• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Japanska jabuka - kaki

P

pupin

Guest
Imam japansku jabuku koja je stara vec 4-5 godina,i vec dvije godine za redom radja uspjesno,ali plodovi otpadnu. :cry:
iz nekog nepoznatog razloga.
Jabuka se gnoji stajskim djubretom i zalijeva tako da joj ne fali vlaznosti.
Da li netko zna razlog zasto plodovi otpadaju? Da li netko ima iskustva sa Japanskim jabukama (KAKI)?
Pomozite.
POzdrav

Da li ima itko iskustva sa uzgojem japanske jabuke?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
K

knezevic

Guest
Re: Japanska jabuka

Postovani,ja imam nasad kakija(vise od 1,2Ha) koji je star 9 godina tako da imam neka iskustva.Nasad je na jugoistoku Makedonije(Djevdjelija).Otpadanje kakija je normalna pojava,pogotovu u 6.mesecu.Na kraju,ipak,ostane dovoljno plodova.Mozda su stabla premlada i slabije razvijena pa odbacuju sav plod.Kada ojacaju,to ce prestati.Prihrana staj njakom je sasvim u redu.Uz to je potrebno dovoljno vode i svi su uslovi ispunjeni.Nije potrebna nikakva hemija,samo malo strpljenja.Pozz.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...imam 3 mlada stabla kakija sorte "kaki tipo", na jednome imam i jedan (1) plod :)
...izuzetno su napredna i zdrava, prosto bujaju. No, htio bi posaditi nekih 30-ak stabala kakija i to više različitih sorti. Polomio sam se sav kopajući po netu i zovući sve moguće brojeve rasadnika, no sadnice kakija drugih sorti pronašao sam samo u jednom slovenskom rasadniku. A to mi je malo komplicirano, prebacivanje sadnog materijala preko granice i slične zavrzlame :)
...može li mi tko od forumaša pomoći da dođem do sadnica kakija drugih sorti?
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Jel te jabuke brzo bujaju,jel brzo rastu?
Da ih par stavim oko vikse.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
jel to uspjeva i u kontinentalnoj klimi? -30do +40
...naravno da uspijevaju...prve 2 godine nakon sadnje bilo bi ih poželjno preko zime omotati slamom, kukuruzovinom i sl. materijalom, a poslije više ništa nije potrebno...ono meni najvažnije je da ne zahtijevaju nikakvu kemijsku zaštitu, već se njega svodi na gnojenje, okopavanje i po potrebi zalijevanje...
...rastu, po mome iskustvu, dosta brzo, a uglavnom se dobiju sadnice sa već baliranim korijenom stare oko 2 godine koje za godinu - dvije i prorode...
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
Danas sam kupio jabuku Kaki i posadio ju u voćnjak i sad mi jedan poznanik kaže da nebi smjela biti okružena ostalim voćem jer kao neće rađati e sad pročitao sam sve o njoj i nigdje na internetu nigdje nisam naišao na taj podatak ,ima li tu istine?
 

jarebika

Novi član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
26
Danas sam kupio jabuku Kaki i posadio ju u voćnjak i sad mi jedan poznanik kaže da nebi smjela biti okružena ostalim voćem jer kao neće rađati e sad pročitao sam sve o njoj i nigdje na internetu nigdje nisam naišao na taj podatak ,ima li tu istine?
----------------------------------------------
To su nebuloze.Zašto kaki nebi uspjevao okružen sa drugim voćem?
Kaki treba prve dvije-tri godine zaštititi od zime,a poslije i prorodi,netreba ga štititi ako nije temp kao ove zime kad će biti nešto štete,nadam se da mi se neće osušiti,imam jedan od 5 godina ,lani je imao 2 kante ploda,a nalazi se blizu kruške,breskve itd. Zato se nemoj sekirati.:p
Samo nemoj zaboravit skratit kaki na 1 m .visine.

----------------------------------------------
To su nebuloze.Zašto kaki nebi uspjevao okružen sa drugim voćem?
Kaki treba prve dvije-tri godine zaštititi od zime,a poslije i prorodi,netreba ga štititi ako nije temp kao ove zime kad će biti nešto štete,nadam se da mi se neće osušiti,imam jedan od 5 godina ,lani je imao 2 kante ploda,a nalazi se blizu kruške,breskve itd. Zato se nemoj sekirati.:p
Samo nemoj zaboravit skratit kaki na 1 m .visine.
Inače bi se mogla osušiti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Danas sam kupio jabuku Kaki i posadio ju u voćnjak i sad mi jedan poznanik kaže da nebi smjela biti okružena ostalim voćem jer kao neće rađati e sad pročitao sam sve o njoj i nigdje na internetu nigdje nisam naišao na taj podatak ,ima li tu istine?
...gdje si točno kupio kaki, koja je sorta i koliko si ga platio?
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
...gdje si točno kupio kaki, koja je sorta i koliko si ga platio?
U Agrokomplexu u Sl.Brodu,platio sam 65 kn ,a sorta nije ni pisala na deklaraciji samo jabuka kaki
 

Uzgajivač

Član
Tu od
20 Ožu 2012
Poruka
76
Japanska jabuka ili Kaki

Poštovanje,prošle godine sam posadio voćku kakija,odmah je iste godine procvijetao i rodio četiri ploda.Tri ploda su otpala,jedan je ostao,udebljao se i bilo je sve u redu.Preko zime smo omotali oko voćke sijeno i pokrili ga jer se kod nas u Međimurju temperatura spuštala i do -20 stupnjeva.Sada na proljeće kad bi trebao pupati njegove mlade grane su potpuno suhe,a stablo je ispod kore zeleno.Sad me interesira zašto su grane suhe i što bi bilo najbolje napraviti,dali odrezati sve grane ili počekati još malo pa možda gdje propupa!Molim savjete!:confused:
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Poštovanje,prošle godine sam posadio voćku kakija,odmah je iste godine procvijetao i rodio četiri ploda.Tri ploda su otpala,jedan je ostao,udebljao se i bilo je sve u redu.Preko zime smo omotali oko voćke sijeno i pokrili ga jer se kod nas u Međimurju temperatura spuštala i do -20 stupnjeva.Sada na proljeće kad bi trebao pupati njegove mlade grane su potpuno suhe,a stablo je ispod kore zeleno.Sad me interesira zašto su grane suhe i što bi bilo najbolje napraviti,dali odrezati sve grane ili počekati još malo pa možda gdje propupa!Molim savjete!:confused:
...pričekaj svakako, kaki i inače malo sporo kreće...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
kakim.jpg

Kako mi je predaleko voziti se do zagreba gdje se u "Fragariji" mogu naći sadnice kakija po 50 kn, kupio sam jučer u Osijeku dvije sadnice kakija sorte "Tipo" po 101 kn/kom. Tri stabalca kakija stara 3 godine već imam, no odlučio sam i na salašu posaditi ova dva.
Komenatr & slika by Breskvar
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...molio bi administratora da ovih nekoliko postova prebaci u već od prije postojeću rubriku o kakiju, da se ne raspršuje tema. Hvala :)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
.... "Fragariji" mogu naći sadnice kakija po 50 kn, kupio sam jučer u Osijeku dvije sadnice kakija sorte "Tipo" po 101 kn/kom...
Ma i kod nas su cijene van pameti; kupio jednog isto za 110 kn (koja je to marža, a još su sadnice u kontejneru pa se ne moraju trapiti :?).
Za Uskrs planiram u ZG, pa ću kupiti tamo bar dvije sadnice.
Inače, sorta Tipo nije baš najbolje riješenje, jer dio plodova je trpak u vrijeme berbe, dok ostatak nije i može se odmah konzumirati.
Jedino, nema mogućnosti detektirati koji je trpak/odnosno užitan.
Polako nestaje iz nasada (upravo zbog tog varijabilnos svojstva, teško ga je tržišno proizvoditi, iako su sve ostale karakteristike odlične) te su sada vodeće sorte Fuyu (ne Fuji; taj je trpak) te Jiro; te njihove selekcije.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Kod mene se smrzle 3 trogodisnje sadnice kakija :oops: jel ih nisam zastitio a bila temperatura preniska ...
 

jarebika

Novi član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
26
Kod mene se smrzle 3 trogodisnje sadnice kakija :oops: jel ih nisam zastitio a bila temperatura preniska ...



Ako si siguran da su se osušili,odreži ih na 20 cm iznad kalamljenog mjesta.
Kaki se zna pritajiti i kasno potjerati. Meni se to isto dogodilo prije 3-4 godine i tako sam odrezao pa su potjerala 2 pupa i stvorio sam novo drvo,koje sad ima 5-6 godina,isto je smrznilo sitne grančice,ali iz debljeg drva vidim da tjera pupove.;)
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Evo, jedno od 2 stabalca kaki Tipo posađena prošle godine procvalo je sa čak 20-ak cvjetova. A stablo prosto buja:

slika7.jpg


slika8v.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh