• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Japanske prepelice

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ništa neobično . Kod mene problemi . U novome jatu mi je bilo više od pola muških . Ostavio sam na osam ženki tri muška . Jednog od tri su unakazili da sam ga morao maknut , Danas vidim opet jedan od ona dva sav krvav . Na kraju ostao ovaj sam pa ću i njega maknut i donest nove . Inaće nađem kod novih samo tri jaja i to dosta sitna .
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
i sama sam imala sličan problem, deset ženki i tri mužjaka,jedan je bio skroz razderan da sam mislila da će uginuti i jedna ženka isto tako,maknula sam druga dva mužjaka i svakog zasebno izolirala na skoro mjesec dana i onda sam ih vratila,malo se jesu kljucali ali ništa prestrašno,mada s vremena na vrijeme imam cure kojima je malo skljuvan kapak,ali ništa po život opasno
 

bananarama

Član
Tu od
27 Pro 2014
Poruka
37
Može li netko staviti sliku hranilice koju mogu sam izraditi.Prospu mi pola hrane.
Kod uzgoja prepelica je veliki problem što do sada nitko nije napravio industrijsku hranilicu iz koje prepelice ne bi uspjele rasuti i do 30% hrane. To je veliki gubitak.
Zato sam si dao truda i metodom pokušaja i pogrešaka izradio sam hranilicu za prepelice sa gubitkom od 0% hrane. Tek nakon korištenja takve hranilice shvatio sam koliko sam zapravo prije gubio hrane. Znam da će me nakon ovoga proizvođači hrane zamrziti! Dolje su slike i možete je i sami bez velikih problema izraditi. Kanta je plastična zapremine 20 litara sa poklopcem, mora biti od prozirne plastike. Unutar kante je PVC cijev promjera 16 cm, visine od 20 - 25 cm, ovisi o visini kante. PVC cijev je sa tri pocinčana kutnika fiksirana za dno kante, a odignuta je od dna kante 6 cm. Rupe na kanti su promjera 45 mm, središta rupa su na visini od 7 cm od dna kante a udaljene su jedna od druge 8 cm - (pri tome također mislim na središta rupa). Skinete poklopac kante i naspete hranu u PVC cijev do vrha, potom zatvorite poklopac i kantu stavite među prepelice. Rasap hrane je 0.
https://www.dropbox.com/s/2jfbh7hz4jgzd3r/WP_20151101_001.jpgdl=0
https://www.dropbox.com/s/brtkcjyvvlga5px/WP_20151101_002.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/qih4d3tajtclm2e/WP_20151101_003.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/8i1cj4ly2oi6nk0/WP_20151101_004.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/ppblijv3mx9uwnn/WP_20151101_005.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/n4tayvm0cv45zan/WP_20151101_006.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/6b63uja0hzfp0of/WP_20151101_007.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/n4t6kux3p5pjz3u/WP_20151101_008.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/urcn5don4oua73x/WP_20151101_013.jpg?dl=0
 

bananarama

Član
Tu od
27 Pro 2014
Poruka
37
Na ovim slikama je ista stvar ali hranilica manjeg kapaciteta bez PVC cijevi sa 8 otvora za manji broj prepelica. Napravljena je od prozirne plastične Frigo-box posude zapremine 3 litre.
Rupe su istog promjera odnosno 45 mm, središte rupe od dna udaljeno 7 cm.
WP_20151019_006.jpg

WP_20151019_007.jpg

https://www.dropbox.com/s/wkcvh5j4qml3bat/WP_20151019_006.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/1hzvod12t6rjj8t/WP_20151019_007.jpg?dl=0
Tu jednostavno uspete hranu u sredinu posude na hrpu koliko stane, kao kada Vam netko doveze pijesak kamionom i istrese na hrpu. Ostalo odrađuju prepelice i prirodni zakon sile teže! Još jednom napominjem da posuda mora biti od prozirne plastike jer inače prepelice nerado guraju glavu u mračnu posudu.
 
Posljednje uređivanje:

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
Totalno sam zbunjena,ne znam što se dogodilo,imam malo jato prepelica za vlastit potrebe,od početka imaju stalno iste uvijete i istu prehranu,smještene su u žičanim kavezima,u zidanoj prostoriji uz prozor da imaju dovoljno svjetlosti ali im sunce ne tuče direktno,prostoriju redovito zračim, nisu na propuhu,hranim ih smjesom koju sama miješam a sastoji se od kukuruza, ječma, soje, koncentrata za nesilice, kostovita, lucerne, suncokreta i uljane repice,i tu prehranu jedu od samog početka, svakodnevno dobiju pijesak sa školjkama za perušanje,tu i tamo im dam zelenje, uvijek je s njima sve bilo u redu i nesivost je bila odlična, nemaju tekuti, stare su sad 7 mjeseci pa im je nesivost malo opala da bi mi za vikend dvije uginule

sad molim savjete što bi im još mogla dati jer ne znam šta bi im još falilo,niti znam od kakve bolesti su ove dvije uginule
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Što se tiće uginuća , meni je ove godine uginula samo jedna i to bijela teksaška . Našao sam ju kako jedva diše . Kao da joj je hrana zastala u grlu . Pokušao sam joj sa špricom isprati ali šta sam god sipao u kljun to je izbacila van . Sumnjam da sam im dao previše mljevenog brašnatog žita , i da se je tog nagutala a nije mogla popiti vode . Druge obične japanske koje su bile sa njom nisu imale nikakvih problema . Odmah poslije toga sam preventivno prešao na čistu smjesu za nesilice uz dodatak malo cjelovitog zrna suncokreta , tritikala i pšenice , 10 posto , tek toliko da im pročisti grlo . Naravno i čista voda stalno dostupna . Probaj im sve dezinficirati u izosanu pa ih stavi natrag u čisto na samu smjesu . Da , skoro zaboravih , ja jednom tjedno sipam u vodu na litru vode žlicu jabućnog octa .
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Bananarama zahvaljujem na trudu , to je dobro smišljena a jednostavna stvar . Već sam u potrazi za prozirnom kutijom za ovu manju varijantu . Inaće sad trenutno imam patent jednog drugog prepeličara. Drvena hranilica visine sedam cm , dužine trideset i širine deset cm . Caka je da izrežeš komad mrežaste žice koja ima promjere otvora centimetar puta centimetar . Nju umetneš u hranilicu preko hrane . Ptice jedu a ne prosipaju . Mana je što cijele uđu unutra pa vrše nuždu u hranilici .
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
hvala na odgovoru, probat ću im staviti jabučni ocat, jer sve druge su dobro za sada
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Bananarama , molim upute sa ćime da onako lijepo izbušim rupe na onoj manjoj hranilici ?
 

bananarama

Član
Tu od
27 Pro 2014
Poruka
37
Morat ćeš si malo dati truda da bi precizno izbušio rupe, a naravno trebaš i alat. Potrebna ti je bušilica, najbolje aku i to što sporija vrtnja. Nikako ne pokušavaj sa brzom vrtnjom jer će ti sagoriti plastiku i uništit ćeš plastičnu kutiju. Osim toga trebaš i svrdlo krunu za bušenje drveta ili rigipsa promjera 45 mm, što kvalitetnije to bolje. Na slikama ti je sve prikazano. Najprije na kutiji razmjeri i označi središta budućih rupa a potom u akciju. Pozdrav!
 

Prilozi

  • WP_20151103_001.jpg
    WP_20151103_001.jpg
    39.5 KB · Pregleda: 127
  • WP_20151103_002.jpg
    WP_20151103_002.jpg
    36.3 KB · Pregleda: 119
  • WP_20151103_004.jpg
    WP_20151103_004.jpg
    21.4 KB · Pregleda: 112
  • WP_20151103_006.jpg
    WP_20151103_006.jpg
    22.3 KB · Pregleda: 89
Posljednje uređivanje od moderatora:

bananarama

Član
Tu od
27 Pro 2014
Poruka
37
Nastavak:
 

Prilozi

  • WP_20151103_007.jpg
    WP_20151103_007.jpg
    33.3 KB · Pregleda: 176
  • WP_20151103_008.jpg
    WP_20151103_008.jpg
    30 KB · Pregleda: 386
  • WP_20151103_009.jpg
    WP_20151103_009.jpg
    32 KB · Pregleda: 233
  • WP_20151103_013.jpg
    WP_20151103_013.jpg
    17 KB · Pregleda: 160

bananarama

Član
Tu od
27 Pro 2014
Poruka
37
Nakon bušenja rupe dodatno ušminkaj sa finom turpijicom za metal. Dole je slika oznake plastične frigo-kutije koju sam ja koristio. Koštala je 15 kuna.
 

Prilozi

  • WP_20151103_016.jpg
    WP_20151103_016.jpg
    29 KB · Pregleda: 160

bananarama

Član
Tu od
27 Pro 2014
Poruka
37
A kada napravite ovakav "hotel za prepelice" onda će te biti pravi prepeličari.Naravno promijenio sam onu viseću tvorničku hranilicu u ovu rupičastu jer su mi iz one razbacivale hranu kao lude. U međuvremenu sam unutra ugradio i grijalicu napravljenu od tanjura za satelitsku antenu i keramičke sijalice od 100 W. Tako da se sada prepelice ispod nje mogu i "kvarcati" a kao zahvalu nagrađuju me sa više jaja!:icon_e_biggrin:[YT]https://www.youtube.com/watch?v=RiCtdhJjXic[/YT]
 

bananarama

Član
Tu od
27 Pro 2014
Poruka
37
Totalno sam zbunjena,ne znam što se dogodilo,imam malo jato prepelica za vlastit potrebe,od početka imaju stalno iste uvijete i istu prehranu,smještene su u žičanim kavezima,u zidanoj prostoriji uz prozor da imaju dovoljno svjetlosti ali im sunce ne tuče direktno,prostoriju redovito zračim, nisu na propuhu,hranim ih smjesom koju sama miješam a sastoji se od kukuruza, ječma, soje, koncentrata za nesilice, kostovita, lucerne, suncokreta i uljane repice,i tu prehranu jedu od samog početka, svakodnevno dobiju pijesak sa školjkama za perušanje,tu i tamo im dam zelenje, uvijek je s njima sve bilo u redu i nesivost je bila odlična, nemaju tekuti, stare su sad 7 mjeseci pa im je nesivost malo opala da bi mi za vikend dvije uginule

sad molim savjete što bi im još mogla dati jer ne znam šta bi im još falilo,niti znam od kakve bolesti su ove dvije uginule
Kupiš MUVISEL u poljoprivrednoj apoteci (20 kuna 100 grama) i staviš jednu malu kašiku na 10 litara vode. Tako ih vitaminiziraš 10 dana. Kada se razmuti u vodi izgleda kao Cedevita, taj napitak ih ujedno i smiruje, sprečava pojavu kanibalizma, pospješuje rast perja, bolja oplođenost jaja, bolja nesivost itd. Barem 1 puta u 2 mjeseca ja ih tako 10 dana vitaminiziram.
 

bananarama

Član
Tu od
27 Pro 2014
Poruka
37
Kad sam se već ovako raspisao razotkrit ću Vam još jednu uvriježenu zabludu kod uzgoja prepelica, da ne trošite badava novac na hranu i prostor za nešto što ne treba.
Naime gdje god čitate članke o uzgoju prepelica gotovo svugdje će te pročitati kako je zbog dobre oplođenosti ili još smješnije zbog ljekovitosti jaja potrebno imati jednog mužjaka na 3 do 4 ženke. Negdje idu tako daleko da čak tvrde da taj omjer treba biti 2 prepelice na jednog mužjaka. Već godinama primjenjujem omjer 1 mužjak - 9 ženki. Oplođenost jaja prilikom inkubiranja je bila uvijek iznad 80%.
Nadalje tvrdnja da su samo oplođena jaja ljekovita je još veća glupost. Zamislite situaciju kada uzmete svježe oplođeno jaje i stavite ga na dan-dva u frižider. Ako poslije to jaje pokušate inkubirati iz njega se neće ništa izleći. Zašto? Pa zato što je zametak na niskoj temperaturi uginuo. I sada to jaje iz frižidera nakon dan-dva ili više Vi nekome prodate i kažete kako je ljekovito. A šta ste mu to prodali? Jaje sa "crkotinom" unutra.
Da skratim priču, ako imate prepelice i koristite jaja samo za konzumaciju a ne i za inkubiranje onda Vam i ne trebaju mužjaci. Do sada nikada nisu provedena nikakva naučna istraživanja koja bi dokazala teoriju da su oplođena jaja ljekovitija od neoplođenih. Jednako su ljekovita i jedna i druga, samo što će Vas ova prva više koštati jer će te uz ženke dodatno hraniti i nepotrebne mužjake. Ako već želite imati i mužjake onda Vam je omjer 1 na 9 sasvim dovoljan, ali se zato potrudite da izaberete najkvalitetnije mužjake iz legla a ostale u "juhicu"!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Hvala na instrukcijama i savjetima . Video sam već davno pregledao više puta . Za mene je to ipak previše profesionalno . Za svoje potrebe hranim tridesetak ženki više da kažem na spartanski način . Jedno vrijeme su ljudi navalili na jaja pa sam mislio nabaviti još prepelica , a sad ih mi potrošimo . Mjesećno prodam kojih 200 komada ćime pokrijem troškove prehrane ptica . Uglavnom same sebe i preplate tako da imamo za sebe besplatno jaja . Kad se sjetim da sam se natezao sa kokošima , a jaja ni u ludilu .
 

zecky1

Novi član
Tu od
5 Stu 2015
Poruka
6
Dobar dan svima, ja sam novi na forumu. prije 3 mjeseca sam se počeo bavit japanskim prepelicama kada sam kupio prvih 6 komada, 4 ženke i dva mužjaka.
Trenutno brojim 70 komada japanskih prepelica.
Nosivost mi je 100 postotna.
Držim ih kavezima, nešto profesionalnim sa ispustima za jaja, nešto u ručno rađenim.
Temperatura u prostoriji im je 18-19 stupnjeva.
Svjetlost 0-24 s tim da je noćna slabija.
Također posjedujem i inkubator ručne izrade.
Inkubirao sam od 39 jaja 31 pilića. To je bilo moje prvo inkubiranje.
Uskoro stavljam novu turu sa 120 jaja.
Cilj mi je doći do 150-200 komada japanskih prepelica nosilja.

Uskoro ču postavit slikice kaveza, prepelica...
Naravno s obzirom da sam novi vjerojatno ču imat jako puno pitanja iako se u ovoj temi može pronaći jako puno korisnih savjeta od vas.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
Kupiš MUVISEL u poljoprivrednoj apoteci (20 kuna 100 grama) i staviš jednu malu kašiku na 10 litara vode. Tako ih vitaminiziraš 10 dana. Kada se razmuti u vodi izgleda kao Cedevita, taj napitak ih ujedno i smiruje, sprečava pojavu kanibalizma, pospješuje rast perja, bolja oplođenost jaja, bolja nesivost itd. Barem 1 puta u 2 mjeseca ja ih tako 10 dana vitaminiziram.

hvala,ali imam muvisel,ali mi nije potreban jer nema kanibalizma,nesivost je odlična s obzirom na starost,perje im je super,jaja su 100% oplođena jer ih jedem i još nisam naišla na neoplođeno jeje,tako da im sada nije potrebno,mada je muvisel odličan što se takvih problema tiče,redovito sam ga rabila dok sam imala kokoši
 

zecky1

Novi član
Tu od
5 Stu 2015
Poruka
6
Ovo je kavez u kojem držim japanske prepelice, na tri kata je, sa ispustima za jaja, hranilicama i pojilicama. Jel ima još netko od vas ovakve kaveze, kakvi su vam?
Na jednom katu stane 15 komada, znači cijeli kavez je 45 komada japanskih prepelica.

2lp345.jpg


2nh2kp1.jpg
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ja sam inaće protivnik kupovnih kaveza . I kuniće sam vratio u kaveze koje sam pravim . Volim da životinje nisu natiskane jedna na drugu . Znaći , puni pod od daske prekriven hoblovinjem , lišćem ili sitnim sijenom . Jednom tjedno im promjenim podlogu . Kosi žićani pod je za mene prošlost .
 
Na vrh