• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izgnojavanje u štali

H

Helena

Guest
Evo dečki da vam se priključi i jedna žena.E ovako vi ste iskusniji pa nadam se da mi možete pomoći u vezi stočarstva.Ali prije svega da se prestavim moje ime je Helena i nalazim se u Livnu u BiH.Bavimo se stočarstvom već 4 godine i došli smo sad na 14 muznih krava i 4 junice a to je ujedno i naš kapacitet stare štale.E sad me zanima koliko dođe najjednostavniji sistem za izgnojavanje jer mi je taćke na vrh glave.Pošto se mi nalazimo u nakaradnoj državi gdje ništa ne funkcionira kako treba tako slabo možemo doći do nekih informacija pa se nadam da ćete mi vi mnogo pomoći o stvarima koje me budu zanimale.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Dobrodošla...
najbolje ti je iza krave imati rešetkui onda gnojna jama i voziš gnojovku.Najmanje se na radiš i najbrže rješenje i nije skupo...
 
H

Helena

Guest
A kolika dubina i širina?Štala je dužine 24 metra a široka 5 metara i krave su u jednom redu e sad bi trebalo kopati za rešetkasti pod ili je jednostavnije praviti novu štalu. I još jedno pitanje s tim rešetkastim podom dali se smije što prostirat pod krave ?
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Helena kaže:
A kolika dubina i širina?Štala je dužine 24 metra a široka 5 metara i krave su u jednom redu e sad bi trebalo kopati za rešetkasti pod ili je jednostavnije praviti novu štalu. I još jedno pitanje s tim rešetkastim podom dali se smije što prostirat pod krave ?

kod mene u tovilištu je kanal dubine oko 1 metra,a širinu si sami odredite kod nekih je oko pola metra,negdje je i više s time da na sredini ima jedan prijelaz u kanalu tak da se gnoj prelijeva van prema jami,sam moje tovilište je 16 metara tak da mislim da bi kod vas trebala biti dva takva prijelaza...a što se prostirke tiče zaboravi...budu ti se svi kanali zaštopali i da vidiš problema...ljudi obično stavljaju specijalna gumena ležišta kod takvog načina držanja
 
H

Helena

Guest
to se crpi cisternom jel tako ?I koliko često se to napuni jer sudeći po taćkama koje mi odvezemo to se brzo puni.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
zavisi od veličine jame :) ...ak je veča više košta al si duže miran s izvozom gnojnice :mrgreen:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Moj ti je savjet da zaboraviš jame i gnojnicu. Dok imaš stajnjaka, možeš biti sretna. Kad jednom nestane stajnjaka na ovom planetu, nestat će i vrhunskih prinosa. Džabe je cisterne i cisterne gnojnice na zemlju voziti kad od toga imaš više štete nego koristi.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Može se stavit i lanac, koji ide okolo i vani ima motor i reduktor.
Ima i skrepera, koji idu gore/dole, a lanac ide u jednom pravcu i puno je jednostavniji (i jevtiniji).

Otprilike je cijena sistema oko 4-5.000 E + prevoz, zavisi i od udaljenosti deponije od štale, broju zavoja i sl.
Ide u kanal dubine 15-20 cm, a širine 40 cm iza krava.

Imam nešto u .pdf, mogu poslat na pm, ako neko želi.
 
H

Helena

Guest
Ajde molim te sve će dobro doći pa valjda ću naći neko riješenje.
tine kaže:
Može se stavit i lanac, koji ide okolo i vani ima motor i reduktor.
Ima i skrepera, koji idu gore/dole, a lanac ide u jednom pravcu i puno je jednostavniji (i jevtiniji).

Otprilike je cijena sistema oko 4-5.000 E + prevoz, zavisi i od udaljenosti deponije od štale, broju zavoja i sl.
Ide u kanal dubine 15-20 cm, a širine 40 cm iza krava.

Imam nešto u .pdf, mogu poslat na pm, ako neko želi.
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
u tkvoj se situaciji i ja nalazim da mi je tački na vrh glave ali šta se može kad se drugačije ne može jedini to radit i malo se patit dok se ne dodje do nekog rješenja
tine ako vam nije problem pošaljite meni pdf
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
da ovo kaj veli cabage stoji...ni ja nebih preporučio držati krave nad raznim kanalima i grabama...iz iskustva mogu reći da je i bikovima dosta do 1,5 godina u takvom načinu držanja,a krave su daleko duže naravno :| ...po meni za krave je najbolja slama...jest da je puno posla ali su životinje najzdravije..e sad ako se ide na modeniju štalu onda razni skrejperi mogu doći u obzi ili čiščenje prednjim traktorskim utovarivačem jer za više komada krava klasični način držanja jednostavno ne dolazi u obzir 8)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cabage kaže:
Moj ti je savjet da zaboraviš jame i gnojnicu. Dok imaš stajnjaka, možeš biti sretna. Kad jednom nestane stajnjaka na ovom planetu, nestat će i vrhunskih prinosa. Džabe je cisterne i cisterne gnojnice na zemlju voziti kad od toga imaš više štete nego koristi.

cabage samo ču stavit ovaj smajlić :D

ovako helena daj nam sliku koju metni da vidimo kako to izgleda pa čemo po tome moči konkretno reči šta se može napravit jer ovako je sve pričanje napamet bez efekta, a problem je konkretan.

kruti stajski gnoj je najbolji, i nikad se nemoj toga odreči makar bilo i tačkanje, i ja u jednom djelu tačkam a u drugoj štali imam prugu sa šinjama i mali vagon na koji to natrpam i izguram van, ali sami proces čiščenja je ručni.
pa kod nas ima ljudi koji čiste ručno staje u kojima je oko 80 komada, svaki dan dva puta.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja čistim ručno sve, i štalu gdje je 10 komada, uz nju je gnojište i samo kroz ''prozor'' bacam u njega, a kod bikova i junica isto tačkamo svaki dan po 2 puta, ima đubra ko u najboljoj bajci!!! :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
Ja čistim ručno sve, i štalu gdje je 10 komada, uz nju je gnojište i samo kroz ''prozor'' bacam u njega, a kod bikova i junica isto tačkamo svaki dan po 2 puta, ima đubra ko u najboljoj bajci!!! :mrgreen:

da zamisli teta u vrtiču djeci za spavanje čita bajku o đubru :shock:
a klinci imaju ovakvi izraz na licu 8)

:mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
bogec kaže:
ŠANANA IMT 565 kaže:
Ja čistim ručno sve, i štalu gdje je 10 komada, uz nju je gnojište i samo kroz ''prozor'' bacam u njega, a kod bikova i junica isto tačkamo svaki dan po 2 puta, ima đubra ko u najboljoj bajci!!! :mrgreen:

da zamisli teta u vrtiču djeci za spavanje čita bajku o đubru :shock:
a klinci imaju ovakvi izraz na licu 8)

:mrgreen:

E pa to bi bila prava horor bajka, a ne tam neka trnosnjeguljica :mrgreen: :mrgreen: :lol:
 
Z

zoran

Guest
Eto samo da se osvrnem, imam ti dnevno 50-ak tački gnoja minimalno.
Moram ga izvozit svaki mjesec po najmanje 25 prikolica. Kriminal, a šta ćeš???
U govnima sam do grla!!! :) :) :)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
danas se ide da ti bude čim brže i jeftinije i naravno da se ne naradiš jako,jer nije samo zmetanje štale jedini posao :!:
a ako ideš na to da imaš "tačkanje" odmah odustaj od toga ;)
moraš imati puno slame,obavezno strojeve da možeš voziiti i puno "slobodnog"vremena...

ZORANE: do prije 1 godinu kada nisamo imali farmu bila je ista situacija kao kod tebe :D
 
H

Helena

Guest
E moji dečki nemogu ja vas pratiti sa pisanjem ako budem pratila vas moji će ukućani biti i gladni i žedni.Šala mala a sad idemo ozbiljno :D Slike ću poslat samo da skužim kako to ide pa ćete vidjeti moje gospodarstvo.To nije niti blizu onoga što vi imate koliko sam vidjela tamo na onim slikama na drugim temama,Ali trudit ćemo se vas stići bar za jedno 10godina jer svakako naša država toliko i kasni za vama.I ovako ja imam dosta pitanja na ove vaše predhodne teme pa kad vam dosadim s pitanjima vi mi slobodno recite.
 

Najnoviji postovi

Na vrh