• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izrada nastavka iz aluminija

Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Ne znam u koju temu bih postavio temu pa ako moderator nade prikladniju molio bih da premjesti. Znaci trazim firmu koja bi od aluminija napravila ruku za tresac za vocke (Stihl 451) jer original ruka ne moze uhvatiti malo deblje vocke. Ovdje kod mene ne znam nijednu koja bi to uredno napravila. Pa ako tko zna da mi javi?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Re: Tokarenje aluminija

Daj sliku te original ruke - ako sam dobro shvatio trebaš istu takvu samo veću.
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Re: Tokarenje aluminija

Evo zasad s neta dok ne slikam poblize moju, da trebam ovu kuku na kraju vecu, original hvata 4 cm a treba mi za oko 8 cm.









 
Posljednje uređivanje:

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Re: Tokarenje aluminija

Pitao sam tokara danas i rekao je da se tu nema što puno tokariti nego samo napraviti takav luk i zavariti na navoj. Da sve ovisi koji je navoj i još par detalja.

Pitao je jel to baš mora biti od aluminija - da zašto ne bi moglo od običnog željeza i na kraju rekao da bi to ispalo 200-300kn (da budem iskren nisam shvatio jel to cijena za željezo ili za aluminij).

Ne znam jel ti ta informacija što pomaže, ali tako mi je rekao - nije baš bio zainteresiran previše pričati oko toga.
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Re: Tokarenje aluminija

Problem je ako je od zeljeza jer onda bude pretestko za nositi, zato bih ja da bude kao original od aluminija jer je lagano.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Re: Tokarenje aluminija

Napravi kalup od lima i rastopi aluminij pa ćeš dobiti odljevak, možeš ubaciti odmah komad šipke sa pravim navojem ili čak armirati.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Tokarenje aluminija

Ako bi bila od čelika bila bi znatno manjeg presjeka a time i težine ....da ne spominjam mogučnost eventualnih popravka i dorade ..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Re: Tokarenje aluminija

A kajti misliš s tim delati? I kak to uopće radi?
Bojim se daak povećaš promjer stabla, onda to nebu djelovalo (radi veće mase istoga).
 

bm joja

Aktivni član
Tu od
17 Ožu 2016
Poruka
377
Re: Tokarenje aluminija

Možda da prepiliš postoječi ubaciš komad aluminija da povečaš opseg i zavariš. Druga opcija od komada aluminija izrežeš kakvog obima hočeš.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Re: Tokarenje aluminija

Da li si pokušavao tražiti u originalu (samo veću) ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Re: Tokarenje aluminija

Pa čelični ili inoks se da napraviti laganim, jer su ti materijali višestruko čvršći i elastičniji.
Ja bi ga dal izrezati od inoksa 3mm kuku i od 2mm C oblik i od tankostjene cijevi napravil doni nastavak, te to sve TIG-om zavaril.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Re: Tokarenje aluminija

Mora biti masivno da ne reže stabla.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Re: Tokarenje aluminija

Zaobli se prema potrebi.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Tokarenje aluminija

Ako mora biti mekan na čeličnu šipku navučeš gumeno crijevo i za 10-tak minuta se napravi takav "stroj".
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Re: Tokarenje aluminija

Da trazio sam original vecu ali nema, a ove sve vase prijedloge ne znam sta bih rekao. Dobri su ali u biti nitko nije odgovorio na pitanje vi samo meni govorite sta bih ja trebao uciniti itd. Mislim da sma objasnio zasto necu celicne sipke i ostalo i zasto sam pitao jer tko zna koja firma radi s aluminijem.
 

bm joja

Aktivni član
Tu od
17 Ožu 2016
Poruka
377
Re: Tokarenje aluminija

Kolega ovdje u Zagrebu ima majstora koji to rade .ali je tebi daleko i izrada nije baš jeftina. Zato sam ti predlozio opciju varenja daleko naj jeftinije .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Re: Tokarenje aluminija

Ne, nego ti ne slušaš.
To bi trebal biti tlačni lijev, da se nebi slomilo.
Ili pak strojna obrada iz komada, koja bi koštala ohoho.
Računaj da tu ima bar 3...4h glodanja po 100kn/h.
Napravi od lima, T oblika i navući plastičnu cijev. To možeš i doma.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh