• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izvlakaci polomljenih vijaka

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
Slomila mi se dva vijka na prvom cilindru ispusne grane i poceo mi fuckat kad se ugrije. Sad bi skinuo granu pa mi ipak treba neki alat za izvlacenje vijaka. Ovo sto gledam po googleu je sve manje vise isto, konus sa kontra navojem i to je to. Bez svrdla, bez nekakvog alata da to svrdlo centriram u sredinu sarafa.

E sad me zanima jel postoji kakvih drugacijih alata ili nacina za izvuc polomljeni vijak. Inace je m10.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,287
A jel može to kakav vrsni varioc sa elektroaparatom da napikuje,,, pa da se van napravi kao bradavica,, i dok je još vrelo sa brezonkama lijevio-desno mic po mic,,
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
Mislio sam navarit platnu pa maticu na to sve skupa.
Sad ne znam da to prvo probam prije busenja i izvrtanja izvlakacem.
 

salyn

Aktivni član
Tu od
25 Lip 2011
Poruka
348
Ako imas u blizini tog aparat...lijepo sa njime gore navari neku plocicu ako imas dovoljno mjesta za okretanje...
Neces okolo nista poprskati kao saelektrodom..a zavar bude precizniji
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Možda bolje variti elektrodom ili brenerom (više zagriju) i malo tuckati kod okretanja ako ne uspije bušiti može uvijek i pomogučnosti započeti sa centrirborerom .
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
KOliko duboko ti ide vijak u blok?

Koji promjer vijka?

Ako je neki krači vijak veceg promjera kreneš s malim borerom i povečavaš,cim mu dosta sredine makneš popusti i onda ga možeš bilo kakvim kontra navojem izvadit.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
Sta je centriborer?

Vijak je m10 a ulazi nekih 3 cm u blok. Dok mi dodje dihtung grane nabavit cu i nekakav alat za vadjenje vijaka pa da imam par opcija.
Da mogu nekako tocno pogoditi sredinu vijka odma bi ga busio. Ovako me strah da cu promasit pa necu moc izbusit dovoljno veliku rupu da popusti.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
Ovo sa slike ti je centrirborer
 

Prilozi

  • 63050-zentrierbohrer-03_1280x1280.jpg
    63050-zentrierbohrer-03_1280x1280.jpg
    20.3 KB · Pregleda: 141

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
bitno je da dobro izlupaš vijak...onda na vijak zavari flah preko rupe...rupu u flahu upust kao za vijak s upuštenom glavm...ako si ga dobro izlupao.zavar ga bude dovoljno ugrijao da pusti korozija...no ako je pošteno uhvatila korozija nema bez bušenja...a ako nemaš iskustva s bušenjem bude frke
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,573
Možeš probati sve nabrojene varijante i na kraju će trebati bušiti.
Zato je bolje da od prve ideš bušiti, sa brusilicom odreži dio vijka koji viri iz bloka (da bude ravan) lakše ćeš ga zabušiti u sredinu.

Ako je M10 bušiti sa najviše 8 mm (da se ne ošteti navoj), ako budeš precizan.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako vijak stoji van ja ga ne bih rezal do kraja nego samo poravnal. Na dio vijka koji viri van navući puškicu koja na jednoj strani ide knap na vijak, a na drugoj ima manju rupu (prema boreru) . Novi borer bi trebal zavrtati rupu točno u sredini vijka. Ili kroz puškicu zakirnati vijak u sredini. Za pogoditi bušenje u sredini bez neke pripreme treba imati veliko iskustvo.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Kolega iwanho mudro zbori,dobra ideja:drink:,jedino ak ti se ftrgel unutra u rupi e onda si jeebo jeza.Probaj onda ga poravnat s bijaks brusilicom ili brusom (okruglim) na busilici,pa onda cjevcicu 8mm(utaknut jer bi rupa morala bit 8,4mm) te onda s borerom( kroz cjevcicu) zabusit ,pa 8mm borerom izbusit saraf da ostane sam gvint(navoj)pocistis nareznicom.
Ili zbusit manjim 5mm borerom pa probat s lijevim borerom izvlakacem.
Puno srece,moralo bi it brez problema jer je blok lijevani,nemoj sam da ti borer ode u stranu jer je srajf tvrdji od bloka vkoji je zasrajfljen.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Bolje je probat s maticom i varenjem ako ide .
ugrije a busenje je malo vise posla i treba dobar borev za to
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,018
Ako i izbušiš malo da nije u centru nebi smjelo biti problema, bitnije je da je donekle pod kutom. Samo nesmiješ iči prevelikim borerom da ne oštetiš navoj. Kasnije, kad si blizu ga lako iskopaš i pročistiš.
Problem je ako to sve skupa nije na ruku, onda je opcija čekič i švas aparat rođena.

Ono ljevo svrdlo ako ti pukne unutra onda si jebo ježa.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
Evo ovako izgleda X2

U utorak mi stize dihtung grane pa cu valjda smislit nesto.
Par puta sam busio slomljene vijke manje vise uspjesno. Znao sam i torx nabit u rupu pa s njim izvrnit. S ovim ne vjerujem da cu moc tako.
Uzeo sam 6-8mm svrdla po pola mm pa cu s njima.
Mislio sam pocet s 10 mm svrdlom i s njim zapocet busenje, sama rupa u glavi ce centrirat svrdlo pa nastavit s tanjim.
Ako dovoljno izbusim valjda ce i lijevo svrdlo pomoc

8b89d8c066f66123f5982b5dbbdfea58.jpg
9cb7a27d2c6a4d598b8bc2a4a33e4a75.jpg
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Kolega,mi medjimurci bi rekli,nej ga jeebati.Pa nemres s 10mm bus stjenku skinul,to ne izgleda strasno.Mislim da bi mogel s kirnerom(tockalom)napravit tocku- leziste za borer jer vec imas iskustva.
Rukni si prije jen gemist i sam pomali:drink:,nije to sveto pismo,v najgorem slucaju tu mores usaditi novi vijak pa bus tu stezal maticom(isti princip).
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
S 10mm bi samo do slomljenog vijka. Konusni vrh svrdla bi napravio tocku gdje bi nastavio s tankim svrdlom. Da busim sve nisam toliko gemista popio [emoji16]
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Razmem ja tebe,no pazi gus je meksi od sarafa,pa ak ti prije borer zakaci srajf od stijenke rupe bu bacalo iz centra na slici izgleda da bi se moglo prije zatockat pa onda imas centar i ok.
A mislim da bi 2-3 gemista smirila ruku,kirurgi to najbolje znaju.:icon_mrgreen:
 

stjepan

Član
Tu od
30 Lip 2009
Poruka
189
Vijke na ispušnoj grani kod New hollanda, nećeš izbušiti običnim borerom, to je tvrdo katastrofa, jedino pomaže vidija borer za beton. Naoštriti vidiju kao borer za željezo i lijepo polako, mali broj okretaja bušilice, zaljevati vodom pomiješanom sa uljem tako da hladi i podmazuje borer, inače ako se borer ugrije vidija će jako brzo ispasti van s vrha borera.
Evo mislim da je ovo jedino riješenje za izbušiti te vijke.
 

Najnoviji postovi

Na vrh