• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izgradnja/postavljanje PLASTENIKA

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ma ne mislim na natječaj nego me zanima jer imam neke ponude,točnije 89,000,00kuna ali sam zaokružio. Za natječaj sam već napravio papire ali za nešto drugo a ne plastenik. Također bi uzeo slične dimenzije,širine 10metara a dužine koliko bude para :8):
Ja sam prije pet šest godina uzeo u Splitu one što oni znaju prodavati po malim cijenama,nekih 20kn po kvadratu ispadne,a plastenici kao konstrukcija za hale,debelo meso,prava stvar ali treba malo prepravki dok se prilagodi. Evo nešto slično http://www.njuskalo.hr/vocnjak-oprema/plastenik-800-m2-oglas-20948685
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Mi smo ove godine postavljali 8x58,rabljena konstrukcija,al je bilo puno prepravki na njemu da dobijemo ono što hoćemo,i nabralo se dosta troškova,sad čekam da dođu postaviti novi istih dimenzija,Kovačić je ispao najpovoljniji...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
treba li građevinska dozvola za plastenik 10x50m, 5metara visine sa temeljima samcima?

Ne treba građevinska,samo glavni projekt i prijava početka gradnje...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
U svakom slučaju uzeti od proizvođača koji radi kupolast krov, nikako V, koji želi na zahtjev povisiti noseče stupove kako bi se povečao obujam plastenka, i naravno, koji radi sa folijom dobrih karakteristika.
Isto tako i lajsne obavezno dvostruke široke. I tražiti da prvo i zadnje polje između stupova bude pokriveno polikarbonatom iza folije.
širinu i visinu vratiju, ukoliko imaš široku rotobranu tražiti proširenu po potrebi - bolje trideset cm previše nego na knap ili deset premalo, a tražiti i čeone prozore iznad vratiju na obje strane plastenika najmanje 100x60.
Dobro je imati i povišene parapete ukoliko se ide na povišene noseče stupove na 70 umjesto 60 cm.
Sa ovakvim karakteristikama plastenika ne treba gledati razliku u cijeni nekoliko tisuća kuna, pa ni deset - isplatiti će se već prve godine.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Za 100 000 uzmeš 4000m2 veroneza i bol'te :icon_butt:
Jesu li zahvalni ti plastenici? Kako se kod njih folija ucvrscuje, imaju li oluke ili voda pada izmedju brodova plastenika? Nije poenta koliko kostaju, nego je jako vazna stvar da oni koji ne rade zimsku proizvodnju otkriju plastenike i dopuste izmrzavanje zemljsita. To mnogo znaci i za poboljsanje kvaliteta zemljista, i za rjesavanje odredjenih bolesti i insekata. Iako je proizvodnja salate jako isplativa, ja cu vjerovatno prestati da je radim, ili je barem u buduce necu raditi vise nego sto je sada radim, a posveticu se proizvodnji crvene paprike u plastenicima u tipu veroneza ili manjim tunelima. Imam nekvalitetno zemljiste, od kojeg ne mogu izvuci visoke prinose i zbog toga mi je lakse proizvesti 1 kg crvene paprike i prodati za 1 evro u maloprodaji, nego 3 kg zute paprike i prodati za 1 evro u veleprodati (3 kg - 1 evro).
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
širinu i visinu vratiju, ukoliko imaš široku rotobranu tražiti proširenu po potrebi - bolje trideset cm previše nego na knap ili deset premalo,

Mi smo to riješili tako da smo cijelu prednju i stražnju stranicu složili na otvaranje,to mi je bilo bitno da mogu plugom ili podrivačem proći cijelu dužinu plastenika,pa ne ostaje puno neobrađenog...
Nemam bolju sliku,ali stranica je ne pantima,i samo se digne u zrak-

screenshot tool
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da, to je još bolje ukoliko širina plastenika to dozvoljava.
Ne znam kakva bi bila manipulacija vratnim krilima kod mene na taj način - bila bi to dvoja vrata po pet metara širine.

Gledam tvoje parapete, kolika im je visina?
Ja imam na dva plastenika po 60 cm, a jedan na 70 jer sam primjetila nedostatak premale visine kada je kod prvoizgrađenih već bilo kasno - događa se da u ranoj proizvodnji prvih dana nakon sadnje ima problema - naime, obzirom da zrak vani zna biti još jako hladan, uz to i mogne zapuhati nekakav vjetrič, a otvoriti se mora jer kada sunce ugrije u plasteniku bude izuzetno toplo pa korijen tek posađenih biljaka ne uspijeva transportirati količinu vode koja se trnspiracijom u takvim uvjetima pojačano gubi, taj hladan zrak mi pada na drugi red jer je prehladan da se dovoljno ugrije prije nego legne do biljaka, i već sam par puta imala nešto mortaliteta zbog toga i morala nadosađivati - zapravo da nakon prve havarije koja me je podučila dalje ne pazim počesto bi se to događalo. Onih deset cm povišenja na trećem plasteniku pomaže - tu do sad nisam imala problema.

No, takva visina parpeta je uvjetovana visinom nosečih stupova, jer bi u slučaju da su oni niski bilo preslabo bočno provjetravanje.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Meni je praktično ovako.
Nisam niti razmišljala o drugačijem rješenju.
O mrežama sam razmišljala kao o braniku protiv ulaska insekata, ali trebale bi to onda biti veoma guste, a time bi se opet bitno umanjilo provjetravanje.
Pa sam odustala.

Ti ih imaš u funkciji protiv hladnog zraka?
 

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79
Jesu li zahvalni ti plastenici? Kako se kod njih folija ucvrscuje, imaju li oluke ili voda pada izmedju brodova plastenika? Nije poenta koliko kostaju, nego je jako vazna stvar da oni koji ne rade zimsku proizvodnju otkriju plastenike i dopuste izmrzavanje zemljsita. To mnogo znaci i za poboljsanje kvaliteta zemljista, i za rjesavanje odredjenih bolesti i insekata. Iako je proizvodnja salate jako isplativa, ja cu vjerovatno prestati da je radim, ili je barem u buduce necu raditi vise nego sto je sada radim, a posveticu se proizvodnji crvene paprike u plastenicima u tipu veroneza ili manjim tunelima. Imam nekvalitetno zemljiste, od kojeg ne mogu izvuci visoke prinose i zbog toga mi je lakse proizvesti 1 kg crvene paprike i prodati za 1 evro u maloprodaji, nego 3 kg zute paprike i prodati za 1 evro u veleprodati (3 kg - 1 evro).
Otplate se u prvoj godini. Folija se veze sa debelom spagom, kisa se slijeva izmedju lukova, al se da sanirat sa kanalima ili rinom.
 

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79

Prilozi

  • download (9).jpg
    download (9).jpg
    20.5 KB · Pregleda: 154
  • download (8).jpg
    download (8).jpg
    17.7 KB · Pregleda: 136
  • download (7).jpg
    download (7).jpg
    19.1 KB · Pregleda: 128
  • download (6).jpg
    download (6).jpg
    17 KB · Pregleda: 133

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79

Prilozi

  • download (4).jpg
    download (4).jpg
    17.3 KB · Pregleda: 112
  • download (3).jpg
    download (3).jpg
    17.4 KB · Pregleda: 108
  • download (10).jpg
    download (10).jpg
    17.5 KB · Pregleda: 101
  • download (1).jpg
    download (1).jpg
    17.1 KB · Pregleda: 112
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@Bridger
Znas li koliki su troskovi i carine kad izadju iz zemlje, s obzirom da se kako vidim proizvode u Virovitici? Ima li neki nacrt kako ih naraviti? Pretpostavljam da se svaki stub koji je u zemlji dobro betonira?
 
Posljednje uređivanje:

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79
Ne betonira se nista. Uvrce se u zemlju 50-60cm. Sto se izvoza tice oslobodjen si pdv-a, al placas spediciji. Ne znam koje su cifre u pitanju. Ako imate nekog da radi plastenike mislim da ih vrlo jednostavno moze napravit.
 

Najnoviji postovi

Na vrh