• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izgradnja/postavljanje PLASTENIKA

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
sad će stari lisac u kopanju kanala između plastenika tebi reći...
uzmi tog svojeg imtejca sa plugom i zakopčaj ga nekome na vinč (šumsko vitlo) točno po sredini...kad izoreš, zemlju zbacaj u plastenik, a kabal čupaj kak si ga i pometal, koji vrag ti je bil da ga nisi obesil po plasteniku?:(nerd):

Kojot, kakv si ti to lisac?
Zakaj bi zemlju bacao u plastenik - ta mu zemlja treba da napravi lijepu kosinu.
A gledam, ima nekako niske parapete, ili je samo bočna dosta nisko spuštena?
ja imam šezdeset parapete, a na jednome sedamdeset, i prave jarke - voda se nikada ne zadržava poslije kiše, taman padala tri dana non stop.
Nisi mu napomenuo bitno - jarak isto pod nagib - obavezno.

@dane, dobar si mi....a kaj veliš da umjesto folije pomeče kišobrane? :(nerd):

Ne tangira njega tolko kiša što pada po međuprostoru nego ona koja se slijeva sa krova plastenika uz sam rub plastenika.
Pa udružena sa međuprostornom......:icon_e_wink:

Ajd, malo te zezam, ali plan ti ima tisuću mana - npr, prozračivanje ljeti - zatvoren prostor, kužiž......
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
Jo, moja je varijanta naj bezbolnija, kog će mu vraga kosina ako napravi jarak po sredini...a najlakše je zemlju zbacat u plastenik i samim time se malko (ali baš malko) podigne visina u plasteniku.

...inače, voda teče nizbrdo, jel...osim možda u Belici, tam stoji u krumpiru...:p:

a dane...on vjerojatno misli na paropropusnu foliju...hehe...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hehe.......ma da.....hihi......

A gle, ide voda dalje, ne stoji na mjestu, ali vidi vako - padne snijeg. I zadrži se lijepo na krovu. Padne ga jedno petnaest - dvadeset cm. I onda se počne topiti....polako prvi dan. I sve što se topi, pošto se topi polaaaakoooo, ide ravno prema dnu, uz rub parpeta, i širi se lijevo desno, jel....desno meni znači u unutrašnjost plastenika, što je loše.
Onda drugi dan imamo naglo opadanje snijega sa krova, koji se naravno pozicionira opet najviše uz rubove plastenika, i tu se poooolaaaakoooo topi dalje, i naravno voda opet ide pol sim, pol tam....jel. A da je kosine, otišlo bi je uljevo bar pedeset posto više neg udesno.( To lijevo desno je zato jer sam ja lijevak, vidi se, jel? :(giggle):)

Ajmo bez zezancije, kod mene se jako lijepo vidjelo ovo i prošlo proljeće šta znči kosina, a šta ravna ploha, bez obzira što imam duboke jarkre, S godinama se ta kosina na par mjesta slegla, skoro pa poravnala, i tu se fino voda uljevala u uplastenik. Poslje kiše - a prije sadnje se uz rub pastenika u skoro pa metar širine na tim mjestima nije moglo raditi sa roto - jednostvno je bilo blato, a traktor propao do pol kotača.
Čekali smo tri dana da se prosuši, a i onda je još bilo blato.
Zaista ta kosina jako puno znači, i kroz godinu za jakih kiša, odvodi dio vode odmah, prije nego ona ode u dubinu.
Znam da si ti stari lisac, ali vjeruj iskustvu.:biggrin:
 

fico

Član
Tu od
21 Velj 2012
Poruka
46
Koju si si ti jebadu napravio - odkad to tako imaš?

to je tako vec 12-15 godina, sam sam donio odluku da razmak između plastenika treba biti minimum 2 metra i stavio sam dva metra .Nisam išao na više jer je to gubitak prostora .

e sad uzmi komad folije te širine i natkrij taj prolaz,skineš lajsne i prikopčaš,a naprijed između dva plastenika ukopaj foliju još.

Ovo sa natkrivanjem prolaza je stvarno glupo , neznam samo di bi mi snjeg padao?Onda si mi stvarno trebao savjetovat varijantu sa kišobranima.pa prije zime pokupim sve kišobrane a kad čujem na prognozi da će padat kiša brzo se sjurim i jednostavno otvorim kišobrane .Genijalno.

sad će stari lisac u kopanju kanala između plastenika tebi reći...
uzmi tog svojeg imtejca sa plugom i zakopčaj ga nekome na vinč (šumsko vitlo) točno po sredini...kad izoreš, zemlju zbacaj u plastenik, a kabal čupaj kak si ga i pometal, koji vrag ti je bil da ga nisi obesil po plasteniku?:(nerd):

Ma nisam ja stavljao taj kabel , stari ga je povuko , kad sam skužio bilo je već sve gotovo.Nije taj međuprostor toliko dugačak jedno 30 metara, može to i na ruke .U svakom slucaju hvala

Ja sam mislio da kupim plastične cijevi fi100 one za odvod vode iz žljebnjaka plitko ukopam i na njima izbušim rupe sa bušilicom recimo desetka borer .Rupe ljevo i desno i po sredini cijevi .Sve zamotam sa akrilom stavim u taj plitki jarak i zatrpam .Jedino neznam dal bi to funkioniralo?

Druga ideja mi je bila da na ovoj duploj lajsni postavim mali lagani limeni žljebić ,
"U" profil ili bilo šta i da to probam dobit u nagib i na kraju odvod opet u ukopanu cijev i svu vodu odvodit na manje važan dio zemlje.
Dupla aluminijska lajsna ima jedan mali međuprostor i mogo bi se zašarafit lim isto kao što se zašarafi držač boćnog namatanja.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ja sam ozbíljno míslio sto se tice ideje sa natkrivanjem. ako mozes postavíti oluke to bi ti bilo najbolje,nemas sta misliti onda. ili improvizirati sa svim i svacim, a niti jedna ideja sad nije gluplja od tvoje da to tako napravis jbg.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Daj ne izmišljaj toplu vodu i usput si radiš trošak.
Žlijeb na lajsne veliš?
Jesi razmišljao o tome da će ti žljebovi zadržavati snijeg na krovu plastenika i neće mu dati da sklizne čim prije dolje?
A šta se onda dgađa? Preko noći se ona voda koja od topljenja po danu klizi niz foliju smrzne, napravi se led, a kada tako smrznut snijeg po foliji klizi, radi brazde koje foliju oslabe - u drastičnim slučajevima može čak i napraviti rez kao sa nožem.


Ajde, jde, trideset metra dužine imaš, pa to ručno iskopaš sam, pol metra dubine, sa iskopanom zemljom odmah radiš kosinu ako ti je parapet dovoljno visok (je, onda ga za desetak cm još utopiš u zemlju), na kraju grabljicama lijepo poravnaš. da to bude uredno....:biggrin:...... to bih ja pojela za doručak ebote.

Pravi ste vi muški, zašto bi se nešto napravilo jednostavno i funkcionalno kada se može skomplicirati i potrošiti usput brdo para...... kopaj jark, napravi OBAVEZNO kosinu od parapeta prema jarku, jarak pod nagib desetak centimetara, i to je to

PS.

kak si mogao izvrijeđti frumaša nazvavši ga glupim?
Je da je mene njegov prijedlog nasmijao, ali čovjek je samo htio pomoći sa idejom koja mi je trenutno pala na pamet.
Grdo i neprimjereno od tebe.
 

fico

Član
Tu od
21 Velj 2012
Poruka
46
kak si mogao izvrijeđti frumaša nazvavši ga glupim?
Je da je mene njegov prijedlog nasmijao, ali čovjek je samo htio pomoći sa idejom koja mi je trenutno pala na pamet.
Grdo i neprimjereno od tebe.

samo malo ...nikog nisam htio izvrijeđat prijedlog sam nazvao glupim ne osobu ?Zašto to radiš ?Mogao sam napisat ideja mi se ne sviđa i onda bi po tvome to bilo ok šta bi mi onda rekla?
Dane001 oprosti primi moju ispriku.Kad si dao prijedlog slika u mojoj glavi je bila da ta folija bude ravna nategnuta i to mi se nije sviđalo_Ovo sa kišobranima te ona sprdala pa je povukla i mene.

Zašto si se ti Johabica primila druge varijante i sad ti mene prozivaš glupim muškim?Zašto se nisi osvrnula na prvu varijantu?Pusti drugu varijantu..ako nije dobra nije, ali prva varijanta nije izmišljanje tople vode ?Zašto bi bilo glupo plitko ukopat fi stotku izbušit jos rupe ,napravit pad i zamotat akrilom, to sve napravit bi možda bilo brže nego kopat kanal 50cm i radit pad i svakih par godina popravljat pad ?Kad već indiciraš adminima da bi trebali reagirat na moje bezobrazno vrijeđanje drugih forumaša nek i tebi "opali šamarčinu" za istu stvar .
Prvo sam bio budala jer sam razmak između plastenika stavio samo 2 metra .Pa sam bio budala jer sam ukopao kabl od struje po sredini pa sam bio budala jer sam iznio varijantu sa žljebom .
Onako kako je večina meni pomagala oko mog problema tako sam i ja većini odgovarao.
Izgleda da ovdje prvo svi popljuju sve živo pa onda možda kad se strasti smanje onda se počne konstruktivno.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da, bilo bi ok da si rekao - ideja mi se ne sviđa, a nije u redu reći - ideja je glupa.

Ih, da sam htjela inicirati moderaturu da te kresnu, bila bih stisnula panic trokutič, no nisam htjela, ali me zasmetalo što si tražio savjet i dao si slobodu takvim tonom ga ocijenjivati.
U komunikaciji postoji zezancija , ironija, sarkazam, podcjenjivanje , vrijeđanje i drugi načini iznošenja stavova.
Moj u odnosu na @Darijusa je bio u tonu zezancije, u odnosu na tebe i @dane u tonu zezancije sa primjesom ironije, a tvoj u odnosu na @dane je čisto podcjenjivanje.
Kažeš nenamjerno, ok, znači da si se samo nespretno izrazio.
To možeš reći njemu i bude sigurno prešao preko toga, a ovako sumnjam da će poželjeti još koji puta pokušati uskočiti kada budeš u potrebi.

Ja tebe prozvala glupim muškim?
Zaista?

Jer sam sa argumentima rekla zašto je način na koji ti to želiš riješiti kompliciraniji i financijski teži nego onaj koji sam ti ja predložila - a ti si pitao za mišljenje.
Ili je problem u tome što sam žena a drznula sam se reći da nema potrebe komplicirati u rješenju problema koji se može sa malo mišića riješiti jednostavno i besplatno?
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Pratim pomalo ovu temu i baš se dobro nasmijem :(hi): .
Fico, ne kužim kaj ti znači da bi cijevi umotao akrilom ? Drenažne cijevi se oblažu geotekstilom ( drenažna tkanina) i moraju biti zatrpane drenažnim šljunkom. Ako bi zatrpao zemljom rupe na cijevima bi se vrlo brzo zapunile.
Moj prijedlog je da poslušaš predhodno dani ženski savjet :)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E tako, rekni mu, nek vidi da i ženskinje nešto znaju.
3042853281.gif
 

fico

Član
Tu od
21 Velj 2012
Poruka
46
Pratim pomalo ovu temu i baš se dobro nasmijem :(hi): .
Fico, ne kužim kaj ti znači da bi cijevi umotao akrilom ? Drenažne cijevi se oblažu geotekstilom ( drenažna tkanina) i moraju biti zatrpane drenažnim šljunkom. Ako bi zatrpao zemljom rupe na cijevima bi se vrlo brzo zapunile.
Moj prijedlog je da poslušaš predhodno dani ženski savjet :)

Nije Akril nego Agril-folija poznata poljoprivrednicima.
a ima i Agrotekstil koji bi ja recimo koristio za tu svrhu.
Mislim da onda nebi trebao nikakav šljunak stavljat samo zatrpat i sad bi trebao nekog da mi to pomogne jer to neznam .
Jer mogu zamotat agrotekstilom plitko postavit i samo zemljom zatrpat?Naravno rupe na cijevi su fi10 borer, one orginalne rupe na drenažnim cijevima su neke sitne , ne takve.

Mislio sam mjenjat taj cijeli parapet na desnom plasteniku pa kad vec vadim staru foliju da odmah i cijev uz sami cokl postavim.Predpostavljam da mi je i taj parapet negdje probušen i da mi voda prolazi u objekt .Problem mi je točno na sredini objekta , tako da te cijevi nemoram vuc od početka nego od sredine pa do kraja a to se radi o 2 cijevi od 6 metra.Ukupan objekt mi je 24 m.
 

Prilozi

  • agril1.jpg
    agril1.jpg
    35.7 KB · Pregleda: 167
  • agrotekstil.jpg
    agrotekstil.jpg
    49.2 KB · Pregleda: 126
Posljednje uređivanje od moderatora:

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Da se više riješi ta dilema.Iskopati kanal je najjeftinija rješenje ako imaš kamo sa vodom.Ako nemaš kamo, na kraju napravi mali upojni bunar gdje uvijek možeš postaviti neku malu potopnu pumpu koja te košta oko 300 kuna i koja se bude sama upalila kada bude bunar pun.Tako sam ja sa upojnim bunarom rješio izvor u plasteniku,naime u plasteniku nakon duže kiše se aktivira jedan izvor. Ako stavljaš vani u zemlju cijev onda iskopaš kanal širine oko 30 cm i na zemlju postavi agrotekstil.Na to postavi cijev koju si opet omotao agrotekstilom.Prazno mjesto između cijevi i kanala zatrpaj najbolje batudom ili nekim krupnim šljunkom.Staviš li samo zemlju,uzaludan ti posao jer se rupe budu jako brzo začepile.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
...a moš iskopat grabetinu i promjenit oba parapeta na plastenicima na način da sve (cijelu grabu i parapete) napraviš iz najlona...pa se igraš po kiši uklizavanja između plastenika, ko tobogančić na ravnom...
ko masniji, taj dalje dođe, recimo za johabicu bi trebalo na kraju voz slame postaviti da ju zaustavi...:icon_weed:
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
A onako gume kao na auto utrkama?:icon_fU::icon_fU:
Gume se daju lijepo pobarbati,možda posadiš cvijeće u njima,napraviš tobogan...
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Johabica ima grabetinu, kosinu i stazicu kuda hoda, vozi, šeće, a moš se i osunčat u bikiniju ako očeš, sam je sunčt se malo problem - prijepodne moraš leći uz lijevi plastenik, a posljepdne se otkotrljati uz desni .:icon_weed:

A zašto bi trebalo biti ravno između plastenika?
Čemu komplicirati život odvodnim cijevima - ajd, upojni bunar sam i ja htjela predložiti na kraju plastenika u koji bi se voda iz jarka slijevala ako nema kamo, ali sam odustala - to je rješenje koje se provodi u djelo tek kada se vidi i ako se vidi da voda ne otiče ili je zemljište ne upija samo. Inače moj upojni koji pije vodu iz asfltiranog dvorišta se nakon nekoliko godina prepio i više ne pije, zapravo sada mu treba vremena da srkne poslije jake kiše.
Johabica je od onih koji vide dalekosežno, opširno, ilitiga sagledava problem u širokom kontekstu.:icon_e_wink:
A i nešto zna. (uh kak sam puna sebe :icon_weed:)

A onako gume kao na auto utrkama?:icon_fU::icon_fU:
Gume se daju lijepo pobarbati,možda posadiš cvijeće u njima,napraviš tobogan...

sanjič naj zajebmjavati,, ja sam navikla na vreću od ureje napunjenu slamom.:icon_e_wink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
treba li građevinska dozvola za plastenik 10x50m, 5metara visine sa temeljima samcima?
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Meni su rekli da ne treba.Montažni objekat,danas je tu,sutra negdje drugdje.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Tako je bilo i moje mišljenje i nešto slično piše u pravilniku.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Kakav plastenik uzeti za 100,000,00kuna? Dali polovni ili novi,koja firma i ostali detalji? Služio bi za uzgoj povrća,nije nužno grijanje. Postoje neke ideje ali da čujem vas,možda saznam nešto što neznam.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Hm u sličnim smo problemima :icon_rolleyes: Jesi prošao na natječaju ili tek praviš projekt?

Ja sam planirao od ovih, čovjek je rekao da prodaju po cijeni od 22-25 eur po kvadratu plastenik tipa 10x50m, dupla folija s ventilatorima za upuhivanje, polikarbonatna vrata. Bočno prozračivanje. Još čekam predračun pa mogu točnije reći cijenu.

Mada bih ja tebi preporučio da uzmeš sebi neku bližu firmu tipa dh plastenici.
 

Najnoviji postovi

Na vrh