• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Inkubatori

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ja pomalo krećem ponovno u nabavku patki.
Kao što rekoh, nabavio prije četiri mjeseca pet trkačica(1 muški, 4 ženke) i tri mađarice(1 muški, 2 ženke), a uskoro ću i dvije, tri japanke, samo zato da mi ima tko sjediti na jajima, ako inkubiranje zakaže. A i ako ne, opet će biti više malih.
Smaragdne nisam imao, ali znam da mnoge vrste ukrasnih pataka imaju jaja svakakvih boja i veličina.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Pozdrav svima!!!!
Evo ovako: kupio sam ove godine inkubator kapaciteta 80 kokosij jaja i mogu rec da je valivost negdje 70%.
Trazim vasu pomoc u svezi guscij jaja kakva je procedura na sto treba obratit paznju isto tako i za pacija.
Naime od 15 pacij jaja izlegla se 1 patkica.
A od 10 guscij niti jedna.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Treba paziti na vlagu i hlađenje. Dakle, ovlaživanje špricaljkom s maglicom od vode najbolje i hlađenje od 10 do 30 minuta svakoga dana, ali ispočetka rjeđe, kasnije češće. Sve drugo ti je skoro kao kod kokošjih. Imaš na ovome forumu mislim točno koliko koji dan treba vlažiti i hladiti.

Na tome sam već doktorirao, ali u samo teoriji (inkubirao samo kokošja jaja, a pačja se spremam na proljeće) tako da ti za eventualne zamke mogu reći mnogo iskusniji na forumu.

Npr. Peradarka uspješno inkubira patke i guske.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
nisam inkubirala guščja jaja,ispričavam se ako sam se u prijašnjim postovima krivo izrazila pa je došlo do toga zaključka
nema čak ni ladicu za guščja jaja
a patke još nisam do kraja usavršila,trebam kupiti vlagomjer,jer mislim da mi vlaga nije dobra,a nisam imala baš veliki postotak leživosti jer mi je često nestajalo struje,ali ja sam bila zadovoljna
ne znam da li imaš uputstva za inkubator i tamo bi sve trebalo pisati,kad se prska i koliko puta
ja imam kalimerov inkubator,i jaja se hlade ne znam napamet od kojeg dana,al mislim od četvrtog narednih 10 dana po 10 min dnevno,a slijedećih 10 dana po 20 min dnevno,nakon hlađenja se obilno poprskaju
opet napominjem da ne znam napamet al od jednog trenutka se prskaju dva puta dnevno,ne trebaju sva jaja biti mokra,nego da se unese dovoljno vlage,a pred leženje zadnja tri dana se prskaju 3. puta dnevno

posude s vodom uvijek moraju biti do pola pune,tako da se voda mora dosipavat svakih 3-4 dana
ne znam da li sam uopće išta pomogla s ovim drobljenjem,ali sve je u iskustvu,praksom do savršenstva
zaboravih još reći da se jaja trebaju oprat u vodi na 38-40 stupnjeva i dobro osušiti prije odlaganja u inkubator

i jedno bitno pitanje, da li su jaja bila oplođena,jer možeš imat i 1000 jaja ak nisu oplođena neće se ništa izleći,jer postotak valjivosti se računa između oplođenih jaja i izleženih pilića,a ne između broja jaja u inkubatoru i pilića
 
Posljednje uređivanje:

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Imam upute za inkubator ali se odnose na kokosija jaja i njih jako dobro lijeze prezadovoljan sam.
Za guscija i pacija znam da se radi drugacije a neznam kako.
Za pacija znam da temperatura treba biti 37.4 stupnja aza ostala od 37.8 do38.2!!!
Za vlagu neznam kolika treba biti a za hladjenje jos manje!!!
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
to je problem jer svaki inkubator je drugačiji,druga temperatura drugačija vlaga
s tim ne mogu pomoći jer ja se strogo držim uputa za svoj inkubator tako da mogu jedino nagađat i mlatit praznu slamu,što ne želim
ali jedno je točno a to je da patka prije nego legne na jaja prvo ode u vodu,patkama treba više vode,više vlage............mali pačići ako nemaju pojilicu u koju mogu zamočiti cijeli kljun će krepat
uglavnom kreni od osnove,operi jaja prije inkubiranja i dalje sam odluči koliko ćeš hladiti i prskat,vodi bilješke,ako inkubiranje ne uspije,pa bože moj,bar ćeš znati da je takav način neispravan
moje prvo inkubiranje pilića je završilo tako da su se izlegla tri komada,jer ja nisam imala pojma što radim i sve sam napravila krivo
sve je za ljude i svi griješe,nitko nije savršen
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
"zaboravih još reći da se jaja trebaju oprat u vodi na 38-40 stupnjeva i dobro osušiti prije odlaganja u inkubator"

Samo malo. Sve je ok, al za ovo prvi puta čujem. Kakvo pranje jaja na 40 stupnjeva ?

Zar se tako ne uništava onaj zaštitni sloj na jajima ?

Svugdje sam pročitao da, kao i za kokokoši, ako su malo prljava, a pačja često jesu, to lagano obrisati suhom krpicom ili blago nakvašenom.

Dobra je i dezinfekcija formaldehidom i sličnim da se ne bi razvile bakterije u inkubatoru.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
ne znam kako drugi ali ja pačja jaja uvijek operem,jer patka je vodena životinja,mokra legne na jaja,u inkubatoru se cijelo vrijeme inkubiranja moraju prskati vodom,pa tad bi se isto oštetio taj sloj

patke nesu po dvorištu i šutaju jaja po podu tako da su uvijek jako prljava

kokošja i pureća su drugo,to ni u ludilu prati,a s mokrom krpicom samo natrljaš nečistoću i bakterije u jaje,zato se zmazana jaja ni ne stavljaju u inkubator zbog razvoja bolesti zametka, gnjezda uvijek treba održavati čistima pa neće biti zamazanih jaja

plinjenje formaldehidom je poželjno jer jednim udarcem dezinficiraš i inkubator i jaja,samo formalin je jako otrovan,treba nositi zaštitnu masku, rukavice i naočale, svi prozori trebaju biti otvoreni da se slučajno ne udahnu pare, i naravno problem odlaganja otrovnog otpada nakon što plinjenje završi, ja ga bacam u školjku i 16 puta povučem vodu, nije mi baš idealno rješenje ali bolje nemam
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Zato i ne namjeravam koristiti nikakvu dezinfekciju jaja, samo inkubatora prije stavljanja jaja.

Možda sam krivo shvatio. Jedno je uroniti jaja u vodu i vlažiti ih, a drugo "prati", kako si rekla. Mislio sam da ih bukvalno u vodi izribaš.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
ha ha,ma ne,malo ih prošuljaš u rukama jer voda je topla pa nečistoća spadne,ne ribam ih žičanom četkom
na isti način možeš provjerit da li su zametci vodenih životinja živi,potopiš jaja u vodi 38-40 stupnjeva,i ono koje potone je umrlo,a koje pluta i vrti se u krug je živo i ako ga još osvijetliš na lampi lijepo se vidi kako se miču,al naravno to se radi prije stavljanja u valionik,kad su već formirani pačići
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Aaaaa... Ma to znam za jaja koje tonu. Lagano s prstima u vodi je ok.Mislio sam da ih ribaš krpom.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Evo uspio sam nesto saznati sto se tice hladjenja jaja.
To se obavlja tako da se jaja prekriju krpom koje se natopi toplom vodom te se tako hlade.
E sad neznam dali je tocno da guska prekriva svoja jaja dok napusta gnjezdo:icon_scratch:
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ne prekriva sigurno s krpom, ali zna sa slamom ili sijenom kada ode na ishranu ili malo protegnut noge, ali to je više instinkt da sakrije jaja.
Imao par guski svojedobno. Ovo s krpom je jedan od načina, ali po meni lošiji.

Ne znam zašto ljudi ili razni stručnjaci po forumima(ili gdje si to već pročitao), vole komplicirati.

Što nije jednostavnije otvorit inkubator, ostavit da se malo ohlade, pošpricaš ih običnom malom špricaljkom na maglicu, vodom otprilike koja je podjednake topline kolika je i u inkubatoru da ne bi prebrzo isparila.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
ovo s krpom nisam ni čula da itko radi ali mislim da nije baš higijenski,osim ako svaki put uzmeš sterilnu gazu
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
To za prekrivanje jaja krpom sam u razgovoru saznao od covjeka koji se bavi time preko 20 godina pa onda valjda nesto je i sam naucio.
E sad mi nije jasna jedna stvar govorimo o higijeni jaja kao da sve mora biti ekstra cisto i sterilno jasno mi je da mora biti uredno a sada dali krpa treba biti sterilna ili je dovoljno daje cista neznam.
Kolika je higijena u gnjezdu kada sjedi guska ili patka ili neka druga zivotinja i sve bude dobro a znamo kako izgledaju gnjezda za vrijeme do lijezenja.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
nemoj se ljutiti,nisam htjela omalovažavat,samo kažem da nisam čula za taj postupak,očito je neki stari recept kad se čovjek već 20 godina time bavi i očito mu je uspješan,svako pronađe način koji u je zgodniji
meni je lakše izvadit jaja i poprskati ih

ne znam što misliš pod tim "znamo kako izgledaju gnijezda za vrijeme leženja" jer ja pokušam održati ih relativno čistima,kad koka ode protegnuti noge promijenim joj posteljinu i počistim

uzeti ću za usporedbu trudnoću žene i leženje pilića,trudna žena puši,pije,ko zna kakvu hranu unosi u organizam i izgura trudnoću do kraja,rodi zdravo dijete,a pokušaj uzet ljudsko oplođeno jajašce i uzgoji dijete u staklanci
ne znam da li će itko shvatiti što želim reći,ali priroda čini čuda,a ovo je sve umjetno i zato mora biti sterilno
koka nije pretjerano čista životinja i normalno da u gnijezdu ima prašine bakterija i ko zna čega ali će uvijek donijeti piliće na svijet(osim ako su sve mućci),a inkubator moraš dezinficirat,oprat i pazit na svaku sitnicu,čak i to prskanje kokošjih jaja prije leženja...........koka ih sigurno ne prska :)
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ma neljutim se ja!Rekao sam to za krpu radi toga sto mislim da vrijedi pokusati pa mozda bude nekom i koristilo.
Jasno je da lijezenje u inkubatoru nemoze biti kao prirodno i da inkubator treba drzati uredno i pedantno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh