• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva s alatom

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Ne kompliciraj.
Stavi kuciste u zamrzivač na par sati, a zubčanik na peč i živi sretno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Bit ćeš nesretan samo kad bu trebalo ponovno skinuti ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Bit ćeš nesretan samo kad bu trebalo ponovno skinuti ;)
To ti misliš, ide to bez brige ;)
Spreman sam i tebi dokazati kak sam več moral jednom sličnom tebi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Ide, jer je mali promjer. No, nisam na to mislil, već kak primiti ak nemre van iz kućišta.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Ide i kad je veliki. Nadam se da znaš da vjenac zamajca "drži" na isti sistem.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Znam. A znam i da je relativn tanak u odnosu na promjer.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Tvrda glava koja se neda krstiti. A puno put sam ti dokazal da je po mom, jako puno puta.
Ako ti veliš da je tak onda ti živi u tome da je tak a ja bum i dalje rešaval probleme
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Muha, a kaj sam krivo rekel?
Sve te stvari koje se drže na dosjed imaju određeni preklop. Manji promjeri, manji preklop, manja površina, manja sila izbijanja...
Vijenac zamašnjaka je debel koliko 10-15mm u korijenu zuba, a promjer mu je 300...400mm. I zato je relativno "mekan" radi toga. Zupčasti vijenac je malo specifičan, jer ima veliki promjer i radi toga ne treba prenesti veliku silu, pa ne treba veliki preklop.

Zamisli si kotač na vagonu ili nedaj Bože lokomotivi. NEJDE van bez hidrauličkog podbijanja, a promjer mu je ko zamašnjak na autu. Nije samo stvar velikog preklopa, već debljine (promjera) glavčine.
Ovaj zupčanik na bušilici je više "ko kotač vagona" nego zupčasti vijenac.

@dajc1 , nije ovo nadmudrivanje, niti mu je to cilj. Problem o kojem razgovaramo samo gledamo malo s različitih pretpostavki, a to ne znači da se ne slažemo.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Gde ti vidiš dva kvalitetna majstora?
Ja sebe ne vidim u toj priči, a naročito ne o mišljenju o nekim poslovima i načinu na koji ih napraviti.
Ja ne čitam, ja skupljam znanje i iskustvo svojom mukom i u ono u kaj se ne razumijem i kaj nisam svojom rukom radil trudim se ne mešati se kolko je god to moguče.
Hoču reči, znam kaj mogu a kaj ne. I spreman sam to u svakom trenu u praksi dokazati i pokazati
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Zamisli si kotač na vagonu ili nedaj Bože lokomotivi. NEJDE van bez hidrauličkog podbijanja,
Ja bandaž na kotaču vlaka nikad mjenjal nisam pa se nebi htel u to mešati kak to ide.
Ali htel bi probati u svojoj radioni s svojim primitivnim alatima to odraditi....
Ako gde nabavis kojeg donesi ga da probam.

Preklop na polu osovini na IMT traktoru, ili na Toroedu je isto malog promjera a velike povrsine prihvata pa ko je prešel školu more se snajti i čahuru vise puta koristiti
 

AntidootDooh

Novi član
Tu od
15 Svi 2020
Poruka
25
Znaci, bez nekih posebnih alata, grijanje i zaleđivanje je najednostavniji proces bez ostečenja? Hvala
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Neznam ja i nebi htel da si neko napravi problem ili ostečenje.
Ja mislim da je manje oštećenje kad to uleti glatko bez otpora gore nego kad se alatima preša i ostavlja crte za sobom po materijalima.
Ti napravi kak misliš da je bole, ovdje imaš dvije različite solucije a možda neko uleti s trečom.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Nema bolje metode od te koje si mu preporučil: podgrijati glavčinu i ohladiti osovinu. Pogotovo jer je to lako izvedivo na ovak malim dijelovima.

Na onom prije spomenutom se zagrijavalo do crvenog, a osovinu se pothlađivalo tekućim dušikom...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Stvarno neznam, nisam imal priliku to raditi, čak ni videti kak drugi to rade.
Sad više nemam koga ni pitati kaj znam da je to barem videl kak se radi.

Ipak su na kotačima vagona i osovini brusilice jako različite sile pa ne vjerujem da bi ja to s uspjehom napravil.

Ako ako ti imas priliku nabaviti kotač od vagona donesi ga svejedno, bum imal kaj koturati po radioni da ubijem dosadu.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,703
Ide i kad je veliki. Nadam se da znaš da vjenac zamajca "drži" na isti sistem.
:hahah: ZJ i MUHA, čista ste pozitiva ovaj put, malo ste me vratili "u mladost".
Imali smo tada "tristača, militričento :hahah: " (Ako netko mlađi nije skužio Fiat 1300, original Talijan, s mjenjačem na volanu :) ). Jednom je trebalo zamijeniti ležajeve na poluosovini, bome smo ih nove nove grijali u pećnici, kuhali u ulju, da bi onda oni samo skliznuli na poluosovine tristača. Ali dok su se stegnuli, ako bi treba bilo kakva korekcija mogla je samo pjesma: Plači, srce plači.
Baš Vam hvala na povratak bez vremeplova u mladenačke dane, nezaboravni su :ppozdrav:(y)🍷👏 .
 
  • Like
Reactions: ZJ

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,703
Vidim ja do ovdje baš i nema iskustva sa električnim špicama za bojanje, šteta.

Izgleda da svi ovdje prisutni forumaši farbaju s profi kompresorima i špricama, a ja sam u tom dijelu života "zločest" jer od sestrične dva sina su "opaki" auto lakireri, s termo lakirnicom itd., pa zakaj da si ja i s tim glavu razbijam :hahah:, dečki su dobri, ma zlatni...
Ali i ja se moram s nekim "igrati v' penziji". Zato su ove električne šprice za mene premija. Ak' idem na lojtru/ljestve farbati nekog vraga, ne moram imati ispod sebe kompresor s elektromotorom od par kilovata, pa metre cijevi, te na kraju još i špricu punu farbe, o kak' da ne, nisam više ja za to. ;)
Zemem/ uzmem ovu "električnu špricu - na žicu", natočim farbu, "spentram se na lojtru" i peri deri.
No, ne ispadne tak grdo kak' bi mnogi pomislili, nakon mnogih uzastopnih i uzaludnih pokušaja, ovladao sam ja i s tom vještinom, nije me više sram pokazati kak i kaj sam pofarbal.
Sad me jedino bilo sram pokazati na kaj je došla moja "srcu prirasla" električna Parkside šprica.

Kupil sam ja sad jučer drugu, kauflandova robna marka, ali ima na njoj detalja koji budu rezultirali novim "mojim cjeloživotnim obrazovanjem". Drukčija na primjer je dizna 2,5mm umjesto 1,8mm, drukčije štelanje mlaza - konstrukcija dizne, podloške, regulatora. Motor je isti 400W, nebitno...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Jednom je trebalo zamijeniti ležajeve na poluosovini, bome smo ih nove nove grijali u pećnici, kuhali u ulju, da bi onda oni samo skliznuli na poluosovine tristača. Ali dok su se stegnuli, ako bi treba bilo kakva korekcija mogla je samo pjesma:
S naglaskom na ležajeve je bil plač. I uvijek je s ležajevima plač ako ih treba korigirati. Jedino ako sjedaju na tvrdo, do kraja.

Ali ovdje nije riječ o lezajevima ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh