• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jabuke

markone

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
41
molim za malu pomoć

imam u orašnjaku par starih sorti jabuka i na jednoj od njih, na tek prolistalim pupovima vidim paučinu, i oštećen izboj, kad sam malo bolje pogledao, vidim na njemu malu gusjenicu koju sam mehanički odstranio.
jel to možda jabučni savijač?
i dali je dovoljno što sam ga mehanički odstranio ili treba poduzeti druge kemijske mjere/koje?
puno hvala, pozdrav!
 

ikominator

Novi član
Tu od
3 Svi 2015
Poruka
3
Muke sa jabukama

Uzivam u vocarstvu,ali nikako da "se dignem na noge" sa mojim Jabukama..
Imam 4 sorte jabuka(Granny Smith,Jonagold,Rosa i Crveni Deliše).
-Sva stabla su stara 9-10 godina,a jedva da prelaze 2 m visine (opcenito su malena).
Napominjem da mi orezuje vocke covjek koji ima iskustva u tome,takoder svake godine vocke se gnoje stajskim gnojem!Od plodova godisnje na svakome deblu imam od 0-3 jabuke:(giggle):
Zasto su tako mala?

Također,jabuke mi napada kovrđavost lista,koliko god ja njih spricao!
Špricam u vrijeme kako piše na deklaraciji i špricao sam za plavim uljem!
Eh da...evo upravo jutros sam primjetio na Granny Smith hrpetinu mrava(lisnih uši)-to još nikada nisam imao!
Kvaka je u tome sto moj susjed pored mene isto radi kao i ja (orezuje,šprica i gnoji u isto vrijeme,iste sorte...) i njegove vocke bujaju od zdravlja i plodova!

Moze koji savjet?:mur:
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Re: Muke sa jabukama

Pa u kakvom su stanju općenito stabla osim što su niska?I kod mene je ove godine orezivao čovjek koji "zna" pa sam vidio da ne razaznaje cvjetni i lisni pup i na kojim granama rode.
 

ikominator

Novi član
Tu od
3 Svi 2015
Poruka
3
Re: Muke sa jabukama

Pa u kakvom su stanju općenito stabla osim što su niska?I kod mene je ove godine orezivao čovjek koji "zna" pa sam vidio da ne razaznaje cvjetni i lisni pup i na kojim granama rode.

Stablo je debljine podlaktice-znaći jako tanko za 10 godina starosti!
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Re: Muke sa jabukama

Uzivam u vocarstvu,ali nikako da "se dignem na noge" sa mojim Jabukama..
Imam 4 sorte jabuka(Granny Smith,Jonagold,Rosa i Crveni Deliše).
-Sva stabla su stara 9-10 godina,a jedva da prelaze 2 m visine (opcenito su malena).
Napominjem da mi orezuje vocke covjek koji ima iskustva u tome,takoder svake godine vocke se gnoje stajskim gnojem!Od plodova godisnje na svakome deblu imam od 0-3 jabuke:(giggle):
Zasto su tako mala?

To je sasvim normalno da su mala, jer su jabuke za plantažni uzgoj i kalemljene su na kržljavim podlogama, obično m9.

Također,jabuke mi napada kovrđavost lista,koliko god ja njih spricao!
Špricam u vrijeme kako piše na deklaraciji i špricao sam za plavim uljem!
Eh da...evo upravo jutros sam primjetio na Granny Smith hrpetinu mrava(lisnih uši)-to još nikada nisam imao!
Kvaka je u tome sto moj susjed pored mene isto radi kao i ja (orezuje,šprica i gnoji u isto vrijeme,iste sorte...) i njegove vocke bujaju od zdravlja i plodova!

Moze koji savjet?:mur:

Koliko puta i s čim tretiraš te jabuke?

Ta kovrdžavost dolazi od lisnih ušiju, oni napdaju mlado lišće, a mravi su samo sporedna stvar. Oni kupe mednu rosu koja dolazi zbog ušiju.
Komšija vjerovatno je kupio sadnice na bujnim podlogama.
 

ikominator

Novi član
Tu od
3 Svi 2015
Poruka
3
Htio sam napisati sa cime sam tretirao Vocke,ali sam se bojao da krsim pravila foruma o reklami proizvoda!
Ali molim moderatore da izbrišu post ako nije u skladu sa pravilima foruma!
Špricao sam sa Kuperblau i Modro ulje-sve isto što i komšija i u isto vrijeme!

Vočke su kupite u trgovini sa EU certifikatom,na kojoj su podlozi,zaista nemam pojma!
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
ikominator@ Slobodno piši o srestvima bez ustručavanja, zato i jesmo tu da razmjenimo mišljenja i iskustva. Reklama (oglas, prodaja) je nešto drugo, nadam se da razumješ razliku.

Znači obavio si samo zimsko prskanje. To su onda kao što sam i rakao lisne uši napale. Kupi nešto za lisne uši tipa confidor, calipso, aktara i kad već pršćeš ubaci i neki fungicid tipa mankozeb, kaptan i sl (neku jeftiniju varijantu od srestava).

Mali savjet. Sadnice kupujte uvjek direktno u rasadniku, po apotekama se pakuje sve i svašta. Samo je tiketa i slika dobra.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
E,da klasična priča,ok sada je gotovo ali imaš još jedan izlaz ili svake godine prskati malo više ili posaditi sorte koje ne moraš tretirati radi bolesti,na štetočine niti jedna nije imuna.
Stajski gnoj nema ono što ima NPK gnojivo i toga moraš dodati,ono je sasvim ok ali više za oživljavanje tla.
i kao što kolega @Tomislav kaže 100 rezača 200 ruku i 100 naćina rezidbe,od toga možda 50% ne zna raspoznati cvjetni i lisni pogotovo na zlatnom i crvenom deliš.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Meni zlatni delišes skroz podbacio, ostale sorte bujno cvale, ne znam koji je razlog? Ne znam jel netko gledao u nedjelju prilog iz Italije u poljoprivrednoj emisiji gdje voćari kažu kako oni za kilogram jabuke dobiju 1 euro, a u trgovačkom centru je prodaju po 1,5 eura. Kod nas voćar dobije za prvu klasu 2 kune za kilogram, a u trgovačkom centru je isto 1,5 eura.
 

deniro179

Novi član
Tu od
6 Svi 2015
Poruka
1
postovanje,novi sam ovdje,imam pitanje u vezi lisnih vasi-usi ( crne boje na nalicju lista) kod visnje,vec je u toku vegetacija,proslo cvjetanje,nije radjeno zimsko prskanje,dok kod jabuke imam pojavu supljikavosti lista i kovrdzavosti,pa bih zamolio da mi preporucite neki fungicid za prskanje u toku vegetacije,trazio sam u forumu visnja al tamo nema niko aktivan vec duze vrijeme
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
deniro179@ Srestva: Calipso, Confidor, Aktara samo jednostavno u poljoapoteci traži nešto za lisne uši.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Rekli mi u poljoapoteci da ne smijem miješat Fertinu bor s dithane i dali, jel to istina ili žena nema pojma?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Što će ti bor sada u prihrani jabuke, cvatnja je prošla, sada pod obavezno ideš kalcij svako prskanje. I njega mo6eš mješati sa svim insekticidima,fungicidima akaricidima.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Što će ti bor sada u prihrani jabuke, cvatnja je prošla, sada pod obavezno ideš kalcij svako prskanje. I njega mo6eš mješati sa svim insekticidima,fungicidima akaricidima.

Negdje sam pročitao da može bor i nakon cvatnje al ostaviti ću za nagodinu jer nisam stigao ove godine ošpricat, a jel se smije miješat s fungicidom i insekticidom?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Što će ti bor sada u prihrani jabuke, cvatnja je prošla, sada pod obavezno ideš kalcij.....
Zato što je bor važan za metabolizam/usvajanje kalcija (ali ne mješati Ca-nitrat i bor; to ne ide zajedno) i zato što je bor važan za sintezu ugljikohidrata (šećera). I na kraju, cijena više nego smiješna... cca. 60-tak kuna za 1 ha :icon_wink:

p.s. Bor-etanol amin se dobro miješa sa većinom fungicida i insekticida (osim sa Karate Zeonom).
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Koliko puta godišnje kada sam već išao 2 x prije i poslje cvatnje?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Koliko puta godišnje kada sam već išao 2 x prije i poslje cvatnje?
Dodaj još 2x1 lit. ha između dva tretmana sa kalcijem tijekom rasta plodova i to je to. Ne treba više.
:(y):
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
Pozdrav poštovanim kolegama voćarima. bobostar, jesil ti davao uzorke tla na analizu. Puno Kalcija spominješ :smile:
 

Najnoviji postovi

Na vrh