• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IZVOZ GNOJA I GNOJOVKE

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Nije to moja gnojnica, mi smo bikovima nastirali, a sad kanim svinjca preurediti malo da stane vise bikov unutra, ali isto budu na slami, to s resetkama se meni bas ne svida, ako imas malu jamu, stalno se puni, a nemam kam to voziti kroz cijelu godinu..
To je gnojnica od kuma mojega, jucer mu je Hurlimann prdnul na rosu :icon_hang:, pa sem onda mu ja isel zvazat.. Dok ovi skupi traktori otkazu, onda IMT nastupa.. :(giggle):
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
U svakom slučaju dok se more dobiti treba zaeti :)

A da, zval me Branko čera i veli kaj je bilo.
Neznam ni sam kaj bi rekel, predugo se to več tera a nikak ne održava. Te pumpe mu nevaljaju, evo sad je zmešal ulje i vodu...nikaj dobroga..
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Kaj se smije po zimi dok je snijeg voziti gnojnica, pa kaj se nebi ona isprala u podzemne vode dok je snijeg.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A dok pada puno kiše u dozvoljenom periodu izvoza onda se ne ispere, jeli??? Ma pustite vi te njihove priče!
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Ovo je meni super tak voziti po snijegu, nije mekano da bi cisterna propadala, a i kako se bude snijeg polako rastapal i gnojinca ode u zemlju i to bude pun pogodak.

A ovo za Hurlimanna (huligana, kak ga oni od milja zovu), ni ja neznam kaj bi rekel.. Ja da sem na njegovom mjestu, ja bi to malo prikrpal i prodal, a onda kupil nekakvu ragu koju je jeftino odrzavati.. Taj traktor trazi ipak malo bolje odrzavanje od npr zetora ili imt-a, a za to treba imati malo vise novac i jbg sad...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Da, z onakvim "finijim" traktorom se mora malo drugač baratati!
Nesmem ni pomisliti da je meni onakov traktor, ma to je zvrk od traktora, ali bil bi ko apoteka :)
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Ne bi ja komentiral NITRATNU DIREKTIVU... :)

Svi sve znamo, ne?


I pitanje za člana IMT 555 : Koliko godina imaš? Zašto mi se čini da si još maloljetan...? :/

A priča o Hurlimannu je tragedija... bude bolje valda! :/

No, nije ovo tema za to!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Dečki nemojte bit blesavi, stvar je u tome da tlo upija snijeg u dublje slojeve jer se snijeg topi polagano,dok kiša padne i slijeva se u potocima dalje.
pogotovo kod vas u Podravini, gdje imate pjeskovito tlo, bi se trebali čuvati toga. Slažem se da je nitratna direktiva pomalo blesava, ali moramo čuvati ono što još imamo. Danska zbog razmišljanja seljaka kao što vi razmišljate, sada mora uvoziti vodu, jer je njihpva puna nitrata, koji su između ostalog i kancerogeni pa vidite sad.

Nije to netko izmislio što ne voli seljake, nego da se upravo zaštiti ono najbitnije, pitka voda koju svi jednako trebamo.

Da se mene pita, ja bi zabranio i gnojnicu, samo stajski gnoj bi dolazio u obzir, no to su sad malo dubiozne teme pa neću o tome.
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
@abrkili
O tome i ja govorim... da ne bih sad komentirao nitratnu direktivu!
Puno sam toga pročitao, razmijenio iskustva sa stručnim ljudima... i ne bih tu ljudima solio pamet!

No činjenica je da naši poljoprivrednici premalo znaju o tome... i različitih komentara se naslušam.
Ponekad je žalosno da ljudi dan danas ne razumiju značenje takvih regulativa...
I to nas bude koštalo!

Pritom ne mislim na kolege gore. Znam da se ponekad ne može drugačije izvesti nego kak se radi - ali bi takve stvari morali svesti na najmanju moguću razinu!

I ne brinite, nisu nitratnu direktivu izmislili Jakovina, Čobanković i sl. :)


@ IMT 555 A eto, nekaj me navodi na to...
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
nitratna direktiva se u vecem djelu odnosi na onih 210kg N/ha i to se od sljedece godine bude kontrolirao.ne svima ali bude.
a ovo vozenje gnojovke i gnoja po datumima se odnosi samo za odredena odnosno rizicna podrucja RH a ne za cijelu RH...a to sto su oni predstavljali ona "NACELA DOBRE POLJ. PRAKSE" to je pravilnik ali ne i ZAKONIK.. ali trebali bi se toga pridrzavati jer nece biti takvih gubitaka dusika...ali opet ako niste u onom rizicnom podrucju nemoras se pridrzavat i nemoze ti nitko nista...
znam iz osobne situacije..
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Sve je to meni jasno, ta nitratna direktiva i to..
Ali npr ja imam doma jamu od 12 tisuca litara i ona je svaka dva mjeseca za voziti ako nema kise, dok pada kisa onda ju i cesce izvazam.. I kud da ja to izvazam sad dok je snijeg, a jama puna, samo sto se ne razlijeva po dvoristu..
Tako i moj kum koji ima bikove na resetkama, ima jamu od 25 tis litara i to se mora izvesti ili se bikovi "potope" u gnojovki preko noci, pa kud sad s tim..
Znam da je rjesenje da pravimo nove vece rezervoare za gnojovku, ali sa ovakvim stanjem u poljoprivredi i sa kolicinom kapitala kojim vecina nas raspolaze, od toga nema nista. Dobro je da i ovako klimamo.

A zanima me i ova stvar, kud vi vozite ovu vodu iz kuce, tj iz septicke? Vele, nesmije se u kanale, nesmije negdje u sumu, nesmije na polja, pa kud onda s tim, a kanalizaciju nemamo?
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Septičku jamu što je od wc škorlje odvezem na polje,nju praznim 2puta godišnje i izvezem ju kad i gnoj.Na gnoj ju izvezem i zaorem.A vodu iz kuče u kanal,i od perilice za rublje u kanal puštamo vodu.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
A ja svoju moram izvoziti svaki mjesec, nekad i cesce, tako i susjedima isto.. Imamo male grabice ispred kuca i nema teorije da to curi pred kucu, to bi stalno smrdjelo.. Znaci sve ide u septicku i iz wc-a i iz perilica, sve..
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ma naravno da gnojnicu treba voziti na polje. Hoću reći da je gnojnica vrlo nepovoljan oblik gnojenja zemlje. Stajski gnoj obogađuje tlo dušikom ali i organskom tvari.

A septičku ispuštam u kanale iza kuće koji idu u njive, šta ćeš kad imamo državu s poteškoćama u razvoju i političare s posebnim potrebama, pa nemamo kanalizacije..
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ja imam jedan jarak u koji mi curi ta voda od perilice i voda iz kupaonice i još tu ide ovo od pranja muzilice, kanti i toga i u toj vodi žive žabe, došle su same, susjed ima mali ribnjačić i te žabe je nosio sebi, ali one su se vraćale i svake godine ih više, zašto su došle baš tu, kako im ta voda ne smeta, ne znam.

A ta voda iz kanalizacije ide u rijeku neku, ne može nju pročistiti ništa 100%.

Nego kad se smije voziti stajski!?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Sve je to meni jasno, ta nitratna direktiva i to..
Ali npr ja imam doma jamu od 12 tisuca litara i ona je svaka dva mjeseca za voziti ako nema kise, dok pada kisa onda ju i cesce izvazam.. I kud da ja to izvazam sad dok je snijeg, a jama puna, samo sto se ne razlijeva po dvoristu..
Tako i moj kum koji ima bikove na resetkama, ima jamu od 25 tis litara i to se mora izvesti ili se bikovi "potope" u gnojovki preko noci, pa kud sad s tim..
Znam da je rjesenje da pravimo nove vece rezervoare za gnojovku, ali sa ovakvim stanjem u poljoprivredi i sa kolicinom kapitala kojim vecina nas raspolaze, od toga nema nista. Dobro je da i ovako klimamo.

A zanima me i ova stvar, kud vi vozite ovu vodu iz kuce, tj iz septicke? Vele, nesmije se u kanale, nesmije negdje u sumu, nesmije na polja, pa kud onda s tim, a kanalizaciju nemamo?

Teoretski bi netko trebao biti koncesionar za određeno područje i taj bi trebao odvoziti takve jame. Recimo na području virovitice taj posao mislim da obavlja Flora. Dođe kamion-cisterna i odveze. Kud oni s tim, njihova je briga, no nebi dobili koncesiju da nemaju rješenje.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ja za farmu imam separator masnoce i znaci voda od pranja izmuzista,laktofriza i otpadne vode saljem na analizu te tu vodu mora odvesti odredeno poduzece koje je zaduzeno za to..a tako ce morati biti kod svih, welcome to EU...
 

Najnoviji postovi

Na vrh