• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva s alatom

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Pa nismo ni mi bedačeki da neznamo staviti dva lagera s čahurom...
To bu isto modifikacija.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
A kaj se turbina tiče imaš od 1.6 turbinu s vodenim hlađenjem i posebnom pumpom za turbinu pa se more i takva ubaciti gore.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,622
Terenski rad je dost teški, kad si negde celu noć vani na parkingu nekaj delaš i onda kad si gotov sve nahičeš u auto i alat i sve, e onda neznaš di kaj stoji više.
Na poslu dosta delam na terenu, znamo i po noći i svakak. Ali moj kofer je uvijek složen da znam di mi kaj je, nebitno jel to bilo u 4 popodne ili u 4 ujutro. Kad sam gotov pospremam alat i provjeravam da nisam kaj zgubil.
Dok moj kolega je u stanju hodati po alatu...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Tak je seljak, tak sam uvijek i ja delal. Alat je u kutiji imal svoje mjesto i poslije posla sam ga malo pretel krpom i stavil na mjesto.
Extremni slučajevi su bili da se zadržalo i bilo tak umorno da se alat nije pospremil. Ako je i bilo tak takav alat se stavil na hrpu sa strane i ujutro prvo kaj je bilo se alat posložil na svoje mjesto.
U pola noči kad me probudiš ja sam znal u kojem pretincu kutije se kaj od alata nalazi.

Uostalom, svaki svoj alat poslije posla večina ljudi ovoga svijeta malo poplahne pa ga pospremi. Nebitno jel su muškog il ženskog roda. Tak bi trebalo postupati sa svakim alatom.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Svaka čast dečki, skidam kapu. Ali nedaj Bog nikome teren na kamionima ili busevima, vani na nekoj benziskoj, vugibalištu, skidat motor, getribu, diferincijal, kardan, kiler, kiša, sneg pada i zima je, ti ležiš pod kamionom i sneg ti pada u zube, ne osjećaš prste a kamoli kaj drugo. Moliš Boga da si čim prije gotov i da ideš doma,celu noć ležiš na snegu i kiši,jer si od doma 1500killometri još. A tollko si i do defekta imal, alata okolo i pod kamionom da hodaš po njemu, dečki vjerujte nije vam do slaganja nimalo, nimalo, nisam to jenput prešel.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,622
Ili kad slažeš i postavljaš semafor u 12 mj, bura i sneg a ti na dizalici u košari....
Ili na naplati na krčkom mostu u 2 mj trebaš nekaj zavariti, a vjetar ti odnese var.... ;)

Sve mi je jasno @Kupljenec, zato poštujem onu tvoju da na terenu ni lako delati. U proljeće je super, milina, al ovo ni za svakoga
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ma imam svakakvih vrsta terena, al ja pričam o ovom teškom mehaničarskom, to nebi preporučal ni najgorem neprijatelju kak se veli, dok neko doma ženu po čuči i riti gladi ti moraš ležati na mrzlom šudru, ili asfaltu, velim ko to nije probal nezna kaje to, i bolje da ne proba. Lako je iti na onaj teren kad si zaprt u uredu celi dan u Zagrebu pa dobiš 3 dana Splita, u hotelu sa doručkom, ručkom i večerom i posle sauna i neznam kaj, al ovo na minus 17 biti celu noć vani na vetru i snegu i neznam dal buš gotov do jutra, pa ak nisi i celi dan još delaš tak u tim vremenskim uvjetima, velim nije ti kak neko zamišlja. Ili ti htoj košari kaj glediš dole se bu prehitila od vetra ili ne, il bu bura tebe i stup odnesla nekam hjarek. Svi bi mi neke fine poslove delali, al kaj kad nejde i nejde,nije isto korpu i lamelu delat u radioni di ti imaš uvjete, grabu dizalicu, ekipu, kavu i odgovarajući alat ili vani na šudru di nikad neznaš od toga svega kaj se bu rodilo još. I velim ja nikad nemam volju alat slagati nek ga nahičem nutra u kombi i nek se vozi, to se sve na poslu složi drugi dan.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Svaka čast dečki, skidam kapu. Ali nedaj Bog nikome teren na kamionima ili busevima, vani na nekoj benziskoj, vugibalištu, skidat motor, getribu, diferincijal, kardan, kiler, kiša, sneg pada i zima je, ti ležiš pod kamionom i sneg ti pada u zube, ne osjećaš prste a kamoli kaj drugo. Moliš Boga da si čim prije gotov i da ideš doma,celu noć ležiš na snegu i kiši,jer si od doma 1500killometri još. A tollko si i do defekta imal, alata okolo i pod kamionom da hodaš po njemu, dečki vjerujte nije vam do slaganja nimalo, nimalo, nisam to jenput prešel.
A baš da motor mjenjaš na parkiralištu 1500 kilometri od doma ti ne vjerujem.
Možda negde dole, ali mislim da kad bi i na našim parkiralištima ili ugibalistima tak nekaj delal nebi baš jeftino završila ta izmjena. A gde tek gore kad se tam ni popišati uz cestu ili u grmu nesmiješ.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Teško je opisati to, al teško je objasniti onome ko to nezna i nije probal tak nekaj, gazda nas nikad nije slal da idemo tak daleko da promenimo brisaš ili da natičimo vodu za šajbe, vani npr u Švicarskoj šlepanje 2 kilometra kamiona na auto putu 4 i pol hiljada franki, plus da ti najdeju dijagnostiku naplate onda tek posel posebno košta, nažalost ko to nije probal nezna kaje to.A po novome ak imaš ragu od kamiona mogu te isključit iz prometa i pretovare ti robu u svojem trošku nekam, a kamion i prikolicu ti zrežeju ko u ciosu, i to ti plaćaš rezanje svojega za smeće.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Je, tak je. Zato ja i danas mijenjam antifriz po tablici, svake druge godine.
Staroga, ispuštenog, odnesem Muhi da ga "reciklira" :D

Rekel si da imam dvije opcije: "zakrpat" i prodati traktor ili napraviti kak spada za sebe.
Ovo drugo je opcija uvijek, samo je pitanja tko si ju i kad može priuštiti. Srećom, ja sam mogel.

Ne bi se štel mešati u ovu priču s koncentracijama, jer znam da je nelinearna.
Kak uvijek kupujem INA AL40 gotovi (zeleni) antifriz, za mene je opcija dolijati istog takvog kad ga usfali.
Ako bi bil prisiljen dolijati vodu, ja bi ga zamijenil prvom prilikom.
I gle sad onu svoju pumpu vode koja je svake dvije godine dobila novi antifriz jer na flaši piše....
A kamenca ko da nikad nisi mjenjal antifriz več da si ga samo pojačaval tu i tam.
Nadam se da si sad shvatil o čemu ti ja pričam i zakaj velim da bacaš tu i tam novce samo radi toga jer se previše držiš uputa a ne slušaš iskustva. I još te upute dilaš dalje a ovo je očiti dokaz na tvojem motoru traktora o kojem znaš sve do u detalj a nije baš uvijek sve onak kak piše.

20201127_184827.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Usput, sutra ide vodna pumpa na remont u Vin-Prom. Nova nema čepove za vanjsku cirkulaciju
Evo, gotova je.
Moreš si dojti po nju kad ti bu usput.

Radapciger sam na brzinu sklepal.

20201127_183512.jpg

Očistil sam kamenac kolko je bilo u mojoj moči.

20201128_141400.jpg

Ovo je najvjerojatnije bil uzrok propuštanja jer drugog kvara nisam nasel.

20201128_141347.jpg
 
  • Like
Reactions: ZJ

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Podmazal sam ti s dvije vrste masti jer se potrošilo u mazalici a trenutno takve vise nisam imal.
Mislim da lagerima nebu nist zbog mješanja masti.

20201128_142921.jpg

20201128_142945.jpg 20201128_143555.jpg
 
  • Like
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
A da napravimo "izboljšanje" da dole bude mazalica ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Klizni dio ti je podmazan mašču za kočnice i to je to. Zapakirana je nazad u kutiju.
Moreš ju deti na stalažu da čeka ugradnju ako bu kad trebala, a ako ne ostala ti bu za uspomenu na mene kad me više nebu.
Kak mi se vidi nebu trebala jer si mi jučer izgledal nezainteresiran za turbinu ;)

20201128_144727.jpg 20201128_150453.jpg 20201128_150504.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
A da napravimo "izboljšanje" da dole bude mazalica ;)
Ako želiš nije problem. Treba istokariti redukciju, nije problem ako misliš da treba.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Ma ne, nego mi je žal kaj smo ugrađivali novu. Ova je po svemu bolja.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Nikakav problem, ako hočeš dopeljaj pa ti stavimo ovu nazad.
Usput bumo ju isprobali jel sad brtvi.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,576
Majstore MUHA mogli bi se Vi možda složiti s mojom tvrdnjom, da je kamenac unutar te "ZJ-pumpe" nastao od "nekvalitetne vode", nipošto od antifriza.
A to znači da je takva i "đigerica" od ZJ, jer taj "dečko" izbjegava i ne pije kvalitetan narodni antifriz :ppozdrav: - ups, tipfeler; ne pije alkohol, več uglavnom pije tu i takvu vodu :(.
Jedino sad, radi toga, jednoga dana, bude morao popiti malo više one "starinske sode" (koju smo nekad mogli kupiti na INA benzinskim pumpama, pa ju nasipali u hladnjak fićeka, radi ispiranja kamenca, da nam ne bi kuhali usred ljeta zbog zaštopanog sača, kanala itd.). :) Pitanje da li i ta soda budem mogla u njemu napraviti reda ;)
 
Na vrh