• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izgradnja/postavljanje PLASTENIKA

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Dakle,gospoda garantiraju dugogodišnje jamstvo,samo ukoliko će korisnik montirati plastenik u skladu sa njihovim uputstvima i skidati "prekomjerne" naslage snijega i ledene kiše sa plastenika...:icon_rofl::icon_rofl::icon_rofl:
Ovako nešto postoji samo u Hrvatskoj...
A ne bi gospoda sama odradila montažu i samim time udarili pečat da garantiraju za nešto što su ljudima namontirali?
Ili su možda prezauzeti,pa nemaju vremena?
A gdje su podaci o izdržljivosti na brzinu vjetra,dozvoljeno opterećenje konstrukcije po m2, ili si to kupac sam mora izračunati?
Ovo je stvarno smijurija od firme...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
a ne ne...kolega...pazi da najpovoljnije nebi bilo duplo skuplje od ostalih...
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@temptation
@Bridger
@DARIJUS

Realno govoreci, niko ne moze ponuditi plastenik onog kvaliteta, kakav covjek moze sam sebi na napravi ukoliko ima alat i stucnog majstora sa sobom. Najtezi posao je uspjesno saviti cijevi i izvrsiti redukciju istih radi spajanja. Npr, kad se kupuje podcincani plastenik, onaj ko ga prodaje kupi gotove cijevi i onda ih savija. Ta cijev je uz mnogo srece sa stijenkom od 2 mm. Podcicncana cijev nakon savijanja, nema vise onaj kvalitet cinka koji je imala prije savijanja. Ja planiram da radim ozbiljan blok plastenik, kombinacija betonskih stubova i colovskih metalnih cijevi sa stijenkom od 3 mm. Nakon sto savijem lukove, tek onda cu ih nositi sa podcincavanje. Kvalitetan i skup plastenik je "JEFTIN" plastenik, jer stabilnoscu i duzinom trajanja opravda ulog. Jedino jos nisam nacisto kako da sto bolje rijesim oluk i pricvrstim foliju za njega. Imam neki projekat, pa ako prodje, niknuce blok plastenik od oko 1000 kvadrata.
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pa valjda ćeš lajsnama foliju fiksirati.Ja nisam nikada vidjela izbliza kako izgleda blok plastenik,ali je logično da dva polja budu spojena duplom lajsnom i u nju pričvrstiš foliju. Isti sistem kao kada bočno kopčaš na istu lajsnu krovnu foliju i bočnu.

Petula to zna bolje,zamoli ga da ti poslika svoje.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Na jednu lajsnu je nemoguce pricvrstiti dvije folije (bocno fiksiranje), kada su u pitanju blok plastenici sa tri ili vise brodova. Najveca umjetnost je rijesiti pitanje oluka i cvrstog i efikasnog fiksiranja folije. Ljudi su svakako pricvrscivali foliju; neki su namoravali na fi 3/4, neki su namorali na drvenu letvu i ubusile u oluke.. Sustina je pronaci najefikasniji metod, da bude cvrst, a lagan za montazu. Nemojte zaboraviti za moje paprike u nekom od prethodnih postova. :) Amfora!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E tu si se malo prešel. Zato postoje jednostruke i dvostruke lajsne. Uvijek,uvijek treba težiti dvostrukima jer su jače.I ne samo da drže foliju nego i daju stabilnost plasteniku - fiksirane su na noseče stupove i ne dopuštaju im pomicanje lijevo desno kod udara vjetra. Krovna folija ide u jedan utor,bočna u drugi. Ako budem još izlazila danas, budem ti poslikala. I za čeono fiksiranje folje imaš lajsnu - jednostruku - isto se ona pričvrsti na cijev, ko i bočno. Na taj način se može, dvostrukom lajsnom pokrpati krovna folija ako dođe do velike razderotine,tako da se ne mora mijenjati cijela ako je još u relativno dobrom stanju.




Sad mi je nešto palo na pamet - možda je našto ne razumijem,ili jednostavno mi nije jasno.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@johabica
Moze, ako stignete slobodno mi posaljite fotografiju ili ih postavite na forum. Lajsna je sirok pojam. Ja na svojim plastenicima imam duple lajsne koje idu u U profil, ali i njih ima razlicitih. Najlon se ubacuje u U profil i onda se isti stiska sa dve lajsne, koje idu jedna u drugu. Tesko je postaviti najlone na blok plastenike, zbog toga je i izbor lajsni jako bitan. Bas je jedan iskusni povrtar namotao najlon na drvenu letvu 5x7 cm i letve pricvrstio za oluk. To je ekstra cvrsto, mada bih ja vise volio sa plastikom i metalom da rijesim taj problem..
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
No, to sam mislila - lajsna ima dva U profila i plastika ih pritisne.Ali ja neznam dali se može sa tom lajsnom pokopčati dvije krovne folije jedna do druge. To sam mislila kada sam rekla da mi možda nije nešto jasno_Onda bi lajsna morala biti u horizontalnom položaju fiksirana na noseče stupove.O tome ja pojma nemam,samo nagađam. Petula zna,on ima takve plastenike.


20141227_142104_zps9d71970c.jpg
[/URL][/IMG]

20141227_142007_zpsc34aa101.jpg
[/URL][/IMG]

20141227_142001_zpsa7b55ba1.jpg
[/URL][/IMG]

To je to,lajsnu sa vanjske strane nisam mogla jer je pokrita folijom,a ja preniska da je maknem.Ali ako ti treba,budem sutra i to.

To je ovo,ne vidi se -

20141227_141855_zps10df2df5.jpg
[/URL][/IMG]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma da - to su jednostruke. Ja imam dvostruke,samo je na čeonom luku jednostruka.
Bilo je već mračno dok sam slikala,i to sa unutranje strane,pa je teško vidjeti.Meni u tu metalnu - meni se čini da su moje aluminijske,ali me nemoj držati za riječ dok ne pitam muža - idu dvije plastične na razmaku nekoliko cm - jer tako ima utore.U njih,normalno, ide folija,i onda plastiku jednostavno uguraš..
Sad,moglo bi se to riješiti i sa jednostrukom lajsnom jer bi mi sjela folija širine 15 metrara. Meni ide na krov 11,50 otprilike i bočno 2,20, plus 60 parapet. Dakle,na još imam viška više od metra folije.Ali,to onda nebi bilo tako stabilno,pogotovo ako dođe do prenapuhavanja ili jakog vjetra.Dvije lajsne jače drže nego jedna.

Ma nebi,sad sam krivo rekla.A di mi je druga bočna strana Od 2,20? Vjerojatno ja zato imam dvostruke,ali da i nije zato,ova široka je zakon - svaka folija kopčana za sebe.
Možda te bunim jer ja i za metalni profil velim lajsna.Meni su to sve lajsne, žensko, eh....
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@johabica
Uopste me ne bunite. Istina, trebalo mi je malo vremena da pokontam sve, ali sam shvatio. Svaka folija u Vasem plasteniku je zasebna i to je jako prakticno. Vi imate jako ozbiljan plastenik. Kako sam Vas shvatio, sirok je 10 metara i ima bocne otvore visoke 2,2 metra. Ljudi nisu svjesni sta znaci visoko bocno provjetravanje. Nije bitno odakle ono pocinje, bitno je da se na sto visocijoj tacki zavrsava (pocetak bocnog provjetravanja zavisi od visine parapeta). Cak je bolje imati malo visociji parapet, po mom misljenju 80 cm je najbolje rjesenje, jer na taj nacin nema "prehladjivanja" biljaka u rano proljece, a pored toga je jako vazno u zadrzavanju CO2, koji je neophodan za rast biljaka. CO2 je tezak i pada na dno, pri zemlji i ukoliko se bocno provjetravanje vrsi tunelski, onda i sam CO2 odlazi zajedno sa ostalim provjetrenim vazduhom.

I da, onda je ovo Vasa lajsna.

http://www.meta-plast.hr/wp-content/uploads/2012/03/ALU-profil-dvostruki.jpg

Zna li neko cijene ovakvih lajsni, jer ih kod nas nema nigdje u prodaji?
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da,to je to.Kad već spominješ visinu parapeta, ima tu ta caka. Ja na dva plastenika imam 60,oni su građeni pred dvanaestak godina. Primjetila sam tu manu u prvim danima sadnje - moraš otvoriti bočno jer sunce napravi visoku temperaturu unutra,a vani je hladan zrak.On prelazi preko parapeta i pada na prvi red.Dok dođe do drugoga, tu se već izmješa sa toplim i nije problem,ali prvi mogu doživjeti šok,čak može doći i do nepopravljive štete.Zato sam ja kod gradnje trećega izričito tražila, na čuđenje i negodovanje izvođača da mi parapet digne na 70. I to je dosta.Na toj visini hladan zrak ne pada direktno nego prođe dalje i dok padne,već se ugrije i sve je ok. Mislim da je više od 70 nepotrebno i smanjuje bočni otvor.

2,20 bočno je jer ja imam 70 cm više plastenike od standarda.To smo trežolo jer mi unutra mora ući ztor 7340 sa kabinom,tako da su lukovi vezani na 320.

Neznam točno cijenu dvostruke lajsne ,ali mislim da je oko 100 kn/m_

Ima nekakve MAS iz Vrbovca, ali ne ko moje, meni moje za sada od svega što sam vidjela izgledaju najbolje., mislim da su jeftinije, oko 70 kn. Ali se ne sjećam točno.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@johabica
Uf, skupe su.. Mnogo skupe.. Nadam se da cu negdje pronaci povoljnije, ne moraju biti aluminijumske, i podcincane su skroz ok. Koliko imate ukupno pod plastenicima? Ja bih volio izaci na nekih 1000 i kusur pod plastenicima, posto imam i pcele, pa da mogu sve polako stici uraditi, a prije 3 godine sam se poceo baviti poljoprivredom.. Ako moze jos slika plastenika iznutra sa traktorom? :)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
2000 m/2.
Ima slika negdje na forumu.

20140305_172922_zps71ae38c7.jpg
[/URL][/IMG]


Ima sa traktorom,al se ne mogu sjetiti gdje.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@johabica
Strasan plastenik! Nemam rijeci.. mogu misliti, kostao je sigurno barem 30-40 evra po kvadratu.. Koja je to firma radila? Nema krovno provjetravanje? Moja komsinica ima od 500 kvadrata sa meteoroloskom stanicom, krovnim otvaranjem i duplom folijom. Platila ga je 18 000 evra. Malo je nasjela na pricu, krenula je neka organska proizvodnja paprike, 1 evro za kilogram i prvu godinu je bio otkup, medjutim ,druga godina nista. Prodala je papriku i ove, druge godine, ali po nizim cijenama u marketima.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma nije,nekih 200 kn/m2.
Nema krovno,skupi sport.Folija dupla,čeoni prozori - čudo jedno koju ventilaciju naprave - vrata 260x320 na obje strane,bočno na 220 - dosta. Iako je sa krovnim bolje.Ali....
Plus automatsko otvaranje na jednom oko 15000 kn.Termogen 120 kw ne sjećam se više kolko.

Ja imam u automatiki i mogućnost senzora za vjetar,ali ga nismo postavljali.Kad zapuše ljetna oluja,tu moraš u pol minute reagirati.A na automatiku to traje par minuta - ona par sekundi spušta,pa stane...i tako dok ne dođe do kraja.U takvim slučajevima uvijek isključim blokator i ručno nagazim tipku dok se ne spustu do kraja.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Da, da.. jako je vazan taj potkrovni ceoni prozor.. Evo slika i mog jednog plastenika. Drugi je identican, samo sto je za 50 kvadrata veci, jedan je 100, drugi 150.
http://postimg.org/image/8550fx3gb/

Vratite se na temu paprika, pa da mi kazete svoja iskustva vezana za Amforu, Palanacko cudo i Kurtovsku kapiju. Ja sve sto gajim, iskljucivo su ciste sorte..
 

Najnoviji postovi

Na vrh