• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izvlakaci polomljenih vijaka

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Taj je problem nastal radi pretegnutih vijaka.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Skidano zracnim danas i proljetos stezano isto. Svaki put pretegnu, na alu felgama to jos gore bude.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
I sam sam se iznenadil kolikim momentom se (pravilno) stežu kotači, a rijetko koji pištolj tuče ispod 140...150Nm na najmanjem podešenju.
Na autima koje imam to je 90 i 110Nm.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Meni u Vulkalu rekli da Celicne idu na 15kg, a aluminke na 10 - 11kg ili po strucnom, 150Nm i 100 - 110Nm I to su rijetki koji stegnu rukom sarafe pa dotegnu moment kljucem. Ovi ostali burgijaju sa udarnim, pa bude zla. Dozivio sam to prije 2 tjedna na svojoj kozi...
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ma jer su ljeni odšpanat sa običnim ključem, zato se to događa, to se baš nebi njima smelo dogoditi.

New York-Paris-Peckham
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
To se događa radi prevelikog momenta pritezanja, a ne otpuštanja.
To su vijci oko M12 s finim navojem, za koje je nazivni moment oko 90Nm (8.8) ili 140Nm (10.9). Ak ih se pretegne, vrlo brzu prelaze u trajnu deformaciju i onda se dogodi gore opisani problem.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Sreća da su popucali šarafi, bar nije veliki trošak. :)
Meni sjebali navoj na glavčini, a sve ide zajedno kad se mijenja (glavčina sa ležajem i kočioni disk su jedna cjelina). Najjeftinija varijanta za par diskova je oko 140€, a skuplji i do 220€.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,705
Recimo Renault ti ima na zadnjem kraju glavčine i diskove iz jednog komada, ležaji se mogu promjenit.....
Mi smo svakoj mušteriji kojo smo mjenjali gume mazali vijke i glavčinu sa bakrenom mašču pritegnuli sa pištoljem i stegnuli sa kiloključem na 12 kila.
znali su nam dolazit neki kojima nismo mogli otpustit vijke sa 1/2cola pištoljem nego smo morali uzimat 3/4 pištolj:icon_twisted:
 
Tu od
26 Svi 2013
Poruka
87
i kod nekih vw-a
npr. golf 3 sa zadnjim diskovima ima ležaje u disku
al se mogu izvaditi i posebno mijenjati

svi stežu i otpuštaju pištoljem
pištolj full i onda kao provjeravaju kilo ključem al šta vrijedi kad je već pretegnuto
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Ja svaki put kod promjene guma kad dođem od vulkanizera otpustim šarafe i onda ih stegnem kilo ključem. Gume također redovno previše napumpaju. Čak mi se dogodilo da su lijeve kotače napumpali na 2.6, a desne na 2.1. I to kao ugledna vulkanizerska radnja.
Više neidem tamo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Alene, popraviš stvar koliko možeš, no šteta je već počinjena. Na žalost...
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
To odvrtanje pa zavrtanje sarafa ne znaci nista jer saraf pri pritezanju s pistoljem vec udje u tzv. "overstress" zonu to je kao kada u aluminiju urezani navoj proklize, nema veze sto ti otpustas i stezes, stanje navoja se ne mijenja.
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Da, u pravu si. Ali ako ostavim tako stegnuto, u slučaju da na cesti moram odvrtati šarafe nema šanse da ih otpustim ključem koji imam u autu.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,692
Da ne otvaram novu temu, pitat ću ovdje, jel bi se dalo urezani navoj M20 pretvorit u M18?
Radi se o krajniku spone cilindra koji se našerafi na svjeću cilindra.
Brine me jel bi bilo dosta mesa da to drži kak se spada kad se našerafi?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,972
To bu malo mesa.
Da ne kemijaš najbolje je nabaviti krajnik s odgovarajučim navojom
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,692
Tak sam si i mislil.
Uzel sam krivi i izgubil račun, normalno u dućanu neće ni čut za povrat bez računa.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,692
Gdje to nać kod nas?
Čak mi palo na pamet da ga razbuši na M22 ili čak M24 pa onda na M18? Ima na krajniku dosta mesa.
 
Na vrh