• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Japanske prepelice

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Svako ima svoja iskustva i ne mislim ulaziti u debate koje nikamo ne vode . Može se naći sad na internetu sve podatke o prepelicama. Ja kad sam prije rata počinjao bila je samo jedna brošurica . Svjetlo nije potrebno ako se ne želi stopostotna nesivost i ja ga imam po noći samo zimi jer ujedno lampa i grije životinje. Samo danje svjetlo mi je bilo dovoljno da nesivost bude osamdeset posto što mi je bilo za moje potrebe dovoljno a prepelice su preko noći imale odmor. O zdravlju prepeličjih jaja je dovoljno pogledati i usporediti sastav sa kokošjim . Svaki švedski stol mora sadržavati jaja japanske prepelice ali to je za one naprednije koji znaju uživati .
 

Jura

Novi član
Tu od
21 Svi 2019
Poruka
1
Nabavio sam prepelicu koja se zove Texaski bijeli gigant i koja kako pise po internetu moze u punoj zrelosti teziti 500g,sto se vidi i po slikama.
I)ma li iko ko je imao ovu vrstu prepelice jer me zanima koju dob smatraju punom zrelosti.Inace prepelice drzim iz hobija za svoju dusu i jednom dvaput god sebi izlezem i utovim pa pokoljem jer je juha jako zdrava.Posto jap prep moze max narasti oko 150gr trazio sam dugo neku koja moze narasti veca a i teza.Sto zasad mogu rec da je zasad teza a i veca od jap.
Odakle ste i moželi broj telefona.
 

Mr. Pile

Član
Tu od
31 Kol 2020
Poruka
52
Pozdrav, krenuo bi sa uzgojem japanskih prepelica, držao bih za vlastite potrebe.
Netko tko ima iskustva s njima dobro bi mi došao.
Mogu li se držati u nekom kavezu 1m x 1m x 1m.
Nose li jaja u gnijezdo ili na pod?
S čime se hrane?
Kakav im je nagon za ležanje na jajima?
Koliko ih je potrebno za vlastite potrebe?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Max 30cm visine jer budu skakale i pokušale letjeti,rezultat razbijene glave.
Jaja nesu na pod.
Ležanje na jajima iznimno rijetko.
10kom za vlastite dosta + 2 muška(5+1 po boxu) zbog toga što se pjevčići tuku.
Bit će i za inkubaciju.
Hraniš ih smjesom za prepelice,davno kada sam uzgajao,bilo je za kupiti..
 

Mr. Pile

Član
Tu od
31 Kol 2020
Poruka
52
A mome li se pod kvočku stavit prepeličja jaja?
I mogu li bit u boksu koji je na otvorenom i s 3 strane su daske a s jedne vrata od žice?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Mogu pod kvočku,ali kad se izlegu onda u kutiju sa lampom( toplo).
Vani su meta mačaka,i ostalih predatora jer su mali,kao kovanica od 2kn su kad se izlegu.
A i sada je prehladno da su vani.
 

Mr. Pile

Član
Tu od
31 Kol 2020
Poruka
52
Vani bi ih držao kad odrastu, ali napravio bi drveni kavez u koji nebi mogle ni mačke ni nipta slično, okoprilike dimenzija 40cm x 70cm x 50 cm
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Ja sam ih imao vani u volijeri.
Hoće ih i štakori;)dok nisam pasicu zabetonirao,nije bilo sreće.
 

Mr. Pile

Član
Tu od
31 Kol 2020
Poruka
52
Je li im hladno u volijerama?
A što se tiče dkuoljanja jaja, čuo sam da ne nose u gnijezdo nego na pod, pa me zanima mora li pod biti kos da se jaja skupljaju ili ne mora?
 

Mr. Pile

Član
Tu od
31 Kol 2020
Poruka
52
Ovako nešto bi napravio
 

Prilozi

  • Screenshot_20201117_113446.jpg
    Screenshot_20201117_113446.jpg
    53.4 KB · Pregleda: 8

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Meni su bile na -17 vani ali sam im napravio sklonište ograđeno sa 3 strane i otvor prema južnoj strani.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Znaci da bi nesle jaja trebaju imati uvjete. Ako ih zelis drzati iz hobija onda mozes i u takvoj gajbi vani jer ti tada vjerojatno nije bitna nesivost nego zabava. Ako ih drzis radi jaja onda moraju biti u prostoriji, zatvorene u toplom, sa umjetnim svjetlom koje se gasi na samo par sati. Takodjer prehrana je bitna, smjesa za prepelice a ne kokosi jer i od prebrzog formiranja jaja uginu jer ne mogu snesti i zapne jaje. Ne moras imati kosi pod ali svakako mrezu zbog higijene. Jaja snesu na podu pa se znaju zaprljati i moras ih redovito brati. U globalu prepelice su osjetljive i treba se s njima stalno baviti jer tako ucis. Onaj tko nema veliku volju i biti spreman na razocarenja nek ne pocinje.
 

Mr. Pile

Član
Tu od
31 Kol 2020
Poruka
52
Znači nešto ovako bi bilo dobro?
Ovdje najmanja temp bude - 8°C i to rijetko, žarulju nisam mislio stavljat, jedino ako bi vidio da im je baš hladno onda bi se potrudio napraviti nešto da se mogu ugrijati
 

Prilozi

  • Screenshot_20201117_113446.jpg
    Screenshot_20201117_113446.jpg
    53.4 KB · Pregleda: 0

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Uvijek možeš prekriti sa nečim otvore da nije hladno,bitno da nisu na propuhu.
Preporučam da uzmeš mlade na proljeće pa da ih počneš držati vani kako bi se prilagodile do jeseni/zime.
Sada ako one koje su bile u nekakvoj prostoriji sa stalnom temperaturom staviš van,mogle bi se razboliti i uginuti.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Na prednju stranu prozirni najlon da dihta. Mozes izvana izolirati stiroporom pa prektriti sa nekom starom dekom i starim plastičnim stoljnjakom. Isto tako zarulju s provesti koja bi bila izvor topline. Na minus osam ce im se smrznuti i voda i hrana i one same.
 

Mr. Pile

Član
Tu od
31 Kol 2020
Poruka
52
Pozdrav svima, koliko treba bit prepelicama da mogu bez grijanja i da ih se može stavit u kavez
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Dok budu pokrivene sa perjem.izbjegavaj propuh i veliku vlagu.
 

Juventa

Novi član
Tu od
17 Svi 2018
Poruka
5
Dobar dan ljudi, imam jedno pitanje.

Planiram uskoro krenuti sa uzgojem prepelica i u kavezu bi drzao oko 20 komada, omjer 1:4. Zanima me da li bi dolazilo do tuce muskih prepelica zbog zenki?
 

Vladic717

Novi član
Tu od
17 Kol 2021
Poruka
15
Pozdrav
Pošto sam novi s prepelicama, evo me tu, sve proučio i lagano se nesu jaja.
Za pocetak 20 prepelica.
Posto mi Kokinkine jos ne nesu, zanima me ima tko kakvu shemu, uradi sam inkubatora ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh