• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izravna prodaja seljačkih proizvoda

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Snovi pusti snovi. Samo malo pžljivije čitaj ovaj ili neki drugi forum pa budeš vidio kako je to nemoguće.

Nije problem u tome, da bi bilo nemoguće.

Problem je u zaostatku iza konkurencije (drugih udruga i asociacija tog tipa u Europi).

I tako bi odhah trebalo sve startat na veliko, dok je konkurencija rasla i razvijala se sto i više godina. I uz to si mogla 'priuštit' i greške i propale projekte.

A danas je kud je i ti veliki problem, jer bi trebao u par mjeseci prevalit par desetljeća razvoja, bez da si možeš priuštiti grešku.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Sve stoji, lako je nekome prodati na kućnom pragu ako je blizu grada da može plasirati svoj proizvod jer gradski kupci traže domaću hranu, oni na selu je već imaju pa ih to ne zanima...
Problem su ona gospodarstva "bogu iza nogu", teško da će netko kod njih dolaziti kupiti litru ili kilu domaćeg proizvoda, makar imaju kvalitetan proizvod ;)
Mislim da nije problem dati početni kapital za neki oblik distribucije ako znaš da češ dobiti bazu kupaca, prodati svoj proizvod i uredno dobiti novce za isti prodani :scratch

Slažem se s tobom,eto ja sam jedan na kojeg se sve to odnosi u ovoj temi.
Imam oko 2000 stabala sve puni rod i sve prodam pred kućom.
Prodaja traje oko 6-7 mj,uz to imam 2 manja plastenika povrća i to sve ode.
Prigradsko naselje,voćaka imaju ljudi u okućnici ali kakva su vremena došla da ni vinogradarska breskva više ne opstaje bez prskanja,tako da imaju slabo za svoju potrbu.
Bit svega je ako si uporan,uspjet ćeš,nikome ne prodajemo više od 100kg cijene 2-3 jabuka 5 kruška,povrće zavisi od cijene,ali sve jeftinije nego igdje,ljudi traže jeftino a domaće,vremena su takva.
Moj moto je bolje narodu nego lopovima da zarade toliko koliko meni treba da proizvedem to voće,povrće.
Da problem je kod onih koji su daleko,na njima prekupci,otkupljivaći zarađuju a takvih je mnogo.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Nije problem u tome, da bi bilo nemoguće.

Problem je u zaostatku iza konkurencije (drugih udruga i asociacija tog tipa u Europi).

I tako bi odhah trebalo sve startat na veliko, dok je konkurencija rasla i razvijala se sto i više godina. I uz to si mogla 'priuštit' i greške i propale projekte.

A danas je kud je i ti veliki problem, jer bi trebao u par mjeseci prevalit par desetljeća razvoja, bez da si možeš priuštiti grešku.



Ja se nikako ne mogu složit s tobom da treba odmah ne veliko, bezbroj prijera na tv-u o pokretanju proizvodnje koja počinje sa malim. Zadnji primjer su one žene koje proizvode čokoladu pomalo pa se šire ako mala proizvodnja propadne nije neka velika šteta kao što je šteta kad propadne sušara u Vrpolju i evo ti odmah i primjer nezainteresiranosti i nesposobnosti naše države umjesto da udruži poljoprivrednike koji žele učestvovati u tom oni teraju dok sve ne propadne tako da netko od njih to može prisvojiti bez kune.

Moje mišljenje je da nije potrebno nešto posebno samo malo pomoći i dobre volje da se sve pokrene ali tada bi uvoz polako propadao.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Ja se nikako ne mogu složit s tobom da treba odmah ne veliko, bezbroj prijera na tv-u o pokretanju proizvodnje koja počinje sa malim. Zadnji primjer su one žene koje proizvode čokoladu pomalo pa se šire ako mala proizvodnja propadne nije neka velika šteta kao što je šteta kad propadne sušara u Vrpolju i evo ti odmah i primjer nezainteresiranosti i nesposobnosti naše države umjesto da udruži poljoprivrednike koji žele učestvovati u tom oni teraju dok sve ne propadne tako da netko od njih to može prisvojiti bez kune.

Moje mišljenje je da nije potrebno nešto posebno samo malo pomoći i dobre volje da se sve pokrene ali tada bi uvoz polako propadao.

Nisam bio jasan. I još sam malo skrenuo sa tematike.

Replicirao sam na tvoju izjavu, kako je nemoguće organizirat proizvođaće, a pisao sam sa pogledom na organizaciju, koja bi bila dovoljno jaka, da si osigura siguran plasman u velikim lancima.

A za početak rada na veliko ili malo najviše bi trebalo radit na podzakonskom pravnom poretku.
Jer džabe ti sve resolucije i izjave do vrha ministarstva i države, ako ti neka opština sa svojom odlukom traži da si i sa nekom najmanjom proizvodnjom udaljen x metara od stambenih objekata, pa ne možeš poćet kemijat u kuhinji.
Ili ti dođe inspektor, koji ima sobom intereni pravilnik o tumačenju nekog zakona, koji je (interesantno) uvijek tebi a štetu i često traži neke dodatne uslove za nešto, što taj isti zakon deklarativno omogućava.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Prvo i osnovno je platežna moć potrošača .Kad budeju potrošači birali po kvaliteti i svojim željama a tek poslije toga po cijeni neče bit problem prodat nijedan proizvod .
U Švicarskoj sam vidio da malo koja farma ispred kuče nema neki kiosk sa svojim proizvodima , i što je najbolje ako nisi doma sam si vagne i ostavi ti novac .Dali je tako nešto moguče i kod nas ?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Prvo i osnovno je platežna moć potrošača .Kad budeju potrošači birali po kvaliteti i svojim željama a tek poslije toga po cijeni neče bit problem prodat nijedan proizvod .
U Švicarskoj sam vidio da malo koja farma ispred kuče nema neki kiosk sa svojim proizvodima , i što je najbolje ako nisi doma sam si vagne i ostavi ti novac .Dali je tako nešto moguče i kod nas ?

Teško ,ali kod mene je bilo i takvih primjera,stalni kupci to redovno rade,veresija ,sve je moguće, i najvažnije 1kg je 1,10-1,20,a gajba 13kg=14-15kg. nema cjepidlačenja svi zadovoljni:partyman:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Prvo i osnovno je platežna moć potrošača .Kad budeju potrošači birali po kvaliteti i svojim željama a tek poslije toga po cijeni neče bit problem prodat nijedan proizvod .
U Švicarskoj sam vidio da malo koja farma ispred kuče nema neki kiosk sa svojim proizvodima , i što je najbolje ako nisi doma sam si vagne i ostavi ti novac .Dali je tako nešto moguče i kod nas ?


Ovo je zbilja moguće kod nas da sam vagne i odnese i robu i novce.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Evo jedne novosti inspektori obilaze OPG koji se bave prodajom voća i povrća.
E sada navodno dijele kazne tko nema istaknutu ploču s nazivom opg-a,Kaznica 5000kn.
Zanima me što učiniti,nisam u sustavu pdv-a ove godine nemam šta prodati i što učiniti?
Evo dio zakona koji regulira prodaju

Legalizacija prodaje poljoprivrednih proizvoda
Za prodaju poljoprivrednih proizvoda proizvedenih na svom OPG-u obvezatan je upis u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava koji se obavlja u regionalnim uredima Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Pravo prodaje, uz nositelja gospodarstva, stječu i članovi kojima je nadležni ured ispostavio iskaznicu OPG-a, a ne drugi članovi na osnovi rodbinskog ili kojeg
drugog ugovornog ili radnog odnosa. Uz legalizaciju prodaje svojih proizvoda OPG-i na temelju upisa u Upisnik stječu i pravo na državne potpore ili poticaje sukladno Zakonu o državnoj potpori (NN 92/10). Poljoprivrednik svoje proizvode može prodavati ukoliko osnuje obrt prema Zakonu
o obrtu (NN 49/03). Obrt se može obavljati i sezonski, najdulje šest mjeseci u jednoj kalendarskoj godini. Svojstvo obrtnika stječe se upisom u obrtnički registar u nadležnim županijskim uredima.
Uz ta dva načina poljoprivredni proizvođač, sam ili zajedno s drugim zainteresiranim fizičkim ili pravnim osobama, može na temelju Zakona o trgovačkim društvima (NN 111/93, 34/99, 52/00 i 118/03), radi obavljanja poljoprivredne djelatnosti osnovati trgovačko društvo (društvo s ograničenom odgovornošću ili dioničko društvo). Upisom u trgovački registar u nadležnom trgovačkom sudu stječu pravo obavljanja registrirane djelatnosti.

http://www.gospodarski.hr/Publication/2011/16/prodaja-vlastitih-poljoprivrednih-proizvoda/7504

Pa ZAKON O POLJOPRIVREDI kaže

Prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda proizvedenih na OPG-u

Članak 24.
(1) Prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda proizvedenih na OPG-u iz članka 23. stavka 2. točke 3. ovoga Zakona odnosi se na:
1. prodaju na veliko registriranim fizičkim i pravnim osobama koje neposredno otkupljuju poljoprivredne proizvode za preradu ili daljnju prodaju te prodaju na tržnicama na veliko,
2. izravnu prodaju i to na malo izvan prodavaonice (prodaja na štandovima i klupama, na tržnicama na malo i izvan tržnica na malo, pokretna prodaja, prigodna prodaja na sajmovima, izložbama, priredbama, izletištima i slično) te na vlastitom gospodarstvu.
(2) Način i uvjete prodaje iz stavka 1. ovoga članka te način vođenja evidencije o prodaji propisuje ministar pravilnikom uz prethodno mišljenje ministarstva nadležnog za trgovinu, ministarstva nadležnog za zdravstvo i Hrvatske poljoprivredne komore.

http://propisi.hr/print.php?id=3631
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Uh opet moram vaditi papirologiju za roditelje. Jer postoji moućnost da mi starci prodaju kod kuće robu, pa da bi izbjegli neugodnosti tj da država izbjegne prijevremene mirovine i skrb za djecu službenika. No o tome sve poslije Sv Ilije, da vidim hoće li me zgromiti ili će me poštediti ovu godinu. Ilija Gromovnik kad spusti led tu samo kukci caruju...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
nemoguće je da ti inspektor opali 5000 kuna kazne na licu mjesta, za te stvari se ipak ide na sud...a na sudu se postaviš kak treba, pa žalbine žalbe žalba riješi sve...:madmana:
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Članak 24.
(1) Prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda proizvedenih na OPG-u iz članka 23. stavka 2. točke 3. ovoga Zakona odnosi se na:
1. prodaju na veliko registriranim fizičkim i pravnim osobama koje neposredno otkupljuju poljoprivredne proizvode za preradu ili daljnju prodaju te prodaju na tržnicama na veliko,
2. izravnu prodaju i to na malo izvan prodavaonice (prodaja na štandovima i klupama, na tržnicama na malo i izvan tržnica na malo, pokretna prodaja, prigodna prodaja na sajmovima, izložbama, priredbama, izletištima i slično) te na vlastitom gospodarstvu.
(2) Način i uvjete prodaje iz stavka 1. ovoga članka te način vođenja evidencije o prodaji propisuje ministar pravilnikom uz prethodno mišljenje ministarstva nadležnog za trgovinu, ministarstva nadležnog za zdravstvo i Hrvatske poljoprivredne komore.


probajte tako prodavati pa će vam reći da ne smijete
nego tu puste da prodaju one nakupce
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Nije mi ništa više u ovom sistemu jasno:confused:
Ja kao proizvođač prodajem svoj proizvod na svom,to je i u zakonu 24 članak napisano da se smije,upisan u evidenciju trgovaca voćem i povrćem,upisnike,držim se osobito zdravstvene ispravnosti,deklaracije štampam ljepim,sređen prilaz parkiralište idr idr.
Nisam u pdv-u zato što mi zakon to omogučuje da nemoram jer sića od poticaja koji dobijem je za 2 mjeseca doprinosa:scratch
Onaj prekupac uz cestu,nema ništa od toga,pogotovo sada u kamiončićima cijeli dan po selu viču na razglas(što se nesmije) i njemu niko ništa nemože niti poduzimaju ništa.
Od njih nitko niti zna kako se proizvodi voće niti povrće,nije osjetio tu muku,brigu,zadovoljstvo kada nešto svojim rukama proizvedeš.
I oni uvode reda,očito da treba puno novaca za regrese sada svi se brčkaju u moru a mi u znoju svom.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Nije mi ništa više u ovom sistemu jasno:confused:
Ja kao proizvođač prodajem svoj proizvod na svom,to je i u zakonu 24 članak napisano da se smije,upisan u evidenciju trgovaca voćem i povrćem,upisnike,držim se osobito zdravstvene ispravnosti,deklaracije štampam ljepim,sređen prilaz parkiralište idr idr.
Nisam u pdv-u zato što mi zakon to omogučuje da nemoram jer sića od poticaja koji dobijem je za 2 mjeseca doprinosa:scratch
Onaj prekupac uz cestu,nema ništa od toga,pogotovo sada u kamiončićima cijeli dan po selu viču na razglas(što se nesmije) i njemu niko ništa nemože niti poduzimaju ništa.
Od njih nitko niti zna kako se proizvodi voće niti povrće,nije osjetio tu muku,brigu,zadovoljstvo kada nešto svojim rukama proizvedeš.
I oni uvode reda,očito da treba puno novaca za regrese sada svi se brčkaju u moru a mi u znoju svom.
Nitko nikad u ovoj drzavi se nece drznuti dirati svercere,jer su oni ipak jednim dijelom Todoricevi distributeri,to njemu nikako ne bi pasalo i zato ce to uvijek biti tako...
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Uf njega ne smiješ ni spomenuti,odmah slijedi odmazda.
Jer ste možda primjetili da ni jedan medij protiv njega ništa loše nije rekao??????????
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Uf njega ne smiješ ni spomenuti,odmah slijedi odmazda.
Jer ste možda primjetili da ni jedan medij protiv njega ništa loše nije rekao??????????

osim Indexa.....oni ga ne štede.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
čini mi se da sam u poljoprivrednoj danas opet čuo spominjanje trženja vlastitih proizvoda, neke dopune zakona, aktivni poljoprivrednik i tak...
prekopal sam ministarstvo, hpa, pss, i sve ostale stranice i nigdje niš nema o tim novotarijama...
a i čini mi se da mister linić atakira da će fiskalne blagajne po placu pometat...
dakle, sve se nešto šuška, a niš se točno ne zna...

ili ipak netko zna?
 
M

MOCO

Guest
mislim da sam čuo da će prodaja vlastitih polj.proizvoda biti izuzeto iz tog zakona za tu blagajnu
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
čini mi se da sam u poljoprivrednoj danas opet čuo spominjanje trženja vlastitih proizvoda, neke dopune zakona, aktivni poljoprivrednik i tak...
prekopal sam ministarstvo, hpa, pss, i sve ostale stranice i nigdje niš nema o tim novotarijama...
a i čini mi se da mister linić atakira da će fiskalne blagajne po placu pometat...
dakle, sve se nešto šuška, a niš se točno ne zna...

ili ipak netko zna?

Pometat će ih po onim placevima,koji će zadovoljavat osnovne tehničke uvjete,odnosno koji će htjet investirat u infrastrukturu...ostali placevi će jednostavno nestati preko noći...koliko sam načuo u Karlovcu će od iduće godine tipkati obrtnici i poduzetnici na štandovima,poljoprivrednici još neće,ali je naše tipkanje samo pitanje vremena...
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ma neće u zapadnoj EU je normalna prodaja na sajmovima,pijacama i pred kućom ,ne dobiješ ni račun.
Ali isto pravilo kao i kod nas vidljivo istaknuta cijena, neka vrsta deklaracije ali u pisanom obliku na tabli,registriran da prodaješ samo svoj proizvod,i prodavati smiju samo članovi kućanstva,vaga po standardu.
Ma sve isto kao i kod nas,pa ionako smo mi prepisali taj zakon od njih pa ne može biti ni razlike.
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
Ma neće u zapadnoj EU je normalna prodaja na sajmovima,pijacama i pred kućom ,ne dobiješ ni račun.
Ali isto pravilo kao i kod nas vidljivo istaknuta cijena, neka vrsta deklaracije ali u pisanom obliku na tabli,registriran da prodaješ samo svoj proizvod,i prodavati smiju samo članovi kućanstva,vaga po standardu.
Ma sve isto kao i kod nas,pa ionako smo mi prepisali taj zakon od njih pa ne može biti ni razlike.
Nije isto :mrgreen:
Poljoprivrednik u zapadnoj EU će na sve prodano uredno platiti razna davanja koja treba.
Kod nas....moram li pisati? :rolfer:
 
Na vrh