• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izrada brojača okretaja motora na Tomo Vinković traktorima

B

Boris1

Guest
Pozdrav,
nadam se da tema nije mrtva jer imam slican problem.

Pokusavam ugraditi brojac okretaja na stari diesel Torpedo 15ks.
Radi se o brodskom motoru.

Nemam alternator, no pronasao sam na internetu neke informacije da se brojac moze ugraditi preko pumpe vode. Da se skine dio (kuciste) gdje stoji impeler, koji je povezan osovinom direktno na motor, te se umjesto tog kucista stavi "produzeno" kuciste, gdje kroz impeler prolazi dalje osovina, na koju se onda montira davac signala za pokazivac okretaja.

Sada bi pitao dali netko mozda zna gdje bi se to dalo nabaviti,
ili dali nekako mogu spojiti na dinamo starter ?

Dali bi pomoglo da slikam zice koje izlaze s startera pa ako netko ovdje moze pogledati dali bi se dalo na to namontirati ?

Pozdrav i hvala
Boris
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Vidim da je tema zamrla, niko i ne spomije danasnju elektroniku. vrlo lako se napravi digitalni mjerač(a moze i digitalno-analogni)
Uz pomoc hall senzora i malog magnetica, magnetic se kvalitetnim ljepilom zaljepi na motor(na prednji dio gdje je remenica) a hal senzor na staticki dio odmah pokraj magneta.

Hal senzor radi na principu ocitavanja magnetnog polja, da se isprogramirati da svaki put kada otkrije jako magnetno polje(magnet blizu senzora) daje 1 impuls,te pomocu jednostavnih jednađbi se izračuna broj okretaja u minuti,koji se moze ispisati ili na malom lcd ekranu ili na 7 segmentnom displeju...točnost je jaaakovisoka.
Također uz isti projekt se može i napravit kilometarsat :D
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Da, to je zapravo to u gotovom pakiranju... radi na principu hallovog senzora .. jako dobra i jednostavna stvar(nije opticki pa mu ne smeta prašina)
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
I dobro radi ja sam se plašio da budu brojke "skakale" ali ne sve je ok, čak ga i ne moraš staviti direktno na radilicu tj. možeš i na bregastu samo u tom slučaju staviš dva magneta da dobiješ pravi broj okretaja, ja sam planirao kupiti još jedan i staviti ga na kardan tak da imam i broj okretaja kardana ali sam se prestao baviti poljoprivredom i na kraju odustao od toga.

Kolegi sam napravio i digitalni kilometar sat koristivši isti takav HAL senzor i ciklo kompjuter, uzeli smo ovaj http://www.rog-joma.com/oprema_detalj.php?i=13644 jer je kvalitetan nema previše funkcija koje su nebitne za traktor i što je najvažnije ima velike brojke jedina mana je da ne mjeri brzinu ispod 2,5 km/h na sat ali to i nije toliko bitno.
 

ivan81

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
75
U V W su izvodi sa statora alternatora. Znači na jedan od izvoda sa statora npr. kad alternator položite na pod, s remenicom na podu, gledano sa lijeva na desno, skro desni izvod bi trebao biti W izvod, mada mislim bilo koji izvod sa statora(nepomični, vanjski dio s namotajima na alternatoru) bi bio dobar
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
IMG_20200404_181347.jpg IMG_20200404_181402.jpg
Da li neko zna kako ovo treba spojit,jer doslo je kao ne ispravno,mislim da je neko mijenjao originalni alternator(da li moram traziti alternator sa elektronikom za ovakve mjerace),na ovom sto je trenutno nije bio izvod w pa sam to dogradio ali opet kako god da spojim nece nista da radi,ni obrtomjer,ni sijalice,ni brojac sati..
 

ivan81

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
75
Oznaka 1 bi trebala ići na W izlaz s alternatora, moralo bi raditi, plus s kontakt bravice i minus spojiti s mase... Osim ako nije vrisnuo sat...
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Je li sa W izvoda kada se upali motor treba da daje struju,kada upalim i uzmem probnu lampu nece da svijetli,mozda mi nije dobar alternator,
 

ivan81

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
75
W izvod je izvod izmjenične struje, prema masi bi morao dati odgovarajući napon, tako da bi tinjalica za ispitivanje trebala zasvijetliti i to čak jače neg na 12V.Poslikaj taj alternator da mogu lakše razjasniti...
 

ivan81

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
75
Aha, stari dobri Iskrin alternator. Koliko vidim žica koja ide na W izvod je naglođana i to baš blizu kućišta. Viditi da li je dobra izolacija na W izvodu, čahurica i one dvije podloške. I treba pogledati da li je W izvod žicom spojen na dolaz sa statora kod diodnog mosta. Taj diodni most ima točno ostavljeno mjesto za to prikopčati, ali manje bitno, nije nužno 100 posto da tu mora biti skopčan jer radi se o istim spojnim točkama koje su tako prilagođene.
 

Najnoviji postovi

Na vrh