• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jabuke

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Slike jabuka (22.7.2014). Prvi dio (jer se mogu učitati najviše 4 slike).
 

Prilozi

  • 22-7-2014 jabuka 1.jpg
    22-7-2014 jabuka 1.jpg
    20 KB · Pregleda: 74
  • 22-7-2014 jabuka 2.jpg
    22-7-2014 jabuka 2.jpg
    20.6 KB · Pregleda: 71
  • 22-7-2014 jabuka 3.jpg
    22-7-2014 jabuka 3.jpg
    21.2 KB · Pregleda: 71
  • 22-7-2014 jabuka 4.jpg
    22-7-2014 jabuka 4.jpg
    21.3 KB · Pregleda: 72

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
I jos slika 22.8.2014. Prva je Grany Smith


I jos jedna:


I time smo zaključali sezonu jabuke za 2014.
Sada još nakon berbe folijarni tretman sa Coctail Jade, analiza tla i jesensko-zimska gnojidba.

:cool2:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
To je tvoj voćnjak, kolika je površina?
Inače jabuke izgledaju fenomenalno.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
To je tvoj voćnjak, kolika je površina?
Inače jabuke izgledaju fenomenalno.

Nisu moje. Radi se o voćnjacima (okolica Varaždina, Koprivničko-križevačka županija, Požeško-Slavonska županije) gdje vodimo tehnologiju gnojidbe.
Važno mi je pokazati da se i u HRV može napraviti dobar proizvod (nije tu samo dobro odrađena gnojidba, dobro je tu odrađena i zaštita, rezidba i druge mjere; i onda sve to zajedno izgleda dobro; štoviše odlično).
:icon_cool:
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
bobostar@ koja je ovo sorta sa poslednje slike (crvena jabuka)?
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Kod mene je u vrijeme cvatnje padala kiša i puhao vjetar, dakle skoro cijelo vrijeme cvatnje osim par dana u početku i vjerojatno pčele nisu odradile posao.
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Pa dobro ljudi pustite gnojidbu i sorte i ljepotu sve to stignete raspraviti. Dajte se malo pohvalite sa otkupnom cjenom, što prve klase što industrije. Kod nas 1,60 prva klasa a industrija 0,30 lp. Lova oko 1.3. 2015 ako. Lopine u akciji "Thake the money and run"
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
....Dajte se malo pohvalite sa otkupnom cjenom, što prve klase što industrije. Kod nas 1,60 prva klasa a industrija 0,30 lp. Lova oko 1.3. 2015 ako. Lopine u akciji "Thake the money and run"
Što se tiče cijene situacija je slijedeća; Rusija je trenutno zabranila uvoz iz EU; Srbija je zabranila uvoz jabuka iz EU i prodaje svoje Rusima (otkup je od 0,70 EUR pa do čak 0,85 EUR), Rusi su ljuti na Srbe jer je to previsoka cijena za jabuku. Poljaci kukaju. Prosječna otkupna će za jesen biti oko 0,20 EUR (to je manje i od 1,60 kn!), međutim EU će im dati oko 0,20 EUR pa će sve to biti oko 0,40 (to je već lijepa cijena). Rusi neće izdržati bez jabuke (kao što su dozvolili uvoz sjemenskog krumpira, jer bi ostali gladni slijedeće godine, tako će pustiti jabuke, vjerovatno već oko Božića (ovog našeg), jer NEMAJU jabuka). Kod nas je cijena niska jer Poljaci uskoro kreću u berbu i "diktiraju" cijenu. Kada Rusi konačo puste jabuku, Poljaci će imati pune hladnjače (spremne), proizvođači će imati 0,40 u džepu. Rusi će platiti oko 0,50 EUR (standardna cijena), što znači da će jabuka izaći iz Poljske za 0,70 (0,40 + 0,50 = 0,90 EUR minus 0,20 EUR plaćeno na otkupu = 0,70 EUR za jabuku).
Rusi će platiti Poljacima manje nego Srbima (jer Srbija NEMA DOVOLJNO jabuke za rusko tržište), i budući da otkupljivači u Poljskoj NISU POHLEPNI, i jedan dio cijene naplaćene od Rusa (oko 0,50 EUR) podijeliti će sa proizvođačima (oko 0,10 EUR za 1 kg će ići proizvođaču).
To znači da će Poljak prije početka slijedeće vegetacije imati: 0,20 EUR sa otkupa + 0,20 EUR pomoć EU + 0,10 EUR (od prodaje Rusima) = 0,50 EUR!!!
Korektna cijena, koja će i OTKUPLJIVAČU i PROIZVOĐAČU omogućiti da i dalje ulažu u jabuke i dalje žive od jabuka.
A Hrvatska priča?
Mogu samo reći da je dio otkupljivača već otkupio Galu (čak i Zlatni delišes) i po cijenama većim od 1,60 kn/kg. I to je vrlo korektno!
A 1,60 je ništa. To je cijena (tj. to nije cijena) koja može uopće pokriti ulaganja za slijedeću godinu, i veći dio proizvođača jabuka neće preživjeti. Pa do 15.3. slijedeće godine treba odraditi folijarnu gnojidbu nakon berbe, jesensku gnojidbu u tlo, rezidbu, popravak armature, folijarnu u proljeće i zimsku zaštitu. To ne stane u 1,60 kn/kg jabuke.
Nažalost, veći dio otkupljivača u HRV ne živi zajedno sa svojim proizvođačima. I to je problem. A ako nemaš proizvođača jabuke u blizini, ne treba ti niti hladnjača niti otkup, jer nema tko puniti hladnjaču.

p.s. Pogledati ćemo taj post ponovo oko Božića i vidjeti da li su Rusi "popustili". :cool:
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Mogu Rusi popustiti oko Božića najvjerojatnije i budu, al kaj to vrijedi kad nema poštenog otkupa. Jabuka mora u hladnjaču da bi se sačuvala do Božića. Mislim da tu ima više uvoza prošlogodišnjeg uroda i čišćenja skladišta a manje embarga i Rusa.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
A 1,60 je ništa. To je cijena (tj. to nije cijena) koja može uopće pokriti ulaganja za slijedeću godinu, i veći dio proizvođača jabuka neće preživjeti. Pa do 15.3. slijedeće godine treba odraditi folijarnu gnojidbu nakon berbe, jesensku gnojidbu u tlo, rezidbu, popravak armature, folijarnu u proljeće i zimsku zaštitu. To ne stane u 1,60 kn/kg jabuke.

O kakvim prinosima po ha mi ovdje pričamo?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Zar nije neko polazište 40t/ha, to pomnožimo sa 1.6 , kako to ne pokriva gnojidbu, zaštitu, rezidbu i neke popravke? Pitam informativno, nije mi jasno.
S time da je tu pred koju godinu bio i kolega koji ima prinos od 80t/ha.
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Ako imaš 40t samo prve klase onda kile puta kune i nije loša računica, ali to nije tako, barem ne kod mene a vjerujem ni kod drugih. A da ne pričamo o rokovima isplate, pa naknadnim kalima pa fantomskim troškovima hlađenja itd, itd.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Slabo će ove godine biti i toliko t po he i 1 klase,da bi sve savršeno bilo a nije, trebalo je i do 20-tak puta zaštičivat konbinacijom kontaktni-sistemik fungicidi a to je jako skupo.
Ipak je lanjska godina bila prerodna i presušna
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
Slabo će ove godine biti i toliko t po he i 1 klase,da bi sve savršeno bilo a nije, trebalo je i do 20-tak puta zaštičivat konbinacijom kontaktni-sistemik fungicidi a to je jako skupo.
Ipak je lanjska godina bila prerodna i presušna

da ,užas.ja sam amater i imam voćke za vlastite potrebe.Pitam se da li je to normalno da se izvrši 20-ak tretiranja!ne furam se na one ekološke fore,ali to bi bilo sigurno trovanje...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Zar nije neko polazište 40t/ha, to pomnožimo sa 1.6 , kako to ne pokriva gnojidbu, zaštitu, rezidbu i neke popravke?...
1,60 kn/kg 1. klase je malo u bilo kojoj varijanti prinosa.
Ako imaš 20 t/ha (to je "općinska liga"), znači da ili ne znaš koristiti tehnologiju (potrošio novac a nisi dobro iskoristio) ili nemaš dostup tehnologiji. Malo si uložio, a malo si i dobio.
Ako si na 40 t/ha (to je već "međužupanijska"), znači da ulažeš u tehnologiju, ali to i košta. To što imaš duplo od ovoga gore iz "općinske lige", ne znači da si duplo i zaradio, jer si otprilike i duplo uložio.
A ako si na 80 t/ha (to je već "prva liga") to ne ide bez vrhunske tehnologije, a vrhunska tehnologija je i skupa (ne može biti dobro i jeftino). Tučeš onoga iz "općinske lige" 4x u prinosu, ali i ulaganje je otprilike 3-4x više. Kako stalno govorimo o 1 ha; onda je i trošak berbe skoro 4x veći, za 4x veći prinos trošiš i 4x više gnojiva (+ 4x više kalcija), ........
... znači cijena od 1,60 definitivno ne pokriva ulaganja, pogotovo ne za ovu (lošiju) godinu gdje se ulagalo 20-30% više od prosjeka.... a cijena je "otišla" u podrum.
Otkupna cijena ispod 3,00 kn/kg 1. klase je :icon_hang:
Tehnički je moguće ići ispod te cijene, ali to je onda sasvim neka druga priča, i sasvim neka druga organizacija proizvodnje.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
da ,užas.ja sam amater i imam voćke za vlastite potrebe.Pitam se da li je to normalno da se izvrši 20-ak tretiranja!ne furam se na one ekološke fore,ali to bi bilo sigurno trovanje...

Uspjeva i s 6X :icon_thumright: nije savršena ali ipak sam prezadovoljan i s kvalitetom i prinosom i cijenom sa vlastitom prodajom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh