• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izgnojavanje u štali

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Vidim da imaš kanal iza krava, to je dobro. Znači najbolji je način da staviš kao što je Tine rekao neki skrejper iza. Nadam se da kanal nije preuzak. :scratch
Mislim da se nebi isplatilo trgati pod i raditi na rešetke.
Ako imaš slame dovoljno onda je najbolje imati kruti gnoj.
 
H

Helena

Guest
Bar slame imamo jer kod nas ti naši ljudi uglavnom pale slamu i onda mi sebi uglavnom ubalamo koliko nam treba.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
takav hodnik sam i ja imao u starim štalama :!:
mislim da tak mali skreper ne postoji,ako ideš na tu varijantu da češ ič na skreper samo malo proširiš hodnik na koliko ti treba za skreper i gotovo..a rešetka je sada tu skupa pošto treba sve trti i još kopati i opet betonirati...
pričekamo tda tine dođe..
koliko ti je širok jarak negdej oko 40cm???
 
H

Helena

Guest
marko hurlimann xa86 kaže:
takav hodnik sam i ja imao u starim štalama :!:
mislim da tak mali skreper ne postoji,ako ideš na tu varijantu da češ ič na skreper samo malo proširiš hodnik na koliko ti treba za skreper i gotovo..a rešetka je sada tu skupa pošto treba sve trti i još kopati i opet betonirati...
pričekamo tda tine dođe..
koliko ti je širok jarak negdej oko 40cm???
Pa tu je negdje oko 40 cm širine .
 
H

Helena

Guest
MF3095 kaže:
Helena imaš ljepe krave,koliko dobijaš mljeka po kravi??
Jako je teško ovdje se baviti stočarstvom ali jako se trudimo i već dvije godine imamo 5500 litara po kravi.Kad kažem da je teško mislim na našu klimu nalazimo se na 750 m nadmorske visine gdje je jak sjeverni vjetar mi ga zovemo bura.A mislim da ste čuli i za Livanjsko polje koje je najveće kraško polje u Evropi.Većina zemlje je u polju a ono je pod vodom sve dopolovine 5 mj to vam govori kad možemo poći obrađivati zemlju.Pa tako sav prinos nam je manji skoro za 40% Evo tako ti izgleda naše polje.

Obrisan neispravan link.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Helena kaže:
MF3095 kaže:
Helena imaš ljepe krave,koliko dobijaš mljeka po kravi??
Jako je teško ovdje se baviti stočarstvom ali jako se trudimo i već dvije godine imamo 5500 litara po kravi.Kad kažem da je teško mislim na našu klimu nalazimo se na 750 m nadmorske visine gdje je jak sjeverni vjetar mi ga zovemo bura.A mislim da ste čuli i za Livanjsko polje koje je najveće kraško polje u Evropi.Većina zemlje je u polju a ono je pod vodom sve dopolovine 5 mj to vam govori kad možemo poći obrađivati zemlju.Pa tako sav prinos nam je manji skoro za 40% .[img=http://img149.imageshack.us/img149/1719/img0805tj8.th.jpg]Evo tako ti izgleda naše polje.

uvijeti su takvi kavi jesu, svi mi imamo nešto dobro i nešto loše, ali po slikama vidi se da imaš volje i želiš napredovat, i što je pohvalno iako si mlada i žena, vidiš perspektivu u tom poslu i to želiš raditi, to je za svaku pohvalu :D
tu smo mi i svaki problem i moguče rješenja češ nači kod naših članova, tako da je napredak zagarantiran
i u takvim uvijetima čemo nači neko rješenje za tebe i tvoje kravice :D
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Gledam slike. Sve je u redu, ima mjesta za skreper, a ja vidim i više mjesta za mlekovod...
 
H

Helena

Guest
tine kaže:
Gledam slike. Sve je u redu, ima mjesta za skreper, a ja vidim i više mjesta za mlekovod...
E svaka čast kao da si znao da me i to zanima .Imaš oko sokolovo.
 
M

MF3095

Guest
Pa možeš ti to napraviti,valjda nečeš to radti zimi taj skreper je širuk negdje oko 40 do 45 cmm.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Marko zanima me kako mehanizam "zna" da je dosao do kraja i treba onaj skreper da se vrati, pretpostavljam da u skreperu ima neki mehanizam jer ona metalna letva ide samo naprijed nazad i ima rupe. Ako znas kako radi ili jos bolje neka skica ili fotka.

Da kazem za izdubravanje pomocu resetkastih kanala na kraju stajalista za krave ili onih betonskih resetki po citavom podu, TO NIJE ZA KRAVE , samo ako tovite bikove je OK.
Ja imam jos na jednoj strani u stali i moram to zatrpati i zabetonirati, stala je pravljena pocetkom sedamdesetih i bilo je nekoliko u selu sa raznim tipovima resetki i sve su te kanale davno zatrpali, takodje i one resetke preko citavog poda to je ok ali za bikove. Resetke i krave ne idu zajedno.

Ne vidim pdf koji je obecao tine sa mehanickim sistemima za izvlacenje djubreta van. A i pitanje za njega kako zimi ako je mehanizam vani ,recimo kao ove zime -18 , pretpostavljam kad smrzne da ni to neradi.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Grabik, nije moje nego sam video našao na youtube-u...sorry, al vjerujem da ima ljudi ovdje sa iskustvom.
 
Å

Željko

Guest
Da, taj skrejper može biti kao privremeno riješenje, pogledom u budučnost to nije nikakvo rešenje(premali broj krava, a i dalje treba ručno steljiti i počistiti u kanal). Moj topli savjet ti je nova lauf staja, ako imaš dovoljno zemlje idi več sutra pripremat papire za izgradnju, a ako stojiš na mjestu, vrijeme te gazi! Kad se odlučiš za novu staju i broj krava koje želiš imati u staji slobodno nam se javi, imamo dosta iskustva!
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
grabik kaže:
Da kazem za izdubravanje pomocu resetkastih kanala na kraju stajalista za krave ili onih betonskih resetki po citavom podu, TO NIJE ZA KRAVE , samo ako tovite bikove je OK.
Ja imam jos na jednoj strani u stali i moram to zatrpati i zabetonirati, stala je pravljena pocetkom sedamdesetih i bilo je nekoliko u selu sa raznim tipovima resetki i sve su te kanale davno zatrpali, takodje i one resetke preko citavog poda to je ok ali za bikove. Resetke i krave ne idu zajedno.

Vidi, imaš u svijetu mnogo raznih sistema držanja stoke. Nama su poznati samo neki, ponajviše oni, koji dolaze iz njemačko-austrijskog područja.
I držanje krava na rešetkama nije loše, a pod određenim uslovima. Ako imaš štalu s rešetrkama, koje su stare preko 30 godina, sigurno nije više dobra za krave. Rešetke su klizave i opasne za krave. Možeš zatrpat, a možeš i zamijenit rešetke s novima, koje budu dobre opet za 25-30 godina, time, da su nove napravljene iz kvalitetnijeg materijala, pjeska, koji se ne zagladi, da bi bio kilzav, bolje armature i slično. Cijena za m2 rešetaka je na vratima fabrike od 25-30 E.

grabik kaže:
Ne vidim pdf koji je obecao tine sa mehanickim sistemima za izvlacenje djubreta van. A i pitanje za njega kako zimi ako je mehanizam vani ,recimo kao ove zime -18 , pretpostavljam kad smrzne da ni to neradi.

Evo Obrisan neispravan link. na jednog od proizvođaća sistema za izgnojavanje staja s stokom na vezu.

U zimi se skreperi za lauf štale jednostavno programiraju, da rade u kraćim intervalima, ili u ekstremima i sve vrijeme. Može malo Mario o tom, pošto je imao baš te probleme.

Lančani sistemi se zimi obično koriste tako, da se 'napune' i onda pokrenu, pa se zavrte za puni krug i onda se vrate na početnu poziciju. Znači, dio, koji je u gnoju je sve vrijeme u gnoju i u štali, a dio, koji je vani, nema ni kontakta s vlagom, blatom itd., pa je u principu suh i nema gdje da zaledi. Ako zaledi, ideš po rampi s macolom, pa malo lupiš svaku kariku, da se oslobodi i u reduktoru kod elektromotora 'spustiš' lanac malo nazad, tek toliko, da dobije elektromotor obrtaje, prije nego što se lanac zašpona.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Taj lančani sistem mene interesira, jel ona mora biti povezan s nekakvim elevatorom (krticom) koji nosi taj gnoj sa njega na gnojište il ne, recimo, moja nova štala nebi imala povezanost sa gnojištem, a nemam ga prostora na pravit uz štalu, pa me interesira dali bi se elevator mogao postaviti pod 90 stupnjeva prama van kroz neki otvor da iznosi gnoj direkt van na prikolicu???

Jel bi se to dalo tak nekako instalirati u štali da gnoj sa lanaca pada u taj elevator koj bi nosio na prikolicu???
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Ako dobro pogledaš, pogon lanca je u toj crvenoj kutiji na vrh rampe. Znači, rampa je uvijek prisutna.
Možeš si dimenzionirat rampu, da parkiraš rasturač ispod nje. U SAD je to vrlo česta praksa, dok u EU i nije zbog nitratnih direktiva.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
eh,da,to izgnojavanje...po meni največi dio posla u samom uzgoju bilo krava,bilo junadi...mislim da bi svatko ko se intenzivno bavi ili ima namjeru se baviti trebao jako puno pozornosti posvetiti tome...da pojasnim...

većina svih novih lauf štala ima sve one ogromne betonske grabe za gnojovku ispod iz kojh izlazi sav onaj smrad koji te jadne kravu cijeli život udišu,ili imaju neku vrstu skrejpera (malo bolja solucija) pa to guraju van,ali opet su te krave na nekoj vrsti ležišta pa im stradavaju papci i zglobovi jer su većinu vremena u gnoju i gnojovki...
a ako čovjek hoće da im pruži najbolje (znači slama) e tu se onda bogovski naradiš,još ak nemaš modernu štalu da možeš to kolko tolko strojno čistiti,to je živa robija...

sad da rezimiram svrhu ovog posta...po meni ,ipak bih dao prednost ovim skrejperima i gnojovkama jer ruku na srce moramo priznati ono "najvrednije"što mi svi na svom gospodarstvu imamo, ona "alfa i omega" smo si mi sami,a samo se jednom živi i treba čuvati ono najvrednije što imamo,a to je naše zdravlje,makar puno puta to svi skupa volimo i zanemariti,a neznamo što imamo dok to ne izgubimo...zato ljudi prije svega treba misliti na sebe i svoje,a zatim na profit od onoga čime se bavimo :!:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
A kaj je z onom starom: "Ne služi krava tebi nego ti kravi!"
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
cabage kaže:
A kaj je z onom starom: "Ne služi krava tebi nego ti kravi!"

sve to hoda ,ali čuj ja sam sebi ipak ispred bilo koje životinje :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
Na vrh