• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Isplativost sjetve Kukuruza?

H

hoti

Guest
Kako nisam iskusan poljoprivrednik, ustvari može se reći da sam početnik, ovo pitanje bih postavio prije nego se upustim u avanturu. Ovako stoje stvari:
Na napuštenom porodičnom imanju, koje nije obrađivano dugi niz godina, imam oko 20ha obradive površine. To je brežuljkasto područje na oko 300-400m nadmorske visine. Pošto mi je žao da ta zemlja i dalje ostaje neiskorištena, odlučio sam da posijem, najvjerovatnije kukuruz. Problem je taj što nemem ama baš nikakvu mehanizaciju, pa bih morao sve usluge da plaćam. Također, ni osnovna obrada nije izvršena.
Da li bi se isplatilo bilo šta raditi? Pošto su usluge kod vas u HR, oranje, priprema, sijanje, berba itd. Da li mislite da bi se prodajom kukuruza, ako sve bude kako treba, mogao ostvariti profit uz ovakav način proizvodnje?
Hvala unaprije na odgovorima!
 
A

Alen

Guest
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

Neznam baš da bi ti se isplatilo na taj način... Oranje bi te ispalo oko 12000 kn (kod mene je ral 400 kn a ha oko 600) isto toliko tanjuranje... to je več 24000 kn. Neznam pošto je sjetva...
Umjetno gnojivo da staviš ono osnovno na 20 ha ti je: 15-15-15 4000 kg i urea 5000 kg
što je u novcima oko 25000 kn.
Znači oko 60000 kn sa sjetvom bi te došlo.
Ako se malo gnoji imaš prinos manji znači oko 5 t zrna po hektaru što je 100 t x 1700 kn za 1 t = 170 000 kn
e da i špric i prihrana sa kanom... min 300 kg po ha znači 6000 kg =7200 kn

Znači oko 100 000 kn bi te došla sjetva i špric (minimalno) a za zrno (ako ostane ova cijena) 170 000 kn.
Po meni velik rizik...
Nadam se da sam dobro izračunao... :scratch :scratch :scratch :scratch
neka me isprave ako griješim... 8)

EDIT

Berba 600 kn po ha (u zrnu) 12000 kn za 20 ha...
Ako je dobra godina imao bi u najboljem slučaju zaradu od cca 40 000 kn
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

najbolje i najsigurnije bi bilo nekome iznajmiti zemlju (dati u zakup).Da dobiješ samo 100 maraka po hektaru ne bi rizikovao ništa a dobio bi 2000 maraka i zemlja ne bi bila zapuštena.Kukuruz je skup ali plaćati sve usluge i još da se ponovi loša godina,velik je rizik.Obrada zemlje kompletna bi izašla oko 300eur/kj tj. cca 500eur/ha,isto toliko repromaterijal dakle izađe 1000eur/ha obrada i repromaterijal.Kod nas se prinosi kreću od 8-10000kg/ha vlažnog zrna u dobroj godini i na dobroj zemlji.Neka bude 7t/ha suhog kukuruza x 1,9kn/kg to je cca 13300kn odnosno 1800eura.Znači zarada bi bila cca 800 eur/ha i to da sve bude super.Teško je od zapuštene zemlje očekivati ovakav prinos.Nekad je kod nas bilo popularno raditi zemlju popola s nekim.Npr čovjek ima sve strojeve ,on ulože obradu a ti repromaterijal a zaradu dijelite po pola s tim da se ukalkulira cijena zakupa zemlje.Tako bi rizik dijelila dvojica a opet je veća zarada nego od čistog zakupa.Eto sad pa razmišljaj.
 
A

Alen

Guest
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

jd4755 kaže:
Teško je od zapuštene zemlje očekivati ovakav prinos.
Zato sam i napisao manje po ha. Mislim da na takvoj zemlji i minimalnoj gnojidbi nemože očekivati prinos veči od 5-6 t vlažnog zrna po ha. A i cijena je upitna za nagodinu.
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

Alen kaže:
jd4755 kaže:
Teško je od zapuštene zemlje očekivati ovakav prinos.
Zato sam i napisao manje po ha. Mislim da na takvoj zemlji i minimalnoj gnojidbi nemože očekivati prinos veči od 5-6 t vlažnog zrna po ha. A i cijena je upitna za nagodinu.

Tako je!!

jos bi se svemu tom sto ste napisali moglo dodat da ipak kad sa rade usluge nekom tko ima 20 ha nisu iste cijene kao nekom kome se radi 1 ili 2 ha, ipak je 20 ha znacajna kolicina gdje se za usluge da i znacajan popust....
 
K

KRESO

Guest
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

e da bar ja mogu rentati 20ha blizu mene ;)
 
M

mladen

Guest
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

po meni se ne isplati zapustenu zemlju sijati bez zimske brazde i jos sve to placati
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

Zahebano je jako s tom kukuruzom, da siješ za svije potrebe, to naravno da ti treba taj kukuruz onda gubiš dosta, a ovak za prodaju na zapuštenoj zemlji to je dosta riskantno, nikad neznaš s tom cijenom kukuruza, čas raste pa pada....
 
A

Alen

Guest
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

mladen kaže:
po meni se ne isplati zapustenu zemlju sijati bez zimske brazde i jos sve to placati

Isplati se samo treba duboko i kvalitetno zaorati pa ostavit 10 dana a i kiša je dobrodošla na takvom komadu zemlje. I samo proči rotodrljačom i gotova stvar!
A sad za plačanje...hmmmm... nebi u to ulazio... možda je jeftinije za cijenu obrade kupiti polovni traktor pa sam napravit.
 
A

agrotehničar

Guest
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

Ako imaš 20 ha vlastite poljoprivredne površine, kupuj traktor i strojeve hitno, ak nemaš para uzmi kredit i hvataj se posla, jer 20 ha uopće nije zanemariva površina. Ak kupiš polovnu mehanizaciju to možeš riješit sve skupa za oko 20.000 eura a to znači oko 1000 eura na ha, dakle u najgorem slučaju, investicija je otplaćena za oko 5 godina. Eto to je moje razmišljanje.
Ako u tvojoj blizini postoji još zapuštenih površina uzimaj ih u zakup i otplatit ćeš strojeve puno prije i to je to :!: :!: :!: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
S

seljaček

Guest
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

Pokušaj to ti je naj točnije samo mislim da još dugo neće biti cijena kukuruza veča od 1 kune pa vidite koliko je palo kiše ovih dana prinosi budu vjerojatno dobri a paralelno sa tim padaju cijene. Ako se poklopi puno pozitivnih faktora i na taj način obrade može biti profita.
 
H

hoti

Guest
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

Iz vaših odgovora shvatio sam da par stvari. Kao prvo, prinos bi bio veoma mali, a drugo može se desiti da nagodinu cijena kukuruza drastično padne, tako da bih možda došao na "pozitivnu" nulu. Mislim da mi je najpametnije sačekati, kupiti jeftiniju mehanizaciju i kvalitetno pripremiti za sljedeću godinu. Zemlje ima dosta, niko neće da je obrađuje, tako da mogu planirati i da zakupim dodatne parcele.
Ja se inače veoma bojim vremenskih nepogoda zbog posljedica globalnog zagijavanja, ako mislite da sam paranoičan pogledajte dokumentarni film "An Inconvenient Truth", pa će vam biti jasno. To je još jedan razlog zašto je danas rizično baviti se poljoprivredom.
 
Č

Čugi

Guest
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

Kupuj mehanizaciju i radi tu zemlju, za globalno zagrevanje ne brini, proći će još mnogo vremena dok extremne nepogode ne počnu na ovom delu Balkana.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

Čugi kaže:
Kupuj mehanizaciju i radi tu zemlju, za globalno zagrevanje ne brini, proći će još mnogo vremena dok extremne nepogode ne počnu na ovom delu Balkana.
Ako i počnu elementarne nepogode, cjene proizvoda će sigurno porasti. To znači da će manjkati hrane, i mislim da poljoprivreda ima dobru budućnost.
hoti kaže:
Iz vaših odgovora shvatio sam da par stvari. Kao prvo, prinos bi bio veoma mali, a drugo može se desiti da nagodinu cijena kukuruza drastično padne, tako da bih možda došao na "pozitivnu" nulu. Mislim da mi je najpametnije sačekati, kupiti jeftiniju mehanizaciju i kvalitetno pripremiti za sljedeću godinu. Zemlje ima dosta, niko neće da je obrađuje, tako da mogu planirati i da zakupim dodatne parcele.
Ja se inače veoma bojim vremenskih nepogoda zbog posljedica globalnog zagijavanja, ako mislite da sam paranoičan pogledajte dokumentarni film "An Inconvenient Truth", pa će vam biti jasno. To je još jedan razlog zašto je danas rizično baviti se poljoprivredom.
Nemora značiti da bi prinos bio mali, mi smo jednom sijali kukuruz na zapuštenu zemlju i dao je rekordne prinose od 8t/jutro. Evo i moj kolega ratar (član foruma Ivan_MF) on je lani imao dosta kukuruze na livadama i bio je super kukuruz.
Pšenica i ostale žitarice se ne siju na zapuštenu zemlju, al kukuruz bi trebao biti dobar. :scratch
 
H

hoti

Guest
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

OK, otiću na imanje ovaj vikend, pa ću onda donijeti konačnu odluku. Nego kad bi bilo najbolje započeti obradu i sjetvu.
@DF&Torpedo
Koji hibrid ste koristili na toj napuštenoj zemlji?
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

hoti kaže:
Iz vaših odgovora shvatio sam da par stvari. Kao prvo, prinos bi bio veoma mali, a drugo može se desiti da nagodinu cijena kukuruza drastično padne, tako da bih možda došao na "pozitivnu" nulu. Mislim da mi je najpametnije sačekati, kupiti jeftiniju mehanizaciju i kvalitetno pripremiti za sljedeću godinu. Zemlje ima dosta, niko neće da je obrađuje, tako da mogu planirati i da zakupim dodatne parcele.
Ja se inače veoma bojim vremenskih nepogoda zbog posljedica globalnog zagijavanja, ako mislite da sam paranoičan pogledajte dokumentarni film "An Inconvenient Truth", pa će vam biti jasno. To je još jedan razlog zašto je danas rizično baviti se poljoprivredom.

sto se tice prinosa, neki tipovi tla podnose proljetno oranje, neki ne, u svakom slucaju ako si vec morao orati u proljece bilo bi to dobro da si ucinio prije ovih kisa, a kako vec nisi onda sto prije poorati da se zemlja makar malo slehna i ako bog da padne koja kisa pa se malo uspostavi kapilaritet, onda bi vec mogao racunati na neki prinos...

takodjer bi valjalo napravit i nekakvu gnojidbu zaorat 7-20-30 ako je neobradjena povrsina, ali to je malo nesigurno, ja bi napravio drugacije, dao bi max kolicinu u sijacicu prilikom sjetve 15-15-15 time direktno gnojis biljku i dodas joj kritican fosfor sad u startu + jedna prihrana KAN-om pri kultivaciji....pripremis i posijes....

sto se tice sjemena za to bi to preporucio neki hibrid ipak malo krace vegetacije kao pioneer PR ..A24 koji ako mu se malo posreci moze dat izuzetan urod...

nista ne cekaj, kukuruz je trazena roba a bit ce i nagodinu, jer je velika globalna potraznja, bez obzira sto se u hr posije koji hektar vise...

znaci hitno u akciju, sve ce ti se vratit, pogotovo na kukuruzu, a poorat sto prije...
pusti sad mehanizaciju, i nagodinu, hvataj jos ovu godinu s kukuruzom, jer ce bit potraznje za njim sigurno...

ono sto te u startu kosta je oranje, priprema, sjetva, sjeme, startna gnojidba, a kombajniranje i takve troskove sad ne gledas, ako ce bit dobar kukuruz, onda nema problema s time...

ja ti pisem kako bi ja napravio u tvojoj situaciji... :roll:
imao sam i takvih iskustava s neobradjenom povrsinom gdje sam riknuo totalka na kukuruzu, ali iskljucivo zbog toga sto sam sijao prekasno kada su zapocele suse, ako se posije na vrijeme nebi smjelo bit vecih problema...
 
H

hoti

Guest
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

JOSIP.1 kaže:
sto se tice sjemena za to bi to preporucio neki hibrid ipak malo krace vegetacije kao pioneer PR ..A24 koji ako mu se malo posreci moze dat izuzetan urod...

Da li ovaj hibrid dobar za skidanje beračem. Čini mi se da sam negdje pročitao da se dosta lako kruni !? Ako je ovo tačno, koji bi hibrih bio dobar za berač?
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

hoti kaže:
JOSIP.1 kaže:
sto se tice sjemena za to bi to preporucio neki hibrid ipak malo krace vegetacije kao pioneer PR ..A24 koji ako mu se malo posreci moze dat izuzetan urod...

Da li ovaj hibrid dobar za skidanje beračem. Čini mi se da sam negdje pročitao da se dosta lako kruni !? Ako je ovo tačno, koji bi hibrih bio dobar za berač?
Baš sam i ja stavio taj hibrid A24, ali kombajnirano je u zrnu.

Ali ako češ prodavati kukuruz kombajniraj u zrnu, vlažno zrno ima veću težinu, a malo je manje plačeno, a puno manje posla nego s klipom 8)
E da koji tip tla imaš?
To je kod mene bilo na bjelici, ako je crnica ili glineno tlo, ne preporučam duboku obradu. Glinenasta tla se mogu u proljeće obrađivati samo ako je suho, odnosno vrlo suho.
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

DF&Torpedo kaže:
hoti kaže:
[quote="JOSIP.1":1gy1a83v]sto se tice sjemena za to bi to preporucio neki hibrid ipak malo krace vegetacije kao pioneer PR ..A24 koji ako mu se malo posreci moze dat izuzetan urod...

Da li ovaj hibrid dobar za skidanje beračem. Čini mi se da sam negdje pročitao da se dosta lako kruni !? Ako je ovo tačno, koji bi hibrih bio dobar za berač?
Baš sam i ja stavio taj hibrid A24, ali kombajnirano je u zrnu.

Ali ako češ prodavati kukuruz kombajniraj u zrnu, vlažno zrno ima veću težinu, a malo je manje plačeno, a puno manje posla nego s klipom 8)
E da koji tip tla imaš?
To je kod mene bilo na bjelici, ako je crnica ili glineno tlo, ne preporučam duboku obradu. Glinenasta tla se mogu u proljeće obrađivati samo ako je suho, odnosno vrlo suho.[/quote:1gy1a83v]

Slazem se s tobom...
kakav berac, iskombajniras u zrnu i prodas u jesen, vidis kako se ove god desilo da su bolje profitirali oni koji su jesenas prodali vlazni kukuruz nego oni sto su susili i sada prodaju jer mu cijena od onda nije nista narasla...

uostalom u tvom slucaju te najmanje treba zabrinjavati koji hibrid izabrati, jer tu u startu se otpisuje visoki prinos, najvaznija je obrada sada i nicanje, odnosno postici odgovarajuci sklop, i napravit startnu gnojidbu, ako to uspje, onda dalje lako, a hibrid ce ti svaki danas dat priblizno isto u tim uvjetima, eventualno odabrati neki koji je manje osjetljiv na susu do koje moze doci uslijed proljetne obrade ako se ne uspostavi kapilaritet...

jos da je bilo poorano prije ovih kisa... :roll:

daj ako budes na toj parceli malo uslikaj da vidimo o cemu se radi, najvaznije je koji je tip tla kao sto df-torpedo kaze, ako je neka masna crnica onda su problemi, ako nije, onda ce se dat uradit...
 
S

seljaček

Guest
Re: Isplativost sjetve kukuruza ...

Ma sve je to loto velike nade za mali dobitak okvirno sam računao sam trošak ulaganja u 1 ha iznosi 8200 kn ako je prinos 11000 kg/ha *1,22kn= 13420kn - 8200kn= 5220kn/ha*20ha =104400,00kn zarade. Zarada je privlačna ali postoji taj j..... ali dali češ ostvariti prinos od 11t/ha dali češ postići 1kn/kg +PDV i na kraju dali češ naplatiti to što proizvedeš i isporućiš . :scratch :scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh