• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva s alatom

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Imam 3f na izvoru. Mislis provuc 3f kabel pa transformator na odredistu ili?
NH,
Rekoh, ako imaš 3f onda povleci PP00 5x2,5mm2.
Preko njega možeš provleči 10kW, znači komotno možeš tjerati 7,5kW motor ili 2-fazni, a pogotovo 3-f švasaparat.
Na tvojem bi se mjestu se malo rastegnul i postavil 5x4mm2, jer to je trajna instalacija, radi 100m.
Čisto za primjer: do štaglja imam nekih 20m i još 10m do radione. Kupil sam 4x10mm2 za tu namjenu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Čisto za primjer: do štaglja imam nekih 20m i još 10m do radione. Kupil sam 4x10mm2 za tu namjenu.
A ti, poznavajuči tebe čudo da nisi potegnul 10x40mm2. Za svaki slučaj ako bu zatrebalo 🤭
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
@komer , stvarno jesu.
@MUHA , ima to svoje razloge.
Pad napona, žmiganje lampi, pokretanje elektromotora i još 50m kabela do cirkulara ili kalača. Osim toga i jer sam povoljno kupil taj kabel. To je investicija u trajnu vrijednost, pa se isplati potrošiti parsto kn više.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ako je povoljno onda sve pet. Zakaj ne ako se ima.
Kak vidimo iz postova neko vari ( i ja sam među njima) na 1.5, a neko se boji staviti 2.5 da nebu slabo.
Ako bu tvornica onda bu slabo ali pitanje je bilo za brusilicu, bušilicu i mješalicu.
Ja i dalje mislim da to 2.5 gura bez brige.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Rekoh, nije problem strujno opterećenje, već pad napona.
Svaka se instalacija uvijek dimenzionira preko tri kriterija: prva dva su gore spomenuta, a treći je otpor petlje, odnosno struja kratkog spoja.
Nema se smisla trajno zeznuti radi mizerne uštede.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Vjerujem da se pad napona možda najbolje osjeti kod aparata za varenje.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Jel ima netko ovakvu tračnu pilu i nešto iskustva s njom?

[url=https://postimages.org/] [/URL]

Mojoj svaki list pukne na spoju/varu!
Očekivao bi da prvo koji zub pukne!!
Jel vi imate sličnih iskustava, jel znate za bolje listove, ili ja imam s pilom problem??
Naime, nakon nešto rada s njom, meni se pojeo navoj na osovini pogonskog kola, i isto se olabavilo..
Navoj je bio vrlo fin, nisam se moga snaći za neku drugu mašću, recoil, ili šta drugo, ispalio sam na osovinu od građevinskog željeza, i zavida maticu koliko je išla, i puntao ju argonom, inox žicom. Malo osjećajnog udarca čekićom po puntu, i drži to čvrsto..
Ne vidim da kolo pleše. Ali možda pleše, da ja ne primjetim, mada bi to tribala kompenzirati guma na kolutima!
Najprije će uzrok loma po varu lista, bit tanja stjenka rezanih cjevi i nekvalitetan list.
Zna li netko nešto za savjetovat?
[url=https://postimages.org/] [/URL]

Ovako izgleda matica, i valjci.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,893
Napetost pile?
A i da, pili je najgore kad je pri kraju s rezanjem, isto ko i sfedru dok prolazi kroz materijal, onda zna ulovit i puknut..

A pila se inače za zavarit i može se ponovno koristit. Ako su zubi cijeli, šteta bacit
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Napetost lista se štima na drugom valjku, nisam sad više siguran, vidom, ili onom polugicom kpja se vidi..
List se može zavariti, ali ne od ove pile, nego list debel milimetar, a "visok" 3-4 centa, za puno veće pile od ove, i zavaren nešto i odreže. Varili smo ih u bivšoj firmi. Ova ima list od po milimetra, visok cenat i nešto i odma pukne kraj vara, jer se materijal raskali, teško je dobit tako mal var da uz njega ne pukne.
I originalni pukne baš na varu, samo var malo duže traje.
Kovat var nisam proba...
Napetost moram bar nešto stavit inače mislim da bi se list više uvijao, i da bi prije puka.
Moram vidit nabavit sa sitnijim zubima ako ima...
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
512
Nije alat ali je za alat. Treba mi produzni cca 100 metara za busilicu, brusilicu i veliku mjesalicu.
Jel bi to moglo sljakat i od kakvog kabla napravit isti?
Na kabel 3x2,5 na dužini 100 m možeš priključiti mješalicu ako nema motor jači od 1,5 kW, te ti je pad napona 4,05 %, što zadovoljava. Naravno, ako kabel ne priključuješ daleko od priključnog ormara kuće. Vidi kolki ti je motor na mješalici.
 
Na vrh