• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Japanske prepelice

P

pero11

Guest
Što se tiče svjetlosti, za prepelice je najidealnije da im se 23h imitira danje svijetlo, e sad moraš procijeniti koliko te lampice koje imaš zapravo jako svijetle..Nama se recimo dogodilo da su do trenutka dok im nismo složili lampu i dok su imale samo jednu žarulju u gajbi nesle samo 3-4 kokice, a kad smo ugradili lampu koja imitira danje svijetlo na strop proneslo ih je 11 i sad čekamo da ostale još sazriju. Ovo što imaš u planu može biti kratkotrajno riješenje, ali kad budu već odrasle i spremne nesti jaja bilo bi dobro da imaju ovakav princip..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
ako uzgajate prepelice za proizvodnju jaja onda im osiguravajte svijetlost na dulji period,ako ih imate tek toliko da se necime bavite,prepelicama nebude nista preko noci ako nemaju svijetla...nece uginuti od gladi ili žeđi ;)
 
H

Hrvach

Guest
Hvala na savjetima, jaja se griju već 2 dan u inkubatoru. Ovaj tjedan ako bog da idem u posjet s još jednim čovjekom kod gosp. Horvatića u Zaprešić da nabavim još jaja za nasad. Gajbe su već na pola spremne. Komer drago mi je da si se javio jel sam vidio na jednom drugom forumu da imaš dosta prepelica, barem mislim da si to ti jel je isto ime. Ove solarne lampe svijetle 10-12 sati,ako je bolji panel i LED rasvjeta. Elektrotehnika mi je struka pa znam dosta o tome i imam iskustva tak da ću sigurno nekaj složit. Jel mi može neko još reći kako razlikovati spol kod bijelih (engleskih) prepelica. Ovo kaj imam u inkubatoru su mješana jaja pa me zanima za ubuduće da znam.
 
P

pero11

Guest
Stisneš im guzu i ako izađe bijela pjenica onda je dečko ;) al to kad već narastu naravno..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
H

Hrvach

Guest
Na kaj sam ja došo, nije dosta da ležem piliće i da sam iz zamjenska mama nego im još moram oko guzice čačkat da vidim jel je dečko ili curica.:lol:
@ Pero Kolko vi imate prepelica sve ukupno i koje vrste?
 
P

pero11

Guest
A eto..sve se može kad se hoće :p
Mi smo do sada brojimo 107 prepelica, dakle imamo one klasične japanske, mandžurijske (zlatne) i engleske prepelice (bijele).. Čekamo inkubator pa da proširimo porodicu :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
Hvala na savjetima, jaja se griju već 2 dan u inkubatoru. Ovaj tjedan ako bog da idem u posjet s još jednim čovjekom kod gosp. Horvatića u Zaprešić da nabavim još jaja za nasad. Gajbe su već na pola spremne. Komer drago mi je da si se javio jel sam vidio na jednom drugom forumu da imaš dosta prepelica, barem mislim da si to ti jel je isto ime. Ove solarne lampe svijetle 10-12 sati,ako je bolji panel i LED rasvjeta. Elektrotehnika mi je struka pa znam dosta o tome i imam iskustva tak da ću sigurno nekaj složit. Jel mi može neko još reći kako razlikovati spol kod bijelih (engleskih) prepelica. Ovo kaj imam u inkubatoru su mješana jaja pa me zanima za ubuduće da znam.

imam dosta prepelica,trenutno 500tinjak komada,maximum ovogodišnji je bio oko 1500 komada..još ću jednu manju turu jaja stavit u inkubator na jesen,tako da imam za zimu pomladak ;)
što se spola tiće najsigurnije je tako kako je ako se ne varam pero napisao,tu nema zabune ;)
 
H

Hrvach

Guest
Vidim vi ste svi neki veliki uzgajivači. Znači da vam ide prodaja. Zanima me kako ste riješili prodaju jaja, jel imate ugovor s nekim dućanom ili slično ili prodajete stalnim mušterijama.
Pero, dal ste naručili inkubator ili ćete ga sami raditi. Ja imam iskustva u gradnji inkubatora pa ako treba bilo kakva pomoć slobodno mi se obratite. Kod inkubatora po mojem nacrtu i termostata kojeg sam ja sam izmislio je valivost uvijek preko 90%. Materijal za izradu me je došao cca. 350-400kn tak da sam prošao za više od 3 puta jeftinije nego da sam kupovao inkubator.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
ja imam stalne mušterije,sad da prodaja ide,nemogu baš reći,naročito ljeti kad svi strahuju od salmonele,jaja praktički prodam nešto oko kuće i to je to..ionak mi za doručak ode 50-ak komada,ostatak kiselim ;)
 
H

Hrvach

Guest
I mene zanima kak to. Jeo sam ko klinac pred 10-15g neka jaja koja su bila namočena u limunovom soku dok se ljuska ne otopi, jel je to to?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
kiseliš???kako to
slićno kao i krastavce,jaja se skuhaju,očistiš ljusku,i stavis ih u mješavinu vode i octa,i to je to..imam točan recept,ali neznam ga napamet ;)
 
H

Hrvach

Guest
Daj molim te točan recept i mene zanima kakav to okus ima.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
1L octa
1,5L vode
1 velika žlica soli
2.5dkg papra u zrnu(bijelog)
prokuhati

Jaja tvrdo skuhati,oguliti,staklenke i poklopce prokuhati,vruće puniti jajiam i preliti otopinom,zaćepiti i staviti na 10min u lonac sa kipucom vodom,polako hladiti ;)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

rosuljac

Novi član
Tu od
17 Svi 2011
Poruka
13
Tema je veoma interesantna a posebno navedeni recept.
Vaša iskustva su dragocena jer se i ja kanim ući u odgoj Japanskih prepelica. U početku sa manjim brojem za sebe, a kasnije što i ne više, za tržište. Stoga Vas pitam i izvinite što sam bukvalist.
Interesuje me koje je jačine ocat tj.koliko je % alkohola? (u dućanima od 4% do 9%), i da li se staklenke poklapaju hermetički metalnim poklopcima pre kuvanja, kao kod paserizacije kornišona za zimu?
Još bih Vas pitao: do koliko dana starosti se jaja mogu upotrebiti za konzerviranje?
- za koliko vremena su ta jaja upotrebljiva za jelo tj. koliki je vremenski rok upotrebe.
U napred se zahvaljujem na odgovoru.

Pozdrav svim učesnicima na temi, Rosuljac.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
Ocat nemam pojima koliko je,mislim 7% ;)
sto se tice poklopaca,kada ulijes mjesavinu i jaja u posudu,zatvoris posudu i stavis u vrucu vodu..ja osobno jaja drzim u rashladnoj vitrini,i koliko znam jaja su za upotrebu dobra do 60 dana starosti,ako su naravno skladištena na hladnome ;)
ja osobno ne prodajem jaja starija od 14 dana,radi sebe! stariaj od 14 dana konzumiramo mi doma..što se kuhanaj jaja tice,preporucam friska jaja,zbog toga se zumanjak ne slegne i onda prilikom ciscenja jaja,zna se dogoditi da se oguli dio bljelanjka i zutanjak postane vidljiv,taj vidljivi zutanjak zna biti uzrok zamućenja otopine,a upravo zato se koristi i bijeli papar umjesto crnoga,kako se otopina nebi zamutila,tj poprimila tamnu boju koju naravno nitko ne zeli ;)
 
H

Hrvach

Guest
Evo ga danas sam preselio jaja od prepelica u valionik i nadam se da će 1.9 biti malih prepelica. Lampirao sam jaja i čini mi se da je oplođenost jako dobra.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
5-7 komada prepelicjih zamijeni jedno od kokosi?
ako sam dobro skombiniro.
Nego,imam jedno pitanje :roll: Moze li prepelica sama lezati na svome jajetu/jajima tj. da se nasadi?
 
Na vrh