• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva s alatom

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
Knipeks kljesta su super pogotovo jer glava im je malena za vezat zicu bilo sta zakon
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
To mi je sljedeča investicija da zamjenim ove stare koje su lagano več pri kraju.
Još one režu ali licnu od sajle više ne mogu onak lijepo ko nekad odcvikati.
 

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
517
Wiha- 180
Knipex-230
To su cijene u conradu, mada meni ne igra ulogu tih 50kn, nego čista znatiželja, da vidim kakve su ove i za sad nešto malo što smo radili pokazale su se super, sjeku odlično, dobro pašu u ruci, probao par večih čavli isječi i nisu se niti malo oštetile ko recimo uniorove kombinirke koje sam nedavno kupio
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Nisi pogriješil. Wiha je jednaka ili čak bolja od Knipex-a.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Izgubil sam onaj metalni dio koji drži gumu na šipki kao na 15. sek. video klipa (nije matica, šipka je na kraju raskovana). Postoji li to za kupiti ili se treba napraviti? Ima li ispod te pločice neka oprugica? Također nemam odzračnik. Na njegovom mjestu je plastični vijak.

 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Kolko se ja siječam ispod tog komadiča raskovane šipke nema opruge. Mislim da tu šipku trebaš drugu napraviti i rskovati jer ne vjerujem da ima dijelova za mazalice za kupiti.
Ako koristiš patrone (predpostavljam da puno mazalicu ne koristiš) onda ti odzračnik nije ni potreban.
Ako baš kod zamjene neče samo ju malo popustiš pa pritegneš i ona proradi.

Da si pital prije mjesec, dva ja bi ti poklonil. nažalost završile su u smeču jedna obična i jedna na zrak.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala. :ppozdrav:
Nije problem šipka, ona je ok. Kad izvlačim šipku guma ispada jer ju nikaj ne drži na šipki. Na drugoj mazalici gumu drži matica jer šipka završava navojem.
Punim iz kante s drvenom priručnom špahtlom. Sad kak mi guma ispada kod povlaćenja šipke, dosta je problematično napuniti. Ne znam kaj je bilo ispred gume, ali pretpostavljam da je nekaj na principu kak su ferode na autu pričvršćene. Pločica sa šlicom koja se zakrene za 90°.
Videl sam na jubitu da je odzračnik višenamjenski. Osim odzračivanja, kroz njega se može puniti ručna mazalica na večoj pneumatskoj (tko ima).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Prošle godine mi se pokvarila mala Iskra ERO brusilica, tj. izgoril joj je rotor. Nije ni čudo, jer je sav svoj vijek rezala zidove, a novih dijelova više nema za kupiti. Opcija je bila prematanje rotora, ali za 250kn to nije isplativo.

...a onda se, jednog petka, pojavila prilika za oživiti ju opet. Na lokalnom sajmu kupil sam istu kompletnu brusilicu, s neispravnim statorom. Rotor je ispravan, reduktor kao novi, a čak su i četkice bile bolje nego na mojoj, tak da sad imam i rezervnih dijelova :)


Trebalo je "presaditi" rotor, no lageri nisu bili u najboljem stanju, pa sam ih odlučil zamijeniti.
Najprije je trebalo izvaditi zupčanik. To nije išlo običnim malim radapcigerom, pa je korišten posebni alat:


Kak je ovaj alat malo oštećen, poslužil sam se improvizacijom:


Pa zatim prednji lager, samo je trebalo okrenuti čeljusti naopak, jer je smetal ventilator:


i eto novog rotora, spremnog za ugradnju:


Korišten je ovaj komplet alata, marke BGS:

Na žalost nije moj, već vlasništvo lokalnog elektromehaničara, koji mi ga je posudil.

Ukupni trošak:
100 kn neispravna brusilica
35 kn 2 FAG lagera, kupljena u TA

Jedna brusilica više - neprocjenjivo :D
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Ova Iskra je izvrsna za rezanje, jer se vrti najviše od svih koje imam: mislim 12,500 o/min, a i ima znatno manje kućište reduktora od ostalih (Bosch-ovih). No, radila bu manje nego prije, jer je jedna boschova dobila štitnik za rezanje zidova.

Ta Boschova je bolja za zid: 1400W, 9800 o/min i još ima regulaciju brzine.

Edit:
I ovaj štitnik je samogradnja ;)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,703
Non stop režeš zidove? Pa kaj delaš "obnovu i izgradnju cijele Županije i šire okolice" o_O?
Ali, pa ti nisi slobodni zidar, ti si više kak nekakav "vjetropir", koji povremeno "maše s krilima" po bregima. ;)
Ili je to alat za rentanje, da doma služi peneze, dok se ti smucaš po svijetu :giggle:(y)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Ta je brusilica u proteklih 17 godina izrezala zidove za sve instalacije po kući i sad dobar dio radione. Umrla je u betonskom nadvoju...

Ne, ne rentam. Samo ne volim posuđivati od nekoga, baš kak niti posuđivati drugima. Kaj mi treba nabavim ili prilagodim.
Zato i imam (pre)više alata.
 

Najnoviji postovi

Na vrh