• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Inkubatori

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Znate kaj. Ja ne bum ništa mjenjao. Ostavljam žarulje. Ne kužim što je loše ako se već izleženi pilići malo kotrljaju ili kak je netko rekao "igrao nogomet" s neizleženim jajima. Pa ako su stavljena u isto vrijeme, tih par sati ili dan kotrljanja pilićima u jajetu neće niti pomoć niti odmoći.
Ustvari moglo bi ima samo pomoći da ih braća potaknu da se malo požure van iz ljuske. Uostalom kod mene ih, ako je inkubator pun, niti nemogu baš mnogo micati jer su na prečkama, a ne na ladicama. Ladicu niti nema, nego je dno na dva centimetra od tih prečki. I nevlažim s posudama ispod, nego je ispod spužva. Puuuno bolje održava vlagu stabilnom.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
a to je drugo ako su na prečkama jaja,jer u ladici baš kad je pun inkubator najviše sranja se i dogodi,jer dok pileki šutaju te ljuske i nabiju ih odma prvom susjedu na glavu,taj susjed više ne može izaći van i uguši se u jajetu, zato je to problem

al ak je tebi sa žaruljama dobro,čemu bi to uopće mijenjao?!
drž se provjerene i uhodane taktike :)
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Pa zato sam i radio princip prečki.

Ma nadovezao sam se na jedan post o mračnom inkubatoru, što je prirodnije(perad kada sjedi na jajima ona su u mraku), pa se sjetio da imam dugačak jako savitljiv kabel otporan na vodu(teraristički), a volim eksperimentirati i još k tome ravnomjernija raspoređena temperatura.

Iako ima jednoslojni, bile su razlike u temperaturi i do 1 stupnja, dok nisam skužio koje rupe za prozračivanje moram začepiti, a koje malo više otvoriti da bude ravnomjerno. To je rješeno.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ma znam, ali gdje ću se još zajebavat sa spajanjem ventilatora(jer tu treba znati i jačinu i smjer puhanja itd.), uostalom inkubator mi je jednoslojni.

Kada budem jednom radio višeslojni, a to je kada se uspijem dočepati nekog starog frižidera ili škrinje i vremena, onda će mi se dati postavljati ventitalor i morat ću ga uostalom imati.

Moj inkubator je isto jednoslojni a ventilator je od kompjutera mirso ga je spojio na adapter koji ima izlazni napon 9V i smjesten je na sredini inkubatora a usmjeren je prema dolje i lagano puse.
Iz znatizelje sam stavljao toplomjer u sve djelove inkubatora i svugdje je temp. Ista 37.8 stupnjeva.
Moje misljenje je ventilator obavezno!!!
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Znam, detaljno sam proučavao Mirsin sisitem i koliko mi se čini ovako po pričama, radi super.

Ventilator toga tipa je praktičaan i gotovo savršen za ink., i naravno dobro ga je imati i u manjem jednoslojnom inkubatoru ili, pak, više njih u višeslojnom(ovisno o veličini) s pravilnim smjerom puhanja.

Ali, kak sam već rekao, za sada mi stvarno netreba, jer se dobro leže i bez ventilatora, ali jedva čekam da mi negdje dopadne neki frižider ili škrinja, pa radim višeslojni.

A onda ću se tek malo profesionalnije udubiti u postavljanje ventitalotar kak Mirso radi. Iako sam već proučavao, bum zaboravil dok ne nabavim neku veću "škatulju" za veći inkubator.

Prije pol godine sam se skoro rasplakao kada sam saznao da je stric škrinju od 400 litara bacio, odnosno ostavio na cesti i netko pokupio, kada je prije godinu i pol preuređivao stan. Ja mislio da ju je stavio u podrum, a ono... A on, pak, obzirom da se rijetko čujemo i vidimo, nije imao pojma da meni to treba i da sam se počeo baviti inkubiranjem.

A problem mi je i prijevoz na veće udaljenosti nečeg većeg, jer nemam prikolicu, čak niti kuku na autut(inače bi lako posudio ili unajmio prikolicu. Tak da ako ima neka dobra duša blizu mene(jakovlje), s viškom frižidera ili škrinje pokvarene koju bi mi poklonio. molim javite se !!!

Ja naravno plaćam prijevoz plus trud(odnosno nešto malo za frz ili škrinju), obzirom da nisam baš pri parama. Tipa 100 kuna plus troškovi prijevoza i koja pivica

A tu kod mene uopće nije lako naći, jer su sve shebali s odvozom krupnog otpada, trenutno vlada anarhija, uopće se ne zna kada i gdje se može ostaviti da ovi Pripuzovi dođu i pokupe, a i ljudi sve manje bacaju takve stvari, nema se para, pa ili ih popravljaju ili puknu negdje u kut ili u podrum i unutra drže tko zna šta, kisele zelje, kaj ja znam...
 
Posljednje uređivanje:

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
netko mi je jednom rekao da se morke jako teško ležu u inkubatoru i da im je leživost 30-40%,jer njima treba više vlage jer imaju jako tvrdu ljusku
imala sam 10 oplođenih jaja i stvar je u tome da ni jedna nije uspjela izaći van sama,razbijala sam jaja jučer i uspjela sam izvući 6 živih,ostale 4 su se ugušile
od 19 kokošjih jaja izleglo se 14 pilenki,ostale se pogušile,nisam baš previše proučavala da li su bili u dobrom položaju i na kojoj strani je bila zračna komora,inkubacija je bila iz usluge,prvi dogovor je bio da pola izleženog ide meni ali sam se predomislila,jer nemam kuda sad preko zime s malim pilićima,pa ću si na proljeće uzet ili dvije kokoši ili par morki ako ih bude,jer s obzirom da sam ih ja izvlačila na ovaj svijet ne znam dal će preživjeti
 
S

sgrujic

Guest
pozz ekipa...
od nedavno djevojka i ja planiramo kupiti inkubator...
pojavila nam se potreba za jednodnevnim zivotinjama...svuda nas ispituju...pa smo
pomislili da bi probali...

e sad..."propuh" bas pise sto i nas brine...nigdje ne mogu doci do jaja...
tj,nigdje ne vidim tko ih prodaje...

pa vas pitam... po iskustvima...
gdje i kada kupujete jaja...

nas zanimaju purice i eventualno guske...

moze pomoc?
 

Filip

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
369
Od kakvih pura i gusaka vas jaja zanimaju? Ima po oglasniku ljudi koji prodaju jaja od zagorskih purana i domacih gusaka
 

bananarama

Član
Tu od
27 Pro 2014
Poruka
37
Napraviti ekonomičan, pouzdan i kvalitetan inkubator i nije baš jednostavna stvar. Treba puno vremena izgubiti testirajući razne komponente krenuvši od termostata, snage grijača, vrste grijača, površine posude za vodu, veličine inkubatora, oblika, izrade ladica, mehanizma za okretanje jaja i još dosta toga.
Pošto mi je elektronika struka a ove godine sam i imao i dosta slobodnog vremena jer sam trenutno nezaposlen dao sam se u izradu vlastitog inkubatora od 120 kokošijih jaja ili 204 prepelčija. Uglavnom sve je unikatan rad a komponennte dosta kvalitetne. Odlučio sam se za grijač od kantala oko 170 W snage, led rasvjetu, jednoslojni inkubator, ladice od aluminijskih profila i drvenih letvica. Mehanizam za okretanje vlastite izrade, timer, motor 220 V, 6W - koristi se za ražanj u električnim pećnicama - cijena novog motorića u trgovinama je oko 50 kuna. Krug za okretanje je od mašine za mljevenje mesa. Uglavnom sve robusno i kvalitetno.
Napravio sam dva modela jednoslojnih inkubatora. Jedan bez ventilatora, a drugi malo veće visine sa ventilatorom od 12 cm za kompjutorska napajanja. Inače ventilator je 12 volti ali vrti na nekih 7,5 volti.
Nakon mnogo dana isprobavanja još u 5-tom mjesecu 2014 bilo je sve spremno za inkubaciju. Od tada izlegao oko 500 većinom pilića koke Hrvatice, i 120 prepelica. Prezadovoljan. Danas ubacio prije par sati u ovaj jednoslojni sa ventilatorom jer mi je nekako pouzdaniji,120 jaja. 94 jaja od jarebičasto-zlatne Hrvatice i 26 jaja od Leghorna - (naravno bijeli). Poslije ću fotkati taj sa ventilatorom a sada šaljem par fotki ovog jednoslojnog bez ventilatora rađenog po uzoru na Kalimero ali sa daleko boljom izolacijom. Korišten stirodur od 3 cm i sendvič zid i na stropu, bočnim stranicama i podnici.
CquEiU.jpg

k7IP8J.jpg

DWL8PA.jpg

LRtFpm.jpg

qAtqMh.jpg

51CNPv.jpg

jj3HHn.jpg

HZMpml.jpg

w0YPeb.jpg
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Svaka cast!!!!
Vidi se iz prilozenog da si jako puno truda ulozio u izradu inkubatora!!!!
Strrodur je dobar iz tog razloga sto uz toplinsku izolaciju je i hidro izolator!!!!
Znaci neupija vlagu i nepropusta ju!!!!
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
ja sam kupio kalimero i prezadovoljan sam sa njime, čak je suseda i guščija jaja stavila i izlegle se male guskice
 
S

sgrujic

Guest
A zapravo mi i nije toliko bitno... Naime,cuo sam za cijene purecih jaja,da su cca 5 kn komad...a ne uspjevam ih naci ispod 15... Koje su zapravo realne cijene jaja... ??
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Za jaja je dovoljno da napisu "jaja za rasplod"bila ona od kokosi pataka ili gusaka ljudi traze kao da su zlatna a kupujes macka u vreci!!!
U vecini slucajeva bude tako.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
za pureća i gušćja jaja je cijena 10,00 kn/kom,izvan sezone su nešto jeftinija,kao i za sve,bramina jaja sam kupovala izvan sezone po 5,00 kn a mislim da svi znate da je njima cijena od 10-15 kn,ovisno o roditeljima
 

bananarama

Član
Tu od
27 Pro 2014
Poruka
37
ja sam kupio kalimero i prezadovoljan sam sa njime, čak je suseda i guščija jaja stavila i izlegle se male guskice
Kalimero je sasvim OK inkubator i onaj manji K-63 i veći K-180. I sam sam jedno vrijeme koristio K-180 i sve pohvale. Proizvođač je jednostavno koristio prirodne zakone u konstrukciji bez velikog mudrovanja napravio jednostavan i funkcionalan inkubator. Jedina zamjerka bi bila na materijal od kojeg je rađeno kućište, odnosno na ivericu (koja je gore) i lesonit (bočne stranice i vrata) koji vremenom povuče vlagu i nabubri. Ukoliko se držite uputstva da ne držite inkubator u vlažnijem prostoru i to će se rijetko desiti i može Vam godinama služiti.
Evo da sada postavim i fotke od ovog drugog što sam napravio sa ventilatorom i umetnuo jaja od čistokrvnih hrvatica i manji broj Leghorna. Od Leghorna su relativno mlade koke pa me zanima rezultat, a Hrvatice su u punom naponu za njih se ne sekiram.
JboTZa.jpg

yGRxPI.jpg

l7HKRg.jpg

Pg0eJa.jpg

hFuZPF.jpg

gdSJii.jpg

eSYTB3.jpg
 

bananarama

Član
Tu od
27 Pro 2014
Poruka
37
Predlažem svima koji se odluče na izradu vlastitog inkubatora da kao grijač koriste cekas žicu ili još bolje kanthal žicu zbog izrazito dobrih toplinskih svojstava. Odnosno brzo se zagrijavaju a isto tako u par sekundi i ohlade.
Kao nosače za grijače sam otkrio da je njabolje koristiti keramička kućišta od onih starijih osigurača. Ja koristim kućišta od osigurača od 25 A ili 16 A koje možete kupiti u bilo kojoj trgovini elektromaterijala. Kupiš par takvih osigurača, skineš im one kapice sa obije strane, istreseš pijesak iz njih i potom ih učvrstiš na željeno mjesto sa iver vijkom dužine 7,5 cm. Naravno treba kupiti i podlošku koja će biti sa donje strane između glave iver vijka i osigurača. Najbolje su one podloške koje na sebi imaju nalijepljenu tvrdu gumu a koriste se inače najčešće na sljemnjacima krovova ili kada se salonit ploče pričvršćuju na krov. Dobre su zato što im ne smeta toplina a pomaže vam da kućište osigurača ne oštetite prilikom zavrtanja u drvo ili neki drugi materijal od kojega ste napravili kućište inkubatora.
Što se tiče samog grijača možete ga izraditi sami tako da na ebayu ili negdje drugdje kupite 10 metara kanthal žice promjera 0,25. Potom sa sporohodnom aku bušilicom u koju je umetnuta čelična šipka dužine 30-tak centimetara i promjera 3 milimetra namotate grijač na šipku i to oko 8,5 metara žice će vam trebati da bi dobili snagu od nekih 180 W. To je već stvar izračuna ali za inkubator dimenzija kao što je K-180 to će biti idealan omjer.
Samo razvlačenje grijača po keramičkim nosačima koje ste predhodno razmjestili u gornjem dijelu inkubatora je neka druga priča i zahtijeva malo strpljenja i umiješnosti da bi grijač bio što ravnomjernije rasporođen po cijeloj gornjoj površini inkubatora.
Jednom "prerastegnuta" kanthal žica zahtijeva ponovno namatanje što je onda mukotrpan posao. Za to treba biti strpljiv sa postavljanjem. Ako čak negdje i budu manja odstupanja u broju namotaja, nemojte se time zamarati jer svako daljnje mudrovanje dovest će do toga da će te na kraju najvjerovatnije tu žicu nepovratno uništiti.
Ukoliko netko ima dodatnih pitanja na ovu temu rado ću napisati svoja zapažanja. Pozdrav!
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
Od kakvih pura i gusaka vas jaja zanimaju? Ima po oglasniku ljudi koji prodaju jaja od zagorskih purana i domacih gusaka

ima ali nema sad ničega ponuda slaba i nikakva
 

Najnoviji postovi

Na vrh