• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JARA ZOB sjetva-žetva, 2012.-2013.-2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
ja za zob uopće ne gnojim ništ,čak gledam da ju denem na slabiju parcelu...
od zaštite jedino u proljeće insekticid protiv pužića...
za korove ništa... uglavnom i nije potrebno jer jednostavno nemogu doći do izražaja,tek na kraju ako izbije gdje koji prije kombajniranja...ako se kosi na zeleno onda ih uopće nema ili ima jako malo

mene interesira prvenstveno za zrno,nebi ju za voluminoznu krmu...
misliš za lemu pod "pužiće"???
ali ipak su ti korovi prisutni, kradu hranjiva i tek se izdignu kasnije dok stane vegetacija zobi!
ja bi njih ipak del pod kontrolu, pošto je ovo zapuštena zemlja kam bi u del....da nebi bilo jaoooooo!


inače nisam imal u planu zob, ali imam sad jednu zemlju koja nije izorana,niti plodna previše a uletela je nenadano tak da mi je zob jedna od opcija...pa malo ispitujem teren!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Zob ti je idealna za zapuštene i lošije zemlje. Neznam sad kak da se izrazim, ona ti je poboljšivač tla :)

Zato ti samo nju rukni na to zapuščano, dojdem ti ju ja posejati, neje problem. samo zorji i dojdi k meni po tanjurače i pretanjuraš, nikakve posebne procedure oko pripreme netreba.
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Zob ti je idealna za zapuštene i lošije zemlje. Neznam sad kak da se izrazim, ona ti je poboljšivač tla :)

Zato ti samo nju rukni na to zapuščano, dojdem ti ju ja posejati, neje problem. samo zorji i dojdi k meni po tanjurače i pretanjuraš, nikakve posebne procedure oko pripreme netreba.

ma sve sem to apsolviral već, ne brini!
bumo vidli rasplet situacije...

ccc, dečec...ti misliš da ja nerazmem sejati a??
jaoooooo...
vrijeđaš me, zar je do toga došlo??

me nebi niš tanjural....samo oranje, rd+sijačica i gotova priča...začas rešeno
zanima me samo zaštita od korova, s čim se ide?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ma ne :), znam ja da ti sve znaš :)

reko ako buše sejal tak oko ral, ral i pol da ne kapčiš sve bezveze, a moje je več spremno :)

a ako buš sejal toga malo više, to je onda druga stvar.
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
Mi pred zob nedajemo nikakvu gnojidbu jer ju sijemo po kukuruzu,samo ju prihranimo jednom s 100 kg kana na jutro
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Mi pred zob nedajemo nikakvu gnojidbu jer ju sijemo po kukuruzu,samo ju prihranimo jednom s 100 kg kana na jutro

i koji je prinos?

pitanje i za druge! koje prinose dobijete?
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
nešto je to puno tona,haha
ja neznam koliko sam imao tona,ali imao sam jednu prikolicu od 4 tone,vrhom puno,čak ni nije stalo po jutru.
a sad koliko je tona bilo unutra,tko zna,ove godine planiram vagat,pa da tocno znam.
sto se tice gnojidbe,idem svugdje poslije kukuruza i planiram samo 100 kg urea po jutru,i po potrebi prihrana 50 kg 15-15-15 i 50kg kana po jutru,ali to samo ako ce trebati.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
i koji je prinos?

pitanje i za druge! koje prinose dobijete?
eh prinos...kod zobi moraš imati u vidu da je ona jako lagana tak da po kilaži to nije nekaj,ali z rali more se dobiti kikinda puna z ogradom ak je sve v redu...meni jednom z tri frtalja nije stalo v nju...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
nešto je to puno tona,haha
ja neznam koliko sam imao tona,ali imao sam jednu prikolicu od 4 tone,vrhom puno,čak ni nije stalo po jutru.
a sad koliko je tona bilo unutra,tko zna,ove godine planiram vagat,pa da tocno znam.
sto se tice gnojidbe,idem svugdje poslije kukuruza i planiram samo 100 kg urea po jutru,i po potrebi prihrana 50 kg 15-15-15 i 50kg kana po jutru,ali to samo ako ce trebati.

Kolega, jel pričaš o crnoj ozimoj ili žutoj jaroj zobi???



Molim vas sve, nemojte mješati crnu ozimu zob s žutom jarom zobi u ovoj temi!!! Postoji i tema za Ozimu CRNU zob, mislim da je na 2. ili 3. stranici, stoga pazite na to.
Svi koji ste sijali ozimu zob jesenas, o njoj pišite u temi predviđenoj za to!

Ukoliko je svima jasno, zanemarite ovu obavijest!!! :)
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
O žutoj jaroj naravno!
I to vrsta: tavanuša.

Crnu ozimu sam lani po prvi puta posijao,ove godine cekam rezultate,to je naravno vec opisano u temi predviđenoj za to ;)
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Dajte mi recite sa čime idete protiv leme a sa čime protiv korova u zobi?

p.s. Vec sam se ponadal da bi drugi tjedan mogel možda baciti zob i sad kiša pada, do kad je neki zadnji rok za sjetvu zobi jer mislim da ču morati loviti zadnje rokove ako tak nastavi padati!:fiery::s:
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
to sam već i ja pital,eto,i kod mene kiša,a mislil sam bacit zob,dakle kad je neki zadnji proljetni rok za sjetvu a da se može koristiti za zrno?
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
to sam već i ja pital,eto,i kod mene kiša,a mislil sam bacit zob,dakle kad je neki zadnji proljetni rok za sjetvu a da se može koristiti za zrno?
ma stignete to posijati...nema neke prevelike greške ak se sije i u 4. mjesecu...jedino onda to više nisu "optimalni rokovi",ali trebalo bi biti sve v redu...:(wait):
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
i kolega kak ide? kad si pripremio tlo? a vidim nije bilo previše kiše kod tebe....
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I ja sam jučer izvezo nešto gnoja, odmah zaorano i danas je posijano još 1 ral zobi.
Bila su dva manja komada, prvi je posijan bez problema, a na drugom sam ga usrao načisto :) Ispočetkaj e išlo super, a na drugoj strani je odjednom samo sjeo na trup! Tu je dugo voda stala i stvarno ej baš mekano bilo na tom djelu, kad sam pripremao s Sameom proletio je to samo tako, ali ovaj mali nije mogao :)
Evo i par detalja kaj sam okinul dok sam čekao tatu da me dođe izvuči!
Slika2614.jpg


Slika2615.jpg


Slika2617.jpg


Slika2616.jpg


Sad se samo uzdam u onu narodnu: "Tko zob sije u blato, taj žanje zlato!" :)
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh