• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izgradnja/postavljanje PLASTENIKA

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Da budem iskren najviše smo se namučili oko postavljanja folije, ova folija kako se vidi na slici nekako smo ju postavili na plastenik na sredini i tada smo ju odmotavali na lijevu i desnu stranu a što je bilo najgore non stop je neki vjetrić pirio i dizao foliju.

Bila je muka ali smo nekako uspjeli.
Da i navedem da deblje folije od 200 ni 180 nije bilo nego samo 150 mikrona i sljedeći put prvo što nabavim to je folija pa tek onda radovi.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Evo , finito ( donekle)
img20130414170658.jpg


img20130414170728.jpg


img20130416190834.jpg


img20130416190707.jpg
 

pacman

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
38
imam pitanje za montažu plastenika.....

postavljam multitunelski plastenik 4 lađe x 8 metara širnine i 60 m dužine. visine 2m u boku i 4m u krovu.

zanima me kolika mora biti velika betonska stopa pirina i dubina??
 

oxygen

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
43
Nastavak:

Početak montaže, poprečna ojačavanja su od cijevi 1/2 1.5 mm vezani šelnama.



Popreča ojačavanja cievi sam radio u mali luk da se nebi stvorili sniježni džepovi mislim da nebi ali ipak?


Pripremljena folija i spremno ta pokrivanje.


Folija navučena.




Trebao je plastenik biti širok 8 metara koje bi se 2 cijevi od 1 cola varile na sredini luka pošto nije trenutno bilo šire folije od 8.5 metara morao sam ovo složiti a vremena nije bilo okolo tražiti 12.5 metara široku foliju tko zna dali bih ju i našao.

Vrata nisu napravljena zbog kratkog vremena to ću riješiti i pripremiti za zimu i možda još šta do zime složim.

Šta vi mislite, ovo je prvi moj rad mislim da nebi trebalo biti nekih velikih grešaka.

Gdje u Rijekama se to nalazi,da dodjem i vidim,i ja sam iz Brckog :)
 

oxygen

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
43
Evo,gledam slike i zaista se divim entuzijazmu obicnog covjeka.Dugo nisam bio na forumu i vidim da ste dosta uznapredovali,osim novih clanova , postali ste bogatiji za jos koju tisucu/hiljadu kvadrata plastenicke povrsine:drink:
Ja sam prije dvije godine bio zapoceo sa experimentalnim uzgojem u plasteniku rucne izrade,prvenstveno sa paradajzom i paprikom.Moram priznati da sam dobio urod vise od ocekivanog.Ali zbog obaveza u firmi nisam nista cinio na tom polju skoro 2 godine.Sada sam zbog povrede na poslu postao invalid II kategorije i sad imam vise vremena te mi se ponovo u glavi upalila:icon_idea:da nastavim sa plastenickim uzgojem.
Ali,nazalost ,sad nema para jer sam zapoceo sa gradnjom kuce.Posto mi je ostalo dosta jelove daske od salovanja,odlucio sam da probam napravit konstrukciju od te daske.Trenutno prema onom s cime raspolazem,najvjerovatnije da cu moci napraviti neku konstrukciju za plastenik dimenzije 3,5 m sirina x 12 m duzina x 2,5 visina,sa razmakom izmedju lukova od 1 m.
Ako neko bude bio ljubazan i uputi me kako da upladam slike,ja cu vam i pokazati
sve etape radova sa tom drvenom konstrukcijom i naravno saslusati vase cijenjeno misljenje ! :(whew):
 

oxygen

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
43
Na zalost, mi u Brckom imamo samo jednu firmu koja se bavi kako-tako prodajom opreme za plastenike,mada je to sve jadno da jadnije ne moze biti.Vjerovatno si i ti kupovao foliju u onoj sjemenarnoj na Bijeljinskoj cesti?!

Ali,ja sam malo rovio po nettu i saznao za jednu firmu koja je kako kazu kud i kamo raznovrsnije sa ponudom,a radi se o AGRO STAR Bijeljina.Zato se ovih dana spremam da odem tamo i da pokupujem neke opreme a kod njih se mogu kupiti i sjemena od Sengente :icon_pray:
 
Posljednje uređivanje:

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Gdje u Rijekama se to nalazi,da dodjem i vidim,i ja sam iz Brckog :)
Prijedor kod Brčkog prva kuća od tinjskog mosta nemožeš falit.
Danas sam stigao iz Brčkog u Rijeku, ali možete pogledati kad god želite neko je uvijek kod kuće.

Trenutno u plasteniku je Paprika i Paradajz, paprika je fenomenalna.
 

oxygen

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
43
Evo kao i sto sam obecao,doslo je vrijeme da vam pokazem,kako sam poceo pravit konstrukciju za moj plastenik i to od jelove daske (ostatak na gradilistu)
Obzirom da vec imam komad izraelske folije dimenzije 12 m x 8 m,izracunao sam da mogu pokriti neki manji plastenik povrsine 38.5 m2 / odn. 11mx3,5
srsf.jpg

a1rm.jpg

Prvo sam skrojio kosnike za lukove pod uglom od 30 gradi .
tz6a.jpg

4tzy.jpg

880f.jpg
 

oxygen

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
43
d2r2.jpg

Ista vezna daska ide i sa druge strane
k6c5.jpg

Ovako izgleda kada se spoji sa obje strane.
 

oxygen

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
43
womk.jpg

Konacno svi zavrseni i spremni za nanosenje zastite za drvo.
p8s1.jpg

Detalj sa radnog stola .
0e1r.jpg

Gornja povrsina noseceg stuba,ukupmo ih uradjeno 24 kom .
 

oxygen

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
43
Sad slijedi druga faza,tj priprema metalnih ploca koje ce se zabetonirat i sluziti kao glavni nosaci cijele konstrukcije.I ovde sam se morao posluziti sa onim cime sam rapolagao,Tako da sam isjekao staru metalnu policu :)

l6ly.jpg

9t6k.jpg

drl1.jpg
 

oxygen

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
43
ht44.jpg

Sve spremne za busenje rupa promjera 8 mm kroz koje ce se provlaciti vijci za pricvrscivanje drvene konstrukcije .
 

oxygen

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
43
Nakon sto su metalne ploce izbusene i spremne,na redu je da se pripremi kalup za izlivanje betonskih nosecih stopa !
1v2j.JPG

Predhodno namazane sa motornim uljem radilakseg odvajanja od kalupa poslije susenja.

7a9p.jpg

I na kraju sve metalne ploce su ubetonirane,i sad samo valja pricekati dok se sve to lijepo osusi .
Nastavak slijedi,,,
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Pohvala za trud, neznam koliko se isplati sa drvetom puno je posla a i drvo kasnije moraš oblovati gdje dođe najlon.

Metalne cijevi od 3/4 dužine 8 metara 2 mm debljine savijene u luk od 5 metara koštaju oko 19 km na Bijeljinskoj cesti.
Dovoljno je 11 komada za vaš najlon a to je cirka 200 km sveukupno i oko 50 m2.
 

oxygen

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
43
Pohvala za trud, neznam koliko se isplati sa drvetom puno je posla a i drvo kasnije moraš oblovati gdje dođe najlon.

Metalne cijevi od 3/4 dužine 8 metara 2 mm debljine savijene u luk od 5 metara koštaju oko 19 km na Bijeljinskoj cesti.
Dovoljno je 11 komada za vaš najlon a to je cirka 200 km sveukupno i oko 50 m2.

Znam zemo,ali nemam sad ni 200 pfeninga a kamoli 200 km ,zato sam i poceo od daske,ona je bila "dzaba" :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pitanje! Kako se spajaju folije recimo na 20 m širine lukova? Hvala.
 

Najnoviji postovi

Na vrh