• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ispitivanje potrošnje goriva traktora - Hana Koška 11.07.

R

robert

Guest
ma jok,kakav deutz!nema manjeg potrosaca od mojeg rusa 50-tke ;)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
e kad smo več kod rusa kakvi su oni potrošači?mislim nitko o tom ne priča..
 
R

ROKI

Guest
Eto ja ču malo kasti o tome. Imam rusa 892 (turbak) 90 ks i olt 2x14", 40 cm duboko oranje, tip tla: pseudoglej obronačni, pod tip: lesivirani, što če reči da je tlo teže. Zaoravan je istarupiran kukuružnjak. Tlo je bilo vlažno i zbito. Reljef brežuljkast. Orem bez blokade diferencijala, ali kolko na sat to neznam (mislim da ide oko 5-6 km/h). U tim uvjetima je trošio okolo 20-25 l/kj ili 35-44 l/ha. Sa plugom Kverneland 3x12" i sojište umjesto kukuružnjaka, a dubina oko 30 cm, potrošnja je bila oko 18-20 l/kj ili 31-35 l/ha. Rus 82 sa isključenom prednjom vučom te bez blokade i IMT 2x16", 30 cm dubina, tip tla: eutrično smedje (malo lakše od pseudogleja), kukuružnjak i suvo oranje na ravnom terenu. Potrošnja: 16 l/kj ili 28 l/ha. 892 je orao 3-om sporom na 1800 o/min (gume 16,9-R38). 82-ka je orala 4-om sporom na 2000 o/min (gume 15,5-38 ) i bila je bez ijednog tega. Mogu reči da oba oče suknit i to dobro! Veči je ili gotovo isti potrošač kao zetor, manji nije sigurno. Za povuč nema zime,di on prodje malo koji če proči.
 
Z

zrine892

Guest
Re: Ispitivanje potrošnje goriva traktora - Hana Koška 11.07.

dobri su potrosaci....evo ovako stvar....orem za repu 2X14 i na dubini vogel not 42 cm....ujutro sam krenio u 7 sati i bio pun rezervar...imao sam 4ha...orao sam bez prednje vuče ali sa blokadom....jer nije radila prednja vuca...i orao sam cjeli dan bez stajanja do pola deset navecer...ja sam potrošio 200 litara goriva...a kad sam orao repište onda sam brazdu vratio i orao sam 12 kj to je 7ha...tu sam potrosio isto oko 200 litara...s tim da je ucinka bio brzi jer sam ja po danu 3.5 ha orao za 5.5-6 sati...orao sam u trecoj kao i u repi sporoj na 1800 o/min isao oko 8-9 km/h
 
P

Picek

Guest
Re: Ispitivanje potrošnje goriva traktora - Hana Koška 11.07.

kad si već izvukao temu iz naftalina..
odlučili su se na kupnju Valtri..
odnosno za početak je naručena jedna, pa vjerojatno još jedna do kraja godine a onda dalje svojim tempom ako sve bude o.k...
 
S

Simon1980

Guest
Re: Ispitivanje potrošnje goriva traktora - Hana Koška 11.07.

neutralne testove sa poljoprivrednim strojima radi njemački institut DLG...
Obrisan neispravan link.

eto potražio san nekoliko traktora sa sličnom snagom
Obrisan neispravan link. Obrisan neispravan link. Obrisan neispravan link.
 
S

Simon1980

Guest
Re: Ispitivanje potrošnje goriva traktora - Hana Koška 11.07.

nisam si mislio, da neče ove testove nitko pokomentirati :roll:
 
R

Ratarko

Guest
Re: Ispitivanje potrošnje goriva traktora - Hana Koška 11.07.

Pričali smo jednom o tome . Koji dio si očekivao da smo trebali prokomentirati ?

Dio gdje Deutz Agrotron 120 ima najveći motor , da ne kažem duplo veći od Fendta Farmer 412 Vario a troši tek neznatno više , odnosno isto kao i konkurencija koja ima malo manju litražu motora ili si očekivao da samo trebali prokomentirati kako Valtra 140 ima 330 litara rezervoar ( kao i moj 200 KS MF ) nasuprot Case-Steyr 9145a koji ima istu snagu i litražu motora a 110 litara manji rezervoar a da ne kažem kako Valtra 140 ima jako niske radne okretaje motora ( totalno ne uobičajeno da traktor ima 1800 okretaja motora ) ?

Hehe , malo sam bio sarkastičan i ciničan ali zašto ne , može se i sa te strane gledati na te testove , ili ?
 
S

Simon1980

Guest
Re: Ispitivanje potrošnje goriva traktora - Hana Koška 11.07.

pa zapravo si puno sad pokomentirao al ja sam mislio potrošnju i specifično potrošnju. Al istina je ono sa Valtrom, kad sam je imao na testu nisam mogao vjerovati na koliko malim obratima ona radi i ima puno snage.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Re: Ispitivanje potrošnje goriva traktora - Hana Koška 11.07.

Ratarko kaže:
Pričali smo jednom o tome . Koji dio si očekivao da smo trebali prokomentirati ?
... a da ne kažem kako Valtra 140 ima jako niske radne okretaje motora ( totalno ne uobičajeno da traktor ima 1800 okretaja motora ) ?

Pa nije baš neuobičajeno. Rus ima 1800 okretaja (ak se ne varam). Finska ti graniči s Rusiom (nekad su čak i bili u istoj državi), pa eto ti utjecaja ... :lol: :lol: :lol:
 
R

Ratarko

Guest
Re: Ispitivanje potrošnje goriva traktora - Hana Koška 11.07.

Simon1980 kaže:
pa zapravo si puno sad pokomentirao al ja sam mislio potrošnju i specifično potrošnju. Al istina je ono sa Valtrom, kad sam je imao na testu nisam mogao vjerovati na koliko malim obratima ona radi i ima puno snage.

Rekao sam i o potrošnji nešto , iako između redova...
Zanimljivo mi je kako Deutz može sa 7.2 litara motorom trošiti tek malo više od Fendta sa 3.8 litara motorom ?

Kako si ti zadovoljan sa potrošnjom tvojeg Agrotrona ?
Koliko je trošila Valtra koju si imao na testu , koliko KS je bila i zašto ju nisi kupio ?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Ispitivanje potrošnje goriva traktora - Hana Koška 11.07.

Nije ju kupio jer je Deutz bolji :D :D :D :D
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Re: Ispitivanje potrošnje goriva traktora - Hana Koška 11.07.

Potrošnja l/h ima više veze sa snagom nego volumenom motora. Za istu snagu, Agrotron troši više upravo za veće mehaničke gubitke (većeg) motora. Na djelomičnom opterećenju, razlika bi bila još veća.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Ispitivanje potrošnje goriva traktora - Hana Koška 11.07.

ZJ kaže:
Potrošnja l/h ima više veze sa snagom nego volumenom motora. Za istu snagu, Agrotron troši više upravo za veće mehaničke gubitke (većeg) motora. Na djelomičnom opterećenju, razlika bi bila još veća.

Ajde nastavi dalje ...dobro si počeo :mrgreen:

Koji je onda tvoj stav upravo po pitanju ta dva traktora , Deutz Agrotron 120 sa 7.2 litara motorom i šest cilindara i Fendt 412 Vario sa 3.8 litara motorom i četiri cilindra . Oba traktora imaju 120 KS ali Fendt nekim čudom ima max. okretaje motora na 2100 okr.( kao ono - ne treba mu više okretaja ? ) dok Deutz na 2300 okr. ima crveno ( ispada da pokušava izvući neku dodatnu snagu sa tim okretajima ??? ) .

I sada , uzmemo iste plugove , jednako ih podesimo , jednako kilama opteretimo traktore , iste gume im stavimo i tako to ...sve da bude isto ... koji traktor će bolje orati ?
 
S

Simon1980

Guest
Re: Ispitivanje potrošnje goriva traktora - Hana Koška 11.07.

@Ratarko

sa gruberom 3m, govorimo o radu na istim tablama (koje su nažalost malene kod nas...)
------------------------------------------------
-Valtra 160 --> cca 9 l/ha, 1200 obr (izračun iz 125 l goriva, imao je oko 600 radnih sati)
-Agrotron 130 --> 12,3 l/ha 1700 obr (izračun iz 270 l goriva, sa 80 radnih sati)
-Agrotron 85 --> 11 l/ha 2200 obr (izračun iz 180 l goriva, 3800 radnih sati)
------------------------------------------------
al malena napomena: kad sam imao valtru išlo se za drugi prehod grubanje-dakle oko mjesec dana po grubanju sa agrotronom 85, al sam sa valtro radio prilično dublje nego u prvom obhodu. Eto ovi izračuni su prepisani iz zapiska jer ja ne volim govorit napamet! A još danas kad gledam ovo cifru kod valtre ne mogu vjerovati porabi....neznam....a možda je imao kakvu posebnu nastavitev motora da bih ostavio odličan dojam :mrgreen: Ma nitko mi nevjeruje takvo malenu porabu!

*cca kod Valtra zato jer sam tankao-nalivao gorivo iz kanistera i dopuštena je nepravilna ucjena količine goriva, i zato je možno +/- koji deciliter.

A zašto nisam uzeo Valtru? i danas se to pitam :oops: neznam.... možda sam DF fan al u istinu, df najsimpatičniji mi je :lol:

@Ratarko: da, to je ona vječna dilema; 4 vs.6 cilindera i ja sam kolebao!!!na kraju uzeo 6 cil. kod kojeg imam i nekih 20 KS rezerve ako če zatrebat ;)
 
R

Ratarko

Guest
Re: Ispitivanje potrošnje goriva traktora - Hana Koška 11.07.

@Simon 1980
Evo ti moja potrošnja goriva sa gruberom , radio sam danas .
Prva parcela je bila 15,5 ha a druga 10.5 ha .
Na obje parcele sam već jedan puta prošao sa gruberom na dubinu 10-15 cm ( prije mjesec dana ) , danas sam išao na 15-20 cm dubine . Potrošnja mi je bila jednaka na obje parcele i to oko 15 l/ha .

Obrisan neispravan link.

Tu se vidi da mi je prosječna potrošnja 15.1 litra na hektar . To je više nego kod tebe .
Vozio sam na 2050 okretaja motora oko 8.5 km/h .

Kod tvojih podataka mi je stvarno čudno da si sa Valtrom radio na 1200 okretaja motora ???
Koliko to onda bude km/h a koliko sa Deutzom brzo ideš ?
I još mi reci ovo , zašto nisi sa Valtrom radio na 1600-1700 okretaja , jel ti se ne žuri ili uvijek radiš polako , imam osječaj da bi Valtra puno brže radila da si joj još malo gasa dao ???
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Re: Ispitivanje potrošnje goriva traktora - Hana Koška 11.07.

Ratarko kaže:
ZJ kaže:
Potrošnja l/h ima više veze sa snagom nego volumenom motora. Za istu snagu, Agrotron troši više upravo za veće mehaničke gubitke (većeg) motora. Na djelomičnom opterećenju, razlika bi bila još veća.

Ajde nastavi dalje ...dobro si počeo :mrgreen:

Koji je onda tvoj stav upravo po pitanju ta dva traktora , Deutz Agrotron 120 sa 7.2 litara motorom i šest cilindara i Fendt 412 Vario sa 3.8 litara motorom i četiri cilindra . Oba traktora imaju 120 KS ali Fendt nekim čudom ima max. okretaje motora na 2100 okr.( kao ono - ne treba mu više okretaja ? ) dok Deutz na 2300 okr. ima crveno ( ispada da pokušava izvući neku dodatnu snagu sa tim okretajima ??? ) .

I sada , uzmemo iste plugove , jednako ih podesimo , jednako kilama opteretimo traktore , iste gume im stavimo i tako to ...sve da bude isto ... koji traktor će bolje orati ?

ovako:
6-cilindraš radi mirnije, zvuči bolje, dulji je, teži je (na istom traktoru).
4-cilindraš je kraći, lakši je, okretniji ... manje troši :D

Zaboravimo načas broj cilindara, volumen je ono kaj je važno, srednji tlak itd.
Današnja tehnologija dopušta, eto, gradnju motora manjih zapremina, koji mogu trajati.

Moj izbor? 3 cilindra turbo :lol: šalim se!!!

6-cilindraš za primarnu obradu tla, kad se koristi većinu vremena na gotovo punoj snazi (pogotovo na kardanu) ili jednostavno treba veći traktor.
4-cilindraš za mješovite radove, više ceste.
Ne zaboravimo jedno, danas je sve važnija ekologija: motor s manjom zapreminom jednostavno manje zagađuje.

Eto ti izbor: Renault Megane 1.5dci 105ks ili Golf 5 1.9tdi 105ks. Koji bi kupil? (prestanimo s onim sranjima VW je najbolji, zaboravi dizajn i gledaj motor i karakteristike).
Renault: uglađeniji, tiši, vrlo niske potrošnje (naročito po gradu)
VW: grublji, teži, niske potrošnje
Renault ima bolje ubrzanje, manje troši, ima manju emisiju CO2.
VW ima višu konačnu brzinu za 2km (oblik karoserije).

Ja znam moj izbor, ti znaš tvoj ;)
 
R

Ratarko

Guest
Re: Ispitivanje potrošnje goriva traktora - Hana Koška 11.07.

Ja bi onda Reno motor u Golfu :mrgreen: :blackeye
 
Z

zrine892

Guest
Re: Ispitivanje potrošnje goriva traktora - Hana Koška 11.07.

hmmm....zanimljivo....ali ipak znam da valtra radi na malom okretaju....ali valtra je odlicna...znam da je ovaj jedan valtru stalno vozio na ložu i kaze da je velika razlika izmedu dizela i lože...da ložu puno manje troši
....
 

Najnoviji postovi

Na vrh