• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IZLAZAK IZ SUSTAVA PDVa

L

lidija

Guest
Jel zna netko što se mora napraviti da bi izašao iz sustava PDVa?Znam da moraš imati poticaja od 48.000,00 kn ili? Šta onda?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
uh teško pitanje,bilo bi dobro da ima koji forumaš koji malo bolje pozna porezne zakone ali i sam sam pitao knjigovođu i ne miriše mi na dobro jer mi spominje plačanje nekog poreza ,uglavnom najebali smo ko žuti mi mali i razmišljam da izađem skroz na skroz:vragek::vragek:
 
L

lidija

Guest
Neznam više tko će sve to moći plaćat. Za mlijeko dobiješ 6.000,00 kn, veterinar je oko 2.000,00, svi mjesečni tekući troškovi za kućanstvo isto toliko, i dok platiš mirovinsko i zdravstveno ne ostane ništa. ...sve mi je prisjelo :finga::finga:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Neznam više tko će sve to moći plaćat. Za mlijeko dobiješ 6.000,00 kn, veterinar je oko 2.000,00, svi mjesečni tekući troškovi za kućanstvo isto toliko, i dok platiš mirovinsko i zdravstveno ne ostane ništa. ...sve mi je prisjelo :finga::finga:

Zašto nagađat bilo šta samo treba nazvat poreznu upravu istu onu kad se ulazi u sustav i fino njih pitaš i dobiješ točan i potpun odgovor barem se nadam. A kolko mi je poznato u Bjelovaru rade neke fine gospođe.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Prvo ti mora proći pet godina od datuma ulaska u sustav.Ako je prvih pet godina prošlo,pa se ušlo u novih pet godina-tj.ako si u sustavu 6 godina,moraš odraditi još četiri.Međutim,postoji način izlaska ako se poklopi malo dobre volje od strane porezne uprave i snalažljivost željitelja izlaska iz sustava.Naime,u slučaju teže bolesti može se poreznoj podnjeti zahtjev za ispis.Naravno da tu,ako bolesti nema,mora sudjelovati i dobra volja obiteljskog liječnika jer je poželjno uz molbu priložiti i neku lošu dijagnozu.Eto,tako je iz PDV-a izašao moj suprug nakon 7 godina migoljenja kroz sustav.Naravno da je prije izlaska potrebno voditi računa,ukoliko se kupovala mehanizacija(ili nešto drugo) sa povratom PDV-a i uvodila se kao dugotrajna imovina-a to je obično na 5 godina ili više,knjigovođa to zna,da je ista amortizirana,jer ukoliko nije za svaku godinu koja preostaje mora se vratiti državi PDV.Da bude jasnije-ako si kupio traktor,a knjigovođa ga je uveo u dugotrajnu imovinu na 6 godina,a ti izlaziš nakon pete,dužan si državi vratiti jednu šestinu od onog PDV-a koji si dobio povračen prilikom kupnje istoga.Ukoliko si traktor kupio prošle godine,a izlaziš ove,onda vračaš pet šestina.Izači nije teško,samo je pitanje kakve su posljedice izlaska.Znači,moraš sam uvidjeti kada ti je najjeftinije izači.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Zašto nagađat bilo šta samo treba nazvat poreznu upravu istu onu kad se ulazi u sustav i fino njih pitaš i dobiješ točan i potpun odgovor barem se nadam. A kolko mi je poznato u Bjelovaru rade neke fine gospođe.
e pa da su baš i fine ovisi ali glavna šefica je takvi lik da ne želim komentirati ,kako kaže ona samo se drži zakona,kad sam joj objašnjavo prije mjesec dana kako mi se stvorio dug za doprinose,od toga da mi led odnio 2 tisuće eura,klasa mljeka 3 tisuće,skuplja proljetna sijetva tisuću eurića,gledala me kao krava mrtvo tele i razišli smo se uz moj srdačan pozdrav:finga::finga::finga:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Prvo ti mora proći pet godina od datuma ulaska u sustav.Ako je prvih pet godina prošlo,pa se ušlo u novih pet godina-tj.ako si u sustavu 6 godina,moraš odraditi još četiri.Međutim,postoji način izlaska ako se poklopi malo dobre volje od strane porezne uprave i snalažljivost željitelja izlaska iz sustava.Naime,u slučaju teže bolesti može se poreznoj podnjeti zahtjev za ispis.Naravno da tu,ako bolesti nema,mora sudjelovati i dobra volja obiteljskog liječnika jer je poželjno uz molbu priložiti i neku lošu dijagnozu.Eto,tako je iz PDV-a izašao moj suprug nakon 7 godina migoljenja kroz sustav.Naravno da je prije izlaska potrebno voditi računa,ukoliko se kupovala mehanizacija(ili nešto drugo) sa povratom PDV-a i uvodila se kao dugotrajna imovina-a to je obično na 5 godina ili više,knjigovođa to zna,da je ista amortizirana,jer ukoliko nije za svaku godinu koja preostaje mora se vratiti državi PDV.Da bude jasnije-ako si kupio traktor,a knjigovođa ga je uveo u dugotrajnu imovinu na 6 godina,a ti izlaziš nakon pete,dužan si državi vratiti jednu šestinu od onog PDV-a koji si dobio povračen prilikom kupnje istoga.Ukoliko si traktor kupio prošle godine,a izlaziš ove,onda vračaš pet šestina.Izači nije teško,samo je pitanje kakve su posljedice izlaska.Znači,moraš sam uvidjeti kada ti je najjeftinije izači.

sve skoro pa točno osim prve dvije rečenice,dakle nije vremenski ograničeno koliko moraš biti u sustavu osim ako dobrovoljno postaneš obveznik PDV-a(kao ja naprimjer),ali čak i tada ima riješenja,jednostavno prestao si se baviti s tim poslom i to je to,seliš se ngdje itd itd,samo neka ode kod knjigovođe i sve oni znaju.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja sam s 30. 06. izašao iz sustava PDV-a, nije bilo nikakvih komplikacija, 4 god sam bio u sustavu, više jednostavno nije išlo, mali prihodi, preveliki doprinosi.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
sve skoro pa točno osim prve dvije rečenice,dakle nije vremenski ograničeno koliko moraš biti u sustavu osim ako dobrovoljno postaneš obveznik PDV-a(kao ja naprimjer),ali čak i tada ima riješenja,jednostavno prestao si se baviti s tim poslom i to je to,seliš se ngdje itd itd,samo neka ode kod knjigovođe i sve oni znaju.

Naše je gospodarstvo bilo u sustavu PDV-a od prve godine uvođenja,početkom druge se počelo računati prvo petoljetje,tako da smo sa šest godina završili petoljetku.U sedmoj godini smo odlučili izači,ali nismo mogli,jedino onako kako sam opisala.Jedina mogučnost je bila prestanak bavljenja poljoprivredom,a to nismo htjeli.Na ovaj način smo ostali OPG sa suprugom kao nosiocem gospodarstva,sve do prije tri godine kada je on otišao u dododovnu potporu,a ja sam postala OPG i nosioc gospodarstva kao jedini član.Dugo je već godina prošlo otkako nismo u sustavu,zapravo krivo sam napisala,od ove godine sam i ja u sustavu dohodovne potpore pošto sam navršila pedeset godina.U ono vrijeme su pravila bila takva,a ako se sada nešto izmjenilo,nisam informirana pošto o tome više ne vodim brigu,ali mi je drago što su bar nešto pojednostavili.Ionako se trude samo nam zakomlicirati život.
 
L

lidija

Guest
Ja sam s 30. 06. izašao iz sustava PDV-a, nije bilo nikakvih komplikacija, 4 god sam bio u sustavu, više jednostavno nije išlo, mali prihodi, preveliki doprinosi.




Isto se raspitujemo o izlasku iz PDVa, vjerojatno ćemo sa 01.01.2013. to i uspjeti. Samo me zanima jesi platio kakav porez za to? Nismo još uspjeli doći do knjiogovođe da to detaljno razradimo ali u poreznoj nam nisu ništa spominjali.
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Lidija, jeste li saznali išta konkretno o izlasku iz sustava? Koliko vidim, zakon se dosta promijenio, uveli su neke posebnosti za poljoprivrednike.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Isto se raspitujemo o izlasku iz PDVa, vjerojatno ćemo sa 01.01.2013. to i uspjeti. Samo me zanima jesi platio kakav porez za to? Nismo još uspjeli doći do knjiogovođe da to detaljno razradimo ali u poreznoj nam nisu ništa spominjali.

Imam za platiti samo dug za mirovinsko i zdravstvno, odnosno neku sitnu razliku jer se velik dio probio s povratom...uglavnomk to je meni knjigovođa riješio.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
dali netko zna objasniti o čemu se točno radi,jer ja planiram izaći sa 31.12 .traktoru izlazi ove jeseni 4 godine amortizacije i nemoram vračati ništa pdva,od novih strojeva više nije ništa kupovano samo meni knjigovođa nešto trubi da bi trebao platiti neki porez na sve što sam unjeo u spisak dugotrajne imovine(stoka ,rabljena meehanizacija),dali je kome šta poznato???
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
moraš prodat sve krave za 4000 kuna + pdv =5000
moraš prodat sve rabljene strojeve za par kuna plus pdv
i onda još i taj pdv prebiješ s povratom
i otpusti seronju od knjigovođe!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ajkula,prijatelju,pusti knjigovođu i sam se u poreznoj upravi raspitaj što i kako moraš napraviti.Na forumu ima raznih informacija,ali nisu sve točne.Ono što znam,a tako je bilo još prošle 2011. ukoliko si u sustav ušao dodrovoljno,ne možeš izači prije nego prođe pet godina.Ukoliko si ušao po sili zakona,dakle imao si prihod veći od 85000 ka,ukoliko ti slijedeće ili bilo koje godine prihod padne ispod te granice slijedeće možeš bez problema izaći.Samo na vrijeme moraš o tome obavjestiti poreznu.Rok je čini mi se dva tjedna prije početka godine u kojoj želiš izači.Ako si izamortizirao sve za što si dobio povrat PDV-a,nije mi jasno o kakvom porezu knjigovođa govori.Kao što je rekao Darijus,bude li potrebe,snađi se.Mehanizaciju stavi u otpis kao staro željezo,ili je daruj ženi ako nije i ona u sustavu,stoku isto tako,ili roditeljima.Apsurd je taj što nemaš nikakvih problema za izlazak ako si ulazio po sili zakona,a ako si išao dobrovoljno mogučnost izlaska imaš svaku šestu godinu.Već sam ranije na,čini mi se ,ovoj temi, opisala kako je moj suprug nakon sedam godina izašao.Potraži ,ako želiš,i usprkos nečijem mišljenju,tada je to bio jedini način na koji smo mogli izaći.Saznam li nešto što bi bilo korisno,javiti ću ti.
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Tako je. U svakoj poreznoj upravi postoje porezni savjetnici. Najbolje je otići i posavjetovati se. Iako, iz osobnog iskustva znam da u nekim stvarima i oni nisu bili načistu kako postupiti.
Rok za predaju zahtjeva za izlazak iz sustava sa 31.12.ove godine je 15.siječnja 2013.
Promijenilo se dosta toga. Novi prag za ulazak u sustav je 230.000,00 kuna. Svi oni koji u ovoj godini ostvare manje primitke, a u sustavu su po sili zakona, znači, imali bi mogućnost da izađu, a ipak ostanu u sustavu, smatrat će se da u sustavu ostaju po vlastitoj želji, znači idućih pet godina. pripazite na to.
Obveznici poreza na dohodak postaju poljoprivrednici koji ostvare primitke veće od 35% iznosa obveznog za ulazak u sustav PDV-a, znači ne više 85.000,oo, već 80.500,00 kuna. Istovremeno, paušalni obveznici ne smiju imati primitke veće od 149.500,00 kuna.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja sam ušao dobrovoljno s 1.1.2009. i tad su rekli da mogu van tek nakon 5 god, ali niti jedne godine, pa čak niti te kad sam ušao u sustav nisam imao prihod veči od 85.000 kn, čak ni 50.000, a ove sam godine izašao bez problema iz sustava.
Ja to isto više ništ ne kužim.
Razlog ulaska je bio taj kaj su najvaljivali da nebude više poticaja ako nisi u sustavu, a i dan danas dobivaju poticaje ovi koji nisu u sustavu, to je bila moja greška, nebi nikad ušao.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
I još nešto što se mora znati,ako sam dobro skužila,a mislim da jesam,ukoliko poljoprivrednik nije ili izađe iz pdv-a,a prihod mu je veći od 80050 kn iliti jedne trečine granice za obevezni ulazak u sustav pdv-a,obavezan je voditi poslovne knjige.Odluka od ljeta ove godine.Tako da bi trebalo pripaziti da u banci zbroj svih kuna na računima ne prelazi tu granicu,jer će se aktivacijom oib-a u funkciju lako pronaći sva novčana sredstva koja se zarade u tekućoj godini.Dakle-kune u čarape,jastuke,zakopati u zemljicu...Računaju se i one kune koje su u tekučoj godini položene na račune a kasnije podignute.Oprez!
 
M

MOCO

Guest
dali netko zna objasniti o čemu se točno radi,jer ja planiram izaći sa 31.12 .traktoru izlazi ove jeseni 4 godine amortizacije i nemoram vračati ništa pdva,od novih strojeva više nije ništa kupovano samo meni knjigovođa nešto trubi da bi trebao platiti neki porez na sve što sam unjeo u spisak dugotrajne imovine(stoka ,rabljena meehanizacija),dali je kome šta poznato???

meni sad nije jasno jel ti samo izlaziš iz pdva ili potpuno likvidiraš opg? ako samo izlaziš iz pdva jer su ti prihodi mali, zašto bi plaćao prez na imovinu kad je i dalje koristiš ?
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
dali netko zna objasniti o čemu se točno radi,jer ja planiram izaći sa 31.12 .traktoru izlazi ove jeseni 4 godine amortizacije i nemoram vračati ništa pdva,od novih strojeva više nije ništa kupovano samo meni knjigovođa nešto trubi da bi trebao platiti neki porez na sve što sam unjeo u spisak dugotrajne imovine(stoka ,rabljena meehanizacija),dali je kome šta poznato???

Ako imaš primitke ispod 230.000, izlaziš iz sustava PDV-a. Ostaješ u sustavu poreza na dohodak. izdaješ račune bez pdv-a, a ne možeš više odbijati ni ulazni pdv. Obveze za mirovinsko i zdravstveno ostaju. Porez na dohodak utvrđuje ti se paušalno (ako su ti primanja bila do 149,500) ili na temelju poslovnih knjiga. Ako si paušalac, mislim da imaš nešto manje izdatke za mirovinsko i zdravstveno i ne treba ti knjigovođa. Papirologija je sitna, možeš i sam.
Ako želiš likvidirati opg, na rabljenu imovinu unesenu zapisnikom u DI ne bi trebao ništa platiti jer je porez plaćen pri kupovini te imovine. Pod uvjetom da ta imovina i dalje ostaje u tvom vlasništvu.
U svakom slučaju, dobro se o svemu sam raspitaj.
 
Na vrh