• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izgradnja/postavljanje PLASTENIKA

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Dakle nastavili smo s radovima, uskoro edit i obećani tutorial za plastenike.




najlon danas kupljen

Koliko mi je drago vidjeti ljude koji se muče i kemijaju, tada znam da nisam pojedinac. Svi smo u istoj grabi, a sve okolo sklisko.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Koliko mi je drago vidjeti ljude koji se muče i kemijaju, tada znam da nisam pojedinac. Svi smo u istoj grabi, a sve okolo sklisko.

Da sam bliže išao bi mu pomoći, mada i ja nemam ni pet minuta za pauzu. Iskreno!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Koliko mi je drago vidjeti ljude koji se muče i kemijaju, tada znam da nisam pojedinac. Svi smo u istoj grabi, a sve okolo sklisko.

Šefe jel si zoral???:biggrin:

Uglavnom, radilo se i danas, niknuo je još jedan uz ovog prvog :) Sutra još par sitnica i gotov je. Prvi je spreman za najlon, a temelji za treći su več u pripravnoj fazi:icon_pray::icon_pray:







 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Blago vama kad vam je zemlja ravna :icon_pray: Na kakvim ja vrletima radim :icon_eyes: uvijek prije postavljanja plastenika prvo ide bager, onda navoženje plodne zemlje, pa....
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Blago vama kad vam je zemlja ravna :icon_pray: Na kakvim ja vrletima radim :icon_eyes: uvijek prije postavljanja plastenika prvo ide bager, onda navoženje plodne zemlje, pa....

Zato je i pao izbor podizanja plastenika na toj njivi jer je ravna. Ostale nisu baš toliko ravne i za podizanje plastenika bi trebalo ravnati teren.

@Šanana izorano i ako ne bude previše padalo ujutro bude dio spreman za sadnju dok ti dojdeš. Ako bude mokro, dižemo treći, sadi se drugi tjedan.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
OK, samo javi najkasnije do pola 8 da znam s kojim prevoznim sredstvom krečem :) Kod nas za sada ne pada ništ, al oblačno je!
Mi smo materijal natovarili, u 18:05 je mečka ugašena i mi otišli pa-pa :)
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ej momci. Agroservis je to. Stope su betonirane donjih 40 cm, mislim da nema potrebe više, jer nema bočno provjetravanje.

Cabage,kaj ne bude tu problem bez bočnog provjetravanja?...ako se ne varam to je dužina nekih 40m...
Mislim,bilo bi bolje dolje staviti sokl i napravit vrtilice sa strane...
Najlon i tak ide iz jednog komada do dna i onda se preko njega zategnu gumene špage zbog udara vjetra...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Cabage,kaj ne bude tu problem bez bočnog provjetravanja?...ako se ne varam to je dužina nekih 40m...
Mislim,bilo bi bolje dolje staviti sokl i napravit vrtilice sa strane...
Najlon i tak ide iz jednog komada do dna i onda se preko njega zategnu gumene špage zbog udara vjetra...

Ma ne želim imati posla sa bočnim provjetravanjem u polju. Bit će svakako bolje nego u veronezu od 66 metara dužine. Na ovom se otvara kompletno čelo i gornji i donji dio. Zasjenimo ga preko ljeta i bit će u njemu hladnije nego vani. Jedan proizvođač kod nas ima 80 komada ovakvih plastenika po 50 metara duljine i funkcionira. Tko bi pozatvarao sve te plastenike da imaju bočno u slučaju neke nagle oluje
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Evo i ja išao malo u radove ulovio sam skoro 3 dana da postavim plastenik ručne tj. moje izrade.
Mjere plastenika 20m x 3.7 m x 2.35 cm

Svi ukupni radovi od početka do kraja su trajali malo više od 2-ipol dana.
Par slika danas ostalo sutra.

Priprema vrta


Pripremljeno za rad.


Cijevi za lukove od 1 cola 2 mm debljine savijene.


Gotove i pripreljene za varenje stopa.


Povareno i spremno za farbanje (pituranje).


Farbanje u toku.


Nastavak slijedi sutra.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
stope ti je dosta samo za prvi i zadnji luk variti ili piknut šeraf prijeko (da vjetar ne odnese najlon i luk na kojem je pokopčan)...ostale neće pobjeć u nebo...:icon_wink:

inače, za ovakav tip plastenika ne treba niš jače od pol cole u lukove...
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Nastavak:

Početak montaže, poprečna ojačavanja su od cijevi 1/2 1.5 mm vezani šelnama.



Popreča ojačavanja cievi sam radio u mali luk da se nebi stvorili sniježni džepovi mislim da nebi ali ipak?


Pripremljena folija i spremno ta pokrivanje.


Folija navučena.




Trebao je plastenik biti širok 8 metara koje bi se 2 cijevi od 1 cola varile na sredini luka pošto nije trenutno bilo šire folije od 8.5 metara morao sam ovo složiti a vremena nije bilo okolo tražiti 12.5 metara široku foliju tko zna dali bih ju i našao.

Vrata nisu napravljena zbog kratkog vremena to ću riješiti i pripremiti za zimu i možda još šta do zime složim.

Šta vi mislite, ovo je prvi moj rad mislim da nebi trebalo biti nekih velikih grešaka.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ma nema prigovora, međutim lakše ti bude u buduće ako stope predvidiš na šerafe umjesto varenja...lakše ih je zabiti u zemlju i lakše je poslije rastaviti ako je potrebno...

ova ojačanja sa strane su praktično nepotrebna, cijevi su i tako fiksne u zemlji...mogal si i malo uštediti...

isto tako kad budeš sklapao veći plastenik, od dvije cijevi po 6 metara dobiješ 10 metarsku konstrukciju, i nemoj ih variti u sredini nego stavi jednu deblju cijev u koju uguraš te 6-metarske i opet probušiš i šeraf staviš...

koliko je dugačak plastenik?
...taj model nebi smio ići preko 20 metara zbog provjetravanja...25 max ali za niskopodne kulture...
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
ma nema prigovora, međutim lakše ti bude u buduće ako stope predvidiš na šerafe umjesto varenja...lakše ih je zabiti u zemlju i lakše je poslije rastaviti ako je potrebno...

ova ojačanja sa strane su praktično nepotrebna, cijevi su i tako fiksne u zemlji...mogal si i malo uštediti...

isto tako kad budeš sklapao veći plastenik, od dvije cijevi po 6 metara dobiješ 10 metarsku konstrukciju, i nemoj ih variti u sredini nego stavi jednu deblju cijev u koju uguraš te 6-metarske i opet probušiš i šeraf staviš...

koliko je dugačak plastenik?
...taj model nebi smio ići preko 20 metara zbog provjetravanja...25 max ali za niskopodne kulture...
Mjere plastenika 20m dužina 3.7 m širina 2.35 cm visina.
Razmak od luka do luka 1.54 cm.

DARIJUS: Nadam se da će sljedeći put biti više vremena da se odradi na miru, što se tiče cijevi bilo je dosta jer sam planirao napraviti veliki plastenik tako da je ostalo još dosta cijevi pa rekoh da nešto iskoristim.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
@Mateuss col na širinu od 3,7m sa razmakom luk od luka od 1,5m :icon_hang:. Slobodno si mogao ići na 2m i sa colom vješati šta god hoćeš. Col si mog'o i na 5m širine i takođe da vješaš sve. 3,7m je krš širina za bilo šta. Ne kritikujem te neprijateljski, naprotiv sve si dobro odradio samo si uz predimenzonisanje napravio propuste, a to su širina (nema kompromisa u smislu takav je nailon bio na raspolaganju) i na tu cijev razmak luk od luka (slobodno do dva metra). Sve pohvale, al' moja najveća zamijerka je širina. Vremenom ćeš shvatiti zašto.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
denisv: znam za širinu da je mala nije mi bilo druge ili tako ili nikako.
Imao sam cijevi od 5/4 koje sam namijenio za stope za svaki luk, 1 col za lukove i 1/2 za pojačanja i sve bi bilo u redu da sam mogao nabaviti bar foliju od 10 metara.

Kad budem radio širi plastenik tada ću vjerovatno sa ovoga skinuti bočna ojačanja i staviti na širi plastenik, u mom mjestu je ovo prvi plastenik i kad sam radio dolazili su i komentirali za cijevi od 1 cola da neće biti preslabe a još se ništa za njih neće vezati od povrća a u susjednom mjestu imaju plastenike široke 5 metara i svi od cijevi 3/4 i nemaju problema.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Inače, kad se folija zatrpava, iskopaš rov uz sam plastenik, foliju položiš unutra i zatrpaš. To je jedina primjedba.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Inače, kad se folija zatrpava, iskopaš rov uz sam plastenik, foliju položiš unutra i zatrpaš. To je jedina primjedba.
Jesam iskopao sam uz sami najlon nekih 20 cm dubine i folija je unutra i zatrpana zemljom, ovaj vani je da ima sliv vode možda ga nisam trebao kopati..
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
sve bi bilo u redu da sam mogao nabaviti bar foliju od 10 metara.

Šteta.

Idući put sjedni u auto, dan pred sebe i put pod noge.

Edit: Kad stavljaš foliju namoj je razmotavati po zemlji, prlja se. Ako ideš sa rolne postavi je na čelo napravi kako mi ovde kažemo "sove" kao za ražanj, provuci cijev kroz rolnu, postavi je pred čelo i odmotavaj je po vrhu krova. Onda kad je odmotaš samo je rasklopi. A možeš tako i sa komadom kad ti odsjeku u prodavnici samo ne moraš praviti nikakav nosač nego staviš komad cerade ili bilo šta drugo pa na to foliju i razvlači.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh