• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izgradnja/postavljanje PLASTENIKA

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Kojote,jesu ono preko Kupe sve tvoji plastenici?
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Hvala dečki, ja idem u postavljanje pa kaj bude bit će. Nisam nigdje našla da treba dozvola. Samo ipak mi je pobrkao lončiće. Nemam petlju ko Darijus postaviti ih metar od međe, odmaknut ću ih malo više da nebi nedaj bože gospodinu koja gruda snijega pala s plastenika. U tom slučaju mogu postaviti samo dva komada, a plan je bio 2 x 2, 2 komada ovo proljeće, a još dva na jesen al će mi falit širine. I da znate nabrala sam ja 50 i kusur godina i uvijek se iznova iznenadim koliko ljudi mogu biti jalni i zločesti. A dotični ima dva plastenika u kojima uzgaja korov i dobro mu uspijeva (nisam mu jalna) jer je kao veliki opg-ovac i prodaje na placu svoju domaću robu isključivo sa zelene tržnice i cijeli plac zna kako on ima puno plastenika i kako je to veliki posao. E kad bi kupci malo pogledali ruke prodavača znali bi tko radi a tko ladi i laže. Nije da mi koji radimo moramo imati prljave ruke na placu, ali ne mogu biti meke i svilene od motike.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
e, a plastenik more bit širok i 3 metra, ali more se napraviti i da bude 10...11 metri širok...
jesi tak razmišljala?
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ma jesam i tak, ali moji su plastenici već gotovi. Ova dva kaj ćemo postaviljati drugi tjedan su novonapravljeni prije susjedovih prijetnji, a dva imam postavljena na drugoj parceli i na proljeće bi ih preselili da sve bude na istoj jer smo na njoj iskopali bunar i fala bogu legalizirali ga jer bi i tu moglo biti problema.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja imam plastenike u dvorištu, visine pet i pol metara, metar od međe od jednog i drugog susjeda. Nit sam ja šta pitala njih dok smo ih postavljali, niti oni mene. Među smo nekada davno, na moju inicijativu utvrdili sporazumno, i dan danas se toga držimo.
Je da imam sa njima problema, ali drugačije - skurili su mi novu foliju dok su palili vatru u dvorištu - vjetar digao zapaljeno i spustio na plastenik, drugi posadili stablo pa grane stružu po foliji, pa se natežmo da se malo pripazi, i tako. Ali o mojem pravu na objekat nema niti govora.
 

tlsd

Novi član
Tu od
30 Ožu 2015
Poruka
2
Bočno zatezanje najlona na plasteniku na cijev

Pozdrav!
Zanima me na koji način se izvodi zatezanje najlona sa bočnih strana plastenika koji ima bočno provjetravanje? Konkretno me zanima tehnika sa okrugom cijevi! Vidio sam na par slika da se najlon omota oko te cijevi, samo neznam kako se to sve učvrsti? Vidio sam na jednoj slici da se na lukove šarafi naopaka kukica... Ako može tko pojasniti ili još bolje poslati neke konkretne slike!
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Ne treba biti baš tolko proklet pa ići toliko blizu sa toliko visokim plastenikom, na kraju krajeva kako onds ulaziš traktorom okrećeš se i slično. Razumijem da ima loših susjeda i bit će ih ali ne treba biti takav, šta da oni na metar stave zid kako onda s traktorom ?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Zašto proklet?
Sedmdeset je po zakonu, a meni je širina dvora trideset i sedam metara. Sa međurazmakom, kako bi se mogla pokositi trava, ispalo je da imam sa metar od međe tri plastenika širine deset metara. Samo je praktičnost u pitanju, ništa drugo.
I zašto bih ja morala imati obzira preko onoga što zakon kaže ako oni nemaju obzira pa scu vodu sa krova svoje kuće i garaža puštaju u moje dvorište - istinabog, na svojih sedamdeset centimetara uz među, ali voda ne pita smije li preko tih sedamdeset pa nastavi teći po našem, obzorom da smo mi bili toliko obzirnii kada smo asfaltirali dvorište pa pad napravili prema našoj strani,a ne prema međi, da im ne potopimo podruma za jakih kiša. I šutimo već dvadeset i pet godina.
Traktorom sa susjedovih strana namam šta ulaziti, trava se pokosi trimerom, i to je to.
Ja dobrosusjedske odnose čuvam od prvog dana odkako sam doselila u ovu ulicu, i uspjevala sam u tome dvadeset i pet godina dok sam prešutno preko svega prelazila.. Zadnjih tri kako su mi počeli raditi ozbiljnu financijsku štetu, a ja sam ih zamolila da pripaze - doslovno zamolila sa riječima - molim vas - neide baš glatko,
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Je Johabice u pravu si. Dobrosusjedski odnosi se održavaju tako da jedan šuti i tolerira sve a drugi tjera po svome. U ovih mojih pedest plus nikad sa bližim i daljim susjedima nisam bila u sukobu. A bilo je svega od preoravanja i posvajanja dijela zemlje, pijanog kruženja autom po kuruzi, o krađama po polju i čak vrtu uz kuću da se ne priča, nevraćenim pozajmicama i još svašta nešto.. Idem cijeli život po narodnoj - pametniji popušta - a ono nam budale zavladaju. Imam jutro zemlje u komadu, složeno navodnjavanje i podignutu ogradu kao zaštitu od divljači, ali ne štiti od lopova koji neznaš jel više poberu ili potrgaju i štete naprave, Kud prođu ni trava više ne raste. Parcela je van sela i ima prilaz s dvije strane i šumarak za kamuflažu, idealno za lopine. Nema ti druge nego plastenike na traktor i vozi na drugu njivu, ono bit će sigurnije u selu. Ponovo napravimo ogradu, iskopamo i legaliziramo bunar, složimo navodnjavanje, podignemo četri plastenika, više nismo stigli i sve u redu. Susjed kao sretan neće mu rasti korov uz dvorište. I naravno ne isplati mi se radit ogradu , bunar, navodnjavanje za 4 plastenika po 120 m2 i hoću postavit još dva sad i dva najesen, a on ničim izazvan nazove i kaže ja to nedozvoljavamm kao ona 4 postavljena nek budu, ali nove nećeš stavljati. Kao smeta mu - ružno izgleda i on ne želi pogled iz svog dvorišta na plastenike. Netko od forumaša je napisao i slažem se s njim, nek gleda u nebo ili kud hoće ima još strana za poglede. I uz to još traži da maknem mehanizaciju jer kao ni na to nemam pravo. Njiva je u selu, ograđena sa svih strana i tu smo ostavili tanjurače, plug, frezu i ostale priključne strojeve. I eto njemu i to smeta. Ma znam ja točno što mu smeta, ne sijem više salatu i mladi luk pa mora jadan na zelenu po robu veliki opg-ovac. Ovako je bilo pri ruci, friško ubrano ranom zorom, s polja na stol. No nek ga vrag nosi, važno da ja zakonski smijem postaviti plastenike i bit ću fer odmaknut ću se koliko god mogu od njegove ograde. Al postavit ću ih, baš hoću u inat, a ako opet počnem sijat salatu i mladi luk postavit ću kameru.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Re: Bočno zatezanje najlona na plasteniku na cijev

Pozdrav!
Zanima me na koji način se izvodi zatezanje najlona sa bočnih strana plastenika koji ima bočno provjetravanje? Konkretno me zanima tehnika sa okrugom cijevi! Vidio sam na par slika da se najlon omota oko te cijevi, samo neznam kako se to sve učvrsti? Vidio sam na jednoj slici da se na lukove šarafi naopaka kukica... Ako može tko pojasniti ili još bolje poslati neke konkretne slike!

ide lajsna na okomiti dio plastenika (oko 1.5 - 2 metra visine), a do zemlje se spušta još taj dio koji se namata na cijev...ima tih slika negdje u temi...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Zaje*ane su pocele biti ove zagorke,,,:icon_rofl:
zezam se samo,,, :eek::

Ja bi sebi i njemu postavio ogradu prvom prilikom a uz ogradu posadio tuje ili neke druge cemprese pa nek u zelenilo gleda,,,

A ni bušpan zivica nebi bila losa samo se dugo ceka da naraste,,,
mi uz susjeda imamo visinu 2,5 metra cijelom duzinom nastambi,,,
dvorista nam idu "u kljuc" pa on ima u nas nekih 1,5 m cirine u najsirem dijelu pa se suzava na normalnih 70 cm,,,
oni bili u svabiji a nikog da to odrzava, kad bi mi pokosili a oni dosli doma odmah na sud,,,:icon_scratch:
svatko tko mi doso u dvoriste misli da je to nase, sikara i koprive visine i do 2 metra,,,
onda ja popi*dio i opicio ogradu od buspana (zivicu) zalivao i prihranjivao da prije izraste, eno je sad 2,5 metra visine i ne vidi se vise ta aljuga,,,
sad je ostao samo unuk a sa njim nemam problema je da ne cisti ali bar se ne buni kad ja pospricam totalom ili poflaksam,,,
njega mi zao i bi ja nju mozda i maknuo ali bojim se da nebi za koje vrijeme opet morao novu saditi,,,

tako i tebi predlazem, ne obaziri se previse na njega ali se ogradi jer drugacije se gleda kad je parcela otvorenog tipa ili kad je ograđena,,,

nema izgovora kad nekog u ograđenom nađes, samo lagani poziv i prijava policiji,,,
onako fino u rukavicama,,,

jer sto si ti tolerantniji to oni uzimaju vise maha zato to treba u pocetku odmah stopirati,,,


sretno,,,
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
Bobić je u pravu totalno :(hi): ..
...
"tako i tebi predlazem, ne obaziri se previse na njega ali se ogradi jer drugacije se gleda kad je parcela otvorenog tipa ili kad je ograđena,,,

nema izgovora kad nekog u ograđenom nađes, samo lagani poziv i prijava policiji,,,
onako fino u rukavicama,,,

jer sto si ti tolerantniji to oni uzimaju vise maha zato to treba u pocetku odmah stopirati.."


Ja na sreću nemam ni sa jedne strane susjede, sa jedne strane je njiva jedva 14 redi kuruze ,ne može za građevinu proći, preusko, sa druge strane prazan grunt ,a plasteničić je iza u vrtu iza ispusta za konje pa nikome nije na zadevi... jedino da ih hvata lagano da svi postavljaju sad od proljeća, male hobi ali ipak i to je ok jer danas ako bilo što kupiš ipak ne znaš čega sve ima u sebi.Obično i zarazim susjede nekom idejom pa me sljede u njoj :mad::
..a da imam slučajno nekog pametnjakovića koji bi se bunio, haaa, brzo bi odustao jer sa mnom "tikve saditi" nije dobro, a to i znaju.Tko ima pravo komandirati na mojem ..fakat me briga njegov pogled, neka ide u osamu pa bude gledal sam sebe...debili.
Ne daj se ali mirno,l agano i odlučno sa "onim "pogledom znaš... :^): ...:biggrin:
 

tlsd

Novi član
Tu od
30 Ožu 2015
Poruka
2
Evo iskopao sam nešto slika, cjelokupna slika mi nije potpuno jasna! Ako tko zna molim da pojasni kako se izvodi ovo zatezanje najlona sa krova na uzdužnu cijev preko ovih zupčanika na kraju ili krajevima i okrenutih kukica na lukovima???
s5FJGf.jpg

3rxzT0.jpg

u31w6V.jpg

Epp0vK.jpg

kwrofG.jpg


Cijev se stavi u ležište kukice, pa se mota, a na kraju se fiksira na krajevima (jednom ili oba?) zupčanikom i uzduž cijevi sa kopčama ili....??? Koliko je to pouzdano i dobro rješenje? Dali su "kukice" trebale biti kraće (na slici skoro probijaju najlon)?Neznam na koji način je fiksiranje na kraju riješeno kod zadnje slike? Molim pomoć!
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
To na slici nije idealno rješenje i ja bih radije potrošila malo više kuna i napravila sigurniju varijantu - dvostruke lajsne u koje ide i krovna i bočna folija , poloviš je - pritisneš u utore sa plastičniim klipsnama, i to drži, nema vjetra koji ih može isčupati, a niti se mogu folije oštetiti.Ja sada više ne znam, ali mislim da su klipsne bile oko trideeset kuna, ali su lajsne skupe, jel sedamdesetak kuna dužni metar, ili komad od dva metra - ma pogubilo mi se već. Mislim da @Darijus zna točne cifre, a i možeš se raspitati - lajsne radi MAS u Vrbovcu, iako se meni njihove ne sviđaju baš, a klipsne možeš nabaviti u Gis -impro - dali oni imaju i lajsne, neznam, vjerojatnio imaju, ali meni nisu trebale kada smo mijenjali folije, samo smo klipsne nove uzimali.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ma ogradili smo mi parcelu sa tri strane, s četvrte strane je njegova ograda i nemam potrebu stavljati još svoju ogradu. Ograda štiti od živine, ali od lupina ne.
Problem je kaj on ne dozvoljava da ja na svojoj zemlji koja je ucrtana u arkod i od koje živim i plaćam porez na dohodak postavim plastenike jer to njemu smeta za pogled i smeta mu moja mehanizacija na mojoj njivi. Ma zaboli me..kaj njemu smeta a živicu nek sadi on ak hoće pogled na zelenjavu. Mičem se od međe 3 metra - ostavljam prolaz za traktor s njegove strane pa bu opet imal razlog za pobunu jer mu bu traktor radil buku dok on ladi na terasi, ali plastenici budu postavljeni makar ih morala čuvati vilama i motikom. Pa ti u takvom okruženju budi pacifist.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
oko 40kn je metar jednostruke lajsne. ne treba dvostruka,stavis jednu foliju preko cijelog plastenika ako nije presirok plastenik i onda tom lajsnom sto si oznacio pricvstis foliju.a ova druga slika je dobra,dakle u onu rupu sto vidis se ubaci poluga pomocu koje vrtis cijev i tako zatezes foliju,a zupcanik je drzi da se ne odmota. ali bolje rijesenje ti je lajsna,imas primjer na trecoj slici zasto. ova cetvrta slika je plastenik od forumasa Petulle,on tako zateze krovne folije jer ima spojene plastenike i krovne otvore.
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma ako je plastenik većih dimenzija ja bih ipak dvostruku - sigurnije je. Bolje drži pritisak, a i pomaže u fiksiranju lukova i drži ih na mjestu kod jakih vjetrova. Vidjela sam te jednostruke kako su se izvinule i pomjerile - sad, u čem je bio problem, jel u lošoj izvedbi ili slaboj fiksaciji lajsni ne znam, ali jadno je to ispalo, baš jadno.
Moje su sve dvostruke, već dvanaest godina se ništa nije pomjerilo, a folija ja svaka za sebe, i to je prednost.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
meni se čini da je osnovna (donja folija) napravljena standardno (lajsna-cijev), a druga (gornja folija) da se zateže tom okruglom inačicom...vjerojatno je to netko smislio da može skinuti duplu foliju kad mu odrabi, nema potrebe riskirati ljeti da ga tuča izbuši kroz oba najlona...
...ne loša ideja, ali puno arbajta...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Forumaši trebam pomoć, mislim da sam negdje na forumu pročitala da je neko imao problema s postavljanjem plastenika vezano za dozvole. Hoću postaviti plastenike 2 komada dimenzija 24 x 5 metara tuneli visoki cca 3 metra visine ali susjed neda jer mu smeta iz nekog razloga. moja zemlja je do njegovog dvorišta. Prijeti tužbom. Zna li netko što treba od dozvola za te plastenike, nemaju temelja samo cijevi piknute u zemlju i koliko ih moram odmaknuti od međe. Tko zna nek piše odmah jer mi je hića za postavljanje. Hvala.

Ja sam baš u postupku ishođenja papira za 2 komada,trebao mi je glavni projekt i udaljenost 3m od međe...moraš prijaviti postavljanje istih i to je to...
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Pitala sam u nadležnom uredu za graditeljstvo i oni kažu da je to uređeno prostornim planom općine, pročitali prostorni plan i zaključili da se u njemu nigdje ne spominju plastenici nego građevine za poljoprivrednu proizvodnju i nigdje ne piše koliko mora biti udaljenost od međe. Za građevinske objekte stoji 3 metra. Zaključak referenta je bio da moji plastenici nisu građevina i da ne moram imati nikakve papire pa čak ni prijaviti gradnju jer to nije gradnja. Mičem se od međe 2,2m jer mi toliko dozvoljava širina parcele, a on nek tuži. Brzina naših sudova je takva da ću prije morat mijenjat foliju nego oni donesu odluku. Mi sutra postavljamo lukove pa kaj bude bit će. Imam u planu postaviti veći plastenik u dvorištu i za njega ću tražiti glavni projekt i kaj već bude trebalo. Razgovarala sam sa GISom i mislim da od njih mogu dobiti kvaltetne informacije, ali dozvole i još sto čuda za cijevi piknute u zemlju i navučen najlon preko njih je ludnica. Koje su dimenzije tvojih plastenika jer u pravilniku o gradnji jednostavnih građevina stoji da za plastenike bez temelja (temelji samci nisu temelji) do 6 m širine, 2,5 m visine i pokrivene najlonom ne teba papirologija.
 

Najnoviji postovi

Na vrh