• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izrada vjetrenjače

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
E ovako, imam par pitanja pa tko zna neka pokuša odgovoriti:

-imao sam vremena ove zime i dao si malo truda te od imajućeg matrijala napravio sam vjetrenjaču
-vjetrenjača ima sedam pera i promjer cca 2m

pitanja:

-plan mi je spojiti na klasični alternator od auta -koliki je minimalni broj okretaja da alternator počne proizvoditi struju i dali mi je između akumulator i alternatora potreban još kakav uređaj ( po mome nije ali pitam)

-vjetrenača je postavljena na povišeno i za sada se odlično vrti i zadaća bi joj bila u ljeto proizvoditi struju za potopnu pumpu snage 400 W (ruska vibraciona) zanima me dali bi npr.akumulator od 100A bio dovoljan da pomoću invertera od 1000W (ili koliki bi trebao) pokreće takvu pumpu, ujedno kad ima vjetra vjetrenjača nadopunjuje akumulator

-znači koji alternator, koji akumulator i koji i kakav inverter ima ih različiti (čisti sinus ili modificirani sinus)...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Alternator bez prerade " 0" bodova ...inače trebaš min. 2000 okretaja ..jednostavno je šteta dobivenop utrošiti na multiprikator .
Idi na forum električna vozila i obnovljiva energija i prouči tematiku .
U međuvremenu prežvači yt jer ima more filmova na temu prerade alta .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
A hoce li vjetrenjaca moci pogonti alternator, malo je to veci otpor, cini mi se da dinamo masina radi manji otpor, ili neki mali generator sa stalnim magnetom, otvorio si temu, pa ce se bolji znalci ukljuciti.
 

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
Za pogon treba i vjetra posebno za alternator te snage , ja sam to već prošao i mogu ti reći da na taj način može ali uz dosta jakog vjetra . Kad već hočeš pumpati vodu napravi direktan mehanički prenos na pumpu kao u onim američkim filmovima. Puknuti te je već uputio na forum o obnovljivoj energiji,
http://e-vozila.com/forum/index.php
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
- da znam ima tu problema i za one koji se kuže a ne za mene koji sam laik ...

-problem alternator, pa zar on ne radi već od 800-900 okretaja (barem kod mene na traktoru ugasi lampicu kao da puni)

-što se tiče snage vrtenja vjetrenjače i pokretanje alternatora mislim da će ići ako ima iole vjetra jer je dosta jaka tj. vrti se ko luda

-problem impulsa za alternator !!! rješiti tako da da ručno uključim kad ima vjetra pa nek vrti kad nema isključim i to je to (kao kontakt na traktoru :finga:)

-koliko dugo bi mogao akumulator preko invertera pokretati pumpu a da se ne puni


- vjerojatno bi se to dalo jako lijepo rješiti prema tuđim skicama ali sve zahtjeva ulaganje a moj plan ili budžet je samo cijena invertera jer njega nemam a ostalo sam sve nabavio i sastavio, trošak moj posao nekoliko elektroda i struja
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,065
pa neće se baš vrtiti kao luda ako opteretiš alternator :scratch
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Na tvoje pitanje dali izmedu akumulator i alternator je potreban koji ured, odgovor je da, treba ti regulator sto kad se akumulator napuni prebaci alternator na neki grejac, i u vrjeme na jaci vetrovi tog grejaca bude "kocnica" za da se ne razleta elisa...


Uploaded with ImageShack.us
Idi na tog foruma i trazi temu "Sigy-samogradnja mini vjeternjace", sve ti bude jasno...
Invertor nemora biti cisti sinus.
Pozdrav:partyman:
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Ovako ja sam u srednjoj školi moral tirati alternator 55A spojen na zadnji kotač od bicikla.(to umjesto čoška ;) )
Opterečenje je bila žarulja H3 55W i kao druga faza grijač od golfa dvojke koji ima neki 100W. Žarulja je išla još dost lako, grijač teško i jedno i drugo skupa nije mogel nitko od nas tirat.
Tak a nikako nemoj opterečenje podcijeniti.

Kaj se tiče pretvarača iz izkustva znam da onaj 200w iz baumaxa tjera stariji TV 55cm dobrih dva i pol sata sa 55AH akumulatorom u srednje žalostnom stanju.Napon akumulatora je onda oko 11,8 V onda izbaci zaštita i neče više.
 
H

Hrvach

Guest
Delo, da se nadovožem na temu pošto sam elektro struke.
Možeš spajati alternator na vjetrenjaču ali će ti iskoristivost dosta pasti zbog trenja u reduktoru okretaja koji ti treba između propelera vjetrenjače i alternatora. Drugi gubitak ti je u samom alternatoru jer nema stalni magnet i ne proizvodi baš onolko energije kolko bi trebao jer pobuda rijetko funkcionira 100% učikovito. Kak su ti već napisali najbolje je uzeti neki generator s trajnim magnetom, možda čak i preraditi neki motor u generator. Jesi razmišljao da prepraviš elektromotor i premostiš ga s kondenzatorima i tak ga pretvoriš u generator. Trebao bi imati čim više polova i s tim manji broj okretaja koji je potreban da dobiješ struju, nakon toga ti treba samo ispravljač na 12V. Mi smo u srednjoj radili neke projekte s mini hidroelektranama na tom principu pa znam kaj ti govorim.
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Elektricna kocnica mora bit, radice vjeternjaca i bez nju, ali kad tad elisa se bude razletala, a moze nekog i da nastrada, vrlo bitni deo je kocnica!
Svrha grejaca je upravo da koci vjeternjaca.

Slazem se da ima gubitke u mehanicki prenos okretaja, ali svih pravi vjeternjace imaju reduktor, to se je pokazao kao najbolje resenje, ima svakakvih eksperimenti o motanje generatora so vise polova, youtube je prepun toga i to je diskutabilno dali radi kao sta nekog ocekuje. Najveci vjeternjaci po par MW imaju reduktore!
 
H

Hrvach

Guest
Danot, slažem se da sve imaju reduktore, redukcija mora biti ali je pitanje kako je riješena, remenice,zupčanici.... Čim manje dijelova ima to je trenje,a s time i gubitci manji. Kočnica mora biti radi olujnih naleta koji bi razorili radilicu ili nedaj bože uništili motor. Ima princip centrifugalne kočnice, elektromagnetne kočnice ili mehanizma koji preklopi elise vjetrenjače kod prevelike brzine. Imate na youtube-u snimke kak to izgleda kad prestane raditi kočnica na vjetrenjači pa ode u "iberturažu :D "
 
Z

zoky 285

Guest
Sam alternator je kocnica i to je naj jednostavnija izrada nikakvi visepolni motori (druga Hz treba frekventni pretvarac)a reduktor- dobra stara remenica nema boljeg .
Elektronika odrađuje sve i prazan hod i iberturažu.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Sam alternator je kocnica i to je naj jednostavnija izrada nikakvi visepolni motori (druga Hz treba frekventni pretvarac)a reduktor- dobra stara remenica nema boljeg .
Elektronika odrađuje sve i prazan hod i iberturažu.

je da je alt kočnica...
ali zašto bi ti trebao frekventni pretvarač???
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
naravno frekvencija oviso okretajima i broju polova

i par polova na 3000okr u min daje 50 Hz, davno sam to ucio, ali tako nekako
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
naravno frekvencija oviso okretajima i broju polova

i par polova na 3000okr u min daje 50 Hz, davno sam to ucio, ali tako nekako

e a sad još naruči da ti vjetar puše stalnom brzinom, zzapravo da vjetar osjeti kad je se tebi povečao teret na altu, tako da i on pojača puhanje da ti nebi pao broj okretaja a tim i frekvencija:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

nema ti veze frekvencija, ionako se napon ispravlja i služi za punjenje aku

ali mogla bi se napravit jedna druga stvar s alternatorom, mogao bi se premotat sa Xputa večim brojem namotaja, naravno tanjom žicom, time bi mu se povečao napon na istom broju okretaja
zapravo dobio bi 12v na puno manjem broju okretaja i time izbjegao redukciju

tako bi elisa mogla direkt na osovinu, jedina mana je što se smanji i snaga alt
 
H

Hrvach

Guest
Ilegalac, o tome prematanju i prepravcima motora sam ja govorio i mislio.. Kočnica može biti električna ili generatorska. Kod prevelikog napona ili broja okretaja mehanizam postupno povečava teret na radilici i s time dovodi do padanja broja okretaja. Ako je neko mislio da je to samo uzeti alternator,spojiti na osovinu i da će to raditi nek odmah odustane i nađe drugu zanimaciju, to nije niti u pola jednostavno kak se čini. Frekvencija nije toliko bitna za punjenje jer se pretvara na DC voltažu,a pretvarači ne ovise previše o frekvenciji.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Ilegalac, o tome prematanju i prepravcima motora sam ja govorio i mislio.. Kočnica može biti električna ili generatorska. Kod prevelikog napona ili broja okretaja mehanizam postupno povečava teret na radilici i s time dovodi do padanja broja okretaja. Ako je neko mislio da je to samo uzeti alternator,spojiti na osovinu i da će to raditi nek odmah odustane i nađe drugu zanimaciju, to nije niti u pola jednostavno kak se čini. Frekvencija nije toliko bitna za punjenje jer se pretvara na DC voltažu,a pretvarači ne ovise previše o frekvenciji.

pa najjednostavnije bi bilo premotati, recimo povečati broj namotaja za recimo 4puta
regler normalni, i napraviti sklop koji bi palio nekakav teret(kratki spoj) ili grijač čim napon pređe recimo 14,5V

na taj način regler bi radio posao u normalnim situacijama a kad ode u iberturažu taj sklop bi palio teret i usporavao elisu

naravno elisa bi tako išla direkt, a snaga bi ako je alt 12V-50A bila nekakvih 100-150W
 
H

Hrvach

Guest
Jasno.. Imamo isto razmišljanje. Za iberturažu bi bilo najbolje da preklopi elisu jer bi vjetar mogo potrgat vjetrenjaču ako je prevelika razlika između brzine vjetra i tereta na vjetrenjači. Snaga je relativan pojam, može bit manje od 100W,a i veća od 150W, ovisi kak se složi prijenos i kakva je konstrukcija vjetrenjače i cijelog elektro-sklopa
 

Najnoviji postovi

Na vrh