• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva s alatom

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Ima i veša, donjeg rublja, motornog ulja, hrane za sve preživače....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Današnji pokušaj navlačenja cijevi u cijev
View attachment 32300

Grijanje:
View attachment 32301

...i nakon izbijanja (preveliki preklop, pa nije išlo:
View attachment 32302
Današnji pokušaj:
Mjere rupe i rukavca:
Cijev 4.jpg

....i uspešno spajanje:
Cijev 5.jpg
Rukavac je pothlađen u škrinji na -16C jedno 2 ure, a glavčina zagrijana opet na oko 400C (ako termometar ne laže), i samo sam cijev spustil... Desna slika: naknadno "zagrijavanje" odnosno postepeno ohlađivanje spoja, da se smanje napetosti u materijalu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Da si ti onu cev ovak pritopil ušla bi ona od prve ;)

20140310_173923.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Nisam niti trebal niti štel. Na tim se temperaturama već mijenjaju svojstva materijala.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Ma ja, ovaj tvoj je odležal pa se poboljšal.
A taj tvo dosjed nebu otišel nikad, garant ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Nebu, jer je dovoljan preklop, za namjenu u kojoj bude.
A i ja nemam kovačku vatru...pretpostavljam da je slika iz davnih dana, dok je kovač još bil živ... :(
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Poznavajuči tebe preklop je dovoljan za duplo veče opterečenje nego koje bude. Zato i velim da nebu nikad otišel.(y)

Naravno, isto tak poznavajuči tebe ako ga uspiješ kroz idučih10 let opteretiti i projekt svršiti 🤭

Je, dobro predpostavljaš kaj se mog pokojnog prijatelja i posljednjeg kovača iz našeg kraja tiče. Slikano i rađeno je kod njega navlačenje čahure na poluosovinu.
Ja sam s izradom priručne kovačke vatre pri kraju. Rost i stranice su na nogama, pakne od vlaka mi je pokojni prijatelj pred pet let donesel, tunel za zrak s šuberom je gore, koks imam.... još moram samo neki motor s ventilatorom nabaviti i probati si napraviti kovačka klješta.
Vele stari kovači da si se nekog vraga naučil kad si sam prva klješta otkuješ.
Nekog vraga sam polovil kod prijatelja kovača pa bum probal, ako nebu išlo ide sve skupa u otpad.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,984
Ne trebaš koks! Upotrijevi tulinje, (kad skineš kukuruz sa klipa) Za neki mali poslić ne treba bolje.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Znam za to.
Nekad kad nije bilo koksa bil je dobar i sam drvenjak.

Meni u biti ta vatra ne treba, sve kaj ja trebam zagrijati odradim u peči ili ugrijem brenerom, ali imam želju napraviti si kovanu ogradu pa zato pripremam teren i radim vatru, a koks je doma več isto pet let pa da se potroši...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,814
Koks - več sam zaboravio da smo ga koristili za topljenje sivog sirovog željeza i lijevanje u našoj Ljevaonici. "Neko je rekao eko..."
Stari mi je godinama "šaržiral 2 kupolne peći", danas jednu sutra drugu..., najmlađi ujak je godinama bio "metalurg pri peći"...
Koja su to mlađa vremena bila.
Zadnjih petnaestak let se željezo topi u elektro pećima, bez dima, EKO 😖 .

Za običnu kovačku vatru možda koks bude suviše kaloričan :unsure:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Neznam, pokojni kovač je radil s koksom a puno puta je pokrival vatru da bi bil jači šus ako se radilo o manganu ili hardoksu, obični pleh nije problem.

Kad sam se znal navratiti u ispomoč na roštil (tak smo od milja zvali kovačku vatru) ja sam mu ga znal čekičem usitnjavati jer me naučil da koks mora biti čim sitniji da bi imal bolji efekt, a drvenjak je metal ali samo za potpalu.
Nakon kaj se drvenjak užaril gore je išel koks.
Kad je bilo gotovo i vatra se ugasila preostali koks se ugasil sam od sebe i opet se mogel koristiti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Koks, osim grijanja, ima i funkciju legiranja ugljikom, tak da se dobije tvrđa vanjska površina.
Toga nema kod brenera.
Iskusni kovači su znali kad i na koji način grijati.

Taj zanat izumire i na žalost, ne bu tko imal učiti "mlade metalurge" starom zanatu.

Muha, tvoj Muhica bude izuzetan majstor, obzirom čemu ga sve učiš, a još ak polovi i osnove kovanja... (y)
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Visokolegirani manganski čelik legiran sa cca 12 % Mn ČL 3460 ima čak nižu temperaturu lijevanja-topljenja i iznosi cca 1400 C, dok obični niskolegirani ugljični na 1650 C. Tako da oprez sa Visokolegiranim Mn čelicima. A i temperaturu reguliraš zrakom tak da se sa zrakom ne smije pretjerat u principu a ne sa koksom.
Pa koks u stvari sprečava razugljičenje čelika koje se dešava zadržavanjem pri visokim temperaturama predugo vremena u odnosu koliko je potrebno uz oksidacijsku atmosferu-kisik, jer i ugljik iz čelika je oksidativan element koji oksidacijom-gorenjem odgorijeva tj.nestaje. Isto tako je i sa Silicijem.....Znači biti oprezan sa zrakom , idealno bi bilo bez pristupa zraka-kisika- no to je nemoguće, pa se to sve malo poklopi poklopcem kao od peke i to je to.....:)
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,814
Taj zanat izumire i na žalost, ne bu tko imal učiti "mlade metalurge" starom zanatu.

Muha, tvoj Muhica bude izuzetan majstor, obzirom čemu ga sve učiš, a još ak polovi i osnove kovanja... (y)
Ne odumire samo taj zanat, odumire previše starih majstorija i "zanata".

Ovo mi je bilo drago pročitati, da sin uči od oca tajne i vještinu zanata.

(Ja sam nekada davno, davno u prošlom stolječu, imao na praksi, dok sam bio šegrt, predivnu osobu - majstora. Učio me zanatu kao što bi najbolji otac učio svojeg sina. Sin mu je samo par mjeseci prije početka mojeg naukovanja/šegrtije poginuo na motociklu, na prvoj probnoj vožnji, a dečko je bio moje godište i istog imena 😖 . Pokojni majstor me gledao "nemam pojma kako", ali kao da je imao trafter / lijevak i vlastita mi je znanja sipao u mali mozak. NIKADA ga u životu nisam zaboravio, a kamoli razočarao.)
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,984
Nisam ni blizu metalske struke, ali sam imao blizu željezarinog tokara.
Skoro sve me naučio o tokarenju.
A i znao je sve oko toga: tri puta prvak Hrvatske i jedamput prvak YU!
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Nisam ni blizu metalske struke, ali sam imao blizu željezarinog tokara.
Skoro sve me naučio o tokarenju.
A i znao je sve oko toga: tri puta prvak Hrvatske i jedamput prvak YU!
Vjerojatno je radio u Mehaničkoj......Dobri majstori a bili su i dobri strojevi, alati.....Puno se radilo i malo je toga bilo što oni nisu mogli napraviti.Meni je punac radio u Mehaničkoj kao tokar specijalist.
 

Najnoviji postovi

Na vrh