• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva s alatom

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Trebam napraviti u flahu 60*6, rupe fi19 (za topling kat. 1) i rupe fi 20 (za vijak m20).
Razmišljam jel kupiti

koje nema 19 nego 18 ili 20, ali može poslužiti i za druge promjere. Do koje debljine se može bušiti da ne počne bušiti slijedeća stepenica? Jel to uopće vrijedi te novce?
Ili
pa malo povrtati za prolaz vijka M20.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,893
U 6mm debelom flahu bi moglo ići. Al pola s jedne strane, pola s druge. Odma će biti i pofrezenkana rupa.
Dobra stvar inače, najbolje za tanje limove cca 3mm. Al velim mogu se i deblji 🔧🔧
Moj glas ide za stepenasto svrdlo ili borek kako ni to zovemo 🤣🤣
Ovo svrdlo fi 19 jedino u stupnu bušilicu, s ručnom dosta opasno
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,811
Puno je to novac, isti takav na Jakuševcu 50 kuna.
Obavezno maži kad bušiš i mala brzina
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,312
Ja sam s onim iz lidla takvim bušil 3mm i dobro je išlo, moram si i ja kupiti 19 mm svrdlo jer me isto takve stvari muče a onda uvijek 20 probušim.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Puno je to novac, isti takav na Jakuševcu 50 kuna.
Obavezno maži kad bušiš i mala brzina
Hvala. :ppozdrav:
Ove manje borere, do 12 mm samo povremeno (svakih 10-ak s) hladim u posudi z vodom. Bi za ovog većeg bilo bolje motorno ulje ili pomiješati ulje i vodu? Jel bitan omjer miješanja?
Bormašina je ručna dvobrzinska s regulacijom broja okretaja (valjda tiristorska - nema snage kad se čisto polako vrti).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala. :ppozdrav:
Kaj misliš da bi onda bolja bila "mrkva" pa zbušiti 18 i nakom toga z rundfajlom da ide štift 19, ili jednostavno s 20 pa nek štift ima malo lufta?

Dok sam hodil na posel, videl sam da je alatničar u strojnoj obradi kod bušenja velikim borerom stavljal naprijed grubi brusni papir. Vjerojatno ne bez veze.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,312
@iwanho ja sam bušio jučer 26 mm rupe u 8 mm flahu sa stepenastim svrdlom i išlo je bez problema, naravno najprije sa jedne strane a onda i s druge da popravim . To mu je bila taman debljina. Baš me zanimalo da li će ići a možda pomogne i vama u vašem problemu sa bušenjem.
 

Najnoviji postovi

Na vrh