• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

integrirana proizvodnja

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
ajde siki, kad si sve napisao, napiši i zašto je ječam ostao 10 cm...
nije do gnojidbe da ga vrag uzme...:madmana:
moglo je biti da ti je ph bio pre nizak, ali svaki donekle iskusan poljoprivrednik poremećaj ph vidi po korovskoj flori, a i sve druge poremećaje...:gitarist:

a možda je ga uhvatila suša, ja sam imao jednom zob, došla suša u krivo doba,zob isklasala, sve pet, ali visina 15cm:twisted:

inaće nevjerojatno kako nešto što znamo ili smo znali ,proglašavamo zaostalim i lošim, da bi nam netko nakon određenog vremena to prodao kao svoju ideju

primjer je moj djed, on je imao 3-4 kravice, 7-8kj zemlje, bacao je jako malo uree, najviše kana i 15ice, upola manje nego što se sada baca,izvozio stajnjak i nije palio njive,i imao solidne prinose, i uz dosta rada živio dobro

kad sam ga pitao da pravimo analizu, rekao mi je što će ti to, pa to je naša zemlja več 70godina

s druge strane, imam zemlju koju sam kupio, kad sam napravio analize razlika je bila strašna, nije mi bilo jasno kako

a onda mi je did objasnio
ova kupljena zemlja ,nema pravog vlasnika više od 20g, radi ko kako stigne, pali se strnje, baca samo urea, od stajnjaka ništa,
radilo se na godinu dvije svatko i samo je gledao da što više iscijedi

naravno moj did je tada bio lud, a sada nam to prodavaju pod integriranu i održivu poljoprivredu
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
za 2011 je upisano 68 122 ha a na raspolaganju je max 21 613 300 ka pa to ispadne nekih 300 kn max a što je najgore kad udješ moreaš biti najmanje 4. godine inače moraš vratit lovu . teški zajeb .

sa 800kn na 300kn, uh uh ...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
hehe, a kad svi upišu...nula bodova, još ćemo i iz svog džepa vadit...:rolfer::rolfer::rolfer:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ma dajte više zaboravite te poticaje.Mora nam svima bit jasno da ovakav način poljoprivrede nije održiv,baziramo se na poticajima,prijavljujemo se kao ekoproizvođači samo jer je veći poticaj.Pa to nema smisla.Ja bi se zapitao,jer znači da ono čime se bavim nema profita,ako nema poticaja. Ovdje je riječ o nečem drugom,a to je da očuvamo svoju 'zastarjelu' poljoprivredu,jer je to prednost koju napredne zemlje odavno nemaju. Problem nedostatak sluha naših ljudi,jer se teži unaprjeđenju proizvodnje i prinosa,a kroz uništavanje osnovnog resursa u poljoprivredi,a to je ekosustav. Znam da je za većinu ovo sve nebuloza, i volio bi da mi komentar na ovaj moj post napiše netko tko se zaista smatra kompetentnim na ovom terenu održive poljoprivrede,integriranog sustava,koji ima za cilj sačuvat širi ekosustav a opet u interesu vlastitog opstanka i neovisnosti.

Jel vam bude žao kad špricate svoje njive totalnim herbicidima?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Ma dajte više zaboravite te poticaje.Mora nam svima bit jasno da ovakav način poljoprivrede nije održiv,baziramo se na poticajima,prijavljujemo se kao ekoproizvođači samo jer je veći poticaj.Pa to nema smisla.Ja bi se zapitao,jer znači da ono čime se bavim nema profita,ako nema poticaja. Ovdje je riječ o nečem drugom,a to je da očuvamo svoju 'zastarjelu' poljoprivredu,jer je to prednost koju napredne zemlje odavno nemaju. Problem nedostatak sluha naših ljudi,jer se teži unaprjeđenju proizvodnje i prinosa,a kroz uništavanje osnovnog resursa u poljoprivredi,a to je ekosustav. Znam da je za većinu ovo sve nebuloza, i volio bi da mi komentar na ovaj moj post napiše netko tko se zaista smatra kompetentnim na ovom terenu održive poljoprivrede,integriranog sustava,koji ima za cilj sačuvat širi ekosustav a opet u interesu vlastitog opstanka i neovisnosti.

Jel vam bude žao kad špricate svoje njive totalnim herbicidima?

nevidim u ćemu je problem ako se prska totalnim herbicidima???

prije bi se trebali zamislit o herbicidima s dugim rokom djelovanja, danas sam pročitao, kaže čovjek da je posadio krumpir i odmah ga zaštitio od zlatice, da nemora poslije prskat ...???
isto tako se štiti i suncokret i kukuruz i ko zna što još...
zato su velliki pomori pčela,
zašto je npr jesenas izostala peludna paša

nekoliko puta sam postavio pitanje zašto su neka sredstva zabranjena nakon 30-40g upotrebe, je da su bila otrovi, ali otrovi pri lošoj upotrebi, 30g su korištena i pčele su ih preživjele
a sada imamo ultramoderna zaštitna sredstva, koja su u nekoliko godina napravile pomore

što je sa GMO, kako on djeluje na biljni i životinjski svijet, i na ljude
pa ljudi, u svjetu smo poznati da imamo čista polja i nedirnutu prirodu, a sad će nas neko učiti kako da zaštitimo ono što su oni več uništili

tko je tu lud???
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ilegalac,koliko znam da je aktivna tvar u totalcima do negdjeprije,ako još uvijek nije dikvat odnosno parakvat.Oni u tlu ostaju nekoliko desetaka godina,samo se isperu u dublje slojeve.O njihovim učincima čitajte na guglu.
Ipak je potrebno učiti naše poljoprivrednike kako da budu dobri gospodari,jer smatram da su nas uspili do sad navuć na kemiju bez koje mislimo da ne možemo.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Ilegalac,koliko znam da je aktivna tvar u totalcima do negdjeprije,ako još uvijek nije dikvat odnosno parakvat.Oni u tlu ostaju nekoliko desetaka godina,samo se isperu u dublje slojeve.O njihovim učincima čitajte na guglu.
Ipak je potrebno učiti naše poljoprivrednike kako da budu dobri gospodari,jer smatram da su nas uspili do sad navuć na kemiju bez koje mislimo da ne možemo.

otkad znam za njih glifosat
koji se razgrađuje ubrzo, ako ga ne upije list, razgrađuje se u fosfatno gnojivo (mislim), mislim da je čak i ekološki prozvod, a dozvoljen je u kanalima i oko ribnjaka primjena
neko te je krivo informirao

goglaj malo pomor pčela i uzroci i o neonikotinoidima
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ipak i taj glifosfat koji se vrlo brzo raspada pod utjecajem sunčeve svjetlosti je nađen u molekularnom stanju u preko 80% izvora pitke vode u Francuskoj...ako je nekome promakla ta inf. pred dvije godine...
svaka kemija je kemija, branili ju mi ili ne, stvar je samo u razumnom korištenju ili ne korištenju...
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
ipak i taj glifosfat koji se vrlo brzo raspada pod utjecajem sunčeve svjetlosti je nađen u molekularnom stanju u preko 80% izvora pitke vode u Francuskoj...ako je nekome promakla ta inf. pred dvije godine...
svaka kemija je kemija, branili ju mi ili ne, stvar je samo u razumnom korištenju ili ne korištenju...

svaka kemija je kemija, ali mislim da si nešto pobrkao, nemogu naći ništa od toga što si rekao

koliko sam ja našao glifosat se raspada u zemlji i postaje doslovno nešto kao mineralno gnojivo
našao sam nekakav medicinski uradak u kojem je opisano kako je baba popila 0,5 l cidokora i nekakve tablete i uspješno preživjela:mrgreen:

a osvrnuo bih s i na doze koje se preporučaju za korištenje cidokora
preporućene doze su od 4-8-pa do mislim 14litara po ha, ja u vočnjaku koristim 1l/100lvode / po Ha

tako da o zagađenju... a baš me zanima koliko ga savjetuju u eko i integriranoj proizvodnji
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Ne bi rekao da ga uopće savjetuju u eko proizvodnji.

ne kužim u čemu je štos s tom integriranom proizvodnjom, malo sam pročitao taj pravilnik i ništa mi nije jasno
što se tiće pesticida ja koristim jedva trečinu od navedenog
jedinu razliku vidim u analizi zemlje svake godine
 
M

MOCO

Guest
koliko sam ja shvatio štos je u pojačanim kontrolama i više birokracije
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ja govorim za eko proizvodnju da se tamo herbicidi u obliku glifosfata ne primjenjuju tj zabranjeni su.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
gospodo,,polako cemo klepat kose,,motike,tko jos zna to radit:lol:,,pripremit vile,pozvat tezake, uz pjesmu u polje,,druge nema,,obzirom na situaciju i besparicu,,kak je krenulo,,morat cemo tako,,
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
gospodo,,polako cemo klepat kose,,motike,tko jos zna to radit:lol:,,pripremit vile,pozvat tezake, uz pjesmu u polje,,druge nema,,obzirom na situaciju i besparicu,,kak je krenulo,,morat cemo tako,,

I šta fali?Nekad je bilo tako i tko je bio radnik,nije bio gladan ni siromašan.Danas radnik gladan,a ni kruva ni motike.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
gospodo,,polako cemo klepat kose,,motike,tko jos zna to radit:lol:,,pripremit vile,pozvat tezake, uz pjesmu u polje,,druge nema,,obzirom na situaciju i besparicu,,kak je krenulo,,morat cemo tako,,

fitnes:lol:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Koji je štos sa integriranom? Pa nema tu štosa, samo nek imaju novaca za isplatiti ono za što se čovjek malo potrudi.

Ovi poticaji koje mi primamo kao "izravna plaćanja" su osnovni poticaji po hektaru zemljišta koji obrađujemo. Integrirana proizvodnja spada u "ruralni razvoj" za kojeg nam stalno tupe da će sve više sredstava ići u tom smjeru, a manje za izravna plaćanja. U ruralni razvoj spada još i subvencioniranje osiguranja, kapitalna ulaganja, teži uvjeti gospodarenja....

Ako bi ja ove godine recimo dobio sve što bi zakonski trebao dobiti, što se tiče integrirane proizvodnje i subvencije osiguranja, trebao bih onda dobiti više nego za izravna plaćanja. Druga strana priče je što očito opet naša vlada smanjuje neke stvari u postocima i onda se nameće pitanje isplativosti vođenja svih tih papira.

Sama integrirana proizvodnja nije nikakav bauk, već je jako jednostavna, pogotovo za ratare. Siješ 3 kulture i samo mijenjaš parcele, sva sredstva su vam registrirana i dozvoljena u integriranoj.

Kod nas povrtlara je druga situacija jer mi imamo jako mali broj pesticida registriranih za namjenu za koju se koriste. Bezbroj je primjera da su srestva registrirana u EU i povrće tamo proizvedeno slobodno se uvozi u RH i konzumira bez da itko to kontrolira, dok mi recimo sa tim preparatima ne smijemo raditi. Još veći je apsurd da ako netko od proizvođača napravi certifikaciju proizvoda po GLOBAL GAP-u po kojemu se smije dosta šire tretirati, slobodno te proizvode izvozimo ali teoretski ne smijemo prodavati na vlastitom tržištu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh