• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izrada valjka- odgovarajući ležaj - HITNO!!!

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Mislimo napraviti valjak za valjanje trave.
Nabavio sam ležajeve s kučistom. Ležaj je za osovinu fi 50mm. Htio bi da valjak bude nošene izvedbe, no majstor mi sada tvrdi da nema šanse da ovakva dva ležajeva izdrže nošenje valjka po cesti i poljskim putevima, da če to stradat vrlo brzo.
Cijev valjka sa bočnim pločama ima 600 kg+jos stane u nju 1200 litara vode. Znači svaki ležaj če nosit minimalno 300kg a max 900kg.
Što mislite o tome, da li su dovoljno jaki ležajevi?????????????????? Hitno mi je, jer želim da valjak bude drugi tjedan gotov.

Slike ležaja i kučista
Eq533xLpOT8cDfkn.v.jpg

G4wYHK1F3J179iaH.v.jpg

nYICrY6jv7NxMGka.v.jpg

qSYo29jm3jHtDCJN.v.jpg
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Pa stavi si valjcaste umajesto kuglicnih i izdrzat ce sigurno,, :scratch ,, i mnogo vise od toga :mrgreen:
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
zvonis01 kaže:
sory što te ispravljam,ali takvi ležaji se zovu IGLIČASTI :mrgreen:

Opravdano,, i moja isprika zbog netocnig navoda :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ove več imam kupljene, što mislite o njima pitam??????? :scratch :scratch
 
M

MF3095

Guest
Lp.A ovaj se ti zove G50,taj ce ti to izdrzati,ti samo napravi,samo dobro stagni fiksirni srauv,da ti ne dobija lokera.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
600 kg će sigurno nositi a za više bi trebao pogledati kod SKF-a,mislim da će prije otići kućišta :scratch
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
600kg + vibracije = nema sanse, jos pun vode... (moje misljenje)
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
slažem se na tu predviđenu kilažu kučište puca nakon prvog naleta na grabu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
uduplaj lezajeve
znaci na bocnim stranama stavi po 2 lezaja , jedan sa vanjske strane ploce drugi sa unutrasnje i mora biti dovoljno
tako ces imati 4 komada

ovako samo na 2 :scratch
Kićo kaže:
600kg + vibracije = nema sanse, jos pun vode... (moje misljenje)
bitan faktor

imaj na umu da su ti ta kucista lezaja gusana ;)
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Koji podatak, sve se vidi na slikama.

Nije loša ideja stavit dva.....

Idemo drugi kaj mislite :mrgreen: :mrgreen: :scratch :scratch
 
H

hari7745

Guest
Ma nebrini za lezaje samo ostalo dobro povari i ima da valja :lol:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Mario, ležaj na poluosovini na tvom Lambu je promjera 65mm. Ležaj na tarupu na dvorednom beraču je 35mm. Navodim ti ova dva primjera da vidiš da su ti ležaji predimenzionirani.
Nemaš brige, ti ležaji na valjku budu doživjeli i tvoga unuka.
Nemoj stavljati duple, jer izgubiš njihovu glavnu prednost: samoudesivost kućišta.
Samo ih redovito maži, i nek ti valjak stoji pod krovom.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
sto se tice lezaja slazem se sa ZJom
ali bui ja stavio duple iz razloga sto mislim da kuciste nije dovoljno jako
naime ja kada sam pravio snowblower koristio sam ove lezajeve za puznicu promjera 45mm i pukla mi je jedna uska pri stezanju ona 4 vijka koja drze lezaj , i ja ti da bi provjerio kvalitet materijala uzmem cekic i polupam to kuciste a ono PUCA KAO STAKLO :shock:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Kućišta treba stegnuti na potpuno ravnu, dovoljno debelu (>15mm) ploču i nebudu pucala. Jesu gusana, radi toga jer moraju imati malo trenje prema ležaju.
 
M

montoya1

Guest
Pozdrav svima,ja bih na taj valjak stavio drveni ležaj slično kao na tanjirači,najjeftinije a dugovečno rešenje
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
savoris kaže:
sto se tice lezaja slazem se sa ZJom
ali bui ja stavio duple iz razloga sto mislim da kuciste nije dovoljno jako
naime ja kada sam pravio snowblower koristio sam ove lezajeve za puznicu promjera 45mm i pukla mi je jedna uska pri stezanju ona 4 vijka koja drze lezaj , i ja ti da bi provjerio kvalitet materijala uzmem cekic i polupam to kuciste a ono PUCA KAO STAKLO :shock:

Od kojeg proizvođaća je bilo to kučiste????

Budemo jos vidjeli kako bude, ako nebude nošene izvedbe onda ću ga nositi na vilicama za bale ili palete.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Mario, imaš li rotobrane? Tam je na paker valjku lager oko fi 40. Sigurno je na njemu veća sila nego na ovom tvojem budućem valjku.
Vidim, kućišta su ti CX. Nisu loši. Ako se bojiš pucanja uslijed nošenja, s donje strane strane zavari mu oslonac, tj. jedan komad kvadratne šipke 10x10mm, na koji će se nasloniti kućište prije nego ga stegneš.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Nije mi jasno zasto ne nesto poput ovoga,, jos kad bi nosac i kuciste lezaja bili ispod osovine ;) vozis reli bez rizika ;)

 
Na vrh