• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Inkubatori

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Da podijelim novu 'katastrofu' sa inkubiranjem...nabavio tj. dao mi kolega da nasadim ona famozna zelena jaja...od 39 kolko ih bilo u inkubatoru, svega na kraju 11 izašlo van, od tih 11 sad živih 9 pilića...ne znam gdje griješim??? Inkubator nije blizu prozora, udaljen od njega cca možda 3m i nije na dirketnom udaru sunca, temperatura prostorije nije prevelika nikako (prizemlje kuće je u pitanju), možda eventualno da nije premala?jer istu ne grijemo, pošto ju rijetko koristimo...pratim upute koje sam dobio uz inkubator i eto, nikako mi ne uspijeva, na kraju ispada da više struje potrošim nego što mi se isplati inkubirat...
dosadašnja iskustva:
28 jaja od guski- 3 guskice izlegle, sve 3 žive
40 jaja od nesilica + 19 braminih jaja = 59 jaja, od toga 8 braminih pilća izleglo, svi živi
39 zelenih jaja = 11 izvaljalo pilića, ostalo živih 9

inkubator kupljen preko oglasnika krajem svibnja za 610kn, kapacitet 60 jaja, ručni...slijedim upute, no eto, slabo mi ide zasada...nadam se da će biti bolje...
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Jaja sam prskala nakon perioda hlađenja i izvan inkubatora prije nego što bi ih vratila u inkubator.
Kada su se krenuli leći, prskala sam unutar inkubatora.

Od 19 "živih" jaja, 13 živih i zdravih pačića, dva umrla izležena (za jednog sumnjam da je pogažen od ostalih) , dva nakljucana ali umrla i dva ni nakljucana.
Vidljivi znakovi povišene temperature poput zaljepljenih ljuskica, "posteljica" po njima...ali za sada svi izgledaju zdravo i normalno. tj. ne vidim da ima slijepih ili sa defektnim nogicama... svi jedu i piju i napreduju, osim što mjestimično ružno izgledaju radi te zaljepljene posteljice po njima, a neću ih sada još ovako male prati.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
super,vidiš da je sve dobro ispalo,oko 70% leživost :),nije loše,samo nek malci rastu i napreduju
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
gospodine Kladionicar,dali ste provjerlili koliko je jaja bilo plodno?Jer ako su jaja neoplođena možete inkubirat 1000 pa ne bude rezultata.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Gosp. Kladioničar, ne znam kakve koristi od jaja od nesilice? To su hybridne kokoši i njihovi mladi ne ce sigurno biti dobre nesilice, a ni za meso se ne isplate jer su extra lagane!! A upitno je uopće da li se mogu izleći, ne znam, nisam nikad ni pokušao! Jednodnevni pilići koštaju max. 8 kuna! Svake 2 godine kupiš 20 kom. i "mirna Bosna"!!
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
ivanhecimovic

Nisam provjeravao tijekom samog inkubiranja jer nisam imao potrebnu opremu, tak da sam na kraju izvršio pregled, nakon što je sve završilo i ispalo da su preostali bili neoplođeni, tj. pucanj u prazno...

kninquin

jaja od nesilice su bile iz razloga jer sam u tom trenu,imao jedino njihovu količinu dovoljnu da popuni kapacitet inkubatora, zato su i stavljena bila unutra, no eto, loš eksperiment na kraju...
 

bozo112

Član
Tu od
28 Lis 2014
Poruka
66
Ja sam ove godine isto probao sa nasađivanjem jaja od nesilica.I na kraju se nije isplatilo_Od 13 jaja se samo 3 izleglo.Tako da nema koristi.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
kladionicar malo me zbunilo ovo "nisam imao potrebnu opremu",za lampiranje je dovoljna ručna baterijska svjetiljka,bilo kakva,ja imam neku prahistorijsku koje se više ni ne proizvode,i treba upaliti mrak u prostoriji gdje je inkubator, to je sva filozofija :)

a ako su sve ostalo bila neoplođena jaja,onda je valjivost bila 100%-tna, zakon, i ja bi to voljela jednom doživjeti, kod mene je 80-90 % i prezadovoljna sam
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Gosp.kladioničar, evo sad još jednom pročitao vaš post i nije mi jasno kako ste uspjeli staviti 126 jaja u inkubator kapaciteta 60!!??
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
bozo112

ma necu niti ja vise pokusavati s tim, ovo je bilo da se popuni kapacitet inkubatora, no eto, koma živa...

Peradarka

nisam bio još nabavio baš 'stručnu opremu' lampu za lampiranje, naručio izvana preko ebaya, no nije bila još stigla, a nisam htio s drugim iskušavat, tako da sam još uvijek u fazi testiranja cjelokupne priče koja mi se vrti po glavi...iliti kak ja to zovem 'porođajne muke' :)

Inače, moram priznat da me začudilo, imo sam već par upita za guske sad u roku par dana, no sve odbio pošto sam tek počeo s njima, i ovih 10 kojih imam su za pleme...kakvo je kod Vas stanje?ako itko prodaje guske,patke, jel ima šta potražnje?

kninquin

osnovno pravilo ti govori da nikad ne smiješ jaja različitih vrsta peradi(npr. pilići i guske) stavljat zajedno u inkubator, tako da je ivanhecimovic dobro zakljucio da se radi o 3 inkubiranja
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
imam potražnje za guske i za patke i za pačja jaja,ali nažalost ni jednog ni drugog ni trećeg nemam,nadam se da će mi patke početi nositi za mjesec dana,pa da ću bar imati jaja jer od živih životinja imam samo muške patke,s obzirom da ženskih imam jedva za sebe i k tome mi još torac prošli vikend odnio tri cure,a guske su moje matično jato za koje se također nadam da će tek na proljeće imati pomladak
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Sada sam primjetio tvoju temu o inkubatorima i svima koji se tako osjećaju:icon_e_biggrin:, pa mi nije baš jasno kako će ti patke početi nositi za mjesec dana, a sredina je studenog? Jel misliš na trkačice ili...?

Meni niti jedan vrsta pataka (dobro imao sam samo japanke, šarene domaće i mađarice, odnedavno tek trkačice) nisu nosile nakon srpnja.

A što se tiče gusčjih jaja za inkubiranje zainteresiran sam. Ako tko ima na forumu, a da mi je bliže, ja se bilježim.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
Zanimljivo je da moje patke nesu sezonski dva puta godišnje,ja nemam pacjih jaja kad svi drugi normalni ljudi imaju,moje patke ne su u 12 i 1 mj i onda opet u 7 mj,tako da se nadam da će nesti i da ih ovo ludo vrijeme nece sj...,a guske bi inace trebale isto tako nesti u 12 mj,imam samo jednu trakacicu,koja je sad već stara ali imam podmladak koji je sad napunio 4 mj
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Vidiš, vidiš... To samo potvrđuje moju uzrečicu koju oduvijek govorim: U Prirodi postoji samo jedno pravilo, a to je da pravila nema.

A koje se rase te patke koje ti nesu i čime ih hraniš ?
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Ovo ljepo vrijeme je potaklo moju patku staru15 mjeseci da krene nesti jaja.Tjedno nađem 3-5 pačjih jaja.Dali je još nekome počela nest patka u ovo vrijeme ??
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Eto. Uskoro će i banane u Međimurju počet rasti u prosincu, kako je krenulo...

Ma odavno se više ničemu ne čudim. Samo se pitam, dokle će to tako i kada će Dan poslije sutra.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
imam dvije mošusne ali za njih vrijede druga pravila,one su se iznesle u 10. mjesecu
par indijskih trkačica i domaće bijele i šarene
jedu travu i kukce i kukuruz,dok sam imala jele su tritikal
sva perad mi je zajedno,nemam volijere,ali poznajem jaja koje je čije,mošusne nesu žućkasta,bijele domaće bijela, šarene domaće neka muljava jaja kao da si ih u čađi protrljo, a indijka što će možda mnoge začuditi mi nese zelena jaja
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Za mošusne se i ne čudim, malo mi je mutno jer sam ih imao dosta prije tri godine, ali mislim da su znale i najesen nesti.

Samo mi je čudno za domaće bijele(vjerojatno misliš na tovne) da nesu sada, ali kako sam već spomenuo, skužile da je stiglo" proljeće pa ajmo.

I ja hranim istom hranom. Donedavno sam imao imao ostatka pšenice, pa sam i to davao da ne propadne, a sada šrtot, kukukuz, stari kruh, trava, kukci...

To isto jedu u kokoši.

Za trkačice - ne znam. Vidjet ću za na proljeće, a možda i prije. Zelena jaja inače nesu divlje patke, ali čitao sam negdje da ovisno o patki i trkačice mogu imati zelenkastu nijansu.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
Bijele patke imaju gene tovnih,ali je to već iskrizano da nisu više tovne,samo su boju zadrzale :)
I smaragdne nesu zelena jaja,nazalost ostao mi samo patak jer je patka lani nastradala
 

Najnoviji postovi

Na vrh