• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jabuke

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
@ bobo: Ne znam jel bi se potpuno slozio a vjerojatno nisam i dobro upucen, po tvome ispada da onaj tko ima 4 puta manji prinos i 4 puta manje gnoji. Bojim se da je u stvarnosti drugacije, da se gnoji po PS-u a da zapinje na drugim stvarima i to je ono najgore. Input je isti a rezultat drasticno manji.

Kad pricamo o 1.6kn/kg zasto se uvijek izostavlja 1kn drzave, to se i dalje dobiva, ili?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Uuuuu, pizdarija. Onda najbolje radit šta je Njoko rekao, svoje porezat i kupovat tuđe u svoju hladnjaču pa preprodavat, druge nema.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
@ bobo: Ne znam jel bi se potpuno slozio a vjerojatno nisam i dobro upucen, po tvome ispada da onaj tko ima 4 puta manji prinos i 4 puta manje gnoji....
Krivo.
Tko ima 4x veći prinos, mora i 4x više gnojiti (ne može gladna biljka dati veći prinos; ali sita biljka može dati 4x manji prinos) :wink:
Ali vratimo sada priču na ozbiljnu stranu.
Jabuka je doista kraljica voća, u svakom segmentu; od rada, prinosa do utjecaja na zdravlje, međutim u Hrvatskoj je taj segment definitivno u dugotrajnoj krizi. Svako nosi dio svoje odgovornosti (proizvođači, tehnolozi, otkupljivači, trgovci) i neće ići na bolje dok se to sve ne posloži... jer u cijeloj priči zaboravljena je zadnje karika - KUPAC.
A kupac donosi krajnju odluku - kupiti ili ne kupiti.
Pogledaj one slike prije postavljene, i mogu samo reći da su one jabuke prodane sa cijenom većom od 1,60... a onda odi sada do prvog Konzuma/Kauflanda/Plodina i pogledaj kakve su tamo jabuke na polici :(shake):
Sve jasno.
:wink:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Uuuuu, pizdarija. Onda najbolje radit šta je Njoko rekao, svoje porezat i kupovat tuđe u svoju hladnjaču pa preprodavat, druge nema.
E,nisam ja to rekao nego da sam prskao samo 6 puta i nikada još nisam kupovao tuđe.Samo sam smanjio ulaganje 50-60%,jabuke nisu baš 1 klasa ali kupac baš takve i voli a cijena 3-4kn kg.
Bilo je puno ručnog rada zelene ali se isplatilo.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Pa ako nisu baš prva klasa, znači za naše hladnjače to je sve industrija, znači neisplativa proizvodja, i ako imaš 40 t/ha i imaš 5 ha to je 200 t industrije, pa nećeš to sve prodati pred garažm za 3-4 kn, ja nastojim dobiti što više prve klase ali je problem što mi je loš genetski potencijal sadnog matrijala (sađeno prije 10g i dobio sadnice kakih je bilo) sad nastaju problemi da iz postojećeg voćnjaka izvučeš makar 50% prve klase jako teško, puno truda i muke i to onda daš po 1,5 kn 50% a ostali 30% po 0,80 lipa 20% ti bude industrija koju mi naplati čuvanje 30-40 lipa, jer ne mogu prodati ko njoko na pragu .....
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Krivo.

A kupac donosi krajnju odluku - kupiti ili ne kupiti.
Pogledaj one slike prije postavljene, i mogu samo reći da su one jabuke prodane sa cijenom većom od 1,60... a onda odi sada do prvog Konzuma/Kauflanda/Plodina i pogledaj kakve su tamo jabuke na polici :(shake):
Sve jasno.
:wink:

Ma to je ono što ja ljudima okolo pričam, u niti jednom dućanu nema za kupiti jabuke prve klase, ide od druge klase a cijena na akciji od 8kn pa redovno oko 12kn.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
problem što mi je loš genetski potencijal sadnog matrijala (sađeno prije 10g i dobio sadnice kakih je bilo) sad nastaju problemi da iz postojećeg voćnjaka izvučeš makar 50% prve klase jako teško

To je veliki problem,kakav i ja imam prije 12 godina su sadnice bile kakve su bile, sada je to još sve neisplati sve vaditi,ali teško se prati suvremena ,kvalitetna i obilna proizvodnja bez kvalitetnih sadnica.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Kako ide berba
Ja se ubijam u blatu i drvenim boksovima, koja je to muka s njima raditi, a teški ko sam vrag...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Kako je uskoro sajam Interpoma u Bolzanu u Italiji (kraj studenog) na portalu gnojidba.info objavio sam jedan stručni pregled informacija o sajmu Interpoma.
Osim sajamskog dijela, postoji i znansteno-stručni skup, stručna izlaganja i stručni obilazci, tako da preporučam svima koji ove godine idu na sajam, odvoje vremena i za ove dodatne aktivnosti.
Evo linka, pa se nadam da će biti od koristi: http://www.gnojidba.info/gnojidba-jabuka/interpoma-2014-bolzano-italija/
:(y):
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Vratili se sa sajma jutros, ima puno lipi stvari, obilazili hladnjače, mafrodine sortirnice, razgovarali s tehnolozima i zadrugarima,jednostavno rečeno "drugi svijet" što se tiče skladištenja i organizacije, u samim voćnjacima novo zasađenim i nismo jako daleko ali sve ostalo svejetlosna godina...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ja ove godine nisam stigao ići na sajam jabuka u Bolzano (Interpoma). Iako sam i na portalu stavio članak-vodič, mjenjao sam plan za kraj prošlog tjedna te sam išao u dolinu Neretve.
Slijedeći tjedan se vidim sa kolegama koji su bili na sajmu, pa možda sastavim i kratki izvještaj o novitetima na sajmu.
:drink:
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
A kaj se more? Meni svake godine uredno pokupe orahe ispod tri velika stabla jer mi je daleko od kuće! Da zlo bude gore, kad orasi počnu dozrijevati, ja lijepo pokosim ispod, a oni pokupe!
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Koliko je poznato da je ulje izvađeno iz zemlje....
Kratkom riječju bog da bog uzeo, ja samo pretočio...

A otrovi koji truju ljude to te nebrine ha:frown:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Ja bas mislim da je cijepanje staticki ispravnije jer ostaju vlakna cijela...al nemam iskustva
po nekoj logici deformacija bi trebala ici prema obloj strani...iako mozda i nema pravila...mozda ce mreza koju zaklaman malo i zadrzat stupe.
mkram to ogradit hitno, bit ce sigurno jos pitanja ovih dana...fala vam puno
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,513
Kod mene u kraju su valjda desetci tisuca bagremovih stupova bili dok ih nisu zamjenili betonski i svi su bili paljeni. Svaki deblji bi se precjepio i trajao je jednako kao i cijeli. Imam neki mali vinograd u kojemu su jos drveni stari 30ak godina. Ali su na izmaku...ako te zanima mogu pogledat na koju su stranu savijeni.
 

Najnoviji postovi

Na vrh