• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izrada pelet mlina za kucne potrebe

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
jel netko razmisljao o izradi pelet mlina za izradu peleta,al naravno malog za potrebe jednog kucanstva!?
ja sam malo gledao po youtube i ne izgleda mi previse komplicirano za napravit...!?:scratch
ima ko kakva iskustva s tim koja bi bio voljan podijelit!?
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
jel netko razmisljao o izradi pelet mlina za izradu peleta,al naravno malog za potrebe jednog kucanstva!?
ja sam malo gledao po youtube i ne izgleda mi previse komplicirano za napravit...!?:scratch
ima ko kakva iskustva s tim koja bi bio voljan podijelit!?

ja sam dosada u mojoj okolici kontaktirao mnoge hajmo reći majstore i pokazao im princip rada.kau nije to problem nikakav za napraviti.kad sam ih pitao za ponudu da mi to naprave onda su počele egzibicije,te ovo treba,te ovo nije lako itd...

mene ovo isto zanima jer imam sirovine za peletiranje za slijedećih 100 i više godina.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ja sam dosada u mojoj okolici kontaktirao mnoge hajmo reći majstore i pokazao im princip rada.kau nije to problem nikakav za napraviti.kad sam ih pitao za ponudu da mi to naprave onda su počele egzibicije,te ovo treba,te ovo nije lako itd...

mene ovo isto zanima jer imam sirovine za peletiranje za slijedećih 100 i više godina.
dajte malo lnkova , koji princip?
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Razmišljao sam nekaj o tom sistemu grijanja na pelet i proizvodnji peleta za vlastite potrebe ali kad sve zbrojiš pluse i minuse čini mi se da bi bilo ekonomičnije napraviti ili kupiti plamenik na drvnu sječku (piljevinu) obzirom da se još uvijek da jeftino kupiti piljevina na pilanama.
Bio sam nedugo kod lika koji je dao napraviti takvi plamenik ,istina malo improvizirana rješenja ali lik se več par godina grije jako jeftino...
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
Razmišljao sam nekaj o tom sistemu grijanja na pelet i proizvodnji peleta za vlastite potrebe ali kad sve zbrojiš pluse i minuse čini mi se da bi bilo ekonomičnije napraviti ili kupiti plamenik na drvnu sječku (piljevinu) obzirom da se još uvijek da jeftino kupiti piljevina na pilanama.
Bio sam nedugo kod lika koji je dao napraviti takvi plamenik ,istina malo improvizirana rješenja ali lik se več par godina grije jako jeftino...
a kak to funkcionira,tj kak izgleda jer ja imam isto piljevine ko u prići i mislim da bi se samo s tim mogo grijati cijelu zimu jedino neznam dal je problem sto je to samo sitna piljevina od rezanja drva i iverice a ne od hoblanja drveta il to nema veze jer sam cuo da ta sitna piljevina nije bas dobra za pelete (tj ne moze se dobro spresati pa je onda treba mijesati sa hobljevinom) i nije takav ucinak,bar sam tako cuo... !?:scratch
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
a kak to funkcionira,tj kak izgleda jer ja imam isto piljevine ko u prići i mislim da bi se samo s tim mogo grijati cijelu zimu jedino neznam dal je problem sto je to samo sitna piljevina od rezanja drva i iverice a ne od hoblanja drveta il to nema veze jer sam cuo da ta sitna piljevina nije bas dobra za pelete (tj ne moze se dobro spresati pa je onda treba mijesati sa hobljevinom) i nije takav ucinak,bar sam tako cuo... !?:scratch

piljevina je dobra za presanje.max vlaga 7% dobar pritisak nekih 20 tona po cm kvadratnom i imaš briket koji potanja u vodi.svi koji su lakši nisu kalorični.
za pelet ti nije potrebna suha sirovina,njega možeš praviti i od sirovih grančica,hoblovine,ma od svega što je od drveta.sprava za peletiranje je višestruko jeftinija od briketirke koja zahtijeva popratna koštanja koja nisu zanemariva.

ovo je jedna od solucija: http://www.ecoworxx.de/ uzimajući u obzir cijenu ogrijevnog drveta a i mase koja leži po šumama i trune ovo je jako isplativo.ja lično nebih dao da mi neko pravi nego bih kupio ovo jer je provjereno.peletirati možeš sve kao što rekoh čak i bio otpad iz domaćinstva.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
piljevina je dobra za presanje.max vlaga 7% dobar pritisak nekih 20 tona po cm kvadratnom i imaš briket koji potanja u vodi.svi koji su lakši nisu kalorični.
za pelet ti nije potrebna suha sirovina,njega možeš praviti i od sirovih grančica,hoblovine,ma od svega što je od drveta.sprava za peletiranje je višestruko jeftinija od briketirke koja zahtijeva popratna koštanja koja nisu zanemariva.

Pritisak od 20t po cm2, da nije malo previse. To znaci hidraulicno cilnadra promjera 110mm pod tlakom od 250 bara svesti vrh na 1cm2 i na njemu bi tad bilo 20t sile po cm2.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
piljevina je dobra za presanje.max vlaga 7% dobar pritisak nekih 20 tona po cm kvadratnom i imaš briket koji potanja u vodi.svi koji su lakši nisu kalorični.
za pelet ti nije potrebna suha sirovina,njega možeš praviti i od sirovih grančica,hoblovine,ma od svega što je od drveta.sprava za peletiranje je višestruko jeftinija od briketirke koja zahtijeva popratna koštanja koja nisu zanemariva.

Pritisak od 20t po cm2, da nije malo previse. To znaci hidraulicno cilnadra promjera 110mm pod tlakom od 250 bara svesti vrh na 1cm2 i na njemu bi tad bilo 20t sile po cm2.

20 tona zvuči puno ali nije toliko da je neizvodivo.taj pritisak je potreban da bi se smole iz suhe tvari ugrijale te istu držale u čvrstom stanju.tek tada je briket kvalitetan.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
na tom pritisku dolazi do međumolekularne veze :lol:
Nego druga strana novčića .
Kako pripremisi sirovinu za pelet , o tom nitko ne govori? ..a to je i teže i skuplje .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
a kak to funkcionira,tj kak izgleda jer ja imam isto piljevine ko u prići i mislim da bi se samo s tim mogo grijati cijelu zimu jedino neznam dal je problem sto je to samo sitna piljevina od rezanja drva i iverice a ne od hoblanja drveta il to nema veze jer sam cuo da ta sitna piljevina nije bas dobra za pelete (tj ne moze se dobro spresati pa je onda treba mijesati sa hobljevinom) i nije takav ucinak,bar sam tako cuo... !?:scratch

Kak izgleda? Napravljena ti je jedna komora sa stepenicama ,s gornje strane ti puž gura piljevinu na stepenice (uzima je sa stožasto izvedenog rezrvoara) a sa zadnje strane tih stepenica ventilator upuhuje zrak tak da zapaljene čestice piljevine nosi u kotel...mislim da se da regulirati brzina vrtnje i puža i ventilatora a potpala je ručna s novinskim papirom....sve to skupa uključuje i isključuje termostat koji mjeri tem. kotlovske vode. veli lik da jedino dok plamenik duže stoji (pol sata i duže) recimo na jesen dok nema potrebe za jačim loženjem onda mora ručno potpaljivati jer ponestane u komori žara za ponovnu potpalu no dok je dosta zima plamenik se često uključuje i uvijek ostane žar kaj se ponovno piljevina zapali.
Jedino da ti budem iskren nije mi jasno kak se piljevina ne zapali unutra u cijevi puža dok recimo plamenik stane (dovoljna tem. kotla )..
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
na tom pritisku dolazi do međumolekularne veze :lol:
Nego druga strana novčića .
Kako pripremisi sirovinu za pelet , o tom nitko ne govori? ..a to je i teže i skuplje .

pa sirovina raste neprekidno,kresanje voća,živica,u šumi itd.... kud god se okreneš sirovina
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
pa sirovina raste neprekidno,kresanje voća,živica,u šumi itd.... kud god se okreneš sirovina

Do momenta kad bude par peletirki u selu.
Onda ne bude više piljevina za badava.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Do momenta kad bude par peletirki u selu.
Onda ne bude više piljevina za badava.

daj bože da bude tako kod ovih cijena peletirki i briketirki.treba uloženo vratiti.ima ih dosta na BiH tržištu ali su skupe do bola
 
Na vrh