• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izrada prikolice bez pogona za manje motokultivatore

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
za gradnju pogonske prikolice za mondijala ima puno teskoca za razjasnit, koliko ce se snage izgubit sa diferencijalom, kako uskladiti prijenosne omjere, a i napravit neku vrstu produzetka adaptera kako god ga nazvali za prikljucak rude i kardana. kod mondijala nije kao kod specijala da je prikljucak rude i kardana jedno iznad drugoga, vec je pomaknuto sigurnih dvadesetak centimetara.

Pa na imt509 ima najmanje 20cm izmedju kardana i kuke+cizma jos15-20,znaci razlika je 35-cm40 od pocetka rude do pocetka kardana,pa radi,a na malom labinu ako to vec treba moze da se napravi adapter ko na velikom labinu sto se kaci na safove,a za njega prikolica.Snage ce izgubiti malo,a skoro je nemoguce uskladiti prednje i zadnje tockove,pa zato po tvrdom terenu se okrecu samo zadnji,a po mekom sva 4
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
vecer Vica, nije da idem kontra tebe, ali ako se stavi na ler "prednji" mjenjac, prednji kotaci se svejedno nece okretat zbog puza... vec bi onda trebalo iskopcat prednje kotace, ali tu onda se javlja opasnost da ako kojim slucajem tijekom rada ta sajla popusti i ukljuci prednje kotace dok se stroj giba... tada nastaje nekakav krs i lom u mjenjacu sigurno...
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
za mundijala moze da se izvede sa jos jednim manjim menjacem i diferencijalom prenos ali samo preko kardana da ide. znaci menjac ide na ler od mkt.direktnim prenosom mislim da nemoze ni krenuti preko menjaca bi ga otprilike usporilo oko 4 puta u prvoj brzini pa sve manje. 4 brzina je vecinom direktna gde je prenos vecinom 1-1

Evo i slika Uploaded with ImageShack.com Uploaded with ImageShack.com
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
opasnost uvek postoji ali uskladiti nesto sto ni fabrika nije je tesko. i kod 509 se desi da iskoci blokada jednog tocka u voznji pa pravac u kanal samo pitanje koji.zato ima caka da se prilikom voznje razblokiraju prednji tockovi jednim parcetom flaha i vise to nema sanse da se desi.e sad za mundijala neznam tacno dal je to moguce jer koliko mi se cini da neki cak i nemaju to iskopcavanje tockova. zato je po meni pametnije voziti samo sa pogonom mkt. a kardan bih u tom slucaju koristio samo sa dodatnim menjacem i u pogonu prikolice samo jer tad mnogo vecu vucnu silu ima kad ide uzbrdo pod teretom. ljudi zele samo sto brze ici ali neshvataju da ti mali strojevi nisu napravljeni za brze.samo sam dao predlog kako bih ja radio kad bih imao potrebe za time na mundijalu a iskljucivanje bi se moralo resiti sigurno.nisam siguran bas za njihov menjac kako je spregnut ali ako mu je menjac mundijala na ler diferencijal se slobodno naprazno vrti i nebi trebalo biti problema. samo ide na pogonu za kardan. ako nisam u pravu slobodno me ispravite
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
sve ok, ne kazem da se ne moze napraviti, samo je onda pitanje isplativosti izrade... jer i dalje se ne moze sa njim po tko zna kakvim terenima... kod nas u Istri i Specijal 4x4 sa polupraznom prikolicom zna zaglavit ako se ide van makadama...

onda bi po mom bilo isplativije si nabavit i starog PE 15 ili PE 18 za obavit transport...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Ovo s mjenjačem je dobar način. Jedino je malo problematična snaga motora.
Ako se imalo pazi na onu sajlu za deblokiranje kotača, nema opasnosti od samouključivanja.
Uostalom, ako se i uključi na većoj brzini, kandža neće uletjeti u puž (probano), sve dok je brzina dovoljno visoka.
Svi Mondijali (Greeny-ji), s i bez diferencijala imaju polugu i sajlu za deblokiranje kotača, jer imaju samokočni puž.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
mislim da je u ovom slucaju jaci .neznam sad broj obrtaja remenice za kardan ali menjac u 1 brzini vecinom usporava 4 puta i plus diferencijal od 3-4 puta. tako da je prilicno usporen sigurno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Kardan ti se vrti 790 rpm @ 3600 rpm motora.
Dakle, u prvoj se brzini kotači vrte oko 50rpm.
Približni opseg kotača 5,00-12 je oko 1,75m; dakle, i prvoj brzini ide oko 1,5m/s, odnosno oko 5,5km/h.
To je negdje između 2. i 3. brzine MTK.
U toj se brzini i može voziti neki teret, a ostale ... treba probati.

EDIT:
Još jedan savjet za graditelje ovakvih prikolica: u getribu i diferencijal na prikolici nalijte najrjeđe ulje koje nađete (neko 10W-30). To značajno smanjuje gubitak snage ;)
 
Posljednje uređivanje:

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
214
Imao sam volje da krenem sa izradom kardanske prikolice za Mondiala, ali sam odustao jer je nebi često koristio.
Razmišljao sam tada o korištenju getribe i pogona od Peglice (Fiat 126).

Motokultivator mi najviše kosi (strižna i rotaciona), malo freza i ore, a najmanje mi služi za transport.
Kada bi imao velike potrebe za transportom sigurno bi uzeo Tomo Vinković koji bi samo vukao prikolicu

Otvorio sam temu da vidim kako optimalno napraviti/prepraviti vučenu prikolicu.
Za sada prema vašim odgovorima vidim da je moj problem u pretovaru (onu prikolicu na slici napunim sa pijeskom i onda se čudim kaj nejde u brijeg po makadamu), prošli vikend sam vozio dvije trečine prikolice po mokrom makadamu i išlo je dosta dobro čak i u brijeg.
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
uuu kod njega prilicno brz kardan. mislio sam da su sporiji. znaci trebalo bi diferencijal i menjac sto sporiji naci.onda v.s. pomeri osovinu vise nazad i teret vise opterecuje prednje tockove. ali tim opterecenjem i sa velikim teretom dolazi do drugih problema oko lezajeva i mogucnosti pucanja osovina na mkt. manji teret i miran si. male su to masine za tako nesto
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
I svakako , ali svakako prihvat prikolice napraviti tamo gdje je prihvat ostaloh priključaka ..
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
I svakako , ali svakako prihvat prikolice napraviti tamo gdje je prihvat ostaloh priključaka ..

tako da ona dva brizna mala prizonjera sve nose.... :icon_eyes: mali sarkazam, ali evo....
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
tako da ona dva brizna mala prizonjera sve nose.... :icon_eyes: mali sarkazam, ali evo....
Oprosti ne razumijem ?
Jel to misliš na ova dva vijka M 12 ?
Ta dva vijka na vučnu silu nose cca 15 tona ako nisu od blata .
ima tu još mementa od okomie komoinente ali je sila vučenja negdje oko centra kotača ..a to navjiše godi zglobu..u tom smjeru je bila moja misao .
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
sorry puknuti, malo sam ja krivo mislio i krivo rekao....

sa tobom se slazem da zglob rude mora biti iznad vratila gdje se stavljaju prikljucci na kultivator, tako da zglob kardana i zglob rude budu u istoj okomitoj osi....

pin za rudo na mondijalu/greeniju je pomaknut naprijed dvadesetak centimetara... gledajuci od tog pina stavio bih komad rude do zgloba koji bi se nalazio povise vratila za prikljucke i onda slijedi ostatak rude prema prikolici.... na ta dva vijka M12 bi pricvrstio oslonac za prednji dio rude da se ponisti eventualno osciliranje po vertikali uslijed transporta po kojekakvim rupama...

to mi je bila ideja pred koju godinu jer sam kupio komad sume pa mi je trebalo za drva... ali kad smo probali sa susjedovim specijalom i jedva izasli van, odluka je pala na jedan zglobni pasquali samo za te potrebe...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
evo uspeo sam ubaciti sliku
b1fc.jpg
[/URL]

Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
sad sam postavio sliku na temi motorne pumpe. bolje se vidi.to sam prepravio pumpu od dmb pumpe dvotaktne [ slap 500 ]. slicna je od tomosa i proces prerade je isti i jako prost. remenice od auta , jedna 8cm na pumpi i jedna od 16cm na kipor dizelu sto pogoni. usteda u gorivu oko 4-5 puta. a u prikolici ujedno vucem creva do parcele gde navodnjavam i potreban alat.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
tako da ona dva brizna mala prizonjera sve nose.... :icon_eyes: mali sarkazam, ali evo....

Ne reče se (brizna), nego brižna, a (przonjera) pežonjera!:=-:
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
brgud, gremo offtopic... ja niman tipkovnicu sa hrvatskim slovima, vec engleskim jer san na brodu i zato su svi moji postovi bez nasih slova....
 

Najnoviji postovi

Na vrh