman:

Svi imamo postrojenje za preradu, zove se peć. Brikatirate ili peletirate masu i grijete se dvije sezone od hektara.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Svi imamo postrojenje za preradu, zove se peć. Brikatirate ili peletirate masu i grijete se dvije sezone od hektara.

E a mi plinaši , mislio sam na razne druge stvari koje se daju iz stabljike izvuč al što veliš bar da su dali da se ljudi mogu grijat al eto ni to nego zaori...
 
O

oseloth

Guest
Bome ministarstvo se vrlo brzo očitovalo i to službenim odgovorom

Klasa: 600-01/12-01/53

Ur.br.: 525-02-12-62

Zagreb, 23. listopada 2012.

n/o g. A.B.

Predmet: Odgovor na postavljeni upit

Poštovani g. B,

prije svega željeli bismo vas ohrabriti u vašoj namjeri da se počnete baviti proizvodnjom konoplje za proizvodnju biomase kao sirovine za proizvodnju biogoriva.

Pravilnik o uvjetima za uzgoj konoplje, načinu prijave uzgoja maka te uvjetima za posjedovanje opojnih droga u veterinarstvu (»Narodne novine«, broj 18/12) u nadležnosti je Ministarstva poljoprivrede i donesen je temeljem Zakona o suzbijanju zlouporabe droga (»Narodne novine«, broj 107/01, 87/02, 163/03, 141/04, 40/07, 149/09) koji je u nadležnosti Ministarstva zdravlja.

Obzirom na postavljeni zakonski temelj želim vas zamoliti da zajedno sa nama i zainteresiranim proizvođačima koji su već ušli u proizvodnju konoplje pokušate pri Ministarstvu zdravlja inicirati izmjene i dopune Zakona kako bi se zakonski uredila proizvodnja konoplje ne samo u medicinske, prehrambene, veterinarske, znanstvenoistraživačke i nastavne svrhe, kako je predviđeno postojećim Zakonom, već i u svrhu:

- proizvodnje izolacijskog materijala,

- biomase za proizvodnju biogoriva,

- proizvodnje vlakana,

- proizvodnje celuloze, papira,

- radi daljeg umnažanja.

S poštovanjem,

Ministarstvo poljoprivrede
 

slvnc

Član
Tu od
20 Tra 2012
Poruka
34
E sad naći adekvatan kontakt kod ministarstva zdravlja i obavjestiti ih o nekim činjenicama koje su znanstveno dokazane.
 

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
gledal sam sad u nedjelju reportažu o industrijskoj konoplji...i čovek negde iz slavonije posijal i bere s običnim kombajnom i žitnim adapterom...ima neka firma koja proizvodi ulje od konoplje,neki još vrag i pelete od prešanog zrna...a stabljika se po zakonu odma mora poslje kombajniranja uništiti...tj malčirati.zatanjurati,orati kaj god...
Uvjet da ju siješ:nesmeš imati 5 godina prijavu za opojne droge,minimalno 1 hektar zemlje na koju budeš sijal konoplju,dozvolu MUPa,dozvolu ministarstva policije i certificirano sjeme...
 
E

ervinervin

Guest
pozdrav svima

samo da velim da sam pročitao sve vaše postove o ovoj temi.
nakon što smo pogledali prilog o uzgoju konoplje na Plodovima zemlje, brat i ja "zapalili" za uzgoj.
i još da velim da sam jučer naručio 0,25l od čovjeka iz Velike Gorice - herbioplus, i danas mi je već stiglo i nije mi loše, mislim da ću ga piti svaki dan na žlicu prije doručka i nekad na salatu.

za početak me zanimaju dvije stvari: kada se sije konoplja? i gdje kupiti sjeme?

ovo drugo sam vidio da ste pisali da nema kod nas, ali me zanima dali se kaj promijenilo po tom pitanju?

ps. ne znam dali ste čuli za kozmetiku Extravaganja? dolaze iz Slovenije i kozmetika im se bazira na industrijskoj konoplji.
 
Posljednje uređivanje:

flokisb

Novi član
Tu od
8 Ruj 2012
Poruka
21
otiđi u sjemenarnu(npr. znam da je za neke koji su sadili to odradila sjemenarna zagreb) koja se bavi uvozom sjemena i traži ih da ti uvezu,koju sortu hoćeš,sadi se 4,5 mjesec, dozrijeva oko 9 mjeseca,prinos sjemena je oko 1-2 tone po hektaru, otkupna cijena oko 2 eura
i za sve koje zanima bilo šta u pravnom smislu neka pročita PRAVILNIK
O UVJETIMA ZA UZGOJ KONOPLJE, NAČINU PRIJAVE UZGOJA MAKA TE UVJETIMA ZA POSJEDOVANJE OPOJNIH DROGA U VETERINARSTVU koji se nalazi u narodnim novinama broj 18 iz 2012. godine,kratak je tako da bolje pročitajte nego dobit krivu inf jer se ovdje mogu pročitat razne krive inf

@zeko2511
ministarstvo policije ne postoji-to je MUP, a ne treba ti njihova dozvola nego dozvola ministarstva poljoprivrede
 

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
@zeko2511
ministarstvo policije ne postoji-to je MUP, a ne treba ti njihova dozvola nego dozvola ministarstva poljoprivrede[/QUOTE]

joj bkt kak sam se sje***...i mislil sam na ministarstvo poljoprivrede...al neznam kam sam razmišljal dok sam pisal :scratch
 
O

oseloth

Guest
Samo sjeme nažalost. Najbolji dio biljke je ilegalan i zabranjen. A najveće mogućnosti su u stabljici. Žalosna je ova naša država
 
B

basset

Guest
otiđi u sjemenarnu(npr. znam da je za neke koji su sadili to odradila sjemenarna zagreb) koja se bavi uvozom sjemena i traži ih da ti uvezu,koju sortu hoćeš,sadi se 4,5 mjesec, dozrijeva oko 9 mjeseca,prinos sjemena je oko 1-2 tone po hektaru, otkupna cijena oko 2 eura
i za sve koje zanima bilo šta u pravnom smislu neka pročita PRAVILNIK
O UVJETIMA ZA UZGOJ KONOPLJE, NAČINU PRIJAVE UZGOJA MAKA TE UVJETIMA ZA POSJEDOVANJE OPOJNIH DROGA U VETERINARSTVU koji se nalazi u narodnim novinama broj 18 iz 2012. godine,kratak je tako da bolje pročitajte nego dobit krivu inf jer se ovdje mogu pročitat razne krive inf

@zeko2511
ministarstvo policije ne postoji-to je MUP, a ne treba ti njihova dozvola nego dozvola ministarstva poljoprivrede

pozdrav,
ne znam jel floki ovo čita pa može i netko drugi odgovoriti.
zanima me odakle ta informacija o cijeni otkupa ? na što se odnosi ? 2 eura po čemu ? i jel to u hr netko vrši otkup ?
imam gotovo sve što trebam i opg s obzirom da već radim voćarstvo par godina...ali nigdje ne mogu do info o otkupu konoplje u bilo kojem obliku ?
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
Mi ćemo ove sezone posijati za probu, pa ako bude sve kako treba na godinu malo žešće sa konopljom :rolleyess:
 
O

oseloth

Guest
Šteta je samo što se biomase ne smije koristiti. To je apsurdna blesav zakon. Kao biomase ipak spada u droge. Impecilizqm. Najve?u vrijednost ima stabljika. I e ergetsku i financijsku. Mala je zarada u sjemena a i mali je prinos kad 90% mase morate uništiti. Tu
 

flokisb

Novi član
Tu od
8 Ruj 2012
Poruka
21
pozdrav,
ne znam jel floki ovo čita pa može i netko drugi odgovoriti.
zanima me odakle ta informacija o cijeni otkupa ? na što se odnosi ? 2 eura po čemu ? i jel to u hr netko vrši otkup ?
imam gotovo sve što trebam i opg s obzirom da već radim voćarstvo par godina...ali nigdje ne mogu do info o otkupu konoplje u bilo kojem obliku ?
čuo sam od treće osobe da bi polj. obrt Matičnjak iz Osijeka otkupio po cijeni od 2 eura, taj obrt, cannabio d.o.o. i herbioplus(to je bilo na plodovima zemlje)su jedine meni poznate firme koje prerađuju sjemenke u RH pa probaj stupiti u kontakt s njima
 
V

vesna

Guest
Šteta je samo što se biomase ne smije koristiti. To je apsurdna blesav zakon. Kao biomase ipak spada u droge. Impecilizqm. Najveću vrijednost ima stabljika. I e ergetsku i financijsku. Mala je zarada u sjemena a i mali je prinos kad 90% mase morate uništiti. Tužna je ova naša zemlja hrvatska.


Da li će se nešto promijenti kada udjemo u EU ?
Mozemo li mi koji se time zelimo baviti udruziti snage i krenuti u Min.polj. ?
Ne vjerujem da bi se oglušili, posebno ako se ne traže poticaji, a drugi ih traže?!
 

slvnc

Član
Tu od
20 Tra 2012
Poruka
34
Misliš da oni doista brinu što netko želi vratiti industrijsku konoplju na naša polja??

Pravilnik i dalje stoji kakav je, dakle stabljika se nesmije koristiti, koliko vidim pomaka nema.

Da im je u cilju da se konoplja vrati na naša polja:
-educirali bi kadrove o razlici između industrijske i indijske konoplje (jer koliko vidim mnogi to neznaju, žalosno ali istinito; po meni to je stvar opće kulture)
-promjenili pravilnik i omogućili iskorištavanje stabljike
-uveli poticaje,
-olakšali uvoz sjemena,
-definirali pravilnike za prehrambene proizvode od konoplje prema HAH znanstvenom mišljenju (koje pozitivnim ocjenju uporabu proizvoda od sjemena konoplje na ljudsko zdravlje)
-pronašli načine za poticanje postojećih prerađivača tako da navedeni prošire kapacitete za preradu, te kroz EU fondove nabave strojeve za preradu stabljike....

SVE SE MOŽE KAD SE HOĆE, SAMO PITANJE JE DALI SE HOĆE ILI NE?? TO JE VEĆ PITANJE ZA NEKE DRUGE RASPRAVE!!
 
V

vesna

Guest
Znam, upravo sam pričala sa Ministarstvom.

Oni sve razumiju, ali ne mrdaju,i sve je preuušteno nama samima.

Ja nisam za poticaje. Mislim da se moze zivjeti i bez njih. No upravo to vidim kao snagu !

Uvjerena sam da će se ulaskom u EU i pritiskom moci neke stvari izmjeniti, ako ćemo svi sjediti ko hladetina i ne micati se, onda ćemo imati status quo jos jakooo dugoo... Mislim da to nitko ne želi. Zato sam predložila inicijativu koja bi bila zajednička..

Bacati ono što se moćže prodati ne radi nitko u pametnom svijetu, a mi to moramo jer se to od nas traži...

Tko je mjerodavan za ovo ? " ... definirali pravilnike za prehrambene proizvode od konoplje prema HAH znanstvenom mišljenju (koje pozitivnim ocjenju uporabu proizvoda od sjemena konoplje na ljudsko zdravlje)

Za EU fondove se možeš sam ili sama kandidirati.. Koliko ja znam..
 

Najnoviji postovi

Na vrh