• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jabuke

atomizer2

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
64
moja lokacija je podravina.u mojoj zupaniji a i sire su se zalili vocari na prekomjerno padanje plodica nakon zametanja zbog stresa uzrokovanog vremenskim stresovima.doduse kod mene je bilo i previse zametnutih plodova ali su otpali daleko prije lipanjskog opadanja.imam i bresaka i nektarina ali takodjer puno otpadaju plodovi. A sta se tice fuzikladija nemas vece ekonomske stete kad pocne harati.
 

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
90
Pozdrav! Zanima me kako biste vi spriječili štetu od glodavaca, prvenstveno mislim na voluharicu, imam od nedavno posađeni voćnjak u okućnici, najviše jabuka i kruška pa baš danas vidim da su 3 voćke ukošene-nemaju korijenja, iako u našim krajevima još nisu sve ni prolistale... Stoga molim za savjet -neku preporuku home made, jer nemam blizu ni poljoapoteke ni slicnog.pozz

Poz. Jedina sigurna zaštita od voluharica je sadnja voćaka u košare od pocinčane žice. Ja sam voćnjak od 300 stabala sadio dva puta, jer su sve sadnice koje nisu bile u košari pojele voluharice. Mamci i različiti protjerivaći samo su kratkoročna rješenja.
 

luck

Član
Tu od
8 Lis 2013
Poruka
31
ma spasili cigići čovjeka, sve te muke oko berbe pa prodaje jabuka..ekipa se pobrinula za organizaciju berbe,vjerovatno i plasman a njemu ostao čist voćar,neće barem imati problema sa kompostiranjem robe kao što će velika većina jabukara imati ovu jesen...
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
ma spasili cigići čovjeka, sve te muke oko berbe pa prodaje jabuka..ekipa se pobrinula za organizaciju berbe,vjerovatno i plasman a njemu ostao čist voćar,neće barem imati problema sa kompostiranjem robe kao što će velika većina jabukara imati ovu jesen...

gadan crnjak :icon_evil:
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Koliko se takvog otrovnog povrca pojede, pod sasvim normalno
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
To je istina ali onaj vlasnik je nagraburio samo tako, službeno izvješće je da se nema uvid kada i s kojim sredstvima je prskano,a nj iskaz je s Cromodin s 65 i40 dana karenca,što nije točno nego 21.
Po svemu tome sudeći nije vodio evidenciju prskanja.
Nadam se da ga neće puno oprat za kaznu,već je oštečen a sada i sankcije.
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
žao mi čovjeka, al majku mu kad je već imo sranje sa tom bandom za sadnice onda vreća za spavanje i puška. pa nije to šteta koju bi i todor oprostio. ima familije ima načina. i kod mene je na zanemarivim parcelama bilo te gamadi pa smo fino se organizirali i napravili prvo jednom malu vikendicu pa drugom, jedan struju jedan rigips jedan zidar, jedan stolar i amen. sad ti kerovi na dvije noge više ni biciklima ne prolaze kroz naš dio brda. daleka im kuća :mad:::icon_axe:
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Mislim da si je vlasnik skuhao kašu samo takvu. U takvom modernom vočnjaku nemati kalendar zaštite je laž. Možda ni nije prskal pa kad je sve otpalo ajmo okriviti lopove. Po snimkama one dvije jabuke koje su ostale to nije vidlo pesticida. Čim susedi nisu nikaj vidli odma je sumnjivo.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Ova godina je za zaborav, meni je vjetar i kiša u cvatnji odnio svu berbu, tek poneka jabuka tu i tamo.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Evo i mene iz čuvanja,nemožeš vjerovat 10 godina se bavim s ovim i svake godine 20 dana prije berbe čuvanac,iako imam psa nije to isto,što ste već rekli i autom i biciklom i pjehe tako da nikada ne znaju kada sam tamo.
A što se tiće evidencije prskanja takav voćnjak se mora voditi evidencija a kako sam ja vidio iz priloga tamo je jako malo ove godine išla zaštita,krastavost je 95 preuzela voćnjak a i trava bome.Još nešto uopće nije trebao raditi zaštitu jer je na onakovu zarazu potpuno nepotrebna.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Rezultati rada na jabuci za 2014. godinu.
Tri nasada; Varaždinska, Križevačka i Požeška županija.
Vodeće sorte: Zlatni delišes, Gala, Jonagold, Granny Smith i još par sorata.
Tehnologija poznata...
A tu su i slike; kronološki:
22.5.2014








 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
http://www.virtus-ars.hr/bor.asp

Čuo sam da treba ovim borom ošpricat voćke prije cvatnje da bi se bolje oprašile, meni je cvalo sve u 16 i udario vjetar i kiša i od plodova ostalo po par komada po stablu, ajde ima par stabala normalnih i to kasnije sorte.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Obavezno svake godine prije cvatnje čim prolista ne samo jabuke nego svo voće i povrće.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Jel ko koristi mamce za jabukova savijaca,zbune ga pa ne trazi zenku,kako nju ne trazi jaja nisu oplodena i nema crvica
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Bem ti pa što je to, jel nema pčela?
Teško da ćeš danas proizvesti jabuku ekstra klase bez bora; važnost je slijedeća
1. Prije cvatnje - klijavost polena i razvoj plodnice u cvijetu
2. Nakon cvatnje - početni razvoj plodova (pogotovo sjemenih zametaka, koji su vrlo važni radi lučenja hormona za pravilan razvoj plodova)
3. Rast ploda - važan u metabolizmu kalcija (spriječava razvoj plutastih tovrevina u plodovima; kod jabuke manje izraženo kod kruške više; nisu to još gorke pjege)
4. Metaboizam kalcija - sinergizam sa kalcijem i učinkovitija "borba" protiv gorkih pjega
5. Nakupljanje šećera - prekursor svih ugljikohidrata
6. Nakon berbe - važan tretman za pravilan razvoj pupova (i njihovu plodnost za slijedeću vegetaciju)
7. Ponovo kreni od točke 1 i tako svaku godinu
8. I to sve za preparat koji u najskupljoj varijanti u agro dućanu košta oko 66,00 kn/1 lit :icon_eek:
9. A neka standardna doza je oko 1 lit/ha
10. :D:
11. ALI? Uvijek ima jedan "ali" pa i tu; granica između granice nedostatka i granice toksičnosti je vrlo mala :mad:. Ispod 20 ppm je nedostatak; više od 50 ppm postaje toksičan. A 10 ppm je otprilike jedna "dlaka".
12. I kako to sve riješiti? Folijarna analiza.... ali to više nije tema ovog posta. :drink:

Ipak je to mikro element koji je prijeko potreban,malo učenja:(talk):
http://www.virtus-ars.hr/bor.asp
Sve pet, ali bor ne povećava zametanje, to rade pčele; prenose polenova zrnca, bez obzira na plodnost/klijavost polenovih zrnaca.
Bor je važan da se razvije klijavo polenovo zrnce i pravilno razvije plodnica tučka, a pčela je važna jer prenosi polenovo zrnce.
Znači ako bora ima u "izobliju" a nema pčela, onda nema niti zametanja. :cool:
Neki pišu da bor poboljšava i oplodnju..... :icon_scratch:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo još slika jabuka (26.6.2014). Isti voćnjaci kao i u predhodnom postu.
 

Prilozi

  • 26-6-2014 jabuka 1.jpg
    26-6-2014 jabuka 1.jpg
    18.3 KB · Pregleda: 53
  • 26-6-2014 jabuka 2.jpg
    26-6-2014 jabuka 2.jpg
    20.8 KB · Pregleda: 60
  • 26-6-2014 jabuka 3.jpg
    26-6-2014 jabuka 3.jpg
    21 KB · Pregleda: 52
  • 26-6-2014 jabuka 4.jpg
    26-6-2014 jabuka 4.jpg
    17.3 KB · Pregleda: 60

Najnoviji postovi

Na vrh