• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izrada rotokose za mio-hondu 620

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,718
Počeo sam sa izradom, u planu je ovako nešto napravit-
https://www.youtube.com/watch?v=WXu0FpUuTdk
Osovina sa prirubnicom je več napravljena kod tokara, biće i slike.
Ovo radim prvi put, pa imam više pitanja. Noževe sam mislio kupit original od neke traktorske roto kose i postavit ih bez nosača , sa nekim vijkom ih učvrstit.
Dali će ovo biti dobro, najviše pitam zbog sigurnosti u radu, to mi je najvažnije?Biće još pitanja, nebih sve najednom.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,718
Evo i slika osovine sa prirubnicom i remenicom.
DSC_0003_1.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pošto vidim da ostali ćute ajde da ja u međuvremenu malo prokomentarišem iako vjerovatno nisam dovoljno kompetentan za ovaj projekat.

Kao prvo ako pitaš za sigurnost u radu ovo definitivno nije dovoljno bezbjedno niti sigurno po rukovaoca , kao ni većina stvari ili strojeva koje karabudžimo u kućnoj radinosti.

Ovaj pristroj nije teško za napraviti odnostno kopirati ali on meni ni u originalnoj verziji ne uljeva neko povjerenje osim ako ćeš ga koristiti u idelnim uslovima a većina snimaka po YT upravo to i prikazuje , čisto sumnjam da bi to (bar u mojoj okolici) moglo funkcionisati dovoljno kvalitetno.

Poređenja radi , ja sam uzeo ROTOKOS-100 i radi odlično ali ako je trava prevelika i ima lozice u njoj onda lagano zaboravi na košenje.
Tako i ovo što ti planiraš bojim se da neće biti dovoljno dobro za neki rad u normalnim uslovima.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,718
Ravan je teren koji bih kosio, samo na par mjesta na uvratinama ima nešto neravnina.
Najviše mi treba za prvo košenje u proljeće, jer bude dosta mravinjaka i bude vlažno i onda mi se ova strižna štopa.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Meni se čini da je ovo jako mali zahvat te roto kose i da bude sporo.
Smatram da MIO ima snage da tjera dva diska pa makar i lancem bili spojeni.
 

floion

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
163
Druze ja sam inzinjer masinstva i nedavno sam otvorio svoju firmu(da se malo pohvalim). Slobodno stavi dva diska i pogon preko remena u 8 tj da jedan vrti lijevo a drugi desno, time povecavas i svoju sigurnost mada se tako dobija otkos koji je malo deblji ali ujedno ta trava stiti tvoje noge, mada mozes noge zastiti tako sto ces ispred sebe okaciti lance koji ce biti do zemlje ili okaciti platno ili gumu. za diskove mozes koristiti felgu rezevne gume ( one uske gume samo okolo isjeces i dobijes zaobljen disk). ako ja smijem jos dodati da uskoro na trzistu cete moci naci moju balirku za motokultivatore sa samostalnim pogonom na balirci
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,718
Hvala na savjetima. Radi troškova nisam išao na dva diska.
Kod nas ovdje tokari skupi. Onu osovinu, cijev i remenicu sam platio 300 kuna,(75 KM), s tim da sam materijal kompenzirao sa nekim osovinama, znači samo ruke 75 KM.
Jučer sam kupio komad lima 3mm 100x50 cm i od njega sam mislio napraviti dva diska a između ta dva diska sam mislio staviti noževe.
Ovako bi to nekako izgledalo, a između ovog ovalnog dijela i one pločevine bi išli ta dva diska sa noževima i sve bi bilo povezano sa vijcima. A sve to komplet bi bilo za šarafljeno za osovinu sa vijkom 10 mm sa normalnim navojem jer gledajuči odozdol disk bi se vrtio u ljevo.
Razmislit ću još o opciji sa dva diska, imam vremena jer još nisam počeo pravit nosač kose.
P6100415.jpg

P6100416.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Bojim se da se između ta dva diska ne bude kupila trava i smeće , ja bih radije išao na jedan deblji disk a nož da se vrti sa njegove donje strane.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,718
Šta mislite o ideji da napravim kutiju kao što ima originalna roto kosilica od honde.
To mislim radi zaštite od zemlje ili kamenja koje mogu noževi zakačit u radu.
Stim da bi samo bočne strane kutije bile malo višlje nego na orig. kosilici radi boljeg propuštanja mase ispod. Plus još bi sa zadnje strane okačio neku gumu, i možda i sa prednje strane.

I još sam nešta razmišljao, vidio sam na oglasima , remenica promjer 17 cm dupla za remen 17, čovjek ju za 120 kuna prodaje,(mora mi još javit jel ima) sa njom bi dobio na brzini , pa bi sa brzinom kompenzirao širinu ?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,568
Gumu sa zadnje strane da, ali sa prednje mislim da nema smisla.:icon_wink:
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,718
Danas nastavio sa radovima, i prije rezanja lima sam ipak odlučio da idem sa dva diska. Ujedno tražim donatora za osovinu 25mmx 550mm a može i duža pa ćemo skratit hehe. Imam neke starine: telefon, radio, hehe?
DSC_0125_1.jpg
 
Posljednje uređivanje:

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,718
Da, da taj dio najdonji koji bi klizio po zemlji je od limene remenice od fiat una 1.3 dizel, legendarni auto, hehe.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,709
Ako misliš ovaj donji dio da bude strugal po zemlji dok se vrti, bojim se da ti bude pojel previše snage. Taj donji tanjur bi se trebal vrtiti slobodno od osovine (odnosno stajati dok se osovina s noževima vrti).
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,718
I čekao sam da se javi neko tko ima traktorsku roto kosu.
A kako to napravit kad ja pravim bubnjastu roto kosu, napomenio sam to na početku.
Širinu radnih tjela sam mislio ići na 35cm i puta dva to je 70 cm i razmak između radnih tjela 5cm, i ako noževi budu istureni 5cm to bi bila širina 85 cm i to bi mi bilo dovoljno , dali je previše da noževi budu istureni 5cm, kako je na traktorskim rotokosama(bubnjastim) ?
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Upakuj u tu remenicu jedan ležaj koji bi na donjem kraju imao jednu ''tacnu'' i ona bi se vrtila nezavisno do kosionog diska , faktički taj tanjirić bi stajao na zemlji.
Takav princip je kod bubnjasith ali ti si malo ograničen prostorom.

Kakva veza bi ti bila između dvije osovine ? Remen?
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,718
Da malo sam ograničen prostorom.
Da veza između osovina bi bio remen u osmicu.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ne znam zašto bi stavio 17 remene a ne 13 jer 17 če ti uzet više snage za vrtit neg 13.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,709
Onda moraju bubnjevi biti zamaknuti jedan naprijed drugi prema natrag, taj da s otkosi preklapaju po uzdužnoj osi.
Na bubanjskim kosilicama to ne treba biti jer se preklapaju samo noževi, koji su sinkronizirani zupčastim prijenosom.
Kak ti imaš remen, došlo bi do sudaranja noževa. Pogledaj kak je to izvedeno na traktor kosilicama s dva noža.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,718
Ne znam zašto bi stavio 17 remene a ne 13 jer 17 če ti uzet više snage za vrtit neg 13.

Remenica na motoru mi je 17, iako mi je ovu remenicu tokar napravio da može ići remen od 13-17!
 

Najnoviji postovi

Na vrh