• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izrada brojača okretaja motora na Tomo Vinković traktorima

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
A na koi princip mjeri obrtaji kod MZa:?:

Ima da uglavim obrtometara na TVa, i to home made, pa neznam sta da bude:mrgreen:, vec me i inata uhvatilo!
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
alternator od golfa dizela, ima na sebi oznaku "W", i ona služi za pogon obrtomjera.......a instrument tablu sa obrtomjerom dobiješ za oko 100-150kn.......i stvar rješena.....a na njoj imaš jack, tj 1 ili 2 komada, i na njima imaju brojevi......broj 10 treba spojiti,ako se dobro sječam za pogon obrtomjera......
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Edosoko
Jel ti ovaj obrtomjer od MZ motora.:)

nije, MZ i sve sto je bilo s njim u vezi je otislo (prodano) prije dvije-tri godine.....ostala je poneka slika i naravno uspomene :x

A na koi princip mjeri obrtaji kod MZa:?:

Ima da uglavim obrtometara na TVa, i to home made, pa neznam sta da bude:mrgreen:, vec me i inata uhvatilo!

smislit cemo vec nesto, pa makar bilo preko sajle

alternator od golfa dizela, ima na sebi oznaku "W", i ona služi za pogon obrtomjera.......a instrument tablu sa obrtomjerom dobiješ za oko 100-150kn.......i stvar rješena.....a na njoj imaš jack, tj 1 ili 2 komada, i na njima imaju brojevi......broj 10 treba spojiti,ako se dobro sječam za pogon obrtomjera......

da vadim originalnu dinamu i montiram regler samo zbog obrtomjera? e to bi vec bilo previse
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
jedan problem, ali dovoljan da razyebe sve, iz diname traktora izlaze tri zice, jedna crvena i dvije zute, koje su na dinami medjusobno spojene, sve tri idu u regulator, crvena zica s diname i plus (B+) su u regleru medjusobno spojene - cim su kleme spojene na akumulator u svim zicama na dinami ima struje (ili napona.....ne znam bolje nego ovako laicki)

drugi problem, zbog cega sam bio zbunjen.....na mjeracu imam samo dva izvoda, G i - .......
dsc06504s.jpg

kako dva izvoda, ja vidim tri:mad: a masa?

ali čini mi se da ti instrument nevalja(donekle)
mislim da mu je otišao "amortizer"
naime takvi instrumenti imaju prigušni element koji usporava kazaljku i ona se ne njiše ovako kao na valovima

smislio sam vam još jednu ideju za brojač okreta , košta cca 100kn
naime netko je spominjao km/h za bicikle, sa magnetnim davačem signala
a magnet pokušati ugraditi u remen:finga:
a senzor recimo negdje na ventilatoru ili alternatoru (ako ima)
ideja je dobra jer dobijete redukciju okreta, ako je remen recimo 900mm a remenica fi 150mm ,opseg joj je 471mm, znači redukcija je 1.91
a dalje se može izračunati
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
prisloni senzor od mjerača od bicikla na kabel od svječice i pokazati će vrijednost, uz pravilno podešenje, može mjeriti okretaje.....

samo, tomica je dizel, pa to otpada.......al može se magnet staviti na radilicu negdje i tako mjeriti, isto kao i ono sa svječicom.....samo, kod benzinskih motora treba paziti ako se to radi, jel motor dvotaktni ili četverotaktni.......jer se iskra na jednom dobije svakih 360 ili 720 okretaja radilice.....
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
prisloni senzor od mjerača od bicikla na kabel od svječice i pokazati će vrijednost, uz pravilno podešenje, može mjeriti okretaje.....

samo, tomica je dizel, pa to otpada.......al može se magnet staviti na radilicu negdje i tako mjeriti, isto kao i ono sa svječicom.....samo, kod benzinskih motora treba paziti ako se to radi, jel motor dvotaktni ili četverotaktni.......jer se iskra na jednom dobije svakih 360 ili 720 okretaja radilice.....

jel ovdje treba pisati okretaja ili stupnjeva:scratch

mana ovim mjeraćima za bicikl što nemogu toliki broj impulsa primiti, a koliki mogu to se da izračunati iz max brzine i najmanjeg promjera točka
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Sutra kupujem djelova za ona sema za koja se pricalo, za alternator, i idem kuci, ako uhvatim i vremena za vreme "odmora" da isprobam bice super, pa i ako radi:rolfer:

Ako vec nema drugi izlez i mora biti senzor:cry:, onda ja bi ovo uradio, alternativa uvjek ima:


Uploaded with ImageShack.us
Takav obrtomjer ne bi imali ni vecina auta:rolfer:, preciznosti 1%, nije potrebno nikakvo bazdarenje i stelanje, i takve zajebancije:finga:, nebi kostalo mnogo.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
jel ovdje treba pisati okretaja ili stupnjeva:scratch

mana ovim mjeraćima za bicikl što nemogu toliki broj impulsa primiti, a koliki mogu to se da izračunati iz max brzine i najmanjeg promjera točka


stupnjeva :partyman:


ja sam s mojim probao, pokaže do 4800, al to je neprecizno, brojevi stalno variraju, svake sekunde, kao da to nemože podnijeti, i dosta sporo registrira naglu promjenu okretaja........al negdje do 2000 ili 2500 mislim da bi se i mogao koristiti.....
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Sutra kupujem djelova za ona sema za koja se pricalo, za alternator, i idem kuci, ako uhvatim i vremena za vreme "odmora" da isprobam bice super, pa i ako radi:rolfer:

nebi kostalo mnogo.
A programirati PIC
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
A programirati PIC

Znaci ja cu da pravim onaj analogni.

Ovaj digitalni je kao alternativa ako ne uspe onaj analogni preko alternator.
Pa nema problema oko programiranje PICa, u koe stoljece zivimo:finga:
Imeno vec gotovi program ima na internet, a jednog frenda ima PIC programator, pa mi to isprogramira, a ja odradim sve drugo.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A kako radiš ploČice ?.
Ja uzeo onaj granulat koji se otapa u vodi i to ide grozno ..otopi i vodu i flomaster .
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Koliko puta si pominao ploČice sa flomasterom?

Najprvo busenje sa mini busilicom i burgije 0.8mm.
Potoa je jednom pominem-obelezim, u linije. Nakon to jos 3-4 puta obelezujem flomasterom tacka do tacka, znaci ne linije da crtam, i to dok je flomaster novi. Kad malo ostare baci u smece da ne slebe plocica. Kvalitet crtanje je mnogo bitan.

Za pecatenje, stavim plocica u neki plasticni sad, stavim ona kiselina za WC cistenje koliko da prekrijem plocica, nakon to stavim HIDROGEN 35% sve dok rastvor ne pocne da vrie, i za 1-2 minute plocica je gotova.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Koliko puta si pominao ploČice sa flomasterom?

Najprvo busenje sa mini busilicom i burgije 0.8mm.

Ja uvjek bušim na kraju, tu gdje bušim već nema bakra, lakše je, i nema bočnog izjedanja prilikom jetkanja.
 

ferdo1

Član
Tu od
30 Sij 2011
Poruka
46
Pločicu možeš nacrtat u nekom programu; SprintLayot ili u Eaglu... Onda crtež isprintaš laserskim printerom na neku reklamu od hofera ili lidla... Printanu reklamo zaljepite krep trakom na pločico i popeglaš s peglajznom nekih 3-5 puta. Pločico potopite u vruči vodi, da papir odpliva. Dalje ide isto; kiselina i hidroksid... Izgled je profesionalan.... :)
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Najprvo busenje sa mini busilicom i burgije 0.8mm.
Potoa je jednom pominem-obelezim, u linije. Nakon to jos 3-4 puta obelezujem flomasterom tacka do tacka, znaci ne linije da crtam, i to dok je flomaster novi. Kad malo ostare baci u smece da ne slebe plocica. Kvalitet crtanje je mnogo bitan.

Za pecatenje, stavim plocica u neki plasticni sad, stavim ona kiselina za WC cistenje koliko da prekrijem plocica, nakon to stavim HIDROGEN 35% sve dok rastvor ne pocne da vrie, i za 1-2 minute plocica je gotova.

Ima vise postupke za izrada plocice, ja praktikujem onaj najednostavniji postupak za koi i sam pricao, bas danas pravio sam jedna plocica pa i sam uslikao postupak, da ne kvarim temu, slike ovde:
http://www.mojalbum.com/danotnt/izrabotka-na-ppk
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Ako se dobro sjenčam na početku pokretanja ove teme
bilo je pitanj kako na tehničkome mjere okretaje motora na
starim dizlima koji nemaju okreto mjera.

Ja sam bil na tehničkom u petak pa sam pitao dečke i rekli
su mi da preko akumulatora jer akumulator se preko alternatora puni sa frekvencijama struje i te frekevecije očitava uređaj
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Samo zelim da vam obavestim da ja sam ovo kino izradio, montirao,isprobao, radi na originalni tomin alternator onako kao sta sam ocekivao, sve sam vec ranije rekao tako da sad nemam sta da dopunim.


Uploaded with ImageShack.us
Pozdrav:partyman:
 
Na vrh