• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Inkubatori

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
ak budeš probavo to s mokrom krpom javi kak funkcionira, možda jednom budem probala,jel krpa ide u inkubator ili se jaja vade van i kolika je temperatura vode u koju namočiš krpu i koliko dugo se tako drži?
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Gledaj, prirodu nemožeš kopirati niti je to ikada itko uspio. Može ju se samo što preciznije pokušati imitrati, a jedna od tih imitacija je i inkubator.

Guske i patke inače jako drže do higijene jaja na kojima sjede.

Međutim, eventualni nedostatak higijene se kompenzira činjenicom da nema tog inkubatora koji će bolje izvesti mlade kao što je sama perad, i to zbog cijelog niza detaljčića kojima su životinjama ugrađena u instinkt, a nama i inkubatorima su još nepoznanica.

Uostalom jaja na kojima one sjede su stalno na svježem zraku više manje, čak i ako ležu u štali, a inkubator se povremeno provjetrava, ali sa zrakom koji je u kući, podrumu, tavanu, nebitno, a taj zrak nikada nije toliko čist, kao onaj vani.

A sam svježi zrak je dezificijens svoje vrste. Jbg. to ti je tak.

Ali ja podržavam svako eksperimentiranje u smislu što bolje zamjene za prirodno nešenje i općenito vezano za uzgoj svega, tako da ako ti bude postotak izleženosti jako dobar, onda je to s krpom možda i dobro.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
nitko ne zna dok ne proba, ja trenutno eksperimentiram s dvije vrste peradi u inkubatoru,morke i kokoši,možda šta od toga i bude jer su morke ipak iz porodice kokoši
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Bravo Peradarka ! Znam da će mnogi reći nikako ne mješati, ali zašto ne probati neke srodnije vrste, trenutno bi ta jaja ionak završila na tavi ili u kolačima, jer je prehladno. Osim ak ne griješ štalu, provjetravaš i to kvalitetno.

Meni nažalost inkubator sada skuplja prašinu i čeka trkačice i mađarice. Joj kaj nisi bliže da mi prodaš par jaja od morki, super su mi.

A baš ne vjerujem više svakome, nakon što mi je onaj(pričao već) prodao jaja niti pola oplođenih.

A oko mene nema nitko niti morke, niti druge poluegzote niti obična pačja jaja. A kokošja mi se ne da inkubirat, to mi sada nije prioritet za trošit struju.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
nemam morke,to inkubiram iz usluge,ubacila sam samo 6 svojih kokošjih jaja koliko sam imala da popunim praznine,a ne naplačujem u novcu inkubiranje nego po pola od onoga što se izleže

ustvari imam samo jednu morku i to curu,moram joj nabaviti dečka,jer lani mi je pas podavio oko 40 komada kad se otrgnuo s lanca,imala sam morke, hrvatice, leghorne, australorpe, indijske trkačice i tovne patke,al to je druga priča i već prošlo svršeno vrijeme
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Pas na lacu- užas ako je konstatno. Bolje da si ga naučila na perad, kao što sam ja svoga Mališu, koji ne ferma pol posto perad.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
nisam ga mogla nikako naučiti na druge životinje,napao mi je i janjca,zato je bio svezan iza štale,a noću bi bio pušten,ali jedne večeri mene nije bilo doma,zimsko doba,(nije bilo kasno ali je bio mrak),potrgo lanac i kako me nije bilo pa vrata od štale nisu bila još zatvorena sve poklo

možeš mislit da sam lovnu terijerku uspjela naučiti da ne davi a to joj je u krvi i tornjak čuva sve što je naše,a hrvatski ovčar koji bi trebao štitit je bio tako munjen,ne za ljude samo za životinje,i mačku mi je udavio
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
A sa lovnim terijerom(još ako je njemački) malo teže, iako, vjeruj mi, sve se može sa svakim psom. Znam to dobro jer sam se prije jedno vrijeme bavio dresurom pasa.

A hrvatski ovčar i nije baš pas za čuvanje. Ma tornjaci i šarplaninci(meni pogotovo šarplaninci su zakon). Dovoljno je da mu kažem: ovo je moje, to čuvaj ! I nema boga da se tome, što god bilo itko približi, a on nema šanse da napadne. E sada, ako je u pitanju više pasa, nije bitno koje pasmine, to je već čopor i instinktivno se počinju ponašati čoporski, a to znači da ih ne hebe ništa i da kolju sve kaj se može, da bježe, da manje slušaju itd...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
neznam kako uspjevate sa terijerom izaći na kraj, moj je njemački lovni terijer, i ubija sve pred sobom, do sada nisam imao problema, sa životinjama, al miševe i parcove osjeti dobro, jednom je i neku mačku donio, imam sreće što se nitko nije žalio......mužjak je, i to nije dobro, jer su divlji i neposlušni, dok ženke su puno bolje, i mogu se bolje naučiti.......
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Sorry, ali to nije točno. Može se i njemački lovni terijer. Vidio na svoje oči, iako osobno s njima nisam radio. Ako ubija samo štakore, tuđe mačke koje dođu na njegov teritorij, to je apsolutno normalno. Ako ubija ono što je tvoje, perad ili nekaj drugo to nije normalno. A pas, vjeruj mi, dobro zna što je tvoje. Samo je pitanje koliko te poštuje, koliko si kvalitetan i njemu razumljiv vođa čopora. Da sada ne glumim šaptača psima, ali trebao bi napisati dosta podataka o tome terijeru pa bi ti možda i mogao pomoći, iako ne radim na daljinu.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Podrzavam receno za sarplaninca ja ga imam i besprijekoran je cuvar i sto je najzanimljivije nemoras ga uciti da bude cuvar to mu je urodjeno!!!
Barem je sa mojim tako.
Nekoliko puta je obranio zivotinje od napada lisice redovito zna uhvatit stakora.
Hocu rec odkad ga imam u dvoristu je sve na broju.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ma čovječe, još kada je imao 6 mjesci, a nisam ga ničem učio osim osnovnim naredbama, jarića koji mi je pobjegao prek ograde dotjerao pred mene. Istina, ganjal ga je jedno pet minuta, ali na kraju dotjerao do mene i sjeo. Ja se usro, milio da će ga zaklati, iako znam što su šarplaninci i da ne diraju tvoje, ali nije ti svejedno, ipak je bio još mlad.

Sve rečeno. Niš nemoraš učiti da čuvaju i što je još specifično imaju nevjerojatno nepogrešiv osjećaj za razlikovati stvarnu od lažne, što je normalno jer su to psi koji su tisućama godina živjeli u planinskim vjetrometinama bez puno hrane i naučili su ne trošiti energiju nepotrebno.

A mogao bih ti pričati koliko osjećaju gazdu, u ovom slučaju mene. Jednom mi pozvonio neki utjerivač dugova za dug koji sam već platioI nije bilo prvi put, tipa app.) i ja se digao živčan izašao iz kuće, došlo mi je da nokautiram tipa, ali se smirio.

Al ovaj moj točno osjetio i skočio na ogradu, liku skoro glavu isčupao da se nije odmaknuo u zadnji tre. S druge strane, ako ja otvorim mirno vrata, ma može ući i cijeli bataljun nepoznatih, neće mrdnuti, ali će ih stalno držati jedno oko na njima, a drugo na meni.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Sve je tocno sto si naveo.
Po mom misljenju nema boljeg cuvara,i ja imam koze a koze ko koze vole pobjeci ali on ih uvjek cuva i po lajanju se vec da zakljucit o cemu se radi.
Nikad ali bas nikad nelaje bez razloga a kad dodju nepozvani gosti onda to izgleda ovako:icon_axe:
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
ja imam kuju njemačkog lovnog terijera i nemam problema s njom,zna šta je naše i zanimaju je samo štakori i miševi
al ja sam skrenula totalno s teme a svi ste se poveli za mnom pa ću se sad vratiti na pravu temu
imam tu turu u inkubatoru iz usluge,morke i kokoši i jučer sam lampirala jaja,žali bože, totalno razočaranje
od morki tek koje oplođeno jaje da bi onda saznala da ta žena ima nekoliko ženki na jednog mužjaka,pa nije ni čudo da su jaja neoplođena
od susjeda 24 kom ni jedno jaje nije oplođeno,moram mu reć da tog pijetla može odmah staviti na panj i skratiti za glavu jer mu je niš koristi
od svekrve bilo 10 jaja ali su 2 bila kvrcnuta pa ih nisam ni stavila u inkubator ali su ostalih 8 sva oplođena i ja sam imala samo 6 kom koja su oplođena
tako da mi je od 66 jaja u ink. ostalo samo 20-ak
ljudi su mi tako genijalni,ne znam što očekuju da će se izleć a uopće nemaju dobar omjer ženki na mužjaka,katastrofa
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ja sam jednom lose proso sto se tice pjetlova a sad na 50 kokosi imam 5 pjetlova.
Jednog moram zaklat jer skace na djecu i odrasle.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Kod perlinki može biti omjer 2-3 ženki na1 perlinca.Ja sam imao 2:2i perlinci su se samo tukli i bilo je plodno 6 od16 jaja pod kvočkama(shabicama.)
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ljudi ne bi sada htio opet dizat paniku odnosno novu temu, ali niti moj pijetao baš ne skače na kokoši. I nemojte molim da se netko javi pa da mi kaže da je to u ovo vrijeme normalno jer mi je prijašnji pijetao skakako stalno. Oplođenost jaja 99,99 posto!
Kaj se to događa ?

E da, iako sam, kako rekoh, sam napravio inkubator za oko 40 jaja, prije dva dana jedan lik stariji , mještanin, mi ponudio besplatno potpuno uslugu inkubiranja u njegovom koji je za 100 jaja. Ima svoja, ali ne dovoljno, pa zašto da mu ink. troši više struje kada može manje (automatski inkubator, profi).

Sve je to super, samo prvo moram imati jaja. Kak je krenulo ovo s kokošima, nadam se da se neće proširiti i na patke. A par japanki nabavljam u svakom slučaju, pa bumo vidli hoće li sjediti na tuđim jajima ili ne.
 
Posljednje uređivanje:

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ima osam mjeseci. Živ i zdrav, ali sam neki dan vidio da ga jedna kokoš natjerava, a on bježi ?! A možda sam ubo pedera, tko zna.:icon_scratch: Toga i kod životinja ima u određenom smislu i postotku.

Žao mi je što sam onog prijašnjeg morao eliminirati, ali duga priča. Taj je kao kod Balaševića, skako i na guske i na patke:(nod):

Sada imam pri kraju uzgoja nekoliko domaćih mješanih, pa će valjda neki biti i pijetao. Za jednog se već sada vidi da je, pa kada još malo ojača puštam ga. Po karakteru, mislim da će odmah izmlatiti ovoga na dvorištu.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja od mojih koka u inkubatoru od 63 što stane unutra (kalimero), izleže se 48-55 komada, ja sam zadovoljan, iako ove godine sam stavio patke, jer bi ih htio držati, niti jedna se nije izlegla.......neznam u čemu je bio problem, al probat ću ponovno u 2 mjesecu staviti, kada počnu nositi, sada je malo kasno........

i još mogu dodati, da jaja, ona u 2 i 3 mjesecu što stavim imaju najveći postotak leženja, neznam zašto je tako, možda nije do jaja, neznam......

sada mi koke slabo nose, dok najviše sam znao imati oko 40-45 jaja dnevno.......i planiram proširiti još malo......


što se terijera tiče, kako sam ga stavio na jedno mjesto, više nemam lisice, koja mi je prije 2,3 godine pokušala odnijeti purana starog godinu dana, pa je samo vrat isčupala jer ga nije mogla odnijeti preko ograde.......

pure sam također legao, zagorske.......prošle godine sam imao oko 100 komada i prodao, jer teško ih je držati, dugo moraju biti unutra zatvorene, a prostor mi treba, dok mislim da su patke ipak bolje i brže napreduju, moram probati.......

ako netko ima dobrih jaja od pataka, od ovih bijelih, nikakvih drugačijih, ja bi uzeo u 2 mj.......
 

Najnoviji postovi

Na vrh